ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
04 квітня 2011 р. о 16:39 Справа №2а-380/11/4/0170 Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого суддіЦиганової Г.Ю., при секретарі судового засідання Шевцовій Г.В., за участі представників сторін:
представники позивача - Свириденко А.П., Брауде С.О.;
представник відповідача - не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Садівничого товариства "Аграрнік"
до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим
про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення
Суть спору: Садівниче товариство "Аграрнік" (далі - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим із позовом до Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим (далі - відповідач) про визнання незаконним та скасування рішення №0023562301 від 24.09.2010 року про застосування штрафних санкцій у сумі 1019506,50 грн.
Позов мотивовано помилковістю висновків за актом перевірки, покладених в основу спірного рішення, про здійснення позивачем торгівлі електроенергією з членами садівничого товариства і незастосування при цьому реєстратора розрахункових операцій.
Ухвалами суду від 21.02.2011 року відкрито провадження у справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.
В судовому засіданні представники позивача позов підтримали, надали пояснення по суті справи.
Представник відповідача в судовому засіданні 17.03.2011 року проти позову заперечував, в судове засідання 04.04.2011 року представник відповідача не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, причин неявки не повідомив.
Враховуючи, що матеріали справи містять достатньо доказів для з'ясування обставин у справі, суд, керуючись ст. 128 КАС України, вважає можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача.
Заслухавши представників позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у справі докази, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач є юридичною особою, ідентифікаційний код 24504874, на податковому обліку знаходиться в ДПІ в м. Сімферополі АР Крим.
Посадовими особами податкового органу проведено позапланову виїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2007 року по 30.06.2010 року, за наслідками перевірки складено акт від 13.09.2010 року №11956/23-2/24504874.
Згідно із висновками даного акту встановлено, зокрема, порушення позивачем вимог пунктів 1, 2 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 року №265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування і послуг" (далі - Закон №265) - проведення розрахункових операцій без застосування реєстратора розрахункових операцій на суму 203901,30 грн.
Так, перевіркою було встановлено, що позивачем є споживачем електроенергії на підставі договорів з ВАТ "Крименерго" від 24.12.2003 року №227 та від 31.05.2010 року №227. Також позивачем із членами товариства укладені угоди про користування електроенергією. Сплата вартості електроенергії проводиться членами товариства на розрахунковий рахунок у банківській установі або у касу садівничого товариства. Вказані обставини покладені в основу висновку про проведення позивачем у періоді з липня 2007 року по червень 2010 року розрахункових операцій без застосування РРО.
На підставі акту перевірки від 13.09.2010 року №11956/23-2/24504874, відповідно до п. 1 ст. 17 Закону №265 відповідачем прийнято спірне рішення про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій на суму 1019506,50 грн.
Відповідно до пунктів 1, 2 статті 3 Закону №265 суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:
1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
У разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність (п. 1 ст. 17 Закону №265).
Статтею 2 Закону №265 визначені значення термінів, що застосовуються у цьому Законі, зокрема розрахункова операція - це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Відповідно до Закону України "Про об'єднання громадян" садівниче товариство є добровільним громадським об'єднанням для організації колективного саду та городництва і створення умов для культурного проведення вільного часу на земельних ділянках, має бути зареєстроване в органах державної влади і має статус юридичної особи, користується правами і виконує обов'язки, пов'язані з його діяльністю, і має самостійний баланс. Садівниче товариство має повну господарську самостійність у впроваджені своєї діяльності і покриває свої витрати за рахунок внесків членів товариства і доходу від його господарської діяльності.
Електрична енергія продається юридичною особою енергопостачальною компанією іншій юридичній особі садівничому товариству на межі балансової належності електричних мереж зазначених суб'єктів взаємовідносин. Відносини між юридичними особами садівничим товариством та енергокомпанією регламентуються Правилами користування електричною енергією, затвердженими постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України №28 від 31.07.1996 року. Згідно з даними Правилами товариство сплачує енергокомпанії вартість електричної енергії відповідно до показів приладу обліку, встановленого на межі балансової належності.
Оскільки енергокомпанія на підставі договору постачає електричну енергію юридичній особі Садівничому товариству, окремі члени останнього не мають права та юридичних підстав вносити кошти за спожиту електричну енергію за індивідуальними розрахунковими книжками безпосередньо в енергокомпанію.
Взаємовідносини між членами садового товариства і його керівництвом, в тому числі розрахунки за спожиту електроенергію, регулюються статутними документами товариства, або вирішуються згідно з Законом України "Про об'єднання громадян" на зборах всіх членів або представників членів об'єднання.
Зазначену правову позицію поділяє також і Національна комісія регулювання електроенергетики України (листи від 08.09.2004 року №03-39-09/4035 та від 07.07.2003 року №05-34-13/2570).
Враховуючи викладене суд вважає помилковим ототожнення поняття "розрахункова операція", наведене у Законі №265 із розрахунками членів садівничого товариства із таким товариством за спожиту електроенергію. Матеріалами справи (статут Садівничого товариства "Аграрник", протокол загальних зборів садівничого товариства від 13.01.2007 року) підтверджується, що відповідно до положень розділу ІV статут, питання внесення вартості спожитої електроенергії та компенсації технологічних втрат у мережах електропостачання врегульовано на загальних зборах членів товариства шляхом віднесення цих сум до складу членських внесків (для тих членів товариства, на земельні ділянки яких подається електроенергія).
Крім того, суд зазначає таке. Відповідно до ст. ст. 238, 250 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Санкції, застосовані відповідачем за спірним рішенням є адміністративно-господарськими і на них поширюється правило щодо строків їх застосування, встановлене ст. 250 ГК України.
Порушенням правил здійснення господарської діяльності, за яке відповідачем застосовано штрафну санкцію відбувалось у період з липня 2007 року по червень 2010 року (про що зазначено в акті перевірки), тож спірне рішення прийнято із порушенням термінів застосування адміністративно-господарських санкцій, а саме більш ніж через один рік з дня порушення позивачем правил здійснення господарської діяльності. Зазначене також є підставою для скасування даного рішення.
Оскільки позивачем помилково заявлено вимогу про визнання незаконним та скасування рішення №0023562301 від 24.09.2010 року, замість вимог про визнання його протиправним і скасування, як це передбачено КАС України для правових актів індивідуальної дії, суд, керуючись статтею 11 КАС України, вважає можливим в цій частині вийти за межі позовних вимог.
Враховуючи висновок про задоволення позову, суд вважає можливим стягнути на користь позивача судові витрати, в порядку, встановленому ст. 94 КАС України.
В судовому засіданні 04.04.2011 року оголошено вступну і резолютивну частини постанови, постанову у повному обсязі складено 08.04.2011 року.
Керуючись статтями 11, 94, 158-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправним і скасувати рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим №0023562301 від 24.09.2010 року про застосування до Садівничого товариства "Аграрнік" (ідентифікаційний код 24504874) штрафних (фінансових) санкцій на суму 1019506,50 грн.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Садівничого товариства "Аграрнік" судові витрати у розмірі 3,40 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення постанови. У разі оголошення в судовому засіданні вступної і резолютивної частини постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Циганова Г.Ю.