Постанова № 15104248, 15.04.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
15.04.2011
Номер справи
2а-67/10/2670
Номер документу
15104248
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

15 квітня 2011 року № 2а-67/10/2670

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Каракашьяна С.К. при секретарі судового засідання Шкребтій І.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»

до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м.Києві по роботі з великими платниками податків

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень

Представники: від позивача Собко О.В., Демидас Д.А., Вєдєрнікова О.С., представники від відповідача Туман Н.В., представник від прокурора Тагвей Т.І. ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Постановою господарського суду м. Києва від 19.07.2007 позов задоволено: визнано недійсними податкові повідомлення-рішення СДПІ у м. Києві по роботі з великими платниками податків про визначення дочірній компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»податкових зобовязань з рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні (далі - рентна плата),№ 0000541650/0 від 16.08.2006, № 0000541650/1 від 31.10.2006, № 0000541650/2 від 17.01.2007 в сумі 11860560,00 грн., в тому числі 5930280,00 грн. основний платіж та 5930280,00 грн. штрафні (фінансові) санкції; № 0000551650/0 від 16.08.2006,№0000551650/1 від 31.10.2006, № 0000551650/2 від 17.01.2007 в сумі 1456560,00 грн., в тому числі 728280,00 грн. основний платіж та 728280,00 грн.- штрафні (фінансові) санкції; № 0000561650/0 від 16.08.2006, № 0000561650/1 від 31.10.2006, № 0000561650/2 від 17.01.2007 в сумі 39740194,18 грн., в тому числі 19870097,09 грн. основний платіж та 19870097,09 грн. штрафні (фінансові) санкції; № 0000571650/0 від 16.08.2006, № 0000571650/1 від 31.10.2006, № 0000571650/2 від 17.01.2007 в сумі 17634,78 грн., в тому числі 11756,52 грн. основний платіж та 5878,29 грн. штрафні (фінансові) санкції; про визначення дочірній компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»податкових зобовязань з податку на додану вартість № 0000581650/0 від 16.08.2006, № 0000581650/1 від 31.10.2006, № 0000581650/2 від 17.01.2007 в сумі 10261692,00 грн., в тому числі 5130846,00 грн. основний платіж та 5130846,00 грн. штрафні (фінансові) санкції; рішення ДПА України про результати розгляду скарги від 20.03.2007 № 2658/6/25-0215; стягнуто з Державного бюджету України на користь дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»судові витрати в сумі 3,40 грн.

Постанова вмотивована висновком суду про відсутність законних підстав для донарахування позивачу сум податкових зобовязань з рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні, за ІV квартал 2003 року ІV квартал 2004 року та для застосування штрафних (фінансових) санкцій згідно спірних податкових повідомлень-рішень з обсягів видобутого газового конденсату, оскільки відповідно до діючого впродовж ІV кварталу 2003 року І кварталу 2004 року порядку правового регулювання обєктом справляння рентної плати були обсяги відпущеного (проданого) стабільного газового конденсату, а впродовж ІІ ІV кварталів 2004 року обсяги відпущеного (проданого) газового конденсату. Донарахування ж податкових зобовязань з податку на додану вартість та застосування відповідних штрафних (фінансових) санкцій визнано судом незаконним з огляду на те, що ці зобовязання були визначені СДПІ без встановлення обсягу продажу газового конденсату, а лише виходячи із сум донарахованих податкових зобовязань із рентної плати.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 10.02.2009 постанову суду першої інстанції скасовано, в позові відмовлено з підстав порушення позивачем ст.3 Закону України «Про Державний бюджет України на 2003 рік»та ст. 3 Закону України «Про Державний бюджет України на 2004 рік», пункту 4.1 ст.4 Закону України «Про податок на додану вартість»внаслідок заниження задекларованих сум податкових зобовязань із рентної плати, які були визначені виходячи із обсягів реалізованого газового конденсату, та податкових зобовязань з податку на додану вартість, які були визначені з бази оподаткування, що не включала суми рентної плати.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 19.11.2009р. скасовано постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 10.02.2009 повністю та постанову господарського суду м. Києва від 19.07.2007 в частині визнання недійсними податкових повідомлень-рішень СДПІ у м. Києві по роботі з великими платниками податків про визначення дочірній компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»податкових зобовязань з рентної плати за газовий конденсат № 0000541650/0 від 16.08.2006, № 0000541650/1 від 31.10.2006, № 0000541650/2 від 17.01.2007, № 0000551650/0 від 16.08.2006,№ 0000551650/1 від 31.10.2006, № 0000551650/2 від 17.01.2007, № 0000561650/0 від 16.08.2006, № 0000561650/1 від 31.10.2006, № 0000561650/2 від 17.01.2007, № 0000571650/0 від 16.08.2006, № 0000571650/1 від 31.10.2006, № 0000571650/2 від 17.01.2007; справу в цій частині позовних вимог направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

Також ухвалою Вищого адміністративного суду України від 19.11.2009р скасовано постанову господарського суду м. Києва від 19.07.2007 в частині визнання недійсним рішення ДПА України про результати розгляду скарги від 20.03.2007 № 2658/6/25-0215; провадження у справі в цій частині позовних вимог закрито. Постанову господарського суду м. Києва від 19.07.2007 в частині визнання недійсними податкових повідомлень-рішень СДПІ у м. Києві по роботі з великими платниками податків про визначення дочірній компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»податкових зобовязань з податку на додану вартість № 0000581650/0 від 16.08.2006, № 0000581650/1 від 31.10.2006, № 0000581650/2 від 17.01.2007 залишено в силі.

Ухвала Вищого адміністративного суду України від 19.11.2009р мотивована тим, що в 2003 році рентна плата справлялась лише із обсягів стабільного газового конденсату, тоді як згідно акту перевірки від 02.08.2006 № 18/23-20/30019775 до розрахунку сум податкових зобовязань податковим органом брались обсяги видобутого газового конденсату. Доводи позивача, що в ці обсяги увійшов і нестабільний газовий конденсат, в судовому процесі перевірені не були.

Суд касаційної інстанції погодився з висновками суду апеляційної інстанції про помилковість суджень суду першої інстанції стосовно того, що податкові зобовязання позивача повинні визначатися лише з обсягів проданого газового конденсату.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 19.11.2009р визначено, що системний аналіз Законів України «Про рентні платежі за нафту, природний газ і газовий конденсат», Закону України «Про Державний бюджет України на 2003 рік», Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, товарний природний газ і стабільний газовий конденсат, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 № 256 дає підстави для висновку, що обєктом оподаткування газовим конденсатом в ІV кварталі 2003 року І кварталі 2004 року є обсяги видобутого стабільного газового конденсату, а з ІІ кварталу 2004 року видобутого газового конденсату.

Справа, відповідно до частини пятої статті 227 Кодексу адміністративного судочинства України, слухається з обовязковістю висновків та мотивів суду касаційної інстанції.

Для визначення питання обсягів стабільного та нестабільного газового конденсату судом, ухвалою від 27 квітня 2010 року було призначено судово бухгалтерську експертизу.

Відповідно до висновку експерта від 30.11.2010р. документально підтвердити обсяг видобування стабільного та нестабільного газового конденсату не видається за можливе у звязку з відсутністю первинних документів.

Згідно з наданими 18.02.2011р. поясненнями позивачем заперечується правомірність висновків акту перевірки про обсяги відпущеного та видобутого платником рентної плати позивачем (юридичною особою). Відповідно до наданих пояснень позивач посилається на те, що відповідачем не досліджувались документи, що підтверджують видобуток та відпуск позивачем обсягів газового конденсату.

З урахуванням висновків Вищого адміністративного суду України, викладених в ухвалі від 19.11.2009р. про те, що обєктом оподаткування є обсяги видобутого стабільного газового конденсату, а з ІІ кварталу 2004 року видобутого газового конденсату, судом не досліджувалося питання обсягів відпущеного позивачем конденсату.

З метою дослідження правомірності визначення відповідачем обсягів видобутого газового конденсату судом в судовому засіданні 23.02.2011р. було витребувано у відповідача докази на підтвердження обсягів видобутого позивачем у 2003р. 2004р. газового конденсату, а в судовому засіданні 25.03.2010р. направлено запити до ДПІ у м.Полтаві, ДПІ у Дзержинському районі м.Харкова, ДПІ м.Львова, ДПІ у Балаклійськму районі Харківської області щодо надання геолого технічної звітності та іншої документації, яка підтверджує обєми видобутого та відпущеного позивачем газового конденсату.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва,-

ВСТАНОВИВ:

Державною податковою адміністрацією у місті Києві проведено невиїзну документальну позапланову перевірку Дочірньої компанії „Укргазвидобування” Національної акціонерної компанії „Нафтогаз України” з питань правильності нарахування та повноти перерахування до бюджету рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат за період з 01.07.2003 по 30.06.2005.

За наслідками перевірки Державною податковою адміністрацією у м. Києві складено акт від 02.08.2006 № 18/23-20/30019775 (далі акт перевірки), яким встановлено заниження позивачем податкових зобовязань з рентної плати за газовий конденсат за ІV квартал 2003 року на 13584632,85 грн. та за 2004 рік на 12069597,17 грн. внаслідок заниження обєкту оподаткування визначення податкових зобовязань з обсягів реалізованого (проданого) газового конденсату, а не з обсягів видобутого в ці звітні періоди газового конденсату (164900 тонн в ІV кварталі 2003 року та 685000 тонн в 2004 році), а також податкових зобовязань з податку на додану вартість за податкові звітні періоди ІV кварталу 2003 року на 2716926,57 грн. та 2004 року на 2413919,43 грн. внаслідок заниження бази оподаткування на вказані суми рентної плати, чим порушено ст. 3 Закону України «Про Державний бюджет на 2003 рік»від 26.12.2002, ст. 3 Закону України «Про Державний бюджет на 2004 рік»від 27.11.2003 та п.6 Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, товарний природний газ і стабільний газовий конденсат, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 № 256.

На підставі п.п.4.2.2 п.4.2 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 №2181-ІІІ, відповідачем прийняті податкові повідомлення-рішення №0000541650/0 від 16.08.2006 на суму 11860560,00 грн., в тому числі 5930280,00 грн. основний платіж та 5930280,00 грн. штрафні (фінансові) санкції; № 0000551650/0 від 16.08.2006 на суму 1456560,00 грн., в тому числі 728280,00 грн. основний платіж та 728280,00 грн. штрафні (фінансові) санкції; № 0000561650/0 від 16.08.2006 на суму 39740194,18 грн., в тому числі 19870097,09 грн. основний платіж та 19870097,09 грн.штрафні (фінансові) санкції; №0000571650/0 від 16.08.2006 на суму 17634,78 грн., в тому числі 11756,52 грн. основний платіж та 5878,29 грн. штрафні (фінансові) санкції.

Позивач не погодився з отриманим податковим повідомленням-рішенням та оскаржив його в порядку адміністративного оскарження відповідно до п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 р. №2181-ІІІ. За результатами розгляду скарги залишені без задоволення та винесені податкові повідомлення-рішення №0000541650/1 від 31.10.2006, № 0000541650/2 від 17.01.2007, № 0000551650/1 від 31.10.2006, № 0000551650/2 від 17.01.2007, № 0000561650/1 від 31.10.2006, №0000561650/2 від 17.01.2007, №0000571650/1 від 31.10.2006, № 0000571650/2.

Проаналізувавши обставини справи, пояснення представників сторін, ознайомившись з доказами, які наявні в матеріалах справи, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог з огляду на наступне.

Правове регулювання нарахування та сплати рентної плати за газовий конденсат за період ІV квартал 2003 року 2004 рік здійснювалось ст.3 Закону України «Про Державний бюджет на 2003 рік»від 26.12.2002, ст. 3 Закону України «Про Державний бюджет на 2004 рік»від 27.11.2003 та Порядком обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту, товарний природний газ і стабільний газовий конденсат, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 № 256 (далі Порядок №256).

Статтею 3 Закону України «Про Державний бюджет України на 2003 рік»встановлено, що підприємства, які здійснюють видобуток природного газу та газового конденсату (крім видобутку природного газу та газового конденсату із морських родовищ, який реалізується за регульованими цінами) і нафти, вносять до Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рентну плату за товарний природний газ у розмірі 30,6 гривні за 1000 куб. метрів, за нафту - у розмірі 160 гривень за 1 тонну і стабільний газовий конденсат - у розмірі 104,04 гривні за 1 тонну.

Статтею 3 Закону України «Про Державний бюджет України на 2004 рік»встановлено, що підприємства, які здійснюють видобуток природного газу та газового конденсату (крім видобутку природного газу із морських родовищ, який реалізується за регульованими цінами) і нафти, вносять до Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рентну плату за природний газ у розмірі 30,6 гривні за 1000 куб. метрів, за нафту - у розмірі 160 гривень за одну тонну і газовий конденсат - у розмірі 104,04 гривні за одну тонну.

Пунктом 6 Порядку №256 встановлено, що сума рентної плати за нафту, товарний природний газ і газовий конденсат (протягом періоду ІV квартал 2003 року І квартал 2004 року стабільний газовий конденсат) визначається нафтогазодобувними підприємствами виходячи з обсягів відпущених ними нафти, товарного природного газу і стабільного газового конденсату та ставок рентної плати (крім підприємств, що здійснюють видобуток на родовищах з важкодобувними та виснаженими запасами), а пунктом 7 передбачено, що підприємства, які видобувають нафту, природний газ і газовий конденсат на родовищах з важкодобувними та виснаженими запасами, суму рентної плати визначають виходячи із ставок рентної плати та обсягів видобутих нафти, товарного природного газу і стабільного газового конденсату в межах базових обсягів, які враховуються в щомісячних розрахунках і визначаються як 1/12 річних базових обсягів.

Відповідно до пункту 3 Порядку №256, рентна плата включається підприємствами, які добувають нафту, природний газ і газовий конденсат, до оптової відпускної ціни на нафту, товарний природний газ і стабільний газовий конденсат (без податку на додану вартість) на дату їх відпуску.

З урахуванням приписів частини пятої статті 227 Кодексу адміністративного судочинства України, для суду є обовязковим висновок Вищого адміністративного суду України, викладений в ухвалі від 19.11.2009р. про те, що обєктом оподаткування є обсяги видобутого стабільного газового конденсату, а з ІІ кварталу 2004 року видобутого газового конденсату.

Виходячи з вищезазначених норм, необхідними складовими для нарахування та сплати підприємством рентної плати за газовий конденсат в період ІV квартал 2003 року2004 рік є видобуток цим підприємством газового конденсату.

В акті перевірки відповідач зробив висновки, що позивачем видобуто певний обсяг газового конденсату, не посилаючись на первинні документи, які підтверджують факт такого видобутку.

Відповідно до ст. 1 Закону України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Згідно зі ст. 9 Закону України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Акт перевірки містить посилання щодо обсягів видобутого та реалізованого газового конденсату позивачем, як платника консолідованого податку, на довідки про результати перевірки та акт перевірки його структурних підрозділів, складені податковими інспекціями за місцем податкового обліку цих структурних підрозділів, а також дані Міністерства палива та енергетики України і Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» («Геоінформ України»), які ґрунтуються на статистичній звітності позивача за формою № 6-гр.

Проте, зазначеної статистичної звітності позивача матеріали справи не містять. Акт перевірки також не містить посилань на конкретні звіти позивача чи первинні бухгалтерські документи, на підставі яких відповідачем було визначено обсяги видобутого позивачем газового конденсату.

Судом не приймаються посилання відповідача на листи Міністерства палива та енергетики України від 12.07.2006р., та Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України»від 16.06.2006р., оскільки дані документи не є ні звітністю позивача, ні первинним бухгалтерськими документами.

Таким чином суд вважає, що висновки акту перевірки ґрунтуються на припущеннях та на документах, які не є первинними, що суперечить п.1.7 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 10 серпня 2005 р. N 327 (далі Порядок №327), згідно з яким факти виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства викладаються в акті невиїзної документальної, виїзної планової чи позапланової перевірок чітко, об'єктивно та в повній мірі, із посиланням на первинні або інші документи, які зафіксовані в бухгалтерському та податковому обліку, що підтверджують наявність зазначених фактів, а відповідно до пп.2.3.4 пп.2.3 п.2 зазначеного Порядку - не допускається відображення в акті перевірки необґрунтованих даних, а також суб'єктивних припущень перевіряючими, які не мають підтверджених доказів, та різного роду висновків щодо дій посадових осіб суб'єкта господарювання.

Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За змістом цієї процесуальної норми відповідачем мала бути підтверджена правомірність прийнятих рішень, для чого надані відповідні докази.

Оскільки відповідач стверджує, що позивач мав сплачувати рентну плату за видобутий конденсат, то обставина такого видобутку мала бути підтверджена відповідачем.

Натомість, відповідачем доказів видобутку надано не було. Суду в процесі розгляду справи також не вдалося встановити будь яких доказів щодо обсягів видобутого позивачем газового конденсату, тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

1.Позов Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції у м.Києві по роботі з великими платниками податків № 0000541650/0 від 16.08.2006, № 0000541650/1 від 31.10.2006, № 0000541650/2 від 17.01.2007, № 0000551650/0 від 16.08.2006, № 0000551650/1 від 31.10.2006, № 0000551650/2 від 17.01.2007, № 0000561650/0 від 16.08.2006, № 0000561650/1 від 31.10.2006, № 0000561650/2 від 17.01.2007, № 0000571650/0 від 16.08.2006, № 0000571650/1 від 31.10.2006, № 0000571650/2 від 17.01.2007р.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя С.К. Каракашьян