ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" квітня 2011 р.
10 год.45 хв.Справа № 2-а-761/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Морської Г.М.,
при секретарі: Кравченко А.О.,
за участю:
представника позивача: Зоренка Л.В;
представника відповідача: Бурнази Д.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Чаплинської міжрайонної державної податкової інспекції в Херсонській області
до Фермерського господарства "Анона"
про стягнення податкового боргу по орендній платі за землю,
встановив:
Чаплинська міжрайонна державна податкова інспекція в Херсонській області звернулась до фермерського господарства "Анона" з позовом до про стягнення податкового боргу по орендній платі за землю у розмірі 60155,39 грн.
У судовому засіданні представник позивача підтримала позов у повному обсязі та просила його задовольнити, мотивуючи це тим, що згідно особових рахунків станом на 31.12.2010 р. за відповідачем рахується податковий борг по земельному податку з юридичних осіб. Відповідно до Законом України „Про систему оподаткування" відповідач є платником податків і зборів, та перебуває на обліку в Чаплинській МДПІ як платник податків. Вказана заборгованість відповідачем на момент подачі позову до суду не погашена.
Відповідач в судовому засіданні позов визнав та не заперечив щодо задоволення позовних вимог.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Згідно зі Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 474912 Фермерське господарство «Анона» зареєстровано юридичною особою 24.04.2003 р. Каланчацькою РДА, про що зроблено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб № 14911050004000072.
Відповідно до довідки від 09.08.2007 р. № 290/0908-1 відповідач перебуває на обліку в Чаплинській МДПІ як платник податку з 22.05.2003 р.
Відповідно до податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2010 рік від 29.01.2010 року сума річної сплати за користування земельною ділянкою становить 77401.57 грн. Сума щомісячної сплати - 6450.13 грн.
Даною декларацією відповідач самостійно визначив податкові зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Із вищезазначеного слідує, що зазначені податкові зобов"язання є узгодженими.
Відповідно до ст.ст.14,17 Закону України „Про плату за землю " від 03.07.92 № 2535-ХІІ (із змінами і доповненнями), який діяв на момент виникнення заборгованості у відповідача) платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця
Відповідно до ч.3 п.1 ст.9 Закону України "Про систему оподаткування" від 25.06.1991 р. №1251-ХХІІ платник податків зобов"язаний сплачувати належні суми податків та зборів (обов"язкових платежів) у встановлені законом строки. Однак, даний обов"язок відповідачем у визначені законодавством строки виконаний не був.
Згідно ст.1 Закону України №2181 від 21.12.2000 р. "Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податковим боргом визнається податкове зобов"язання (з урахуванням штрафних санкцій), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня нарахована на суму такого податкового зобов"язання.
Відповідно до ст.17 п.17.1.п.п.17.1.7 даного Закону у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах ; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання ,- у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання ,- у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми боргу.
Відповідно до акту про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності від 06.12.2010 відповідачу донараховано штрафні санкції за несвоєчасну сплату податку в сумі 11924 грн.16 коп. та пеню в сумі 3080 грн.32 коп.
На підставі акту перевірки ФГ «Анона», у зв'язку із несплатою узгодженої суми податкового зобов'язання в установлені строки, винесено податкове повідомлення-рішення 002031550/0 від 10.12.2010р. яке відповідач особисто отримав 10.12.2010 р.
Зазначені заходи не призвели до сплати податкового боргу.
Згідно розрахунку виникнення податкового боргу за відповідачем станом на 20.01.2011р. рахується податковий борг по земельному податку з юридичних осіб на загальну сумі 60155,39 грн.
Заперечень стосовно сум заборгованості по податку орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності підприємством не подавалися, тобто сума боргу є узгодженою.
Відповідно до пп.41.1.1. п.41.1 ст.41 Податкового кодексу України контролюючим органом є органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби (пп.41.1.1. п.41.1 ст.41 Податкового кодексу України).
Згідно п. 41.5. ст. 41 органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Приймаючи до уваги викладені обставини, а також враховуючи, що відповідачем заборгованість не сплачена, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
В судовому засіданні представник відповідача просив суд відстрочити та розстрочити сплату боргу.
Своє клопотання відповідач мотивує тим, що основний дохід господарство отримує від вироблення та подальшої реалізації сільгосппродукції. Як вбачається з акту обстеження посівів від 21.05.2010 р. (с.Новикиївка) посіви озимого ріпаку ФГ "Анона" на площі 140 га загинули внаслідок дії низьких температур в січні-лютому 2010 року. Рекомендовано вказані посіви списати та підготувати грунт під посів ярових культур врожаю 2010 року. Відповідно до звіту про основні показники господарської діяльності ФГ "Анона" за 2009 рік, господарство не мало прибутку. За таких обставин господарство не має можливості на даний час сплатити суму боргу з об"єктивних причин.
Представник позивача щодо надання відстрочки та розстрочки виконання постанови суду не заперечувала.
Розглядаючи дане клопотання, суд бере до уваги, що фермерське господарство "Анона" є сільськогосподарським підприємством, яке отримує дохід лише від реалізації вирощеної сільськогосподарської продукції, протягом 2009 та 2010 років підприємство не отримувало прибутків. На сьогодні господарство вчасно сплачує заробітну плату працівникам та не має іншої податкової заборгованості. Збір врожаю 2011 року та надходження коштів від його реалізації підприємство прогнозує у липні. Також суд враховує, що податковий орган підтверджує відсутність іншої податкової заборгованості відповідача та не заперечує проти надання відстрочки та розстрочки сплати боргу.
Таким чином, враховуючи тяжке фінансове становище господарства, що підтверджується актом обстеження посівів від 21.05.2010 р., яким зафіксовано загибель посівів на площі 140 га в січні-лютому 2010 р., та звітом про основні показники господарської діяльності фермерського господарства за 2009 рік, відповідно до якого господарство не мало прибутку, суд вважає за можливе задовольнити клопотання відповідача.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Позовні вимоги Чаплинської міжрайонної державної податкової інспекції в Херсонській області до Фермерського господарства "Анона" про стягнення податкового боргу по орендній платі за землю задовольнити повністю.
Стягнути з Фермерського господарства "Анона" (інд.32472073) заборгованість по сплаті орендній плати за земельні ділянки державної або комунальної власності в сумі 60155 (шістдест тисяч сто п"ятдест п"ять) грн. 39 коп. до місцевого бюджету Новокиївської сільської ради р/р 33210812700193, одержувач УДК м. Херсона, МФО 8520100, ОКПО 24103802, код платежу 13050200.
Відстрочити сплату заборгованості по орендній платі за землю у розмірі 60155,39 грн. до 01.08.2011 р.
Розстрочити сплату заборгованості по орендній платі за землю в сумі 60155,39 грн. на 1 рік з 01.08.2011 р. до 01.08.2012 р. з щомісячною сплатою платежів рівними частками.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 18 квітня 2011 р..
Суддя Морська Г.М.
кат. 8.1.5