ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"20" березня 2008 р.
Справа № 9/24
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Шевчук О.Б.,розглянув у відкритому судовому засіданні справу №9/24
за позовом: прокурора Новоукраїнського району, в інтересах держави, в особі Новоукраїнської районної ради, Кіровоградська область, м. Новоукраїнка, вул. Леніна, 61,
до відповідача: Новоукраїнської міської ради, Кіровоградська область, м. Новоукраїнка, вул. Воровського, 70,
про визнання права власності на об'єкт нерухомого майна,
Представники сторін:
від позивача - Дмитрух Н.О., довіреність № 1від 01.06.07 представник;
від відповідача - участі не брав;
у судовому засіданні брав участь прокурор відділу представництва інтересів громадян та держави в судах прокуратури Кіровоградської області Ситник Г.М (посвідчення №444).
Прокурором Новоукраїнського району, в інтересах держави, подано позов до Новоукраїнської міської ради про визнання за Новоукраїнською районною радою права власності на адміністративну будівлю площею 526,14 кв.м., яка розташована за адресою: м. Новоукраїнка, вул. Леніна, 180(168).
В судовому засіданні 20.03.2008 року прокурор подав заяву про уточнення позовних вимог, відповідно до якої він просить суд визнати, що адміністративна будівля площею 526,14 кв.м., яка розташована за адресою: м. Новоукраїнка, вул. Леніна, 168 є спільною власністю територіальних громад міста і сіл Новоукраїнського району Кіровоградської області, управління якою здійснює Новоукраїнська районна рада.
Відповідач письмові заперечення суду не надав, до судового засідання надіслав клопотання №71/22 від 20.03.2008 року про відкладення розгляду справи, мотивоване неможливістю представника міської ради взяти участь в судовому засіданні у зв'язку з його хворобою.
Представники прокуратури та позивача заперечили проти клопотання відповідача та відкладення розгляду даної справи.
Враховуючи необгрунтованість клопотання відповідача про відкладення розгляду справи та закінчення строку вирішення спору, передбаченого ч. 1 ст. 69 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд відхиляє зазначене клопотання та продовжує слухання справи на підставі ст. 75 господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши та дослідивши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового процесу, господарський суд
В С Т А Н О В И В:
Предметом спору є адміністративна будівля, розташована за адресою: м. Новоукраїнка, вул. Леніна, 180 ( на даний час №168 у зв'язку зі зміною нумерації будівель), площею 526, 14 квадратних метрів. Вказана адміністративна будівля є будівлею колишньої загальноосвітньої школи №2, що підтверджується садибним планом 1972 року. Відповідно до акту введення в експлуатацію від 30.11.1977 року школа була реконструйована під дошкільний навчальний заклад (дитсадок) на 75 місць. Відповідно до довідки фінансового управління Новоукраїнської районної державної адміністрації від 04.12.2006 року, заклади освіти, позашкільні заклади, дитячі дошкільні заклади міста мали статус держаних установ та фінансувалися з державного бюджету через уповноважений орган - відділ освіти виконавчого комітету Новоукраїнської районної ради.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №311 "Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною) власністю 27.01.1992 року виконавчим комітетом Кіровоградської обласної Ради народних депутатів прийнято рішення №18 "Про розмежування майна області". Даним рішенням затверджено перелік майна, що передається до комунальної власності, у тому числі у власність районів області. Вказаний перелік включає в себе заклади народної освіти, в тому числі дошкільні та загальноосвітні заклади.
02.03.1992 року виконавчим комітетом Новоукраїнської районної Ради народних депутатів прийнято рішення №82 "Про розмежування майна району", яким затверджено Перелік майна, яке передається до комунальної власності райвиконкому, до якого були включені школи та дитсадки району, до яких належить спірна адмінбудівля.
15 жовтня 1992 року рішенням Новоукраїнської районної ради народних депутатів №123 затверджено перелік об'єктів комунальної власності територіальних громад району, які на той час передавалися в управління Новоукраїнській районній державній адміністрації. В цей перелік були включені майнові комплекси закладів народної освіти, до яких належить і спірна адміністративна будівля .
За результатами інвентаризації комунального майна в 1998 році (рішення районної ради №48 від 28.10.1998 р.), в 2000 році (рішення районної ради №154 від 19.04.2000 р.) і в 2006 році (рішення районної ради №87 від 20.12.2006 р.) спірний об'єкт нерухомості рахується як об'єкт спільної комунальної власності територіальних громад міста і сіл району, управління яким здійснює районна рада.
Вирішуючи даний спір, господарський суд враховує наступне.
Відповідно до частини 4 статті 140 Конституції України, органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст є районні та обласні ради.
Згідно з вимогами статті 142 Конституції України матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Згідно приписів ч. 2 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.
До повноважень районної та обласної ради, відповідно до п. п. 20, 32 ст. 43 зазначеного закону, належать вирішення в установленому законом порядку питань щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; надання згоди на передачу об'єктів з державної власності у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст та прийняття рішень про передачу об'єктів права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, що перебувають в управлінні районних, обласних рад, у державну власність, а також щодо придбання об'єктів державної власності.
Право комунальної власності територіальних громад захищається законом. Об'єкти комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальної громади і передані іншим суб'єктам без згоди безпосередньо територіальної громади або рішення ради.
Відповідно до пункту 10 прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" з набранням чинності цим Законом майно, яке до прийняття Конституції України у встановленому законодавством порядку передане державою до комунальної власності адміністративно-територіальних одиниць та набуте ними на інших законних підставах, крім майна, що відчужене у встановленому законом порядку, є комунальною власністю відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст.
Майно, передане до комунальної власності областей і районів, а також набуте на інших законних підставах, є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст, управління яким відповідно до Конституції України здійснюють районні та обласні ради або уповноважені ними органи. Відчуження зазначеного майна здійснюється лише за рішенням власника або уповноваженого ним органу.
Як вбачається із рішення Новоукраїнської районної ради №71 від 14.04.1999 р. (а.с.18-19), остання прийняла делеговані міською та сільськими радами повноваження щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами спільної власності територіальних громад району.
З огляду на викладені обставини та норми чинного законодавства, господарський суд прийшов до висновку, що адміністративна будівля площею 526,14 кв.м., яка розташована за адресою: м. Новоукраїнка, вул. Леніна, 180 (168) є спільною власністю територіальних громад міста і сіл Новоукраїнського району Кіровоградської області, управління якою здійснює Новоукраїнська районна рада.
Будь-яких доказів на підтвердження того, що спірна будівля обліковувалась в Новоукраїнській міській раді відповідачем господарському суду не надано.
В той же час, як вбачається із рішення вісімнадцятої сесії Новоукраїнської міської ради п'ятого скликання №401 від 07.12.2007 року "Про депутатське звернення", міська рада вирішила ініціювати звернення до господарського суду Кіровоградської області з метою встановлення права власності міської ради на приміщення (колишній міський дитячий дошкільний заклад №2) площею 526 кв.м., яке розташоване в м. Новоукраїнка по вул. Леніна, 180. Тим самим, відповідач не визнає право власності позивача на спірне приміщення.
Відповідно до положень ст. 392 Цивільного кодексу України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Новоукраїнською міською радою не спростовано доводи прокурора та позивача та не надано належних доказів на підтвердження того, що спірне приміщення є власністю Новоукраїнської міської ради.
За викладених обставин, позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
Державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 33, 34, 43, 44, 49, 82-85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Визнати, що адміністративна будівля площею 526,14 кв.м., яка розташована за адресою: м. Новоукраїнка, вул. Леніна, 168 є спільною власністю територіальних громад міста і сіл Новоукраїнського району Кіровоградської області, управління якою здійснює Новоукраїнська районна рада.
Стягнути з Новоукраїнської міської ради (Кіровоградська область, м. Новоукраїнка, вул. Воровського, 70, ідентифікаційний код 04055127) у доход Державного бюджету України судові витрати у справі - 85 грн. 00 коп. державного мита та 118 грн. 00 коп. витрат на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу.
Наказ видати стягувачу після набрання рішенням законної сили.
Згідно ч. 3 ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Копію рішення направити сторонам, прокурору Новоукраїнського району та прокурору Кіровоградської області.
Суддя О.Б. Шевчук
Дата підписання рішення - 25.03.2008 року