Постанова № 15026491, 19.04.2011, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.04.2011
Номер справи
2а-1670/1767/11
Номер документу
15026491
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 квітня 2011 року м.ПолтаваСправа № 2а-1670/1767/11 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сич С.С.,

при секретарі Зайченко Н.О.,

за участю:

представника позивача - Фелоненка Г.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державна податкова інспекція у м. Полтавідо Приватного підприємства "Стандарт - Оил"про стягнення податкового боргу, -

В С Т А Н О В И В:

02 березня 2011 року Державна податкова інспекція у м. Полтавізвернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватного підприємства "Стандарт - Оил"про стягнення податкового боргу в сумі 46889 грн. 78 коп.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилався на те, що за відповідачем рахується заборгованість перед бюджетом з податку на прибуток в сумі 129 грн. 29 коп. та з податку на додану вартість в сумі 25269 грн. 38 коп., що підтверджується поданими податковими деклараціями та обліковою карткою відповідача.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з'явився. Повістки про виклик до суду, направлені відповідачу за адресою: 36003, м. Полтава, вул. Жовтнева, 40, кв. 9, яка внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, повернулися з відміткою поштової організації "за закінченням терміну зберігання". Згідно із частиною 11 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

З огляду на викладене, відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.

Відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повторного неприбуття відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Враховуючи, що відповідач повторно не прибув у судове засідання, про причини неприбуття суду не повідомив, клопотань про відкладення судового розгляду не подавав, суд приходить до висновку про необхідність розгляду даної справи за відсутності відповідача за наявними у справі матеріалами.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, прийшов до наступних висновків.

Судом встановлено, що Приватне підприємство "Стандарт - Оил", зареєстроване як юридична особа 08.11.2004 року виконавчим комітетом Полтавської міської ради за № 15881020000000615 (ідентифікаційний код 33190742), що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, та знаходиться на податковому обліку у Державній податковій інспекції у м. Полтаві з 26.11.2004 року, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 26.11.2004 року № 1893.

25.06.2010 року Державною податковою інспекцією у м.Полтавіпроведено невиїзну документальну перевірку Приватного підприємства "Стандарт - Оил" з питання своєчасності подання податкової звітності, що набрала форму акта № 6192/15-01/33190742 від 25.06.2010 року, у якому зафіксовано порушення відповідачем пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", п. 16.4 ст. 16 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств". Зокрема, Приватним підприємством "Стандарт - Оил" декларацію з податку на прибуток за 2009 рік по терміну подання до 09.02.2010 р. станом на 25.06.2010 року до ДПІ у м. Полтаві не подано.

Згідно із п.п. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (чинного на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 2181) платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

На підставі акту перевірки № 6192/15-01/33190742 від 25.06.2010 року Державною податковою інспекцією у м.Полтаві винесено податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0006101501/0 від 05.07.2010 року, яким до відповідача застосовано штрафну санкцію за платежем "податок на прибуток приватних підприємств" в сумі 170 грн. Дане податкове повідомлення - рішення отримано відповідачем 05.07.2010 року, що підтверджується відміткою про отримання та підписом представника Приватного підприємства "Стандарт - Оил" на корінці податкового повідомлення рішення, копія якого наявна у матеріалах справи.

П.п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону № 2181 (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.

П.п 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону № 2181 передбачено, що у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Відповідно до п.п. 5.4.1. п. 5.4. ст. 5 Закону № 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Відповідно до п. 17.3 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.

Доказів оскарження відповідачем податкового повідомлення - рішення суду не надано.

Таким чином, сума несплаченого відповідачем податку з доходів на прибуток підприємств є сумою податкового боргу.

Як вбачається із витягу із облікової картки відповідача, копія якої наявна у матеріалах справи, за Приватним підприємством "Стандарт - Оил" рахується заборгованість по податку на прибуток у сумі 129 грн. 29 коп. (40 грн. 71 коп. зменшено переплату).

Матеріалами справи підтверджено, що 21.09.2009 року відповідач подав до податкового органу податкову декларацію з податку на додану вартість за серпень 2008 року (сума визначеного платником податку податкового зобов'язання склала 569 грн.). 28.10.2009 року до Державної податкової інспекції у м.Полтаві подано Приватним підприємством "Стандарт - Оил" уточнюючий розрахунок податкових зобовязань з податку на додану вартість, де визначено суму податку на додану вартість, яка підлягає сплаті до бюджету, в сумі 326 грн. та суму штрафу, нараховану платником самостійно у звязку із виправленням помилки в сумі 16 грн., що підтверджується податковою декларацією (вхідний номер 197545 від 21.09.2009 року) та уточнюючого розрахунку податкових зобовязань з податку на додану вартість у звязку із виправленням самостійно виявленої помилки, копії яких наявні у матеріалах справи.

20.10.2009 року відповідач подав до податкових органів податкову декларацію з податку на додану вартість за вересень 2009 року (сума визначеного платником податку податкового зобов'язання склала 916 грн.). 12.11.2009 року до Державної податкової інспекції у м.Полтаві подано Приватним підприємством "Стандарт - Оил" уточнюючий розрахунок податкових зобовязань з податку на додану вартість, де визначено суму податку на додану вартість, яка підлягає сплаті до бюджету, в сумі 138 грн. та суму штрафу, нараховану платником самостійно у звязку із виправленням помилки в сумі 07 грн.

13.11.2009 року Приватним підприємством "Стандарт - Оил" подано до Державної податкової інспекції у м. Полтаві уточнюючий розрахунок податкових зобовязань з податку на додану вартість, де визначено суму податку на додану вартість, яка підлягає сплаті до бюджету, в сумі 142 грн. та суму штрафу, нараховану платником самостійно у звязку із виправленням помилки в сумі 07 грн. що підтверджується податкової декларації (вхідний номер 230287 від 20.10.2009 року) та уточнюючих розрахунків податкових зобовязань з податку на додану вартість у звязку із виправленням самостійно виявленої помилки, копії яких наявні у матеріалах справи.

Згідно із п. 5.1 ст. 5 Закону № 2181, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Відповідно до п.п 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону № 2181 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

П.п. 5.4.1. п. 5.4. ст. 5 Закону № 2181 встановлено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Таким чином, сума податкового зобовязання, визначена відповідачем у деклараціях та уточнюючих розрахунках, є сумою податкового боргу.

Судом встановлено, що 14.07.2009 року Державною податковою інспекцією у м.Полтаві проведено документальну невиїзну (камеральну) перевірку податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2008 року (вхідний номер 323180 від 09.02.2009 року), поданої Приватним підприємством "Стандарт - Оил", за результатами якої складено акт від 14.07.2009 року за № 852/152.

У акті перевірки зафіксовано порушення відповідачем п.п. 7.3.1. п. 7.3 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" №168/97-ВР від 03.04.1997 року, у зв'язку з чим Приватному підприємству "Стандарт - Оил" збільшено суму податкових зобов'язань по декларації з ПДВ за грудень 2008 року на суму 24066,66 грн. та збільшено суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за грудень 2008 року на 24066,66 грн. із застосуванням штрафних санкцій.

Відповідно до підпункту "б" п.п. 4.2.2 Закону № 2181 (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі, якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.

Підпунктом 17.1.3 п. 17.1. ст. 17 Закону № 2181 визначено, що у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону (дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми податкового зобовязання), такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

28.07.2009 року на підставі акту перевірки № 832/152 від 14.07.2009 року Державною податковою інспекцією у м.Полтаві винесено податкове повідомлення-рішення форми "Р" № 0008421502/0, яким відповідачу визначено податкове зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 25269 грн. 99 коп., з них: за основним платежем - в сумі 24066 грн. 66 коп., за штрафними (фінансовими) санкціями - в сумі 1203 грн. 33 коп.

Дане податкове повідомлення - рішення направлено на адресу відповідача, проте повернуто поштовою організацією до податкового органу з відміткою "за закінченням терміну зберігання", та 08.09.2008 року розміщено податковим органом на дошці податкових оголошень, про що складено акт № 626, копія якого наявна у матеріалах справи.

Судом встановлено, що реєстрацію Приватного підприємства "Стандарт - Оил" як платника податку на додану вартість було анульовано за розпорядженням Державної податкової інспекції у м.Полтаві від 26.06.2009 року, що зафіксовано в акті № 165 від 08.09.2009 року, копія якого наявна у матеріалах справи.

02.11.2009 року працівниками Державної податкової інспекції у м.Полтаві проведено невиїзну документальну перевірку Приватного підприємства "Стандарт - Оил" з питань своєчасності повернення свідоцтва платника податку на додану вартість, за результатами якої встановлено порушення підпункту "а" п.п. 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону № 2181-ІІІ щодо неповернення свідоцтва платника податку на додану вартість протягом двадцяти календарних днів від дня прийняття рішення про анулювання, що відображено в акті перевірки № 2296/15-2/33190742 від 14.07.2009 року.

09.12.2009 року на підставі акту перевірки № 2296/15-2/33190742 від 14.07.2009 року Державною податковою інспекцією у м.Полтаві винесено податкове повідомлення-рішення форми "Р" № 0015001502/0, яким відповідачу визначено податкове зобов'язання за платежем "податок на додану вартість" в розмірі 170 грн.

Направлене на адресу відповідача податкове повідомлення - рішення форми "Р" № 0008421502/0 від 09.12.2009 року повернуто поштовою організацією до податкового органу з відміткою "за закінченням терміну зберігання", про що складено акт від 12.01.2010 року, та 12.01.2010 року дане податкове повідомлення - рішення розміщено на дошці податкових оголошень.

11.11.2009 року Державною податковою інспекцією у м.Полтаві проведено невиїзну документальну перевірку Приватного підприємства "Стандарт - Оил" з питань своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобовязання по податку на додану вартість, за результатами якої встановлено порушення відповідачем пп. 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону № 2181, що зафіксовано в акті перевірки № 2520/15-2/33190742 від 11.11.2009 року.

На підставі акту перевірки № 2520/15-2/33190742 від 11.11.2009 року Державною податковою інспекцією у м.Полтаві винесено податкове повідомлення-рішення форми "Р" № 0015591502/0 від 23.12.2009 року на суму 56 грн. 90 коп.

Направлене на адресу відповідача податкове повідомлення - рішення форми "Р"№ 0015591502/0 від 23.12.2009 року на суму 56 грн. 90 коп. повернуто поштовою організацією до податкового органу з відміткою "за закінченням терміну зберігання", про що складено акт № 94 від 01.02.2010 р., та 01.02.2010 року дане податкове повідомлення - рішення розміщено на дошці податкових оголошень.

Судом встановлено, що 11.11.2009 року працівниками Державної податкової інспекції у м.Полтаві проведено невиїзну документальну перевірку податкових декларацій податку на додану вартість за жовтень (вхідний номер 250379 від 20.11.2008 року) та грудень 2008 року (вхідний номер 323180 від 09.02.2009 року), поданих Приватним підприємством "Стандарт - Оил", за результатами якої встановлено порушення п.п. 7.3.1 п. 7.3 статті 7 Закону №168/97-ВР, що відображено в акті перевірки № 521/15-2/95/33190742 від 11.11.2009 року.

23.12.2009 року на підставі акту перевірки № 2520/15-2/33190742 від 11.11.2009 року Державною податковою інспекцією у м.Полтаві винесено податкове повідомлення-рішення форми "Р" № 0015601502/0, яким відповідачу визначено податкове зобов'язання за платежем податок на додану вартість в сумі 19750 грн. 98 коп., з них: за основним платежем - в сумі 13167 грн. 32 коп., за штрафними (фінансовими) санкціями - в сумі 6583 грн. 66 коп.

Направлене на адресу відповідача податкове повідомлення - рішення форми "Р" № 0015601502/0 від 23.12.2009 року повернуто поштовою організацією до податкового органу з відміткою "за закінченням терміну зберігання", про що складено акт № 94 від 01.02.2010 р., та 01.02.2010 року дане податкове повідомлення - рішення розміщено на дошці податкових оголошень.

П.п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону № 2181 (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.

П.п. 6.2.4 п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 встановлено, що у разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.

П.п 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону № 2181 передбачено, що у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Відповідно до п.п. 5.4.1. п. 5.4. ст. 5 Закону № 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Відповідно до п. 17.3 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.

Таким чином, сума несплаченого відповідачем податку на додану вартість є сумою податкового боргу.

Відповідно до вимог ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" позивачем сформовано та направлено відповідачу першу податкову вимогу від 24.09.2009 року № 1/1331, яка отримана відповідачем 13.10.2009 року, та другу податкову вимогу від 16.11.2009 року № 2/1575, що розміщена на дошці податкових оголошень 18.12.2009 року.

Доказів оскарження відповідачем податкових повідомлень рішень та податкових вимог суду не надано.

Таким чином, за відповідачем рахується заборгованість перед бюджетом по податку на прибуток підприємств у сумі 129 грн. 29 коп. та по податку на додану вартість в сумі 46760 грн. 49 коп., що підтверджується витягом із облікової картки Приватного підприємства "Стандарт - Оил", копія якого наявна у матеріалах справи.

На підставі пункту 11 статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 № 509-XІІ державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Граничний строк стягнення податкового боргу позивачем дотримано.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Полтаві до Приватного підприємства "Стандарт - Оил" про стягнення податкового боргу задовольнити.

Стягнути з Приватного підприємства "Стандарт - Оил" (ідентифікаційний код 33190742) податковий борг:

- з податку на прибуток в сумі 129 грн. 29 коп. (сто двадцять дев'ять гривень двадцять дев'ять копійок) на р\р 31115009700002, код бюджетної класифікації платежу 11021000, одержувач УДК у місті Полтаві, ЗКПО 34698804, банк одержувача: ГУДКУ у Полтавській області, МФО 831019;

- з податку на додану вартість в сумі 46760 грн. 49 коп. (сорок шість тисяч сімсот шістдесят гривень сорок дев'ять копійок) на р\р 31117029700002, код бюджетної класифікації платежу 14010100, одержувач УДК у місті Полтаві, ЗКПО 34698804, банк одержувача: ГУДКУ у Полтавській області, МФО 831019.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 22 квітня 2011 року.

СуддяС.С. Сич