ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"18" квітня 2011 р.
Справа № 6/5025/597/11
За позовом Прокурора Деражнянського району в інтересах держави в особі Деражнянської районної державної адміністрації м. Деражня
до Комунального підприємства „Деражнянська житлово-експлуатаційна контора №1” м. Деражня
про стягнення 21312,00грн. втрат сільськогосподарського виробництва спричинених відведенням земельної ділянки під пасовищем для розміщення полігону твердих побутових відходів
Суддя Танасюк О.Є.
За участю представників сторін :
позивача: Новосадюк С.В. по довіреності № 49/08-11-122/11 від 25.01.2011р.
відповідач: Пасічник А.М. по довіреності № 75 від 18.04.2011р.
За участю прокуратури: Грамчук Т.А. –прокурор відділу прокуратури Хмельницької області
Суть спору: Прокурор в інтересах позивача звернувся з позовом в якому просить суд стягнути з відповідача 21312,00грн. втрат сільськогосподарського виробництва спричинених відведенням земельної ділянки під пасовищем для розміщення полігону твердих побутових відходів.
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що розпорядженням Деражнянської районної державної адміністрації № 827-2010-р від 23.07.2010р. було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 2,1394га, що знаходиться за межами населеного пункту м. Деражня на території Деражнянської міської ради із зміною цільового призначення в землі промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони та іншого призначення для передачі КП „Деражнянська ЖЕК №1” в постійне користування з метою розміщення та утримання полігону твердих побутових відходів.
Крім цього, вказаним розпорядженням було зобов’язано КП „Деражнянська ЖЕК №1” відшкодувати втрати сільськогосподарського виробництва в сумі 21312,00грн., розрахунок яких проведений у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 17.11.1997р. № 1279 „Про розміри та порядок визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню”.
Однак, відповідач взяті на себе зобов’язання не виконав, в зв’язку з чим прокурор звернувся до суду з позовом про стягнення в судовому порядку коштів у сумі 21312,00грн. втрат сільськогосподарського виробництва.
Представник позивача в судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог у повному об’ємі, посилаючись на те, що вони підтверджені належними доказами, доданими до позовної заяви.
Представник відділу прокуратури Хмельницької області в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідач у відзиві на позов за вих. № 72 від 14.04.2011р., а також його представник в судовому засіданні позовні вимоги визнав в повному об’ємі.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:
Розпорядженням Деражнянської районної державної адміністрації № 87/2010-р від 02.03.2010р. надано дозвіл ЖЕКу №1 м. Деражня на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення (пасовище) площею 2,14 га, що знаходиться за межами населеного пункту на території Деражнянської міської ради, із зміною цільового призначення в землі промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони та іншого призначення для передачі в постійне користування з метою розміщення та утримання полігону твердих побутових відходів для м. Деражня.
В пункті 2 даного розпорядження зазначено, що розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки здійснювати за виконання наступних вимог: додержання чинного земельного, природоохоронного, санітарного законодавства та законодавчих актів у сфері містобудування і архітектури; проведення археологічного обстеження земельної ділянки в процесі розробки проектів відведення земельних ділянок.
Між відповідачем (замовник) та ПК „Візир” (виконавець) було укладено договір №3 від 12.02.2010р. про розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (сміттєзвалище).
В пояснювальній записці до проекту відведення земельної ділянки зазначено, що запроектована земельна ділянка, загальною площею 2,1394га, розташована за межами населених пунктів на території Деражнянської міської ради. Земельна ділянка відводиться із земель сільськогосподарського призначення Деражнянської міської ради із зміною цільового призначення в землі промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони та іншого призначення для передачі в постійне користування з метою розміщення та утримання полігону твердих побутових відходів.
16.03.2010р. між сторонами було підписано акт прийому-передачі, відповідно до якого виконавець - ПК „Візир” передав, а замовник –КП „ЖЕК №1” прийняв проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для розміщення та утримання полігону твердих побутових відходів із земель промисловості.
ДП „Хмельницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою” 23.03.2010р. за № 270 було проведено розрахунок втрат сільськогосподарського виробництва спричинених відведенням земельної ділянки під пасовищем для розміщення полігону побутових відходів на території Деражнянської міської ради, відповідно до якого розмір втрат складає 21312,00грн. Даний розрахунок проведений у відповідності з постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.1997р. № 1279 „Про розміри та порядок визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню”.
Розпорядженням Деражнянської районної державної адміністрації № 827-2010-р від 23.07.2010р. затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 2,1394га, що знаходиться за межами населеного пункту м. Деражня на території Деражнянської міської ради із зміною цільового призначення в землі промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони та іншого призначення для передачі КП „Деражнянська ЖЕК №1” в постійне користування з метою розміщення та утримання полігону твердих побутових відходів.
Пунктом 4 вказаного розпорядження зобов’язано КП „Деражнянська ЖЕК №1” згідно ст.ст. 207, 209 Земельного кодексу України відшкодувати втрати сільськогосподарського виробництва в сумі 21312,00грн.
Враховуючи, що відповідач взяті на себе зобов’язання не виконав прокурор просить суд стягнути суму втрат сільськогосподарського виробництва в розмірі 21312,00грн. на користь позивача в примусовому порядку.
Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги наступне.
Відповідно до ст.ст. 2, 29 ГПК України господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. Прокурор, який бере участь у справі, несе обов'язки і користується правами сторони, крім права на укладення мирової угоди.
Прокурор, згідно ст. 121 Конституції України самостійно визначає підстави для представництва у судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво в будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законом.
На органи прокуратури України покладаються повноваження щодо представництва інтересів держави в суді у випадках, визначених законом та здійснення нагляду за додержанням законів.
Під представництвом інтересів держави в суді треба розуміти правовідносини, в яких прокурор, реалізуючи повноваження щодо захисту інтересів держави, вчиняє в суді процесуальні дії, які включають звернення прокурора до суду з позовною заявою, участь у справах, порушених за його заявою, у разі коли це передбачено законом або за ініціативою прокурора, що цього вимагає захист інтересів держави.
Відповідно до ст.13 Конституції України, земля та інші природні ресурси є об'єктами права власності українського народу, від імені якого права власника здійснюються органами державної влади та місцевого самоврядування.
Згідно п. 12 розділу Х „Перехідні положення” Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Статтею 207 Земельного кодексу України передбачено, що втрати сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва включають втрати сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників, а також втрати, завдані обмеженням у землекористуванні та погіршенням якості земель.
Відшкодуванню підлягають втрати сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, перелогів, сінокосів, пасовищ), лісових земель та чагарників як основного засобу виробництва в сільському і лісовому господарстві внаслідок вилучення (викупу) їх для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом.
Втрати сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва компенсуються незалежно від відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам.
Відповідно до п. 5 ст. 207 цього кодексу, втрати сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва визначаються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 4 „Про розміри та порядок визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.1997р. № 1279 відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, спричинених вилученням сільськогосподарських і лісових угідь для цілей, не пов'язаних із веденням сільського і лісового господарства, провадиться юридичними і фізичними особами в двомісячний термін після затвердження в установленому порядку проекту відведення їм земельних ділянок.
Як слідує із матеріалів справи, розпорядженням Деражнянської районної державної адміністрації № 87/2010-р від 02.03.2010р. надано дозвіл ЖЕКу №1 м. Деражня на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення (пасовище) площею 2,14 га, що знаходиться за межами населеного пункту на території Деражнянської міської ради, із зміною цільового призначення в землі промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони та іншого призначення доля передачі в постійне користування з метою розміщення та утримання полігону твердих побутових відходів для м. Деражня.
З матеріалів справи слідує, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.11.1997р. № 1279 „Про розміри та порядок визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню”, ДП „Хмельницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою” було проведено розрахунок втрат сільськогосподарського виробництва спричинених відведенням земельної ділянки під пасовищем для розміщення полігону побутових відходів на території Деражнянської міської ради, відповідно до якого розмір втрат складає 21312,00грн.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень.
Статтею 34 ГПК України передбачено, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
За тих обставин, суд вважає позовні вимоги прокурора Деражнянського району в інтересах держави в особі Деражнянської районної державної адміністрації м. Деражня до Комунального підприємства „Деражнянська житлово-експлуатаційна контора №1” м. Деражня про стягнення 21312,00грн. втрат сільськогосподарського виробництва спричинених відведенням земельної ділянки під пасовищем для розміщення полігону твердих побутових відходів, такими, що підлягають задоволенню.
Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача обов’язки по сплаті державного мита та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на нього.
Відповідно до п.3ст.49 ГПК України, державне мито, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати державного мита.
Враховуючи те, що позов подавався прокурором в інтересах держави в особі Деражнянської районної державної адміністрації м. Деражня, та відповідно до п.30 ч.1 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України „Про державне мито” № 7-93 від 21.01.1993р. державне мито не сплачувалось, державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають стягненню з відповідача в дохід Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85, Господарського процесуального кодексу України, -
В И Р І Ш И В :
Позов прокурора Деражнянського району в інтересах держави в особі Деражнянської районної державної адміністрації м. Деражня до Комунального підприємства „Деражнянська житлово-експлуатаційна контора №1” м. Деражня про стягнення 21312,00грн. втрат сільськогосподарського виробництва спричинених відведенням земельної ділянки під пасовищем для розміщення полігону твердих побутових відходів задоволити .
Стягнути з Комунального підприємства „Деражнянська житлово-експлуатаційна контора № 1” м. Деражня, вул. Миру, 8 (р/рах. 26003229864 в „Райфайзен банк аваль” м. Київ, МФО 380805, код ЄДРПОУ 36896671) на користь Деражнянської районної державної адміністрації м. Деражня, вул. Миру, 13 (р/р 31115115700127 в Деражнянському ВДК у Хмельницькій області, МФО 815013, код ЄДРПОУ 215982) 21312,00грн. (двадцять одна тисяча триста дванадцять гривень 00 коп.) втрат сільськогосподарського виробництва.
Стягнути з Комунального підприємства „Деражнянська житлово-експлуатаційна контора № 1” м. Деражня, вул. Миру, 8 (р/рах. 26003229864 в „Райфайзен банк аваль” м. Київ, МФО 380805, код ЄДРПОУ 36896671) в дохід Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095 через відділення державного казначейства (на рахунок 31112095700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, ГУ ДКУ у Хмельницькій області) державне мито в розмірі 102,00 грн. (сто дві гривні 00 копійки) та в дохід Державного бюджету України через відділення державного казначейства (на рахунок 31215259700002, код банку 815013, ГУ ДКУ у Хмельницькій області, ЄДРПОУ 23565225 УДК м. Хмельницький, призначення платежу: 22050000) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236,00 грн. (двісті тридцять шість гривень 00 копійок).
Суддя О.Є. Танасюк