Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.04.11 Справа № 26/40/2011
Суддя Єжова С.С., за участю секретаря судового засідання Антонової І.В., розглянув матеріали справи за позовом
Прокурора м.Луганська в інтересах держави в особі Луганської міської ради, м.Луганськ
до Товариства з обмеженою відповідальністю „ПКФ „Актив центр індустрія”, м.Луганськ
про стягнення 34060 грн. 39 коп.
в присутності представників сторін:
від заявника –помічник прокурора м.Луганська Трофіменко П.В., посвідчення №103 від 06.04.2011;
від позивача –представник за довіреністю Філіпенко К.В., довіреність №01/03-30/567/0/2-11 від 04.02.2011;
від відповідача –представник не прибув;
В С Т А Н О В И В:
Обставини справи: заявлено вимогу про стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати за землю у сумі 109262 грн. 14 коп. та пені в сумі 4064 грн. 70 коп.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 25.02.2011 був призначений розгляд справи на 15.03.2011. Згідно ст.77 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні 15.03.2011 була оголошена перерва до 25.03.2011, а потім розгляд справи відкладений до 21.04.2011. Рішення приймається 21.04.2011.
Заявою б/н від 15.03.2011 прокурор та позивач подали спільну заяву про зменшення розміру позовних вимог та просять стягнути з відповідача заборгованість з орендної плати за землю у сумі 29995 грн. 69 коп. і пеню в розмірі 4064 грн. 70 коп.
Дана заява згідно ст.22 Господарського процесуального кодексу України приймається судом до розгляду.
Відповідач відзивом б/н від 23.03.2011 позовні вимоги визнав частково, мотивуючи відсутністю боргу, але визнав несвоєчасне виконання зобов”язань і тому обгрунтованою визнає пеню в сумі 3378 грн. 34 коп. згідно розрахунку, який доданий до відзиву.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників заявника та позивача, які прибули у судове засідання, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області дійшов наступного.
Рішенням Луганської міської ради від 29.02.2008 № 31/45 товариству з обмеженою відповідальністю „ПКФ „Актив центр індустрія” в оренду терміном на 49 років була надана земельна ділянка загальною площею 1,3510 га за адресою: м.Луганськ, вул.Остапа Вишні під будівництво та розміщення будівель виробничо-торговельного комплексу та благоустрій прилеглої території (без права здійснення будівельних робіт).
06.06.2008 на виконання вказаного рішення між сторонами було укладено договір оренди землі, реєстрація від 05.11.2008 №040840200125.
Пунктом 4 договору сторони встановили, що на момент укладення договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 9166264 грн. 80 коп. Після набрання чинності договору оренди землі нормативна грошова оцінка земельної ділянки, в тому числі коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки визначаються (змінюються) згідно рішення Луганської міської ради від 28.12.2007 №28/10 або згідно іншого нормативно-правового рішення прийнятого замість вказаного органом уповноваженим орендодавцем, про що вказаний орган надає відповідну (і) довідку (и) орендарю у тижневий термін після звернення орендаря до вказаного органу.
Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки у гривнях (п.8).
Щороку, станом на 1 січня поточного року річна орендна плата попереднього року індексується на коефіцієнт, який застосовується для індексації грошової оцінки земель, порядок проведення якої затверджений Кабінетом Міністрів України. Якщо розрахований згідно цього порядку коефіцієнт менше чи дорівнює одиниці, індексація орендної плати не проводиться (п.9).
Згідно п.10 договору обчислення розміру річної орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексу інфляції, який вираховується при здійсненні індексації, яка проводиться у порядку, визначеному у п.9 даного договору, а також з урахуванням інших змін розмірів земельного податку, що відбуваються протягом дії договору оренди.
Орендна плата сплачується за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю у грошовій безготівковій формі щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем (п.11).
Як вбачається з п.15 договору, сторони домовились, що у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором з орендаря справляється пеня у розмірі пені за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення.
Як зазначив позивач, у зв'язку з неналежним виконанням відповідачем умов даного договору, за останнім за період з 01.08.2009 по 31.12.2010 утворилась заборгованість з орендної плати за землю у сумі 29995 грн. 69 коп., у зв’язку з чим йому нарахована пеня за період з 01.08.2010 по 31.01.2011 у сумі 4064 грн. 70 коп. з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог від 15.03.2011.
Відповідно ст.ст.142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об’єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади безпосередньо або через органи самоврядування, в межах їх повноважень, визначених законом, шляхом прийняття рішень, які є обов’язковими до виконання на відповідній території. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.
Статтею 121 Конституції України передбачено, що на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадян або держави в судах у випадках, визначених законом.
Відповідно до ст.20 Закону України „Про прокуратуру” прокурор або його заступник при виявленні порушень закону має право звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.
Статтею 36-1 Закону України „Про прокуратуру” визначено, що підставою представництва прокурором в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або з державою.
Підставою звернення прокурора з даною позовною заявою до суду в інтересах держави в особі Луганської міської ради є порушення відповідачем встановленого державою порядку користування земельною ділянкою, наданою на правах оренди.
Відповідно до ст.ст.13, 14 Закону України „Про оренду землі” договір оренди землі –це договір, за яким орендодавець зобов’язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов’язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. До істотних умов договору, зокрема, віднесено орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Статтею 21 зазначеного Закону передбачено, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Відповідно до ст.526 Цивільного кодексу України зобов’язання повинні виконуватися належним чином та в установлений термін у відповідності з договором.
Враховуючи вищезазначені умови договору оренди землі, приписи вищевикладених норм земельного законодавства, суд дійшов висновку, що відповідач не проводив оплату за користування земельною ділянкою, у зв'язку з чим за ним утворилась заборгованість у сумі 29995 грн. 69 коп. (заява про зменшення розміру позовних вимог від 15.03.2011), що підтверджується матеріалами справи.
За несвоєчасну оплату орендної плати за землю позивач правомірно нарахував пеню за період з 01.08.2010 по 31.01.2011 у розмірі 4064 грн. 70 коп., яка підлягає стягненню з відповідача.
Доводи відповідача, викладені у відзиві, суд вважає недоведеними і не приймає до уваги, враховуючи наступне.
Відповідно до приписів ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається в обгрунтування своїх вимог і заперечень.
Відповідачем не надано безспірних доказів відсутності боргу, оскільки із наданих відповідачем платіжних документів не вбачається період, за який здійснюється оплата оренди землі.
Враховуючи рішення господарського суду Луганської області від 26.10.2009 по справі №7/207 та від 15.04.2010 по справі №7/103(7/207), та ухвалу господарського суду Луганської області від 31.05.2010 по справі №7/103(7/207) про розстрочення стягнутої суми боргу, який виник за період з 05.11.2008 по липень 2009, із наданих відповідачем платіжних документів неможливо зробити висновок про період, за який здійснюється платіж і зарахувати в погашення платежів саме за період, який заявлений у даному позові.
За вказаних обставин вимоги прокурора підтверджені матеріалами справи з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог від 15.03.2011, відповідають фактичним обставинам, тому підлягають до задоволення.
Судові витрати покладаються на відповідача, згідно ст.ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог від 15.03.2011.
Згідно ст.85 Господарського процесуального кодексу України, у судовому засіданні 21.04.2011 були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Керуючись ст.ст.44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „ПКФ „Актив центр індустрія”, вул.Челюскінців, б.92А, м.Луганськ, код 35025233 на користь Луганської міської ради, вул.Коцюбинського, 14, м.Луганськ, код 26070794 заборгованість у сумі 29995 грн. 69 коп., пеню у сумі 4064 грн. 70 коп., видати наказ позивачу.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „ПКФ „Актив центр індустрія”, вул.Челюскінців, б.92А, м.Луганськ, код 35025233 в доход Державного бюджету України на поточний рахунок 31118095700006, МФО 804013, ОКПО 24046582, одержувач –УДК у м.Луганську ГУ ДКУ у Луганській області, банк –ГУДКУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22090200 - державне мито в сумі 340 грн. 60 коп.; в доход Державного бюджету України на р/р 31217264700006, банк ГУДКУ в Луганській області, одержувач УДК у м.Луганську, МФО 804013, ОКПО 24046582, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264 - витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 70 грн. 93 коп., видати наказ Ленінській міжрайонній Державній податковій інспекції у м.Луганську.
Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дата підписання рішення: 22.04.2011.
Суддя С.С. Єжова
Помічник судді С.І. Заєць