Рішення № 15096509, 11.04.2011, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
11.04.2011
Номер справи
8/5025/371/11
Номер документу
15096509
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"11" квітня 2011 р.

Справа № 8/5025/371/11

за позовом Шепетівського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Шепетівської районної державної адміністрації Хмельницької області, м. Шепетівка Хмельницької області

до товариства з обмеженою відповідальністю "Лотівка Еліт", с. Лотівка Шепетівського району Хмельницької області

про стягнення 38403,51 грн. шкоди

Суддя Смаровоз М.В.

Представники:

позивача: не з'явився;

відповідача: Савчук Ю.М. - за довіреністю від 16.03.2011р.;

за участю представника прокуратури Грамчук Т.А.

В судовому засіданні 11.04.2011р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі. Повний текст рішення підготовлено та підписано 18.04.2011р.

Прокурор в інтересах держави в особі позивача звернувся до суду з позовом про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "Лотівка Еліт" 38403,51 грн. шкоди, завданої самовільним зайняттям земельної ділянки площею 42,5 га земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту на території Лотівської сільської ради, на якій самовільно здійснено посів сільськогосподарських культур.

Повноважний представник відповідача проти позовних вимог заперечує. Зокрема, зазначається, що в матеріалах справи відсутні всі необхідні для розрахунку шкоди документи, передбачені пунктом 3.1. Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затверджених наказом Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12 вересня 2007 р. №110. Крім того, вказується на пропущення позовної давності при зверненні з даним позовом.

Розглядом наявних матеріалів справи встановлено наступне.

Відповідно до складених 06.05.2008р. управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Хмельницькій області акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства та акту обстеження земельної ділянки, на території Лотівської сільської ради товариством з обмеженою відповідальністю "Лотівка Еліт" самовільно зайнято землі сільськогосподарського призначення загальною площею 42,5 га без правовстановлюючих документів на землю (проведено посів сільськогосподарських культур), що є порушенням ст. 125, 126 Земельного кодексу України.

За результатами перевірки винесено припис від 07.05.2008р. №004684 з вимогою в 30-денний строк усунути порушення земельного законодавства та привести використання земельної ділянки відповідно до чинного земельного законодавства України.

07 травня 2008р. складено протокол №002135 про адміністративне правопорушення відносно директора товариства з обмеженою відповідальністю "Лотівка Еліт". У протоколі про адміністративне правопорушення директор товариства з обмеженою відповідальністю "Лотівка Еліт" від пояснень відмовився.

При повторній перевірці (акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства управління з контролю за використанням та охороною земель у Хмельницькій області від 19.10.2008р.) встановлено, що відповідач не виконав вимоги припису №004684 від 07.05.2008р.

19.10.2008р. державним інспектором Управління з контролю за використанням та охороною земель у Хмельницькій області винесений припис №005485, яким зобов’язано відповідача в місячний термін усунути порушення земельного законодавства, складено протокол про адміністративне правопорушення № 004234 відносно керівника відповідача та постанову від 19.10.2008р. №209 про накладення адмінстягнення. Згідно квитанції від 29.10.2008 р. адміністративний штраф у розмірі 170,00 грн. директором відповідача сплачено.

Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом береться до уваги наступне.

Відповідно до ст. 13 Конституції України земля та інші природні ресурси є об'єктами права власності українського народу, від імені якого права власника здійснюються органами державної влади та місцевого самоврядування.

Згідно з п. 12 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Частина 1 статті 116 Земельного кодексу України встановлює, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Стаття 125 Земельного кодексу України (у редакції, яка діяла на момент виявлення порушення) передбачає, що право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.

Статтею 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" визначено поняття "самовільне зайняття земельної ділянки" –це будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Згідно зі ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Відповідно до п.3.1. Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затверджених наказом Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12 вересня 2007 р. №110, підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне провадження, які підтверджують факт вчинення правопорушення, а саме: акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства; протокол про адміністративне правопорушення; припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства); акт обстеження земельної ділянки.

Зважаючи на те, що факт самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки є доведеним, що підтверджується відповідними матеріалами перевірки дотримання вимог земельного законодавства, він є підставою для обрахунку розміру шкоди, завданої самовільним зайняттям земельної ділянки відповідачем, на підставі „Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу", затвердженої постановою Кабінету міністрів України № 963 від 25.07.2007р.

Беручи до уваги наведені вище положення, враховуючи встановлені судом факти та зміст позовних вимог, суд вважає правомірними заявлені у позові вимоги щодо стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "Лотівка Еліт" 38403,51 грн. шкоди, завданої самовільним зайняттям земельної ділянки площею 42,5 га земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту на території Лотівської сільської ради. Доводи відповідача не можуть слугувати підставою для відмови у позові. Зокрема, твердження відповідача про те, що в матеріалах справи відсутні всі необхідні для розрахунку шкоди документи, передбачені пунктом 3.1. Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затверджених наказом Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12 вересня 2007 р. №110, спростовується наявними матеріалами справи, які містять акти перевірки дотримання вимог земельного законодавства; протоколи про адміністративне правопорушення; приписи (з вимогами усунення порушення земельного законодавства); акти обстеження земельної ділянки. Також, в матеріалах справи відсутні докази, які би свідчили про оскарження товариством з обмеженою відповідальністю "Лотівка Еліт" дій осіб, що проводили перевірку дотримання вимог земельного законодавства, чи прийнятих ними за результатами такої перевірки актів.

Крім того, судом відзначається про безпідставність твердження відповідача про пропущення позовної давності при зверненні з даним позовом, оскільки позов подано в межах передбаченого ст.257 Цивільного кодексу України загального (трирічного) строку позовної давності.

За таких обставин, позовні вимоги обґрунтовані матеріалами справи та підлягають задоволенню із стягненням з відповідача судових витрат по справі згідно зі ст. 49 ГПК України.

Керуючись ст.ст.1, 2, 45, 12, 13, 33, 43, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Лотівка Еліт" (с. Лотівка Шепетівського району Хмельницької області, вул. Молодіжна, 1, ідентифікаційний код 32678215) на користь Шепетівської районної державної адміністрації Хмельницької області (м. Шепетівка, вул. К. Маркса, 47, ідентифікаційний код 23565207) 38403,51 грн. шкоди.

Видати наказ.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Лотівка Еліт" (с. Лотівка Шепетівського району Хмельницької області, вул. Молодіжна, 1, ідентифікаційний код 32678215) в доход Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095 через відділення державного казначейства (на рахунок 31112095700002 УДК у м.Хмельницькому, код 23565225, ГУ ДКУ у Хмельницькій області) державне мито в розмірі 384,04 грн.; в доход Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22050003, символ звітності 264, банк ГУ ДКУ у Хмельницькій області (на рахунок 31211264700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, МФО 815013) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236 грн.

Видати наказ.

Суддя М.В. Смаровоз