Єдиний державний реєстр судових рішень ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 квітня 2011 р. Справа № 44714/09
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Попка Я.С.
суддів Онишкевича Т.В., Сапіги В.П.
при секретарі судового засідання Наконечній М.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Косівського районного підприємства «Райагроліс» на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11 червня 2009 року у справі за позовом Косівського районного підприємства «Райагроліс» до Державної податкової інспекції в Косівському районі Івано-Франківської області про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И Л А:
У лютому 2006 року позивач Косівське районне підприємство «Райагроліс» звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції в Косівському районі Івано-Франківської області про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 0001772301/0 від 7 вересня 2005 року, згідно якого йому визначено суму податкового зобовязання за платежем податок з дивідендів в розмірі 24795,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що згідно оскаржуваного податкового повідомлення-рішення Косівському районному підприємству «Райагроліс» безпідставно донараховано податок з дивідендів. Вважає, що оскільки розпорядження Косівської райдержадміністрації №196 «Про сплату частини прибутку (дивідендів) підприємствами комунальної форми власності» скасовано, то відповідно у підприємства не виникає обов'язку сплати такого податку. Крім того, у 2004 році підприємство було звільнено від сплати дивідендів за рішенням Косівської РДА.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11 червня 2009 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що згідно розпорядження голови Косівської районної державної адміністрації від 19.01.2004 року за №10 «Про норматив і порядок нарахування частини прибутку (доходу)» підприємство Косівське районне підприємство «Райагроліс» входить до переліку підприємств, що належать до комунальної власності, які розраховують дивіденди, виходячи з установленого цим розпорядженням нормативу, та надають відповідні відомості органам державної податкової інспекції у порядку та за формою, визначеною державною податковою інспекцією, одночасно з декларацією з податку на прибуток підприємства за звітний період. Підприємство зобовязане нараховувати та сплачувати податок з дивідендів.
________________
Головуючий у 1-й інст. суддя Гундяк В.Д. ряд. ст. зв. № 8.2.6 суддя-доповідач Попко Я.С. справа № 2-а-4714/08/0970 справа № 44714/09/9104.doc
Не погодившись із постановою суду першої інстанції, позивач оскаржив її в апеляційному порядку. У апеляційній скарзі просить скасувати постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11 червня 2009 року та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог.
Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги, апелянт зазначає, що розпорядження голови Косівської районної державної адміністрації від 19.01.2004 року №10 «Про норматив і порядок нарахування частини прибутку (доходу)» складається також з додатку, згідно з яким Косівське районне підприємство «Райагроліс» звільнено від сплати дивідендів від прибутку за 2004 рік в зв'язку з відсутністю державного фінансування на охорону лісу та ведення лісового господарства. Зазначене розпорядження разом з додатками не скасоване.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення обставин справи, правильність їх юридичної оцінки, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступних мотивів.
Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Встановлено, що ДПІ в Косівському районі проведено позапланову документальну перевірку Косівського районного підприємства «Райагроліс» з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 01.04.2004 року по 31.03.2005 року, за результатами проведення якої складено акт № 89/23-1/13658480 від 06.09.2005 року.
Згідно висновків, викладених в акті, позивач протягом 2004 року отримав чистий нерозподілений прибуток у розмірі 165 300 грн. та у відповідності до п.7.8 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» сума податку з дивідендів, які необхідно перерахувати до районного бюджету, становить 24795,00 грн.
На підставі вищевказаного акту ДПІ в Косівському районі 07.092005 року прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 0001772301/0, яким позивачу згідно з п.4.2.2 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та відповідно до п.7.8 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» визначено суму податкового зобов'язання за платежем податок з дивідендів в розмірі 24795,00 грн.
Встановлено, що Косівське районне підприємство «Райагроліс» створене на підставі рішення сесії Косівської районної Ради № 386-16/2001 від 14.09.2001 року на базі міжгосподарського лісгоспу і є його правонаступником із комунальною формою власності.
Відповідно до п. 3 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 р. № 1251-XII (із змінами та доповненнями) податок на прибуток підприємств, у тому числі дивіденди, що сплачуються до бюджету державними некорпоратизованими, казенними або комунальними підприємствами, належить до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів).
Відповідно до п.п. 7.8.1 п. 7.8. ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» (із змінами та доповненнями) у разі прийняття рішення щодо виплати дивідендів емітент корпоративних прав, на які нараховуються дивіденди, провадить зазначені виплати власнику таких корпоративних прав пропорційно частці його в статутному фонді підприємства-емітента таких корпоративних прав незалежно від того, чи була діяльність такого підприємства-емітента прибутковою протягом звітного періоду при наявності інших власних джерел для виплати дивідендів, а також від того, чи є наявним прибуток, розрахований за правилами податкового обліку, чи ні.
За приписами абзаців 1, 3 п.п. 7.8.2 п. 7.8 цього ж Закону емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок з податку на прибуток у розмірі ставки, встановленої пунктом 10.10 статті 10 цього Закону, нарахованої на суму дивідендів, призначених для виплати, без зменшення суми такої виплати на суму такого податку. Зазначений авансовий внесок вноситься до бюджету до/або одночасно із виплатою дивідендів.
Обов'язок із нарахування та сплати авансового внеску з цього податку, за визначеною пунктом 10.1 статті 10 цього Закону ставкою, покладається на будь-якого емітента корпоративних прав, що є резидентом, незалежно від того, чи такий емітент або отримувач дивідендів є платником податку на прибуток або має пільги зі сплати податку на прибуток, надані цим Законом або іншими законодавчими актами, або має пільги у вигляді застосування ставки податку іншої, ніж встановлена пунктом 10.1 статті 10 цього Закону.
Таким чином, законодавець передбачив оподаткування дивідендів податком на прибуток та визначив, що на суму дивідендів, призначених за рішенням емітента корпоративних прав для виплати власнику корпоративних прав, нараховується авансовий внесок з податку на прибуток, за встановленою законом ставкою, який має бути сплачений до бюджету до/або одночасно із виплатою дивідендів. При цьому, обов'язок щодо сплати авансового внеску з податку на прибуток покладається на будь-якого емітента корпоративних прав, незалежно від наявності чи відсутності у нього статусу платника податку на прибуток або пільг зі сплати такого податку.
Абзацом 4 п.п. 7.8.2 п. 7.8 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» передбачено, що це правило поширюється також на комунальні підприємства, які зараховують суми дивідендів у розмірі, встановленому місцевим виконавчим органом, в управлінні якого знаходяться такі підприємства, до місцевого бюджету. Тобто, комунальні підприємства зобовязані нараховувати та сплачувати податок з дивідендів.
На думу колегії судів, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про те, що позивач зобов'язаний був нараховувати та сплачувати податок з дивідендів за 2004 рік, виходячи з нормативу, встановленого розпорядження голови Косівської районної державної адміністрації № 10 від 19.01.2004 року «Про норматив і порядок відрахування частини прибутку (доходу)» , а саме 15% від суми отриманого прибутку (доходу). Позивач протягом 2004 року отримав чистий нерозподілений прибуток у розмірі 165300,00 грн., а за таких обставин, у відповідності до п.7.8 ст.7 ЗУ «Про оподаткування прибутку підприємств», сума податку з дивідендів, які необхідно Косівському районному підприємству «Райагроліс» перерахувати до бюджету, становить 24795, 00 грн.
Враховуючи вищезазначене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правомірно відмовлено Косівському районному підприємству «Райагроліс» до Державної податкової інспекції в Косівському районі Івано-Франківської області про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення, а доводи апелянта в іншій частині на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують.
Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ч.3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів,-
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Косівського районного підприємства «Райагроліс» залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11 червня 2009 року у справі № 2а-4714/08 за позовом Косівського районного підприємства «Райагроліс» до Державної податкової інспекції в Косівському районі Івано-Франківської області про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий суддя Я.С. Попко
Судді Т.В. Онишкевич
В.П. Сапіга
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 15.04.2011 року.