Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 березня 2011 р. справа № 2а/0570/625/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 13 год. 45 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Мозгової Н. А.
при секретаріПроніні Д.С.
за участю
представника позивача Березняк Д.М.
представника відповідача Майдикова С.Б.
представника третьої особи Назаренко Е.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за адресою: м. Донецьк, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17 адміністративну справу за позовною заявою Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії «Хліб України» «Оленівський комбінат хлібопродуктів» до Державної податкової інспекції у Волноваському районі, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області про визнання недійсними та скасування першої податкової вимоги №1/129 від 27.08.2010 року та другої податкової вимоги № 2/146 від 30.09.2010 року, -
В С Т А Н О В И В:
13.01.2011 року, позивач, Дочірнє підприємство Державної акціонерної компанії «Хліб України» «Оленівський комбінат хлібопродуктів» звернувся до адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Волноваському районі про визнання податкових вимог (дій) неправомірними, визнання недійсними першої податкової вимоги №1/129 від 27.08.2010 року та другої податкової вимоги № 2/146 від 30.09.2010 року.
31.03.2011 року представником позивача надано заяву про зміну предмету позову, відповідно до якої просить визнати недійсними та скасувати першу податкову вимогу №1/129 від 27.08.2010 року та другу податкову вимогу № 2/146 від 30.09.2010 року.
Свої позовні вимоги мотивує відсутністю правових підстав для стягнення суми бюджетної позички, виданої на закупівлю сільгосппродукції за держконтрактами 1995 року, 1996 року та 1997 року.
Порядок стягнення невнесених у строк податків та неподаткових платежів встановлений Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме ст.ст. 6-11 та п.15.2 ст.15 встановлені граничні строки стягнення податкового боргу.
Поширення на стягнення заборгованості з позичок, наданих із державного бюджету, порядку стягнення податкового боргу дає підстави для висновку про застосування в процедурі стягнення вказаної заборгованості встановлених законом порядку та граничних строків стягнення податкового боргу.
Позивач зазначає, що податкову звітність надавав своєчасно. Протягом 1999- 2010 років контролюючим органом не нараховувались податкові зобовязання на суму, заявлену у вимогах. Актами перевірок позивача податковим органом протягом зазначеного періоду не зафіксовані факти порушень бюджетного законодавства та не встановлено наявність бюджетної заборгованості Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії «Хліб України» «Оленівський комбінат хлібопродуктів» перед Державним бюджетом України.
Відповідач не посилається та не підтверджує наявність первинних бухгалтерських та банківських документів, які б підтверджували надання позички та, відповідно, перерахування та отримання суми бюджетної позички безпосередньо позивачем.
Відповідач по справі, Державна податкова інспекція у Волноваському районі, з позовними вимогами не згоден та просить у задоволенні позову відмовити на підставі наступного:
19 липня 2010 року та 20 вересня 2010 року до ДПІ у Волноваському районі від Управління Державного казначейства у Волновському районі надійшли подання про здійснення заходів з погашення податкового боргу за платежем «Повернення бюджетних позичок, виданих на закупівлю сільгосппродукції за держконтрактами 1995 1997 років.
На підставі зазначених подань податковим органом відповідно до статті 6 Закону України №2181-ІІІ та наказу ДПА України від 03.07.2001 року №266 сформовано та надіслано позивачу податкові вимоги.
Статтею 17 Бюджетного кодексу України передбачено, що у разі невиконання юридичними особами своїх зобовязань щодо погашення та обслуговування наданих на умовах повернення кредитів, залучених державою або під державні гарантії, інших гарантованих державою зобовязань, та стягнення заборгованості перед Державним бюджетом України з наданих підприємствам і організаціям позичок із державного бюджету, позичок, наданих за рахунок коштів, залучених державою або під державні гарантії, плати за користування цими позичками органи стягнення застосовують механізм стягнення цієї заборгованості у порядку, передбаченому законом для стягнення не внесених у строк податків і неподаткових платежів, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна боржників.
Відповідно до статті 21 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» така заборгованість вважається податковим боргом і стягується відповідно до Закону України №2181.
Зазначає, що п. 11 частини 1 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачено право ДПС у 2010 році застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів і державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірі, встановлених законодавством, а також стягувати до держбюджету суми заборгованості субєктів господарювання за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі, та нарахованої на неї пені у порядку, передбаченому Законом України №2181.
Відповідно до п.п .6.2.1 п.6.2 ст.6 вказаного Закону у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання у встановлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Що стосується строків давності, встановлених п.п. 15.1.1 п. 15.1 статті 15 Закону №2181 для визначення податковим органом суми податкових зобовязань не пізніше 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, то вони застосовуються до податків та обовязкових платежів, по яких передбачено подання декларацій платниками податків.
Ухвалою суду від 22.02.2011 року у якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача залучено Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області.
Представник третьої особи, Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області, надав до суду заперечення, відповідно до якого з вимогами не згоден на підставі наступного:
у 1995- 1997 роках позивачу державою була надана бюджетна позичка на поворотній основі відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 23.09.1996 року № 591-р, №411 від 27.06.1996 року та № 151-р від 20.03.1997 року.
У 2008 році підприємству було запропоновано оформити вищезазначену заборгованість простими векселями на ім*я Міністерства фінансів, при цьому сума пені, яка нарахована внаслідок невиконання ДП ДАК «Хліб України» «Оленівський комбінат хлібопродуктів» зобовязань за бюджетною позичкою, наданою на поворотній основі, на оформлену векселями суму заборгованості, була б списана.
Ч.9 ст.17 «Гарантії щодо виконання боргових зобовязань субєктів господарювання» Бюджетного кодексу України визначено, що прострочена заборгованість субєкта господарювання перед державою за кредитом, залученим державою або під державну гарантію, а також за кредитом з бюджету та стягується з такого субєкта господарювання органами державної податкової служби, що є органами стягнення такої заборгованості у порядку, передбаченому Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» або іншим законом, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна цього субєкта господарювання.
Позовна давність на вимоги щодо погашення такої заборгованості субєктів господарювання перед державою не поширюється.
Відповідно до п.10 наказу Державного казначейства України, Державної податкової адміністрації від 25 квітня 2002 року № 74/194 щомісячно до 20 числа місяця, наступного за звітним, органи Державного казначейства надають у паперовому вигляді відповідним органам державної податкової служби подання щодо простроченої заборгованості перед державним бюджетом за фінансовими допомогами, наданої на поворотній основі, на суму заборгованості з основного боргу, відсотків та пені, нарахованої на таку заборгованість станом на 1 число поточного місяця.
У судовому засіданні представник позивача наполягав на задоволенні позову, представник відповідача та третьої особи проти задоволення позову заперечували.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази за своїм внутрішнім переконанням встановив наступне:
Дочірнє підприємство Державної акціонерної компанії «Хліб України» «Оленівський комбінат хлібопродуктів» 06.07.1999року зареєстровано у якості юридичної особи відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію серії А00 181967, включено до Єдиного державного реєстру підприємств, організацій України за номером 30492847, знаходиться на податковому обліку у ДПІ у Волноваському районі.
Управлінням Державного казначейства України у Волноваському районі Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області до Державної податкової інспекції у Волноваському районі були направлені подання №772 від 19.07.2010р. (вих.№1108 від 20.07.2010р.), №773 від 19.07.2010р. (вих.№1105 від 20.07.2010р.), №774 від 19.07.2010р. (вих..№1102 від 20.07.2010р.) на стягнення з Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії «Хліб України» «Оленівський комбінат хлібопродуктів» простроченої заборгованості перед державним бюджетом за бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на прострочену заборгованість перед держбюджетом за бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на зворотній основі станом на 01.07.10р. з розрахунками пені на прострочену заборгованість.
Так, поданням Управління Державного казначейства України у Волноваському районі Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області №772 від 19.07.2010р. позивачу визначено суму податкового боргу в розмірі 90448,27грн. по платежу «Повернення бюджетної позички, наданої на закупівлю сільськогосподарської продукції за державним замовленням 1995р.», поданням Управління Державного казначейства України у Волноваському районі Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області №773 від 19.07.2010р. позивачу визначено суму податкового боргу в розмірі 106163,38грн. по платежу «Повернення бюджетної позички, наданої на закупівлю сільськогосподарської продукції за державним замовленням 1996р.», поданням Управління Державного казначейства України у Волноваському районі Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області №774 від 19.07.2010р. позивачу визначено суму податкового боргу в розмірі 449306,44грн. по платежу «Повернення бюджетної позички, наданої на закупівлю сільськогосподарської продукції за державним замовленням 1997р.».
На підставі подань управління Державного казначейства у Волноваському районі та відповідно до ст..6 Закону України " Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами " та Наказу Державної податкової адміністрації України від 03.07.2001року за №266 «Про затвердження порядку направлення органами державної податкової служби України податкових вимог платникам податків» відповідачем 27.08.2010р. було сформовано та направлено позивачу першу податкову вимогу №1/129 на загальну суму податкового боргу в розмірі 645918,09грн., в тому числі за основним платежем 174842грн. та пені у розмірі 471076,09грн.
Управлінням Державного казначейства України у Волноваському районі Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області до Державної податкової інспекції у Волноваському районі були направлені подання №809 від 20.09.2010р. (вих.№1400 від 20.09.2010р.), №810 від 20.09.2010р. (вих.№1401 від 20.09.2010р.), №811 від 20.09.2010р. (вих..№1402 від 20.09.2010р.) на стягнення з Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії «Хліб України» «Оленівський комбінат хлібопродуктів» простроченої заборгованості перед державним бюджетом за бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на прострочену заборгованість перед держбюджетом за бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на зворотній основі станом на 01.09.10р. з розрахунками пені на прострочену заборгованість.
Поданням Управління Державного казначейства України у Волноваському районі Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області №809 від 20.09.2010р. позивачу визначено суму податкового боргу в розмірі 90748,73грн. по платежу «Повернення бюджетної позички, наданої на закупівлю сільськогосподарської продукції за державним замовленням 1995р.», поданням Управління Державного казначейства України у Волноваському районі Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області №810 від 20.09.2010р. позивачу визначено суму податкового боргу в розмірі 106738,44грн. по платежу «Повернення бюджетної позички, наданої на закупівлю сільськогосподарської продукції за державним замовленням 1996р.», поданням Управління Державного казначейства України у Волноваському районі Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області №811 від 20.09.2010р. позивачу визначено суму податкового боргу в розмірі 451254,98грн. по платежу «Повернення бюджетної позички, наданої на закупівлю сільськогосподарської продукції за державним замовленням 1997р.».
На підставі подань управління Державного казначейства у Волноваському районі та відповідно до ст..6 Закону України " Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами " та Наказу Державної податкової адміністрації України від 03.07.2001року за №266 «Про затвердження порядку направлення органами державної податкової служби України податкових вимог платникам податків» відповідачем 30.09.2010р. було сформовано та направлено позивачу другу податкову вимогу №2/146 на загальну суму податкового боргу в розмірі 648742,15грн., в тому числі за основним платежем 174842грн. та пені у розмірі 473900,15грн.
Згідно пункту 1.10 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинний на момент виникнення спірних правовідносин) податковою вимогою є письмова вимога податкового органу до платника податків погасити суму податкового боргу.
Порядок прийняття та направлення податкових вимог встановлений п. 6.2 статті 6 вказаного Закону. Відповідно до п.п. 6.2.1 п.6.2 ст.6 Закону №2181 передумовою прийняття податкової вимоги є нездійснення платником податків своєчасної сплати узгодженої суми податкового зобовязання у встановлені строки.
У разі, якщо контролюючий орган, що провів процедуру узгодження суми податкового зобовязання з платником податків, не є податковим органом, такий контролюючий орган надсилає відповідному податковому органу подання про здійснення заходів з погашення податкового боргу платника податків, а також розрахунок його розміру, на підставі якого податковий орган надсилає податкові вимоги.
Таким чином, податкова вимога формується органом державної податкової служби після закінчення ним процедури узгодження податкового зобовязання або внаслідок отримання подання від контролюючого органу, який не є податковим органом, сформованого після закінчення процедури узгодження суми податкового зобовязання. Здійснення узгодження зобовязання контролюючим або податковим органом та його несвоєчасна сплата є визначальною умовою поняття податкового боргу, який є предметом податкових вимог.
Стосовно здійснення процедури узгодження суми зобовязання, визначеного предметом першої та другої податкових вимог, суд зазначає наступне:
податковим зобовязанням є зобовязання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом. Тобто, зобовязання сплатити відповідну суму коштів до бюджету є безумовним та виникає за прямою вказівкою щодо обовязку сплати, що міститься у відповідному законодавчому акті.
Відповідно до п.п.6.2.1 п.6.2 ст.6 Закону №2181 підставою для прийняття податковим органом податкової вимоги є отримання відповідного подання від контролюючого органу, що провів процедуру узгодження.
Згідно п.1.12 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» контролюючим є державний орган, який у межах компетенції, визначеної законодавством. Здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування податків і зборів (обовязкових платежів) та погашенням податкових зобовязань чи податкового боргу.
Статтею 2 цього Закону передбачено, що до контролюючих органів віднесені наступні органи: митні органи стосовно акцизного збору та податку на додану вартість, ввізного та вивізного мита, інших податків і зборів (обовязкових платежів), які відповідно до законів справляються при ввезенні (пересиланні) товарів і предметів на митну територію України або вивезенні (пересиланні) товарів і предметів з митної території України; органи Пенсійного фонду України стосовно збору на обовязкове державне пенсійне страхування; органи фондів загальнообовязкового державного соціального страхування стосовно внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування, у межах компетенції цих органів, встановлених законом; податкові органи стосовно податків та зборів (обовязкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів.
Доказів здійснення Управлінням Державного казначейства у Волноваському районі Головного управління державного казначейства України в Донецькій області узгодження суми боргу позивача у розмірі 645918,09грн., визначеного відповідно до подань №772 від 19.07.2010р., №773 від 19.07.2010р., №774 від 19.07.2010р. та суми боргу позивача у розмірі 648742,15грн., визначеного відповідно до подань №809 від 20.09.2010р., №810 від 20.09.2010р., №811 від 20.09.2010р., до суду не надано.
Неможливість визначення суми заборгованості за бюджетною позичкою податковим зобовязанням та не проведення процедури узгодження зазначеної суми зобовязання свідчить про відсутність визначених п.п. 6.2.1 п.6.2 ст.6 Закону №2181 підстав для прийняття спірних податкових вимог.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії «Хліб України» «Оленівський комбінат хлібопродуктів» до Державної податкової інспекції у Волноваському районі, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області про визнання недійсними та скасування першої податкової вимоги №1/129 від 27.08.2010 року та другої податкової вимоги № 2/146 від 30.09.2010 року задовольнити.
Визнати недійсною та скасувати першу податкову вимогу Державної податкової інспекції у Волноваському районі №1/129 від 27.08.2010 року, відповідно до якої сума боргу складає 645918,09 грн.
Визнати недійсною та скасувати другу податкову вимогу Державної податкової інспекції у Волноваському районі №2/146 від 30.09.2010 року., відповідно до якої сума боргу складає 648742,15 грн.
Стягнути на користь Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії «Хліб України» «Оленівський комбінат хлібопродуктів» судовий збір в сумі 3 (три) грн. 40 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10 денний строк з дня отримання постанови апеляційної скарги з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанову прийнято у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 31.03.2011 року.
Повний текст постанови у відповідності з вимогами ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України виготовлений та підписаний 05.04.2011 року.
Суддя Мозговая Н. А.