Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 квітня 2011 р. справа № 2а/0570/4723/2011
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17
Донецькій окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучко В.М., у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Прокурора м. Дзержинську в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м. Дзержинську до Державного підприємства «Донецька обласна Дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» про стягнення заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 109808,67 грн.,-
В С Т А Н О В И В:
Прокурор м. Дзержинську (далі – прокурор м. Дзержинську) в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м. Дзержинську (надалі – ДПІ у м. Дзержинську, позивач) звернувся до суду із позовом про стягнення заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 109808,67 грн. з Державного підприємства «Донецька обласна Дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» (далі – ДП «Донвуглереструктуризація», відповідач).
Позовні вимоги мотивовані тим, що станом на 01.03.2011 року відповідач має податковий борг зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у загальному розмірі 109808,67 грн., який виник у зв’язку з несплатою узгоджених податкових зобов’язань на підставі поданих до ДПІ у м. Дзержинську податкових розрахунків збору за забруднення навколишнього природного середовища від 03.02.2011 року № 15910 в сумі 32824,02 грн. та від 03.02.2011 року № 15912 в сумі 76984,65 грн. Приймаючи до уваги факт несплати ДП «Донвуглереструктуризація» суми заборгованості у строк, встановлений чинним законодавством України, позивач просить стягнути наведені суми у судовому порядку.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Державне підприємство «Донецька обласна Дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» зареєстроване як юридична особа державним реєстратором виконавчого комітету Макіївської міської ради Донецької області. Відомості про внесення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців проведені 26.12.2005 року за № 1273120 0000 003437, про свідчить довідка з Єдиного державного реєстру від 10.02.2011 року. Ідентифікаційний код юридичної особи 32442610, юридична адреса: 86102, Донецька область, м. Макіївка, Центрально-Міський район, вул. Успенського. Відповідно до повідомлення (за формою № 16-ОПП) від 25.03.2011 року № 5789 відповідач прийнятий до податкового обліку в ДПІ у м. Дзержинську як платник окремих податків. Скорочена назва відповідача за наданими суду ДПІ у м. Дзержинську матеріалами - ДП «Донвуглереструктуризація».
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач самостійно визначив свої податкові зобов’язання на підставі поданих до ДПІ у м. Дзержинську податкових розрахунків збору з забруднення навколишнього природного середовища, якими відповідач визначив податкові зобов’язання на 2010 рік.
Так, за податковим розрахунком збору з забруднення навколишнього природного середовища від 03.02.2011 року № 15910 відповідачем нараховано збору за звітний період у сумі 32824,02 грн., який станом на день розгляду даної справи не сплачений.
За податковим розрахунком збору з забруднення навколишнього природного середовища від 03.02.2011 року № 15912 відповідачем нараховано збору за звітний період у сумі 76984,65 грн., який також станом на день розгляду даної справи не сплачений.
Таким чином, загальна сума заборгованості зі збору з забруднення навколишнього природного середовища у відповідача становить 109808,67 грн. (32824,02 грн. + 76984,65 грн.).
В матеріалах справи відсутні докази щодо оскарження відповідачем зазначених сум.
Про факт існування у відповідача даної заборгованості перед бюджетом свідчать облікові картки ДП «Донвуглереструктуризація» за платежем «Збори за забруднення природного середовища».
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Пунктом 61.1 статті 61 Податкового кодексу України (ПКУ) визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 ПКУ, в межах їх повноважень (п. 61.2 ст.61 ПКУ).
Приписами статті 41 ПКУ встановлено, що контролюючими органами є, зокрема, органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Право податкових органів на звернення до суду з питання щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини передбачене пп. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України.
У відповідності до ст. 5 Закону України від 05.11.1991 року № 1789-XII «Про прокуратуру» (із змінами і доповненнями) прокуратура України становить єдину систему, на яку відповідно до Конституції України та цього Закону покладаються такі функції, як, зокрема: представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Так, статтею 361 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва у суді інтересів держави є - наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою. Одною з формою представництва є звернення до суду з позовами.
Таким чином, позивачі – прокурор у м. Дзержинську та Державна податкова інспекція у м. Дзержинську є суб’єктами владних повноважень, та здійснюють повноваження в даних правовідносинах наданих їм чинним законодавством України.
У відповідності до ст. 44 ЗаконуУкраїни від 25.06.1991 року№ 1264-XII«Про охорону навколишнього природного середовища» (в редакції на момент виникнення податкового боргу) - збір за забруднення навколишнього природного середовища встановлюється на основі фактичних обсягів викидів, лімітів скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище і розміщення відходів, утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) (обчислюється пропорційно обсягу та активності радіоактивних відходів, а також для експлуатуючої організації ядерних установок атомних електростанцій - на основі показників виробництва електричної енергії за певний період, для інших суб'єктів діяльності у сфері використання ядерної енергії, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, - пропорційно активності радіоактивних матеріалів, та стягується одночасно з їх придбанням) та тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками (обчислюється пропорційно терміну зберігання радіоактивних відходів понад встановлений строк з урахуванням їх обсягу та активності).
Порядок встановлення нормативів збору і стягнення зборів за забруднення навколишнього природного середовища визначається Кабінетом Міністрів України.
Так, Постановою Кабінету Міністрів від 01.03.1999 року № 303 затверджений Порядок встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору (чинний на момент визначення відповідачем податкового зобов’язання; далі – Порядок № 303).
Пунктом 9 Порядку № 303 встановлено, що платники збору складають податкові розрахунки за формою, затвердженою центральним органом державної податкової служби, наростаючим підсумком за квартал, півріччя, дев'ять місяців та рік і подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби: 1) за місцем знаходження стаціонарних джерел забруднення - у разі здійснення викидів стаціонарними джерелами забруднення та скидів; 2) за місцем знаходження спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів - у разі розміщення відходів; 3) за місцем перебування платника збору на податковому обліку - у разі здійснення викидів пересувними джерелами забруднення; 3-1) за місцем перебування платника збору на податковому обліку - в разі утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) та тимчасового зберігання радіоактивних відходів їх виробниками.
Платники збору протягом десяти календарних днів, що настають після граничного строку подання податкового розрахунку, сплачують збір: 1) за місцем знаходження стаціонарних джерел забруднення - у разі здійснення викидів стаціонарними джерелами забруднення та скидів; 2) за місцем знаходження спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів - у разі розміщення відходів; 3) за місцем перебування платника збору на податковому обліку - у разі здійснення викидів пересувними джерелами забруднення. 4) за місцем перебування платника збору на податковому обліку - в разі утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) та тимчасового зберігання радіоактивних відходів їх виробниками (п. 10 Порядку № 303).
Платники перераховують суми збору одним платіжним дорученням на рахунки, відкриті в територіальних органах Державного казначейства, які здійснюють розподіл цих коштів у співвідношенні, визначеному законом (п. 11 Порядку № 303).
Платники несуть відповідальність за правильність обчислення та своєчасну сплату збору згідно із законодавством. Не внесені своєчасно кошти збору стягуються з платників у встановленому законодавством порядку. Сплата збору не звільняє юридичних і фізичних осіб від відшкодування збитків, завданих порушенням природоохоронного законодавства (п. 13 Порядку № 303).
Контроль за своєчасністю та повнотою сплати збору здійснюється органами державної податкової служби (п. 15 Порядку № 303).
Приписами статті 16 Податкового кодексу України визначені зобов’язання платників податків, один з яких зобов’язує, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Податковим кодексом України (далі – ПКУ) встановлено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання ( пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).
З огляду на наведене, оскільки податкове зобов’язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, ДП «Донвуглереструктуризація» не сплачено в установлений строк, таке зобов'язання є податковим боргом.
Приписами Податкового кодексу України встановлені обов’язки платників податків, такі як, виконання законних вимог контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач має податковий борг зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 109808,67 грн.
Наведені розрахунки відповідають положенням законодавства, фактичним обставинам справи та відповідачем не спростовані, при цьому зазначена заборгованість не сплачена.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно зі статтею 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності.
Беручи до уваги те, що сума податкового боргу ДП «Донвуглереструктуризація» у встановлені законодавством строки не сплачена, наявність вказаної заборгованості підтверджена матеріалами справи, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд дійшов висновку що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 162, 183-2 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов Прокурора м. Дзержинську в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м. Дзержинську до Державного підприємства «Донецька обласна Дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» про стягнення заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 109808,67 грн. – задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства «Донецька обласна Дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» (ідентифікаційний код юридичної особи 32442610, юридична адреса: 86102, Донецька область, м. Макіївка, Центрально-Міський район, вул. Успенського) на користь місцевого бюджету м. Дзержинську (р/р 33118329700029, код платежу – 50080200, отримувач платежу: банк ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код ЄДРПОУ 34687216) заборгованість зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 32824,02 грн. (тридцять дві тисячі вісімсот двадцять чотири грн. 02 коп.).
Стягнути з Державного підприємства «Донецька обласна Дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» (ідентифікаційний код юридичної особи 32442610, юридична адреса: 86102, Донецька область, м. Макіївка, Центрально-Міський район, вул. Успенського) на користь місцевого бюджету м. Дзержинську (р/р 33115329700033, код платежу – 50080200, отримувач платежу: банк ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код ЄДРПОУ 34687216) заборгованість зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 76984,65 грн. (сімдесят шість тисяч дев’ятсот вісімдесят чотири грн. 65 коп.).
Постанову виготовлено у нарадчій кімнаті 22 квітня 2011 року.
Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя Чучко В.М.