Постанова № 15104053, 21.04.2011, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.04.2011
Номер справи
2а/2370/2175/2011
Номер документу
15104053
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 квітня 2011 року Справа № 2а/2370/2175/2011

10 год. 30 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гриньковської Н.Ю.,

при секретарі Ільченко С.М.,

за участю представників сторін:

від позивача Курінний В.В., Постоленко І.В.,

від відповідача Уханенко С.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом контрольно-ревізійного управління у Черкаській області до госпрозрахункового підприємства «Чигиринські теплові мережі»про стягнення коштів, -

встановив:

30.03.2011р. контрольно-ревізійне управління у Черкаській області звернулось до суду з адміністративним позовом, в якому поставлено питання щодо стягнення до Державного бюджету України з госпрозрахункового підприємства «Чигиринські теплові мережі»надміру отриманих коштів в сумі 63000,75грн., внаслідок завищення потреби різниці в тарифах.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що під час проведення ревізії фінансово-господарської діяльності відповідача за період з 01.01.2007р. по 31.10.2010р., позивачем встановлено, що госпрозрахункове підприємство «Чигиринські теплові мережі»до розрахунку фактичної собівартості теплової енергії, що постачалась населенню, за 9 місяців 2009 року, внесено недостовірні дані в частині завищення витрат на паливо для технологічних потреб для забезпечення населення теплопостачанням в сумі 68000,75грн. Тому, на підставі висновків проведеної ревізії, позивач стверджує, що одержані відповідачем кошти у сумі 68000,75грн., є такими, що безпідставно отримані.

У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили позов задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги визнав у повному обсязі.

Заслухавши пояснення сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів адміністративного позову, на виконання плану контрольно-ревізійної роботи контрольно-ревізійного управління у Черкаській області на IV-й квартал 2010р. у листопаді-грудні 2010 року проведено ревізію фінансового-господарської діяльності госпрозрахункового підприємства «Чигиринські теплові мережі»за період з 01.01.2007р. по 31.10.2010р.

На підставі зазначеної ревізії, складено акт №06-21/64 від 30.12.2010р. (а.с.8-12). Висновками зазначеного акту встановлено, що до розрахунку фактичної собівартості теплової енергії, що постачалась населенню відповідачем, за 9 місяців 2009 року, внесено недостовірні дані в частині завищення витрат на паливо для технологічних потреб для забезпечення населення теплопостачанням в сумі 68000,75грн.

Внаслідок завищення в розрахунку фактичної собівартості теплової енергії фактичних витрат на паливо (газ), допущено завищення необхідної потреби у відшкодуванні заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, що надавалися населенню за 9 місяців 2009 року на загальну суму 68000,75грн., яку профінансовано в повному обсязі, що є порушенням вимог пунктів 4, 5 Порядку перерахування у 2009 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла на у звязку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися або погоджувалися відповідними органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009р. №193. Як наслідок, державному бюджету завдано матеріальну шкоду в розмірі 68000,75грн.

Оскільки під час проведення ревізії зазначене порушення не було усунуто, відповідно до п. 7 ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»від 26.01.1993р. №2939 (далі по тексту Закон №2939) та абзацу першого п. 46 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою затвердженого постановою Кабінету Міністрів Україні від 20.04.2006р. №550, обєкту контролю (відповідачу у справі) направлено вимогу від 11.01.2011р. №23-06/43-227 щодо усунення порушень, виявлених ревізією.

Зокрема, пунктом 4 зазначеної вимоги підприємству предявлено вимогу перерахувати до Державного бюджету України кошти в сумі 68000,75грн. надміру отримані внаслідок завищення потреби різниці в тарифах до 11.02.2011р.

Як вбачається з матеріалів справи, листом від 09.02.2011р. №55/02 підприємство повідомила позивача, що частково повернуло безпідставно отримані кошти в сумі 5000,00грн., що підтверджується платіжним дорученням від 07.02.2011р. №389 (а.с.23). Таким чином заборгованість відповідача складає 63000,75грн.

Відповідно до статті 2 Закону №2939 головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно, виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Порядок проведення ревізій органами державної контрольно-ревізійної служби визначений статтею 11 Закону № 2939. За змістом цієї статті плановою виїзною ревізією вважається ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані роботи органу державної контрольно-ревізійної служби і проводиться за місцезнаходженням такої юридичної особи чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна ревізія.Планова виїзна ревізія проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності підконтрольних установ за письмовим рішенням керівника відповідного органу державної контрольно-ревізійної служби не частіше одного разу на календарний рік. Право на проведення планової виїзної ревізії підконтрольних установ надається лише у тому разі, коли їм не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної ревізії надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення.

Статтею 8 Закону №2939, встановлено, що однією з основних функцій головного контрольно-ревізійного управління України, контрольно-ревізійних управлінь в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі визначає здійснення у підконтрольних установах ревізії фінансово-господарської діяльності, використання і збереження фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильності визначення потреби у бюджетних коштах та взяття зобовязань, стану та достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності.

Відповідно до п. 7 ст. 10 Закону №2939 Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право: пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Частиною другою статті 15 зазначеного Закону, встановлено, що законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.

Пунктом 8 ст. 10 Закону №2393 контрольно-ревізійна служба має право у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, одержані підконтрольними установами за незаконними угодами, без встановлених законом підстав та з порушенням чинного законодавства.

Крім того відповідно до п. 10 ст. 10 Закону №2393 контрольно-ревізійній службі надано право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Також суд зазначає, що в своїх поясненнях представник госпрозрахункового підприємства «Чигиринські теплові мережі», зазначив, що підприємством дійсно було помилково завищені потреби різниці в тарифах, що призвело до надміру отриманих коштів і ці кошти будуть перераховані до Державного бюджету України, оскільки позовні вимоги відповідачем визнаються у повному обсязі.

При вирішенні даної справи суд керується принципом законності, відповідно до якого субєкти владних повноважень зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином суд дійшов до висновку, що позивач при здійсненні ревізії фінансової діяльності відповідача діяв у відповідності до вимог ст. 19 Конституції України відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За таких обставин, беручи, до уваги, що госпрозрахунковим підприємством «Чигиринські теплові мережі»надміру отримані кошти не перераховані до Державного бюджету України, а також визнання відповідачем адміністративного позову, суд дійшов висновку, що позовні вимогиє законними та обґрунтованими і підлягають задоволенню в повному обсязі.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 86, 94, 159, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

Адміністративний позов контрольно-ревізійного управління у Черкаській області до госпрозрахункового підприємства «Чигиринські теплові мережі»про стягнення коштів - задовольнити повністю.

Стягнути з госпрозрахункового підприємства «Чигиринські теплові мережі»(20902, м.Чигирин, вул. Енергетиків,11/1, код ЄДРПОУ - 31165782) до Державного бюджету України через контрольно-ревізійне управління у Черкаській області кошти в сумі 63000 (шістдесят три тисячі) гривень 75 копійок, як надміру отримані внаслідок завищення потреби різниці в тарифах.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі в порядку, передбаченому ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.Ю. Гриньковська

постанова складена в повному обсязі 26.04.2011р.