ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
14.04.11р.
Справа № 5005/2955/2011
За позовом Заступника Прокурора Дніпропетровської області в інтересах
держави в особі Нікопольської районної державної
адміністрації, м. Нікополь Дніпропетровській області
до Відкритого акціонерного товариства "Орджонікідзевський
гірничо-збагачувальний комбінат",
м. Орджонікідзе Дніпропетровській області
Третя особа Державна екологічна інспекція в Дніпропетровській області,
м. Дніпропетровськ
про стягнення шкоди - 343 075,63 грн
Суддя Широбокова Л.П.
Представники:
Від прокурора: Барчук А.Б., прокурор відділу прокуратури області,
посв. № 78 від 18.05.2010р.
Від позивача: Панчук О.І., начальник юр. відділу, дов. №754 від
20.04.2010р.
Від відповідача: Сорокіна Л.М., начальник юр. відділу, дов. №142 від
15.12.2010р., Шаверін Д.Ю., представник, дов. №147 від
20.12.2010р.
Від третьої особи: Годько І.О., юристконсульт, дов. № 83 від 22.06.2010р.
СУТЬ СПОРУ:
Прокурор в інтересах держави в особі Нікопольської районної державної адміністрації (надалі позивач) звернувся до суду та просить стягнути з відповідача шкоду - 343 075,63 грн, завдану навколишньому природному середовищу внаслідок зняття ґрунтового покриву без отримання відповідного дозволу, посилаючись на акт перевірки від 30.12.2010р. - 10.01.2011р., розрахунок суми шкоди, ст.ст. 156, 157, 168 Земельного кодексу України.
Прокурор, представники Позивача та третьої особи позовні вимоги підтримали, просили позов задовольнити.
Позивач надав пояснення, в яких вказує, що наявність у підприємства гірничого відводу на розробку корисних копалин не надає йому права на використання земельної ділянки, відведення якої здійснюється в порядку, встановленому Земельним кодексом України, та доказів правомірного використання земельної ділянки відповідачем не надано.
Третя особа на стороні позивача, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, вказує, що спірною перевіркою встановлено зняття родючого шару ґрунту при проведенні гірничих робіт на Північному кар’єрі на території Менжинської селищної ради. Дозвіл на зняття та перенесення родючого шару ґрунту відповідачу не надавався.
Відповідач проти вимог заперечує, посилаючись на те, що з позовної заяви та акту перевірки не вбачається, про яку саме ділянку йде мова; вказує, що здійснює видобуток корисних копалин відповідно до Гірничого відводу, затвердженого Актом Комітету по нагляду за охороною праці України від 14.01.1999р. Вважає, що Прокурором не доведено право позивача на спірну земельну ділянку, розмір ділянки та розмір завданої шкоди. Просить в позові відмовити.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні оголошено тільки вступну та резолютивну частину рішення.
Дослідивши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, вислухавши пояснення прокурора та представників сторін, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
30.12.2010р. –10.01.2011р. Державною екологічною інспекцією в Дніпропетровській області було проведено позапланову перевірку дотримання Відкритим акціонерним товариством "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат" (надалі відповідач) вимог природоохоронного законодавства України, про що складено Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України.
Перевіркою встановлено факт зняття родючого шару грунту під час проведення гірничих робіт на Північному кар’єрі ВАТ "Орджонікідзевський ГЗК". Дозвіл на зняття та перенесення родючого шару грунту не надавався. Площа земельної ділянки, на якій здійснено зняття родючого шару грунту складає 19,4087 га (заміри проведені фахівцями ДП «Дніпропетровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою»від 06.01.2011р.) Вказане є порушенням вимог ст. 168 Земельного кодексу України та підставою для нарахування збитків.
До акту додана Технічна документація щодо кадастрової зйомки фактично зайнятих земель ВАТ ОГЗК (Північний кар’єр) на території Менжинської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області. Чим спростовуються заперечення відповідача щодо невизначеності про яку ділянку йде мова.
На підставі вказаного акту Інспекцією з охорони навколишнього природного середовища здійснено розрахунок завданої шкоди в сумі 343 075,63 грн, яку прокурор і просить стягнути з відповідача.
Відповідно до Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, що знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України. Правовий режим використання окремих видів природних ресурсів (землі, вод, лісів, надр, атмосферного повітря, тваринного світу) встановлюється законами.
Відповідно до ст. 151 Господарського кодексу України суб'єктам господарювання для здійснення господарської діяльності надаються в користування на підставі спеціальних дозволів (рішень) уповноважених державою органів земля та інші природні ресурси (в тому числі за плату або на інших умовах). Порядок надання у користування природних ресурсів громадянам і юридичним особам для здійснення господарської діяльності встановлюється земельним, водним, лісовим та іншим спеціальним законодавством.
Стаття 168 Земельного кодексу України встановлює, що грунти земельних ділянок є об'єктом особливої охорони.
Власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу органів, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель.
При здійсненні діяльності, пов'язаної з порушенням поверхневого шару ґрунту, власники земельних ділянок та землекористувачі повинні здійснювати зняття, складування, зберігання поверхневого шару ґрунту та нанесення його на ділянку, з якої він був знятий (рекультивація), або на іншу земельну ділянку для підвищення її продуктивності та інших якостей.
Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах №1 від 04.01.2005р. затверджено «Порядок видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару грунту) земельних ділянок.
Як встановлено перевіркою відповідач здійснив зняття та перенесення родючого шару грунту на земельній ділянці площею 19,4087 га без спеціального дозволу органів, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель.
Вказане підтверджується листами Головного управління Держкомзему у Дніпропетровській області від 07.04.2011р. за №1743/11-10, від 10.03.2010р. №694/10-14, яким відповідачу було відмовлено в наданні дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву на земельних ділянках площею 679 га та площею 143 га, розташованих на території Нікопольського району, в зв’язку з відсутністю документів щодо права власності чи права користування цими земельними ділянками.
Відповідачем дані факти не спростовані, під час розгляду справи дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву не надано.
Сам факт наявності гірничого відводу не замінює собою вище вказаний дозвіл.
Статтями 153 Господарського кодексу України, ст. 157 Земельного кодексу України та ст.1166 Цивільного кодексу України передбачено, що суб'єкт господарювання, здійснюючи господарську діяльність, зобов'язаний відшкодовувати збитки, завдані ним власникам або первинним користувачам природних ресурсів
Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України та визначається відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу, яка затверджена Постановою Кабінету Міністрів України №963 від 25.07.2007р.
Здійснений Інспекцією з охорони навколишнього природного середовища розрахунок завданої шкоди в сумі 343 075,63 грн відповідає положенням вказаної Методики.
З врахуванням встановлених обставин, вимоги прокурора обґрунтовані, доведені матеріалами справи та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по справі відносяться на відповідача.
Заперечення відповідача щодо проведення перевірки з порушенням вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»не спростовує сам факт заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу.
Відповідно до п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці другому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради з урахуванням вимог абзацу третього цього пункту, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади. Оскільки, спірна земельна ділянка знаходиться на території Менжинської сільської ради за межами населеного пункту, то Нікопольська районна державна адміністрація є належним позивачем у справі, а заперечення відповідача в цій частині безпідставні.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85, 116,117 Господарського процесуального кодексу України, ст. ст. 16, 1166 Цивільного кодексу України, ст.ст. 149,151,153 Господарського кодексу України, ст.168 Земельного кодексу України господарський суд,
ВИРІШИВ :
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат" –53304, м. Орджонікідзе Дніпро-петровській області, вул. Калініна,11, код ЄДРПОУ 00190928 (р/р невідомі) на користь Нікопольської районної державної адміністрації –53200, м. Нікополь Дніпропетровській області, вул. Шевченко,130, код ЄДРПОУ 04052318 із зарахуванням до бюджету р/р 31410544700180 (для Менжинської сільської ради), код ЄДРПОУ 23929796, код бюджетної класифікації доходів 24060300, одержувач УДК у Нікопольському районі, банк ГУДКУ у Дніпропетровській області, шкоду заподіяну навколишньому природному середовищу, - 343 075,63 грн (триста сорок три тисячі сімдесят п’ять грн 63 коп).
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат" –53304, м. Орджонікідзе Дніпро-петровській області, вул. Калініна,11, код ЄДРПОУ 00190928 (р/р невідомі) в доход державного бюджету державне мито – 3 430,76 грн (три тисячі чотириста тридцять грн 76 коп) та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу –236,00 грн (двісті тридцять шість грн 00 коп).
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дати його підписання та в цей термін може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Суддя
Л.П. Широбокова
Повне рішення складено 15 квітня 2011 року