КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.07.2006 № 15/76
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Капацин Н.В.
суддів: Данилової Т.Б.
Малетича М.М.
при секретарі:
За участю представників:
від позивача - Ткаченко Г.П. (дов. № 7234/12 від 24.07.2006)
від відповідача -Науменко О.Г. (дов. № 21 від 31.01.2005 )
розглянувши апеляційну скаргу Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України
на рішення Господарського суду м.Києва від 18.05.2006
у справі № 15/76 (Хоменко М.Г.)
за позовом Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України
до Громадської організації "Народна кредитна спілка "Добробут"
про припинення юридичної особи
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду міста Києва у справі № 15/76 від 18.05.2006 в позові відмовлено в повному обсязі.
Рішення суду першої інстанції ґрунтується на тому, що громадська організація “Народна кредитна спілка “Добробут” зареєстрована управлінням юстиції у м. Києві 26.09.1996.У статті 1 Статуту відповідача в останній редакції від 08.06.2005 зазначено, що громадська організація “Народна кредитна спілка “Добробут” створена на підставі Закону України “Про об’єднання громадян” для задоволення та захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних та інших спільних інтересів, а тому може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього суб’єкта та його ліквідацію в порядку, встановленому Законом України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців”.
Позивач не довів здіснення відповідачем діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, або наявності підстав, передбачених ст.38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців”, для прийняття рішення про ліквідацію юридичної особи, - і тому в позові про ліквідацію відповідача було відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням Господарського суду м. Києва від 18.05.2006 позивач Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України звернулась з апеляційною скаргою до Київського апеляційного господарського суду, в якій просить скасувати рішення Господарського суду м. Києва від 18.05.2006 по справі № 15/76 і прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України щодо припинення діяльності юридичної особи – громадської організації “Народна кредитна спілка “Добробут”.
В апеляційній скарзі Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України посилається на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, незастосування Закону України “Про кредитні спілки”, пунктом 3 Прикінцевих положень якого передбачено, що статути на інші внутрішні документи кредитних спілок, які зареєстровані до дня створення Державного реєстру, підлягають приведенню у відповідність з цим законом, а самі кредитні спілки підлягають перереєстрації та повинні отримати відповідні ліцензії в Уповноваженому органі протягом року з моменту створення Державного реєстру, а у разі невиконання цієї вимоги кредитна спілка підлягає ліквідації відповідно до цього закону за поданням Уповноваженого органу.
Представники позивача та відповідача в судове засідання з’явились.
Відповідач надав відзив на апеляційну скаргу, в якому проти апеляційної скарги заперечує та повідомляє, що Статутні документи громадської організації “НСК “Добробут” відповідають нормам Закону України “Про об’єднання громадян” , спілка не здійснює діяльності, передбаченої Законом України “Про кредитні спілки”, які вимагають отримання ліцензії.
Дослідивши доводи апеляційної скарги, наявні матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, колегія суддів встановила :
Громадська організація “Народна кредитна спілка “Добробут” була створена загальними зборами учасників спілки 10.07.1996 року. зареєстрована управлінням юстиції м. Києва 26.09.96р., статут кредитної спілки погоджено Управлінням НБУ по м. Києву і Київській області.
Як вбачається із Статуту громадської організації “Кредитна спілка “Добробут” ця кредитна спілка діє на основі Тимчасового Положення про кредитні спілки в Україні, затвердженого Указом Президента України № 377/93 від 20.09.1993, Закону України “Про об’єднання громадян” і має на меті фінансовий та соціальний захист її членів шляхом залучення їх особистих заощаджень для взаємного кредитування. Кредитна спілка відповідно до вимог законодавства, зокрема, приймає внески від членів кредитної спілки, надає позики членам кредитної спілки та іншим кредитним спілкам, асоціаціям КС, виступає поручителем виконання членами кредитної спілки зобов’язань перед третіми особами.
31.05.2000 загальними зборами громадської організації “Народна кредитна спілка “Добробут” затверджено Статут спілки в новій редакції, який погоджено в управлінні НБУ по м. Києву та київській області та Київським міським управлінням юстиції 20.11.2000. Згідно з цією редакцією Статуту Народна кредитна спілка “Добробут” керується Конституцією України, Законом України “Про об’єднання громадян” та “Положенням про кредитні спілки в Україні” від 20.09.1993 № 377/93, є неприбутковою громадською організацією, заснованою фізичними особами з метою задоволення потреб її членів у збереженні власних коштів, взаємному кредитуванні шляхом об’єднання грошових внесків.
20.12.2001 прийнято Закон України “Про кредитні спілки”, який визначив організаційні, правові та економічні засади створення та діяльності кредитних спілок, їх об’єднань. Згідно із статтею 1 цього Закону кредитна спілка – це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об’єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об’єднання грошових внесків членів кредитної спілки.
Кредитна спілка є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених цим Законом.
Стаття 4 Закону “Про кредитні спілки” встановила, що підприємства, установи та організації не мають права використовувати у своїх найменуваннях термін “ кредитна спілка” і не підлягають державній реєстрації під найменуваннями, які включають цей термін, якщо вони створені в іншому порядку, ніж це передбачено цим Законом.
Стаття 8 Закону “Про кредитні спілки” встановила, що державна реєстрація кредитних спілок здійснюється спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг ( далі – Уповноважений орган) відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Уповноваженого органу. Реєстрація кредитних спілок здійснюється шляхом внесення відповідного запису до державного реєстру фінансових установ ( далі – Державний реєстр). Уповноважений орган видає кредитній спілці свідоцтво про державну реєстрацію за формою, встановленою Уповноваженим органом.
Розділ 9 “Прикінцеві положення” Закону “Про кредитні спілки” встановив, що Статути та інші внутрішні документи кредитних спілок, які зареєстровані до дня створення Державного реєстру, підлягають приведенню у відповідність з цим Законом, а самі кредитні спілки підлягають перереєстрації та повинні отримати відповідні ліцензії в Уповноваженому органі протягом року з моменту створення Державного реєстру.
У разі невиконання вимоги щодо перереєстрації кредитної спілки та отримання відповідної ліцензії у визначений цим Законом строк вона підлягає ліквідації відповідно до цього Закону за поданням Уповноваженого органу.
Згідно з Положенням про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженим Указом Президента України від 04.04.2003 № 292/2003, - Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом. Комісія – це спеціально уповноважений орган виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.
Державний реєстр фінансових установ було запроваджено Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 22.08.2003 № 41, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11.09.2003 за № 797/8118.
Однак, на протязі року з моменту створення Державного реєстру фінансових установ громадська організація “Народна кредитна спілка “Добробут” не привела свою діяльність та Статут у відповідність із вимогами Закону “Про кредитні спілки”, не пройшла перереєстрацію в установлений цим Законом термін, не подала до позивача документи для внесення інформації про неї до Державного реєстру фінансових установ.
Більш того, 21.04.2005 загальними зборами громадської організації було затверджено нову редакцію Статуту громадської організації “Народна кредитна спілка “Добробут”, в назві якої залишилось словосполучення “кредитна спілка”. Але в порушення статті 1 Закону України “Про кредитні спілки” крім виключного виду діяльності – надання фінансових послуг - пунктом 2.2 нової редакції Статуту передбачено ще цілу низку інших видів діяльності.
Посилання відповідача у відзиві на апеляційну скаргу на те, що Статутні документи громадської організації “НСК “Добробут” відповідають нормам Закону України “Про об’єднання громадян” , спілка не здійснює діяльності, передбаченої Законом України “Про кредитні спілки”, які вимагають отримання ліцензії, - спростовуються пунктом 2.2 нової редакції Статуту, який передбачає сприяння фінансуванню, інвестуванню житлового будівництва, а також пунктом 2.3.4 Статуту, яким встановлено залучення внесків членів Організації, пожертвувань та надходжень від третіх осіб для реалізації статутних завдань організації, державних та недержавних програм із будівництва житла та інших програм по соціальному захисту членів організації.
Відповідно до підпункту 3 пункту 5 Положення про державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України комісія має право в межах своїх повноважень здійснювати перевірки фінансових установ, а також їх споріднених та афілійованих осіб.
Згідно з пунктом 12 частини 1 статті 28 Закону України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг України уповноважений орган у межах своєї компетенції надсилає фінансовим установам та саморегулівним організаціям обов’язкові до виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про фінансові послуги та вимагає надання необхідних документів.
На підставі наданих повноважень позивачем було проведено позапланову перевірку громадської організації “Народна кредитна спілка “Добробут”, про що складено Акт про результати позапланової інспекції від 31.01.2005 № 85/10-п, в якому вказано на порушення кредитною спілкою вимог пункту 3 Прикінцевих положень закону України “Про кредитні спілки”.
На підставі Цього Акту Д иректором департаменту нагляду за кредитними установами Держфінпослуг було прийнято Розпорядження про усунення порушень та приведення діяльність спілки у відповідність до Закону України “Про кредитні спілки”. Вимоги Розпорядження Держфінпослуг відповідачем не виконані.
Закон України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” від 15.05.2003 ( з наступними змінами та доповненнями), на який посилається відповідач, у статті 2 передбачає, що дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб-підприємців. Законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об’єднань громадян , благодійних організацій, політичних партій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ ( у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій.
Стаття 130 Господарського кодексу України встановлює, що кредитною спілкою є неприбуткова організація, заснована громадянами у встановленому законом порядку на засадах добровільного об’єднання грошових внесків з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні інших фінансових послуг, Кредитна спілка є юридичною особою, Статуту юридичної особи вона набуває з дня її державної реєстрації. Статус, порядок організації та здійснення господарської діяльності і кредитної спілки визначаються цим Кодексом, законом про кредитні спілки та іншими законами.
Стаття 9 Закону України “Про кредитні спілки” встановлює, що ліквідація кредитної спілки провадиться, зокрема, за рішенням суду, в тому числі в разі заняття діяльністю без відповідної ліцензії чи діяльністю, забороненою законом, в разі неплатоспроможності кредитної спілки, в інших випадках, передбачених законом, за поданням Уповноваженого органу, позовом членів або кредиторів кредитної спілки.
Пункт 3 Прикінцевих положень Закону України “Про кредитні спілки” передбачає, що у разі невиконання вимоги щодо перереєстрації кредитної спілки та отримання відповідної ліцензії у визначений цим Законом строк вона підлягає ліквідації відповідно до цього Закону за поданням Уповноваженого органу ( яким є Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України – позивач).
За таких обставин колегія вважає, що рішення Господарського суду міста Києва по даній справі не відповідає чинному законодавству, фактичним обставинам і матеріалам справи, підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення по суті.
Керуючись ст.ст. 101-105 ГПК України, Київський апеляційний господарський суд,-
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на рішення Господарського суду міста Києва у справі № 15/76 від 18.05.2006 задовольнити.
2. Рішення Господарського суду міста Києва у справі № 15/76 від 18.05.2006 скасувати, прийняти нове рішення.
3. Припинити діяльність юридичної особи – Громадської організації “Народна кредитна спілка “Добробут”( м. Київ, вул. Борщагівська, 152-А, код 21655871).
4. Стягнути з громадської організації “Народна кредитна спілка “Добробут”( м. Київ, вул. Борщагівська , 152-А, код 21655871, р/р 2600830027001 в КФАБ “Кредит-Дніпро” м. Київ, МФО 320828) на користь Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України ( м. Київ, вул. Грінченка, 3, код 26297477, УДК м.Київ, р/р 33219800500014 МФО 821018) 85 ( вісімдесят п’ять) грн. державного мита з позовної заяви, 42 ( сорок дві) гривні 50 коп. з апеляційної скарги, 118 ( сто вісімнадцять) грн.. за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
5. Доручити Господарському суду м. Києва видати наказ.
6. Матеріали справи № 15/76 повернути до Господарського суду м. Києва
Головуючий суддя Капацин Н.В.
Судді Данилова Т.Б. (переведена)
Малетич М.М.
28.07.06 (відправлено)