Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 2а-11070/09/10/0170
27.10.10 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого суддіКурапової З.І.,
суддів Омельченка В. А. , Яковенко С.Ю. секретар судового засіданняЯіцкова К.М.
за участю сторін:
представник позивача, Відкритого акціонерного товариства "Кримгаз"- Ібраїмов Асан Шевкетович, посвідчення № 81, від 31.12.2008 р., довіреність № 1188 від 10.06.10
представник відповідача, Сакської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим- не зявився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,
розглянувши апеляційну скаргу Сакської об'єднаної державної податкової інспекції в АРК на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Кудряшова А.М. ) від 11.01.10 по справі №2а-11070/09/10/0170
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Кримгаз" (вул. Училищна, 42 А, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим,95001)
до Сакської об'єднаної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим (вул. Курортна 57, м. Саки, Автономна Республіка Крим,96500)
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 11.01.2010 у справі № 2а-11070/09/10/0170 (суддя Кудряшова А.М.) позов задоволений повністю.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Сакської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим №0000732301/0 від 14.09.2009 року, прийняте стосовно Сакського управління по експлуатації газового господарства Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Кримгаз”.
Стягнуто на користь Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" (код ЄДРПОУ 03348117, 95001, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Училищна, буд.42а, р/р 26007054900922 в КРУ "Приватбанк", МФО 384436) з Державного бюджету України в рахунок відшкодування судових витрат 3 (три) гривні 40 копійок.
Не погодившись з постановою суду, Сакська об'єднана державна податкова інспекція в АР Крим звернулася з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 11.01.2010 у справі № 2а-11070/09/10/0170 та відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Апеляційна скарга мотивована тим, що судом порушені норми матеріального та процесуального права.
У судове засідання 27.10.2010року представник відповідача не зявився, явку своїх представників не забезпечив, про місце, день та час його проведення повідомлений належним чином.
Представник позивача наполягає на відмові у задоволенні апеляційної скарги, просить рішення суду першої інстнції залишити без змін.
Чинне законодавство не обмежує коло представників осіб, які беруть участь у справі, при апеляційному розгляді адміністративної справи.
Відповідно до пункту 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" - позивач - 23 вересня 2009 року звернулося до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Сакської об'єднаної державної податкової інспекції в АРК відповідач - про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відповідача №0000732301/0 від 14.09.2009 року про застосування штрафних санкцій у сумі 765грн.57коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем на підставі акту планової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства прийнято податкове повідомлення-рішення №0000732301/0 від 14.09.2009 року про застосування до Сакського управління по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз", що є відокремленим підрозділом філією позивача, штрафних (фінансових) санкцій в сумі 765грн.57коп по збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності. Позивач не погодився з застосуванням штрафних санкцій, оскільки ВАТ “Кримгаз” зверталося до ДПІ у м. Сімферополі за наданням розяснень з якого числа необхідно застосовувати нульову ставку, затверджену постановою КМУ України від 27.12.2008 року №1161, при нарахуванні збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ, що поставляється бюджетним організаціям та закладам, промисловим та іншим субєктам господарювання та отримало податкове розяснення №10914/10/31-0 від 05.03.2009 року про необхідність застосування нульової ставки з 01.01.2009 року. Позивач зазначів, що Сакським управлінням експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" після одержання відповідних розяснень згідно з діючим законодавством здійснено розрахунок за січень 2009 року відповідного збору за нульовою ставкою. Оскільки в подальшому 20 березня 2009 року Міністерством юстиції України було розяснено, що зазначена вище постанова КМУ набирає чинності з 13.01.2009 року, а ДПА України 05.05.2009 року надала податкове розяснення про необхідність здійснення розрахунку за нульовою ставкою з 13.01.2009 року, Сакським управлінням експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" подано уточнюючий розрахунок, де збільшено податкове зобовязання у вигляді цільової надбавки для діючого тарифу на природний газ, що поставляється бюджетним організаціям та закладам, промисловим та іншим субєктам господарювання, за січень 2009 року. За таких обставин, позивач вважає протиправним рішення про застосування штрафу, оскільки він діяв на підставі єдиного на час подання розрахунку податкового розяснення.
Як вбачається з матеріалів справи Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" є юридичною особою, зареєстровано Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим 14 квітня 1995 року, дані внесені до Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України - номер запису про державну реєстрацію 18821200000002888. Відповідно до додатку №1 до Статуту (а.с.8) та Положення Сакського управління по експлуатації газового господарства Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Кримгаз” (а.с.45-49) зазначене управління є відокремленим структурним підрозділом ВАТ “Кримгаз” філією без права юридичної особи, зареєстровано Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АРК, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України серії АА №007918 від 08.09.2008 року Головного управління статистики в АР Крим (а.с.44). Сакське управління по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" взято на облік в Сакській ОДПІ в АР Крим, що підтверджено матеріалами справи (зокрема, актом перевірки) та є субєктом господарювання.
На підставі направлення на проведення перевірки №304/2301 від 26.08.2009 року посадовими особами Сакської ОДПІ в АР Крим проведена планова виїзна перевірка Сакського управління по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2008 року по 30.06.2009 року, за результатами якої було складено акт від 04.09.2009 року №1361/23-01/22269895.
Відповідно до зазначеного акту перевіркою встановлено, що платником при поданні уточнюючого розрахунку податку самостійно нараховано податкове зобовязання в сумі 15311грн.39коп. по розрахунку суми збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, проте не нарахована штрафна санкція у розмірі пяти відсотків від такої суми, як це передбачено п.17.2 статті 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року №2181-ІІІ, в сумі 765грн.57коп., тобто перевіркою встановлено порушення п.17.2 статті 17 Закону №2181.
Акт перевірки підписаний керівником та головним бухгалтером Управління із запереченнями, копія акту ним отримана, про що свідчить особистий підпис керівника.
На підставі акту перевірки від 04.09.2009 року №1361/23-01/22269895 Сакською ОДПІ в АР Крим прийнято податкове повідомлення-рішення №0000732301/0 від 14.09.2009 року, в якому зазначено, що відповідно до статей 11, 14 Закону України “Про систему оподаткування” від 25.06.1991 року №1251-XII, п.11 ст.11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року №509-ХІІ, п.17.2 статті 17 Закону №2181 до Сакського управління по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" застосовані штрафні санкції в сумі 765грн.57коп. за платежем збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ. В податковому повідомленні-рішенні зазначено, що штрафні санкції застосовані у звязку з порушенням Управлінням вимог абз. а) п.17.2 ст.17 Закону №2181.
Збір у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності включено до визначеного у статті 14 Закону України "Про систему оподаткування" від 25.06.1991 року №1251-XII переліку загальнодержавних податків і зборів, що встановлені Верховною Радою України і справляються на всій території України.
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про систему оподаткування", розмір та механізм справляння збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Абзацом другим пункту 5 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 червня 2005 року №442 (далі Порядок №442), встановлено, що контроль за правильністю обчислення, своєчасністю подання розрахунків збору і повнотою його внесення здійснюють органи державної податкової служби у порядку, встановленому законодавством.
Відповідно п.2 вказаного Порядку №442, платниками є субєкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, які провадять діяльність з постачання природного газу споживачам на підставі укладених з ними договорів.
Відповідно до Порядку №442, всі без винятку суб'єкти господарювання, а також їх відокремлені підрозділи, що на підставі укладених із споживачами договорів здійснюють діяльність із постачання природного газу, є платниками збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ і зобов'язані подавати розрахунок суми збору до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку та сплачувати його до спеціального фонду держбюджету у терміни, визначені для місячного звітного (податкового) періоду, а саме:
- подавати розрахунок протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду;
- вносити до спеціального фонду держбюджету суму збору протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного терміну, для подання розрахунку суми збору.
Відповідно пп.4.1.1. п.4.1. ст. 4 Закону №2181 платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку зазначає у податковій декларації. Податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації (п.5.1. ст.5 цього Закону).
Згідно з матеріалами справи Сакським управлінням по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" за січень 2009 року відповідно до зазначених вище норм до Сакської ОДПІ в АРК 19.02.2009 року подано розрахунок збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності. При цьому, при розрахунку суми збору по категорії споживачів бюджетні організації та установи та по категорії промислові споживачі сума збору не нарахована.
Юридичною особою Відкритим акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Кримгаз", відокремленим підрозділом якого є Сакське управління по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз", до ДПІ у м. Сімферополі в АР Крим було направлено лист від 19.02.2009 року №536 (а.с.33) з проханням дати пояснення з якого саме числа необхідно застосовувати нульову ставку, запроваджену Постановою Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ” №1161 від 27.12.2008 року при розрахунку збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, що поставляється бюджетним організаціям та установам; промисловим та іншим суб'єктам господарювання.
Виходячи з відповіді від 05.03.2009 року №10914/10/31-0 (а.с.34) на запит ВАТ “Кримгаз” ДПІ у м. Сімферополі АРК повідомило, що згідно з постановою КМУ №1161 від 27.12.2008 року вона набуває чинності з 01.01.2009 року, а отже й нульову ставку необхідно застосовувати з 01.01.2009 року.
Тобто, судом встановлено, що Сакське управління по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз", здійснюючи розрахунок за січень 2009 року за нульовою ставкою, керувалося діючим законодавством та розясненнями податкового органу.
Постановою Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ” №1161 від 27.12.2008 року до абз.5, 6 пункту 1 Порядку внесено зміни стосовно розміру ставки збору, що справляється на обсяги природного газу, що постачаються для таких категорій споживачів: бюджетні організації та установи; промислові та інші суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, що використовують природний газ із зазначенням нульової ставки.
При цьому пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ” №1161 від 27.12.2008 року передбачена дата набрання нею чинності - 1 січня 2009 року.
Офіційне опублікування Постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ” №1161 від 27.12.2008 року відбулося 13.01.2009 року у газеті “Урядовий курєр” №3 та в інформаційному бюлетені “Офіційний вісник України” від 19.01.2009 року №1.
Міністерство юстиції України листом №2289-04-09-20 від 20.03.2009 року “Щодо надання роз'яснення стосовно набрання чинності постанов Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2008 року №1158 та від 27 грудня 2008 року №1161” повідомило, що оскільки за частою першою та четвертою статті 55 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" постанови Кабінету Міністрів України, крім постанов, що містять інформацію з обмеженим доступом, набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування, постанова Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2008 року №1161 набрала чинності з 13 січня 2009 року.
До того ж, Державна податкова адміністрація України листом №10817/7/15-0917 від 05.05.2009 року “Щодо нарахування та сплати у 2009 році збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності” пояснила, що на підставі наданого Міністерством юстиції України розяснення з 1 січня по 12 січня 2009 року збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ на обсяги природного газу, що постачаються для бюджетних організацій та установ, промислових та інших суб'єктів господарювання та їх відокремлених підрозділів, що використовують природний газ (за винятком підприємств гірничо-металургійного та хімічного комплексу, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України, що використовують природний газ для технологічних потреб), справляється у розмірі 12 відсотків.
Сакським управлінням по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" 20.08.2009 року до Сакської ОДПІ в АР Крим подано уточнюючий розрахунок за січень 2009 року збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності (а.с.51). При цьому, при розрахунку суми збору по категорії споживачів бюджетні організації та установи та по категорії промислові споживачі застосовано ставку збору 12% та самостійно донараховано податкове зобовязання у сумі 15311грн.39коп.
Як вбачається з матеріалів справи позивач в січні 2009 року не в повному обсязі визначив та сплатив збір у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, однак застосування ним нульової ставки здійснено ним не з вини ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз", а викликано невірним податковим розясненням ДПІ у м. Сімферополі АРК та суперечним змістом Постанови КМУ №1161 від 27.12.2008 року.
Сакським управлінням по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" належним чином виконано обовязок по поданню розрахунку збору за січень 2009 року, у встановлений законодавством строк із застосуванням нульової ставки, як це було передбачено самою Постановою КМУ №1161 від 27.12.2008 року та розясненням ДПІ у м. Сімферополі АРК.
Крім того, на момент подання розрахунку за січень 2009 року були відсутні будь-які інші розяснення, у тому числі Міністерства юстиції України та ДПА України.
Судова колегія вважає, що відсутні підстави для відповідальності Сакського управління по експлуатації газового господарства ВАТ по газопостачанню та газифікації "Кримгаз" за п.17.2 ст.17 Закону №2181 у звязку із самостійним донарахуванням суми збору за січень 2009 року на підставі уточнюючого розрахунку від 12.06.2009 року в сумі 5% від самостійно визначеної суми 765грн.57коп.
Судова колегія вважає, що згідно з листом ДПІ у м. Сімферополі АРК від 05.03.2009 року №10914/10/31-0 позивача було повідомлено про те, що нульову ставку, встановлену Постановою КМУ від 27.12.2008 року №1161, належить застосовувати з 01 січня 2009 року.
Виходячи з зазначеного, надане ДПІ в м. Сімферополі АРК розяснення стосовно дати, з якої необхідно обчислювати нульову ставку збору, є податковим розясненням у розумінні Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
В подальшому Державною податковою адміністрацією України були надані податкові розяснення (зокрема, лист від 05.05.2009 року №10817/7/15-0917, лист від 11.06.2009 року №12238/7/15-0917), що надані після розяснення ДПІ в м. Сімферополі АРК та після встановленого граничного строку для подання розрахунку суми збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності за січень 2009 року (тобто після 20.02.2009 року).
Судова колегія вважає, що вказані розяснення не могли бути відомі позивачу на дату подання зазначеного розрахунку 20.02.2009 року, у звязку з чим вони не можуть бути підставою для відповідальності платника податків, який діяв відповідно до наданого йому податкового роз'яснення ДПІ у м. Сімферополі АР Крим.
Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга Сакської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 11.01.2010 у справі № 2а-11070/09/10/0170 задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 195, 196, п.1 ч.1 ст.198, 200, п.1 ч.1 ст.205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Сакської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 11.01.2010 у справі № 2а-11070/09/10/0170 залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 11.01.2010 у справі № 2а-11070/09/10/0170 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною пятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 02 листопада 2010 р.
Головуючий суддяпідписЗ.І.Курапова
Судді підпис В.А.Омельченко підпис С.Ю. Яковенко З оригіналом згідно
Суддя З.І.Курапова