Постанова № 15030713, 22.04.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.04.2011
Номер справи
2а/0570/4784/2011
Номер документу
15030713
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 квітня 2011 р.                                                             справа № 2а/0570/4784/2011

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17

року Донецькій окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучко В.М., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя до Колективного підприємства «Центр-Сервіс» про стягнення податкової заборгованості з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 84 621,20 грн., -

В С Т А Н О В И В:

                                                                                                                                  

Жовтнева міжрайонна державна податкова інспекція м. Маріуполя (надалі – Жовтнева МДПІ м. Маріуполя, позивач) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду із позовом про стягнення податкової заборгованості з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності з Колективного підприємства «Центр-Сервіс» (далі – КП «Центр-Сервіс», відповідач).

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач станом на 28.02.2011 року має податкову заборгованість у загальному розмірі 84 621,20 гривень, яка виникла у зв’язку з несплатою відповідачем податкового боргу: узгодженого податкового зобов’язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (далі – орендна плата за землю) в 2010 році в розмірі 76 009,36 грн. на підставі поданої КП «Центр-Сервіс» декларації від 17.02.2010 року № 2007; штрафних санкцій у загальній сумі 7934,92 грн. нарахованих за порушення граничних термінів сплати орендної плати за земельні ділянки за результатами проведених невиїзних документальних перевірок; нарахованої пені у загальній сумі 676,92 грн. Приймаючи до уваги факт несплати Колективним підприємством «Центр-Сервіс» суми заборгованості у порушення вимог Податкового кодексу України, заявник просить стягнути наведену суму у судовому порядку.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Колективне підприємство «Центр-Сервіс» є юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Маріупольської міської ради Донецької області 27 червня 1996 року. Відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб внесені 27.09.2004 року за № 1274107 0001 000298, що підтверджено довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АЕ № 199452, ідентифікаційний код 24324776, місцезнаходження: 87532, Донецька область, м. Маріуполь, Жовтневий район, вул. Італійська, 25. Відповідно до довідки про взяття на облік платника податків від 30.09.2010 року № 1119/10/29-114 КП «Центр-Сервіс» перебуває на податковому обліку в Жовтневій МДПІ м. Маріуполя з 13.02.1997 року за № 1561.

Як вбачається з матеріалів справи, заборгованість склалась з наступного:

1) за несплату узгодженого податкового зобов’язання з орендної плати за земельні ділянки, яка самостійно визначена відповідачем у податкової декларації з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності від 17.02.2010 року № 2007. Згідно зазначеної декларації, відповідач визначив свої податкові зобов’язання у розмірі 138457,53 грн. на 2010 рік (по 11 538,13 грн. щомісяця 2010 року). У зв’язку із частковою сплатою орендної плати за землю протягом 2010 року, залишок заборгованості складає у розмірі 76009,36 грн.

2) За несвоєчасність сплати відповідачем оренди за земельні ділянки за травень 2010 року позивачем 21 жовтня 2010 року проведена невиїзна документальна перевірка, за результатом якої складений акт від 21.10.2010 року № 116/15-114-15/24324776 та нараховано штрафні санкції у загальній сумі 618,49 грн., про що винесені податкові повідомлення-рішення від 22 жовтня 2010 року: № 0001501530/0 на суму 78,99 грн., що становить 10% узгодженої суми податкового зобов’язання (789,90 грн.), сплаченої з затримкою; № 0001511530/0 на суму 439,65 грн., що становить 20% узгодженої суми податкового зобов’язання (2198,25 грн.), сплаченої з затримкою; № 0001481530/0 на суму 99,85 грн., що становить 50% узгодженої суми податкового зобов’язання (199,70 грн.), сплаченої з затримкою. Зазначені податкові повідомлення-рішення отримані директором КП «Центр-Сервіс» 22 жовтня 2010 року, що підтверджено наявним його підписом на корінцях цих рішень та проставленою власноручно датою отримання.

За несвоєчасність сплати відповідачем оренди за земельні ділянки за травень 2010 року позивачем 20 грудня 2010 року проведена невиїзна документальна перевірка, за результатом якої складений акт від 20.12.2010 року № 127/15-114-15/24324776 та нараховано штрафні санкції у сумі 763,06 грн., про що винесене податкове повідомлення-рішення від 21 грудня 2010 року: № 0001791530/0 на суму 763,06 грн., що становить 50% узгодженої суми податкового зобов’язання (1526,06 грн.), сплаченої з затримкою. Зазначене податкове повідомлення-рішення отримано директором КП «Центр-Сервіс» 21 грудня 2010 року, що підтверджено наявним його підписом на корінці цього рішення та проставленою власноручно датою отримання.

За несвоєчасність сплати відповідачем оренди за земельні ділянки за травень 2010 року позивачем 30 грудня 2010 року проведена невиїзна документальна перевірка, за результатом якої складений акт від 30.12.2010 року № 146/15-114-15/24324776 та нараховано штрафні санкції у сумі 6 553,37 грн., про що винесене податкове повідомлення-рішення від 31 грудня 2010 року: № 0001871530/0 на суму 6 553,37 грн., що становить 50% узгодженої суми податкового зобов’язання (1526,06 грн.), сплаченої з затримкою. Зазначене податкове повідомлення-рішення отримано директором КП «Центр-Сервіс» 21 грудня 2010 року, що підтверджено наявним його підписом на корінці цього рішення та проставленою власноручно датою отримання.

3) За несвоєчасну сплату наведених сум податкових зобов’язань відповідачу нараховано пеню у розмірі 676,92 грн.

Таким чином, податковий борг з податку з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності становить у розмірі 84621,20 грн., а саме: за узгодженими податковими зобов’язаннями податкових декларацій з орендної плати за землю у розмірі 76009,36 грн., за узгодженими штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 7934,92 грн. (618,49 грн. + 763,06 грн. + 6 553,37 грн.) та нарахованої пені у розмірі 767,92 грн.

Про факт існування у відповідача заборгованості перед бюджетом з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності свідчать документи, що є в матеріалах справи. Так, з метою погашення такої заборгованості Жовтневою МДПІ м. Маріуполь приймалися заходи, передбачені чинним на час виникнення порушення Законом України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме за юридичною адресою боржника направлялись перша та друга податкові вимоги, відповідно - від 01.07.2010 року № 1/106 та від 31.08.2010 року № 2/128. Вказані заходи не призвели до погашення заборгованості. Вказані заходи не призвели до погашення заборгованості.

В матеріалах справи, відсутні докази щодо оскарження відповідачем зазначених податкових повідомлень-рішень, першої та другої податкових вимог.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Пунктом 61.1 статті 61 Податкового кодексу України (ПКУ) визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 ПКУ, в межах їх повноважень (п. 61.2 ст.61 ПКУ).

Приписами статті 41 ПКУ встановлено, що контролюючими органами є, зокрема, органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

За пп. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 ПКУ органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Таким чином, позивач – Жовтнева міжрайонна державна податкова інспекція м. Маріуполя є суб’єктом владних повноважень, та здійснює повноваження в даних правовідносинах надані їй чинним законодавством України.

У відповідності до ст. 2 Закону України «Про плату за землю» використання землі в Україні є платним; плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати; власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок.

Об'єктом плати за землю є земельна ділянка, яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, а суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, землекористувач, у тому числі орендар (ст. 5 цього ж Закону).

Приписами Податкового кодексу України встановлений порядок обчислення плати за землю, строк плати за землю, відповідальність за порушення вимог цього кодексу.

Так, відповідно до п. 286.2 ст. 286 ПКУ платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Пунктом 287.3 статті 287 ПКУ, яким встановлено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Дана норма кореспондується з ч. 1 ст. 17 Закону України «Про плату за землю» податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

У статті 16 Податкового кодексу України визначені зобов’язання платників податків, один з яких зобов’язує, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю (п. 290.1 ст. 290 ПКУ).

Пунктом 309.2 статті 309 ПКУ встановлено, що платники податку несуть відповідальність відповідно до цього Кодексу за правильність обчислення, своєчасність подання податкових декларацій та сплати сум податку.

Станом на день розгляду даної адміністративної справи податковий борг з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності не сплачений.

Податковим кодексом України визначено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання ( пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).

З огляду на наведене, оскільки податкове зобов’язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності КП «Центр-Сервіс» не сплачене в установлений чинним законодавством строк, таке зобов'язання є податковим боргом.

Приписами Податкового кодексу України встановлені обов’язки платників податків, такі як, виконання законних вимог контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів.

Згідно з п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Згідно зі статтею 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Беручи до уваги те, що суму заборгованості з податку з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 84621,20 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив, наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується обліковою карткою відповідача за даним платежем, наданої Жовтневою МДПІ м. Маріуполь; доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 162, 183-2 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя до Колективного підприємства «Центр-Сервіс» про стягнення податкової заборгованості з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 84 621,20 грн. – задовольнити повністю.

Стягнути з Колективного підприємства «Центр-Сервіс» (ідентифікаційний код 24324776, місцезнаходження: 87532, Донецька область, м. Маріуполь, Жовтневий район, вул. Італійська, 25) на користь місцевого бюджету (розрахунковий рахунок 33213812700055, код платежу 13050200, банк-одержувач ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код за ЄДРПОУ 34686694) податковий борг за орендну плату за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 84621,20 грн. (вісімдесят чотири тисячі шістсот двадцять одна грн. 20 коп.).

Постанову виготовлено у нарадчій кімнаті 22 квітня 2011 року.

Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

          

Суддя                                                                       Чучко В.М.