ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а/1770/1053/2011
20 квітня 2011 року 10год. 00хв. м. Рівне Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зозулі Д. П. за участю секретаря судового засідання Сторожука І.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Мокрицька Леся Ярославівна,
відповідача: представник Казка Олена Вікторівна,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Техфорт"
доРівненського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку
про скасування постанови , -
ВСТАНОВИВ :
Товариство з обмеженою відповідальністю "Техфорт" звернулося з позовом до Рівненського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 24 лютого 2011 року за № 018-РІ.
В обґрунтування наведених вимог позивач посилається на Закон України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", Порядок скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій, затверджений рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.12. 1998 року № 222, Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджені рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12. 2007 року № 2272 та зазначає, що постанова № 018-РІ від 24 лютого 2011 року не відповідає вимогам діючого законодавства та вказує на те, що Рівненське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, маючи усі підстави для закриття провадження у справі, безпідставно застосувало санкцію у вигляді штрафу 17 000 грн.
Представник позивача, у судовому засіданні, надав пояснення, які повністю співпадають із позицією, яка викладена у позовній заяві. Позов підтримав. Просить задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача заперечив проти позову з огляду на положення Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" та вказав, що Рівненським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку дотримано всіх вимог законодавства щодо порядку та підстав притягнення юридичної особи до відповідальності за правопорушення на ринку цінних паперів. Крім того, представник відповідача зазначив, що позивачем не надано весь необхідний пакет документів, а саме товариством не подана заява про зупинення обігу акцій та інші документи визначені у переліку документів, що подаються разом із заявою відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу ІІІ Порядку № 222.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Постановою № 018-РІ від 24 лютого 2011 року про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів Рівненським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку за невиконання рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку застосовано до товариства з обмеженою відповідальністю "Техфорт" - правонаступника відкритого акціонерного товариства "Острозький райсількомунгосп" санкцію в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 грн. (а.с. 8).
Вказана постанова винесена на підставі акту про правопорушення на ринку цінних паперів від 14 лютого 2011 року № 012-РІ, яким встановлені порушення позивачем вимог пункту 10 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", а саме: не виконання Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №1804 від 30.11. 2010 року щодо усунення порушення вимог підпункту 1.1 частини 1 пункту 2 розділу ІІІ, підпункту 3.1 частини 3 пункту 2 розділу ІІІ Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій, затвердженого Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.12. 1998 року № 222 (далі - Порядок) (а.с. 13).
Відповідно до пункту 10 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про усунення порушень законодавства про цінні папери № 1804 від 30.11. 2010 року було зобов'язано товариство з обмеженою відповідальністю "Техфорт", правонаступника відкритого акціонерного товариства "Острозький райсількомунгосп" у строк до 30 січня 2011 року усунути порушення вимог підпункту 1.1 частини 1 пункту 2 розділу ІІІ, підпункту 3.1 частини 3 пункту 2 розділу ІІІ Порядку та протягом одного робочого дня після усунення порушення повідомити Комісію та додати до повідомлення документи, які підтверджують факт усунення порушення (а.с. 11).
Відповідно до підпункту 1.1 частини 1 пункту 2 розділу ІІІ Порядку протягом семи робочих днів після прийняття рішення про реорганізацію товариство повинно подати до реєструвального органу такі документи:
а) заяву про зупинення обігу акцій (додаток 2);
б) рішення про реорганізацію і призначення комісії, що засвідчується головою комісії та печаткою товариства.
У разі, якщо рішення про реорганізацію і призначення комісії прийнято загальними зборами акціонерів, до реєструвального органу також подається довідка, засвідчена підписами голови і секретаря зборів, голови комісії та печаткою товариства, яка має містити відомості про:
- загальну кількість акціонерів на дату проведення загальних зборів;
- кількість та відсоток голосів акціонерів, що беруть участь у загальних зборах;
- найменування емітента та його місцезнаходження, ідентифікаційний код юридичної особи;
- розмір статутного фонду;
- мету та предмет діяльності;
- розміщення раніше випущених в обіг цінних паперів (перелік і результати попередніх випусків цінних паперів із зазначенням свідоцтв про реєстрацію випусків цінних паперів та органів, що видали відповідні свідоцтва /із зазначенням за кожним випуском кількості іменних акцій, простих та привілейованих акцій, процентних та безпроцентних облігацій, номінальної вартості та загальної суми випуску, форми випуску/);
- кількість та відсоток голосів акціонерів, що приймають рішення про реорганізацію і призначення комісії;
- порядок голосування;
- відомості щодо реорганізації товариства (із зазначенням інформації про товариство, що реорганізовується, форму його реорганізації та інформації про товариства, що створюються під час реорганізації. Інформація про товариства, що створюються під час реорганізації, повинна включати дані про організаційно-правову форму, найменування, місцезнаходження товариств, розмір статутного фонду, кількість учасників);
- порядок та умови обміну акцій у статутному фонді акціонерного товариства, що реорганізовується, на частки у статутному фонді товариств, що створюються внаслідок реорганізації;
- строк оцінки та викупу акцій в акціонерів, які вимагають цього, у разі, якщо ці акціонери не голосували за прийняття загальними зборами рішення про реорганізацію і звернулись до товариства з письмовою заявою;
в) довідку, засвідчену підписами та печаткою реєстратора про передачу йому реєстру власників іменних цінних паперів (при документарній формі) або депозитарію, з яким укладено договір про обслуговування випуску цінних паперів (при бездокументарній формі), із зазначенням ідентифікаційного коду юридичної особи та його місцезнаходження. Довідка також повинна містити дані щодо наявності державної частки у статутному фонді емітента на дату прийняття рішення про реорганізацію.
У разі самостійного ведення реєстру емітентом надається копія ліцензії на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів - діяльності щодо ведення власного реєстру власників іменних цінних паперів;
г) копію опублікованого згідно з вимогами статті 43 Закону України "Про господарські товариства" повідомлення про проведення загальних зборів акціонерів товариства, на яких прийнято рішення про реорганізацію, та довідку, яка свідчить про персональне повідомлення усіх акціонерів про проведення цих загальних зборів (згідно з порядком, установленим у статуті товариства), що засвідчені підписом та печаткою товариства.
Підпунктом 3.1 частини 3 пункту 2 розділу ІІІ Порядку передбачено, що протягом семи робочих днів з дня державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності - правонаступника товариства або останнього з них правонаступник подає до реєструвального органу такі документи (у разі, якщо в процесі реорганізації створюється декілька товариств, документи на скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій подає один з правонаступників):
а) заяву про скасування реєстрації випусків акцій (додаток 5);
б) рішення загальних зборів акціонерів товариства про затвердження передавального акта або розподільчого балансу, що засвідчується підписом голови комісії та печаткою товариства.
У разі, якщо рішення про затвердження передавального акта або розподільчого балансу прийнято загальними зборами акціонерів, до реєструвального органу також подається довідка, засвідчена підписами голови і секретаря зборів, голови комісії та печаткою товариства, яка має містити відомості про:
- загальну кількість акціонерів на дату проведення загальних зборів;
- кількість та відсоток голосів акціонерів, що беруть участь у загальних зборах;
- найменування емітента та його місцезнаходження, ідентифікаційний код юридичної особи;
- розмір статутного фонду;
- кількість та відсоток голосів акціонерів, що приймають рішення про затвердження передавального акта або розподільчого балансу;
- порядок голосування;
в) звіт про наслідки обміну акцій у статутному фонді товариства, що реорганізовується, на письмові зобов'язання про видачу відповідної кількості часток товариств, що створюються внаслідок реорганізації, який повинен містити таку інформацію:
- фактичну дату початку і фактичну дату закінчення обміну;
- кількість акцій, на які видані письмові зобов'язання;
- кількість акцій, на які не були видані письмові зобов'язання, із зазначенням причин;
- кількість акцій, що були викуплені в акціонерів.
Звіт про наслідки обміну акцій у статутному фонді товариства, що реорганізовується, на письмові зобов'язання про видачу відповідної кількості часток товариств, що створюються внаслідок реорганізації, засвідчується підписом голови комісії та печаткою товариства, яке прийняло рішення про реорганізацію, підписами та печатками аудитора (аудиторської фірми);
г) статут або зміни до статуту всіх товариств, що беруть участь у реорганізації, чи нотаріально засвідчені копії цих документів;
ґ) передавальний акт або розподільчий баланс, що затверджені вищим органом товариства та засвідчені підписом та печаткою товариства;
д) довідку, засвідчену підписами та печаткою реєстратора про передачу йому реєстру власників іменних цінних паперів (при додатковому випуску акцій у документарній формі) або депозитарію, з яким укладено договір про обслуговування випуску цінних паперів (при бездокументарній формі), із зазначенням ідентифікаційного коду юридичної особи та його місцезнаходження;
е) копію опублікованого згідно із вимогами статті 43 Закону України "Про господарські товариства" повідомлення про проведення загальних зборів акціонерів товариства, на яких прийнято рішення про затвердження передавального акта або розподільчого балансу, та довідку, яка свідчить про персональне повідомлення акціонерів про проведення цих загальних зборів (згідно з порядком, установленим у статуті товариства), що засвідчуються підписом голови комісії та печаткою товариства;
є) копію повідомлення (оголошення) про реорганізацію акціонерного товариства, опублікованого в друкованих засобах масової інформації відповідно до вимог статті 105 Цивільного кодексу України, статті 59 Господарського кодексу України;
ж) копії свідоцтв про реєстрацію юридичних осіб - правонаступників акціонерного товариства;
з) оригінали свідоцтв про реєстрацію випуску акцій акціонерного товариства, що реорганізується.
Відповідно до листа позивача № 15-014 від 27.12. 2010 року на адресу Рівненського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку було надіслано підтверджуючі документи щодо реорганізації ВАТ "Острозький райсількомунгосп" в ТзОВ "Техфорт" шляхом перетворення. До вищезазначеного листа було додано наступні документи:
- заява про скасування реєстрації випуску акцій;
- протокол про затвердження передавального акту;
- довідка про проведення зборів;
- звіт про наслідки обміну акцій у статутному фонді;
- копія Статуту ВАТ "Острозький райсількомунгосп";
- копія Статуту ТзОВ "Техфорт";
- передавальний акт;
- копія публікації в місцевій газеті;
- копія публікації в республіканській газеті;
- повідомлення про повідомлення акціонерів про проведення зборів;
- копія свідоцтва про державну реєстрацію ВАТ "Острозький райсількомунгосп";
- копія свідоцтва про державну реєстрацію ТзОВ "Техфорт".
Наведені документи були прийняті уповноваженою посадовою особою відповідача 27.12. 2010 року, про що свідчить її особистий підпис (а.с. 14). Інших документів, крім зазначених вище, позивачем станом на 01.02. 2011 року, подано не було.
Таким чином, враховуючи перелік та зміст документів поданих позивачем 27.12. 2010 року, судом встановлено, що станом на 01.02. 2011 р. ТзОВ "Техфорт" не виконало Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.11. 2010 р. № 1804, а саме, не подало заяву про зупинення обігу акцій та інші документи визначені у переліку документів, що подаються разом із заявою відповідно пункту 1.1. глави 1 розділу Ш Порядку.
Крім того, товариством не дотримані вимоги п. 3.1. частини третьої пункту 2 розділу Ш Порядку, а саме:
- довідка без номеру та дати, яка додається до протоколу загальних зборів акціонерів, не містить відомостей про кількість та відсоток голосів акціонерів, які приймають рішення про затвердження передавального акту (зазначено в протоколі);
- звіт про наслідки обміну акцій не засвідчений підписами посадових осіб та печаткою товариства;
- передавальний акт змістовно не відповідає формату даного документу, ("передав - прийняв" зобов'язання перед кредиторами та боржниками), не містить відмітки про затвердження цього документу загальними зборами акціонерів товариства, дату, станом на яку складений акт;
- відсутня копія повідомлення про проведення загальних зборів акціонерів в центральній пресі;
- повідомлення в місцевій пресі від 15.08. 2009 р. та довідка про персональне повідомлення 07.08. 2009 р. акціонерів товариства свідчать про повідомлення про скликання попередніх зборів, на яких приймалось рішення про реоргаганізацію товариства, при цьому повідомлення про скликання загальних зборів 28.12. 2009 р. відсутні.
Вищезазначені обставини, встановлені судом, у ході судового засідання представником позивача не заперечувалися.
Пунктом 5 Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо дій територіальних управлінь Комісії при виявленні порушень акціонерними товариствами вимог законодавства під час реорганізації № 328 від 16.03. 2010 року передбачено, що у випадку невиконання рішень Комісії щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів не пізніше десятого робочого дня з моменту настання строку їх виконання територіальним управлінням Комісії порушувати справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні правонаступників реорганізованих акціонерних товариств (а.с. 37).
Відповідно до пункту 8 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" (далі - Закон № 448/96-ВР) Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Порядок накладення штрафів за порушення юридичними особами правил діяльності на ринку цінних паперів регулюється ст. 12 Закону № 448/96-ВР.
Штрафи, передбачені статтею 11 цього Закону, накладаються Головою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії, начальником відповідного територіального органу або за його письмовим дорученням його заступником після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.
Про вчинення правопорушення, зазначеного у статті 11, уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та документами, що стосуються справи, протягом трьох робочих днів направляється посадовій особі, яка має право накладати штраф.
Посадова особа Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про накладення штрафу протягом 10 робочих днів після отримання документів, зазначених у частині другій цієї статті. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, на яку накладено штраф, та банківській установі, в якій відкрито поточний рахунок цієї юридичної особи.
Відповідність дій відповідача вищезазначеним нормам закону підтверджено дослідженими у ході судового засідання письмовими доказами, а саме постановою про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 01.02. 2011 року (а.с. 9), актом про правопорушення на ринку цінних паперів № 012-РІ від 14 лютого 2011 року (а.с. 13), постановою про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів № 207/01-14 від 14.02. 2011 року (а.с. 12) та постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 018-РІ від 24.02. 2011 року.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім того, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, а суд згідно ст. 86 зазначеного Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, у ході судового засідання позивач не довів суду обґрунтованості позовних вимог, а відповідач підтвердив правомірність своїх дій.
Враховуючи не виконання товариством з обмеженою відповідальністю "Техфорт" Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.11. 2010 р. № 1804, а також з огляду на дотримання відповідачем законодавства щодо порядку та підстав притягнення юридичної особи до відповідальності, суд приходить до висновку про безпідставність заявленого позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони субєкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, повязані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Оскільки субєктами владних повноважень не надано суду жодного доказу щодо понесення витрат повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, то судові витрати із позивача не присуджуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю "Техфорт" (35800, вул. Вишенського, 70, м. Острог, Рівненської області, код ЄДРПОУ 05439213)до Рівненського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (33000, вул. Кавказька, 9, м. Рівне, Рівненської області, код ЄДРПОУ 22586271)про скасування постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів відмовити повністю.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Зозуля Д. П.
Постанова складена в повному обсязі 20.04.11р.