Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
28.03.2011 р. №2а- 981/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мар'єнко Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Харкові в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
встановив:
Позивач, Ізюмська об'єднана державна податкова інспекція у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просив стягнути заборгованість в розмірі 47595.09 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ФО-П ОСОБА_1 зареєстрований виконавчим комітетом Ізюмської міської ради Харківської області, знаходиться на обліку в Ізюмській ОДПІ Харківської області. ФО-П ОСОБА_1 має податковий борг перед бюджетом в розмірі 47595.09 грн., що виник по податку на додану вартість у сумі 41213,48 грн., по податку з доходів фізичних осіб у сумі 6203,34 грн., та пені 174,64 грн., 3,63 грн. Відповідно до ст.6 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” Ізюмська ОДПІ направила відповідачу першу податкову вимогу №1/54 від 06.05.2009 року про сплату податкового боргу, яка була отримана відповідачем особисто. 10.06.2009 року вручено другу податкову вимогу №2/85, але у встановлений законодавством строк зобовязання по сплаті податків виконані не були. Відповідно до ст.ст. 7, 9, 10 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” Ізюмською ОДПІ було проведено ряд заходів по стягненню податкового боргу, а саме: 06.05.2009 року відповідачу направлений лист з повідомленням про необхідність надання переліку активів для проведення реєстрації в Держреєстрі обтяжень рухомого майна, 14.05.2009 року на всі активи боржника зареєстровано податкову заставу, 12.07.2009 року прийнято рішення про застосування заходів погашення податкового боргу платника податків за рахунок стягнення його активів. Зазначені заходи не призвели до погашення податкового боргу. Оскільки відповідач не виконав зобовязання платника податків перед бюджетом, має стійку заборгованість, Ізюмська ОДПІ вимушена була звернутися за захистом порушених прав та охоронюваних законом інтересів держави до суду. Також, позивач посилається на рішення Харківського окружного адміністративного суду та Харківського апеляційного адміністративного суду по справі №2а-40394/09/2070 за позовом ФОП ОСОБА_1 до Ізюмської ОДПІ про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення від 10.04.2009 року №0000231720/0 на суму 49484,00 грн.
Представник позивача надав заяву про розгляд справи без участі представників позивача.
Відповідач у судове засідання не зявився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений повістками з поштовими повідомленнями, які направлялись за офіційним місцем знаходження, згідно довідки органу реєстрації, отримані відповідачем 26.02.2011 року та 16.03.2011 року. Відповідно до ч. 8 ст. 35 КАС України повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником. Таким чином, відповідач є належно повідомленим про дату, час та місце судового засідання, його повторне неприбуття у судове засідання не перешкоджає розгляду справи за наявними в ній матеріалами.
Судом розглянуто справу у письмовому провадженні у відповідності до ч.6 ст.128 КАС України, оскільки відсутні перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, і прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, та відсутні потреби заслухати свідка чи експерта.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 41 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 17.11.2010 року, Фізична особа-підприємець ОСОБА_1, місце проживання: АДРЕСА_1, зареєстрований Виконавчим комітетом Ізюмської міської ради Харківської області як суб'єкт підприємницької діяльності-фізична особа 05.01.2006 року за № 24740000000002094, 04058806, вид діяльності оптова торгівля будівельними матеріалами, ремонт і технічне обслуговування інших машин та установка загального призначення, оптова торгівля іншими машинами та устаткуванням, інші види оптової торгівлі, діяльність таксі.
ФО-П ОСОБА_1 перебуває на обліку як платник податків в Ізюмській ОДПІ Харківської області з 11.01.2006 року №4813, що підтверджується довідкою від 11.01.2006 року №6 та є платником ПДВ згідно свідоцтва №100052724 від 13.07.2007 року.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі акту перевірки від 23.03.09 року №346/1720/НОМЕР_1 Ізюмською ОДПІ було винесено податкове повідомлення-рішення від 10.04.09 року № 0000231720/0, яким визначено ФО-П ОСОБА_1 податкове зобов'язання з ПДВ в розмірі 49484,00 грн. (основний платіж 32989,00 грн., штрафна санкція 16495,00 грн.) гривень, та податкове повідомлення-рішення від 10.04.09 року №0000241720/0, яким визначено ФО-П ОСОБА_1 податкове зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 7323,00 грн.
Відповідач, не погодившись з вказаними повідомленнями-рішеннями оскаржив їх до Харківського окружного адміністративного суду, в якому постановою від 25.11.2009 року по справі №2а-40394/09/2070 адміністративний позов ФО-П ОСОБА_1 до Ізюмської ОДПІ про визнання податкових повідомлень-рішень нечинними задоволено частково - скасовано податкове повідомлення-рішення №0000231720 від 10 квітня 2009 року в частині донарахування ФО-П ОСОБА_1 податкового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 8238,00 грн. (основний платіж - 5492,00 грн., фінансова санкція - 2746,00 грн.). Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 16.09.2010 року постанову Харківського окружного адміністративного суду від 25.11.2009 року залишено без змін.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідачем частково погашено податковий борг, що підтверджується даними облікової картки платника податків ФО-П ОСОБА_1
На теперішній час заборгованість по податку на додану вартість ФО-П ОСОБА_1 становить 41213,48 грн. - основний платіж, та 3,63 - пеня, заборгованість по податку з доходів фізичних осіб становить - 6203,34 грн., пеня - 174,64 грн., що також підтверджується наданими розрахунками податкового боргу, пені та даними облікової картки позивача.
В п.п. 1, 4 п. 1 ст. 14 Закону України “Про систему оподаткування” від 25.06.1991 року №1251-ХІІ, з наступними змінами та доповненнями, зазначено, що податок на додану вартість та податок на доходи фізичних осіб відносяться до загальнодержавних податків і зборів.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожний зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.п.1,11 ч.1 ст.11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року №509-ХІІ органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Відповідно до абз. 1 преамбули Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до п. 5.2.1. п. 5.2 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Відповідно до абз. 1, 3 п. 5.3.1. п. 5.3 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації. У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Відповідно до п. 6.1 ст. 6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).
Ізюмською ОДПІ було проведено ряд заходів по стягненню податкового боргу, а саме: 06.05.2009 року відповідачу направлено листа з повідомленням про необхідність надання переліку активів для проведення реєстрації в Держреєстрі обтяжень рухомого майна, 14.05.2009 року на всі активи боржника зареєстровано податкову заставу, 12.07.2009 року прийнято рішення про застосування заходів погашення податкового боргу платника податків за рахунок стягнення його активів. Зазначені заходи не призвели до погашення податкового боргу.
Відповідно до п. п. 6.2.2. п. 6.2 ст. 6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкові вимоги мають містити крім відомостей, передбачених підпунктом 6.2.3 цієї статті, посилання на підстави їх виставлення; суму податкового боргу, належного до сплати, пені та штрафних санкцій; перелік запропонованих заходів із забезпечення сплати суми податкового боргу. Податкові вимоги також надсилаються платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суму податкових зобов'язань у встановлені законом строки, без попереднього направлення (вручення) податкового повідомлення.
Відповідно до п.п. 6.2.3. п.6.2 ст. 6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків. обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Відповідно до абз. 1,2,3 п.п. 6.2.4. п. 6.2 ст. 6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення. Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження із повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові повідомлення.
У зв'язку з несплатою узгодженої суми податкового зобов'язання у встановлені законом строки, Ізюмська ОДПІ Харківської області направляла боржнику рекомендованим листом першу податкову вимогу №1/54 від 06.05.2009 року, яка була отримана особисто відповідачем 06.05.2009 року, та другу податкову вимогу №2/85 від 10.06.2009 року, яка також була отримана відповідачем 10.06.2009 року, що підтверджується матеріалами справи.
Згідно п. 3 ч.3 ст. 106 Закону та п. 8.4. Інструкції, протягом 10 робочих днів з дня одержання вимоги страхувальник зобовязаний сплатити зазначену у вимозі суму сплати боргу та суму фінансових санкцій.
З Витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна від 14.05.2009 року №8715156 вбачається, що на всі активи боржника зареєстровано податкову заставу.
Рішенням першого заступника начальника Ізюмської ОДПІ від 12.06.2009 року №12/24-2537311336 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу вирішено здійснити стягнення коштів та продаж інших активів, що перебувають у власності (повному господарському віданні) платника податків ОСОБА_1 (НОМЕР_1), а також тих активів, права власності на які він набуде у майбутньому, в рахунок погашення узгодженої суми податкового боргу цього платника податків (а.с.19).
Згідно листа ВДАІ з обслуговування м. Ізюм і Ізюмського району та АТІ ГУМВС України в Харківській області від 02.12.2010 року №6710, за ОСОБА_1, який мешкає: АДРЕСА_1, зареєстровано наступні транспортні засоби: автомобіль Фольцваген-Транспортер, 1.6Д, 1986 р.в., вантажний, д/н НОМЕР_2, оранжевого кольору; автомобіль Форд-Екскорд, 1991 р.в., легковий, д/н НОМЕР_3, сірого кольору.
Відповідно до довідки КП Ізюмське МБТІ від 22.11.2010 року №324, станом на 22.11.2010 року за гр. ОСОБА_1 зареєстроване нерухоме майно АДРЕСА_1 на підставі договору дарування, посвідченого Ізюмським приватним нотаріусом ОСОБА_3 11.11.2004 року Р№4974, також належить 1/2 частина житлового будинку по проспекту Леніна,66-А, на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого Ізюмським приватним нотаріусом ОСОБА_4 31.10.2008 року Р№1161.
З листа відділу Держкомзему у м. Ізюм Харківської області від 19.11.2010 року №2163 вбачається, що згідно звіту “Про наявність земель та розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності по місту Ізюм станом на 01.07.2009 року” ФО-П ОСОБА_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1) не значиться.
Відповідно до розрахунків податкового боргу, що виник по платежам 14010100 “податок на додану вартість” та 11010200 “податок з доходів фізичних осіб”, податковий борг відповідача складає 41213,48 грн. та 6203,34 грн. відповідно.
Підпунктом 11 ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” визначено право державних податкових інспекцій подавати в суди до боржників позови про стягнення заборгованості перед бюджетами та державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” визначено, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Сума податкового боргу ФО-П ОСОБА_1 з податку на доходи фізичних осіб та податку на додану вартість, яка частково самостійно визначена платником податку, частково донарахована Ізюмською ОДПІ, правомірність донарахування підтверджена рішенням суду, в загальному розмірі - 47595,09 грн., є узгодженою в порядку, визначеному Законом України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, тому підлягає стягненню з відповідача на користь Державного бюджету України.
З урахуванням наведеного, суд прийшов до висновку про законність та обґрунтованість позовних вимог, через що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 8-14, 41, 51, 94, 128, 160-163, 167, 186 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) на на користь Державного бюджету України на рахунок: одержувач - Ізюмське УДК ГУДКУ, рахунок 34128999700012, банк ГУДКУ в Харківській області, МФО 851011) заборгованість перед бюджетом в розмірі 47595.09 грн. (сорок сім тисяч п'ятсот дев'яносто п'ять гривень 09 копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Л.М. Мар'єнко