Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 2а-5743/10/2/0170
19.01.11 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого суддіКурапової З.І.,
суддів Щепанської О.А. , Яковенко С.Ю. секретар судового засіданняЯіцкова К.М.
за участю сторін:
представник позивача, Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим- Рамазанов Аппас Енверович, посвідчення № 133, від 01.06.2007р.,
представник відповідача, Військового комісаріату Автономної Республіки Крим- не зявився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,
розглянувши апеляційну скаргу Військового комісаріата Автономної Республіки Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Яковлєв С.В. ) від 01.07.10 по справі №2а-5743/10/2/0170
за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим (вул. К. Лібкнехта, 3, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим,95000)
до Військового комісаріату Автономної Республіки Крим (вул. Київська, 152, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим,95493)
про визнання дій неправомірними та стягнення переплати пенсії в сумі 956,08 грн.
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 01.07.2010 у справі № 2а-5743/10/2/0170 (суддя Яковлєв С.В.) адміністративний позов задоволений.
Визнано протиправними дії Військового комісаріату Автономної Республіки Крим в частині видачі довідки від 27.02.2008 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3.
Стягнуто з Військового комісаріату Автономної Республіки Крим на користь Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим (р/р 25604701101024 в КРУ ВАТ “Державний ощадний банк України” МФО 384805, ЗКПО 19003828) 956,08 грн.
Не погодившись з постановою суду, Військовий комісаріат Автономної Республіки Крим звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 01.07.2010 у справі № 2а-5743/10/2/0170.
Апеляційна скарга мотивована тим, що судом порушені норми материального та процесуального права.
У судове засідання 19.01.2011 року представник відповідача не зявився, явку своїх представників не забезпечив, про місце, день та час його проведення повідомлений належним чином.
Представник позивача заперечує проти апеляційної скарги, просить рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Чинне законодавство не обмежує коло представників осіб, які беруть участь у справі, при апеляційному розгляді адміністративної справи.
Відповідно до пункту 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Головне управління Пенсійного фонду України в АР Крим звернулось до адміністративного суду із позовом до Військового комісаріату АР Крим про визнання дій в частині видачі довідки від 27.02.2008 року на імя ОСОБА_3 неправомірними і стягнення переплати пенсії у розмірі 956,08 грн.
Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідачем надано до позивача довідку про розмір грошового забезпечення з метою здійснення перерахунку пенсії, призначеної ОСОБА_3 відповідно до Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі Закон №2262), на підставі ст. 63 цього Закону, у звязку із набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу”. В подальшому відповідачем надано довідку про розмір грошового забезпечення на ту саму особу, в якій вказаний менший розмір грошового забезпечення, ніж в первинній довідці. Позивач вважає, що вказаною помилкою йому було спричинено шкоду за період з січня 2008 року по травень 2009 року у розмірі 956,08 грн.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до ч.3 ст.63 Закону №2262 перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. Обовязок щодо перерахунку пенсій покладено на органи Пенсійного фонду України на підставі ст. 99 Закону України від 19.12.2006 року №489-V “Про Державний бюджет України на 2007 рік”.
Згідно із п. 1 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно із абз.3 п.2 Порядку №45 Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження від Пенсійного фонду України інформації про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям складають списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідно до п. 3 вказаного Порядку на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
При цьому пунктом 4 Порядку № 45 встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частиною другою статті 51 Закону №2262.
Пунктом 5 Порядку №45 встановлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються. При цьому п. 9 вказаного Порядку передбачено, що Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.
Як вбачається з матеріалів справи, що у звязку зі зміною розміру видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу” (набрала чинності 01.01.2008 року) відповідачем у лютому 2008 року була направлена на адресу позивача довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3, в якій зазначені види і розмір грошового забезпечення для перерахунку розміру пенсії, зокрема: надбавка за особливі умови служби у розмірі 266 грн., загальний розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії 2055 грн. (довідка від 27.02.2008 року).
До матеріалів справи також долучено довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3 від 16.04.2009 року, в якій надбавка за особливі умови служби складає 190 грн., а загальний розмір грошового забезпечення становить 1979 грн.
Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що видача нової довідки не обумовлена зміною розміру видів грошового забезпечення, а повязана із приведенням раніше виданої довідки у відповідність з актами законодавства, чинними на час видання такої первинної довідки.
Судова колегія вважає, що відповідно до ст. 65 Закону №2262 особи, винні в порушенні законодавства про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, зазначених у цьому Законі, а також у несвоєчасному оформленні або поданні документів для призначення пенсії, у видачі для оформлення пенсій недостовірних даних і документів, несуть цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Помилковий розрахунок сум грошового забезпечення для перерахунку розміру пенсії ОСОБА_3, проведений відповідачем, призвів до переплати пенсії органом Пенсійного фонду України у розмірі 956,08 грн., що підтверджується розрахунком наданим позивачем.
Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, який не погодився з посиланнями відповідача на правильність перерахунку пенсії ОСОБА_3 саме з 01.01.08, оскільки, Постанова КМ України “Про внесення змін до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 21.04.10 №318 визначила, що військовослужбовцям виплачуються надбавки за особливі умови служби, якщо вони виплачувалися на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу. Судова колегія вважає, що дані зміни, не можуть стосуватися правовідносин, що склалися до набрання змін вказаної Постанови і не надають певних підстав зробити висновок про правильність перерахунку пенсії позивачем з урахуванням 35 % розміру надбавки за особливі умови служби саме з 01.01.08, без врахування довідки відповідача від 16.04.09, в якій розмір цієї надбавки складає 25%.
Як вбачається з матеріалів справи довідка з зміненим грошовим забезпеченням ОСОБА_3 видана військовим комісаріатом АР Крим 16.04.09, після чого ГУ ПФУ України в АР Крим був переведений перерахунок пенсії та оформлене розпорядження для подальшого направлення Ощадбанку.
Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що вирішуючи питання про можливість покладення на відповідача цивільно-правової відповідальності суд застосовує положення ч. 1 ст. 1166 ЦК України, згідно із якою майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
За таких обставин, враховуючи, що фактично переплата пенсій колишньому військовослужбовцю стала можливою у зв'язку з подачею відповідачем до Головного управління пенсійного фонду України в АР Крим довідки, у якій був завищений розмір грошового забезпечення військовослужбовця, судова колегія вважає, що позовні вимоги про визнання дій відповідача в частині видачі довідки від 27.02.2008 року неправомірними і стягнення з відповідача суми переплат пенсій, виплачених надміру внаслідок подання недостовірних даних, є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга Військового комісаріату Автономної Республіки Крим на постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 01.07.2010 у справі № 2а-5743/10/2/0170 задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 55, 195, 196, п.1 ч.1 ст.198, 200, п.1 ч.1 ст.205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Військового комісаріату Автономної Республіки Крим на постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 01.07.2010 у справі № 2а-5743/10/2/0170 залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 01.07.2010 у справі № 2а-5743/10/2/0170 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною пятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 25 січня 2011 р.
Головуючий суддяпідписЗ.І.Курапова
Судді підпис О.А.Щепанська підпис С.Ю. Яковенко З оригіналом згідно
Суддя З.І.Курапова