ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 березня 2011 року Справа № 2а/0370/542/11
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Костюкевича С.Ф.,
розглянувши в місті Луцьку в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Володимир-Волинського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Володимир-Волинського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів, отриманих як допомога по безробіттю,
ВСТАНОВИВ:
02 березня 2011 року Володимир-Волинський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Володимир-Волинського міськрайонного центру зайнятості звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів, затрачених на виплату допомоги по безробіттю в сумі 1832,57 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 на підставі поданої ним заяви від 23.05.2008 року з 23 травня 2008 року зареєстрований у Володимир-Волинському міськрайонному центрі зайнятості як безробітний, у зв’язку з чим йому виплачувалась допомога по безробіттю, яка в загальній сумі становить 1832,57 грн. В ході проведення перевірки було встановлено, що ОСОБА_1 будучи вже зареєстрованим як безробітний, приховав факт про те, що на момент реєстрації в центрі зайнятості був зареєстрований як суб’єкт підприємницької діяльності з 10.08.2006 року, а тому відповідно до законодавства України не мав права отримувати грошове забезпечення по безробіттю. Володимир-Волинським міськрайонним центром зайнятості відповідачу направлялась лист-претензія про повернення коштів, проте ОСОБА_1 в добровільному порядку не повернув. Просить стягнути з відповідача в користь Володимир-Волинського міськрайонного центру зайнятості 1832,57 грн. коштів, отриманих як допомога по безробіттю.
Прокурор та позивач подали до суду письмові клопотання про розгляд справи у їх відсутності. Позовні вимоги підтримують.
Відповідач ОСОБА_1 також надіслав письмову заяву від 13.03.2011 року про розгляд справи у його відсутності.
Відповідно до частини 4 статті122 КАС України судовий розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, оскільки сторонами у справі заявлено клопотання про розгляд справи за їх відсутності.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про повне задоволення позову. При цьому судом враховано наступне.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальної гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю визначає Закон України «Про зайнятість населення».
Відповідно до статті 18 Закону України «Про зайнятість населення» для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування. Державна служба зайнятості складається з: Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.
Підпункт «н» пункту 4 Положення про державну службу зайнятості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.1991 року №47 «Про затвердження положень щодо застосування Закону УРСР «Про зайнятість населення» визначає, що державна служба зайнятості відповідно до покладених на неї завдань реєструє безробітних, забезпечує їх працевлаштування, в тому числі за бажанням направляє безробітних на сезонні роботи та оплачувані громадські роботи, виплачує допомогу по безробіттю, матеріальну допомогу по безробіттю, надає одноразову матеріальну допомогу безробітним та членам їх сімей, які перебувають на їх утриманні, а також матеріальну допомогу громадянам, які проходять підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості, надає безпроцентні позики безробітним для зайняття підприємницькою діяльністю.
В абзаці 5 пункту 7 вищезгаданого Положення визначено, що районні, міськрайонні, міські та районні центри зайнятості несуть відповідальність за раціональне використання коштів державного фонду сприяння зайнятості населення, що знаходяться в їх розпорядженні.
За таких підстав, органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у даних спірних відносинах є Володимир-Волинський міськрайонний центр зайнятості, який входить до складу державної служби зайнятості.
Стаття 2 Закону України «Про зайнятість населення» визначає, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Відповідно до частини 2 статті 36 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов’язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. У разі виїзду особи, зареєстрованої в установленому порядку як безробітна, за межі України з метою працевлаштування чи здійснення іншої діяльності, спрямованої на отримання прибутку, така особа зобов'язана повідомити про це державну службу зайнятості.
Відповідно до статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застрахованим особам у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості виплачується матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації відповідно до умов надання допомоги по безробіттю та в розмірах, передбачених статтями 22 і 23 цього Закону, і не підлягає зменшенню. Виплата матеріальної допомоги здійснюється з першого дня навчання. Тривалість виплати матеріальної допомоги зараховується до загальної тривалості виплати допомоги по безробіттю і не може її перевищувати. Порядок надання матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного встановлюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики за погодженням з правлінням Фонду.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстрований в Володимир-Волинському міськрайонномй центрі зайнятості як такий, що шукає роботу. Відповідно до поданої ним заяви від 23.05.2008 року, яка досліджена судом, відповідач зареєстрований в Володимир-Волинському міськрайонному центрі зайнятості, у зв’язку з чим з 23 травня 2008 року йому надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю. В період з 23.05.2008 року по 21.10.2008 року Володимир-Волинським міськрайонним центром зайнятості відповідачу виплачувалась допомога по безробіттю, яка склала 1832,57 грн., що підтверджується матеріалами справи, зокрема, довідкою позивача №65 від 01.02.2011 року.
З дослідженої судом заяви ОСОБА_1 від 23.05.2008 року до Володимир-Волинського міськрайонного центру зайнятості про надання статусу безробітного вбачається, що відповідач у ній зазначив, що він не зареєстрований як суб’єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує.
Відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідач ОСОБА_1 з 10.08.2006 року Володимир-Волинською районною державною адміністрацією зареєстрований як фізична особа – підприємець.
Проаналізувавши вищевикладене, суд вважає, що відповідач, будучи зареєстрованим як суб’єкт підприємницької діяльності приховав цей факт при поданні заяви про надання статусу безробітного до Володимир-Волинського міськрайонного центру зайнятості.
Судом встановлено, що позивачем були здійснені заходи щодо погашення заборгованості шляхом прийняття наказу №нт101018 від 18.10.2010 року про повернення коштів в сумі 1832,57 грн. та надіслання відповідного листа-претензії від 19.10.2010 року за вихідним №06-4/1586 в якому пропонувалось в добровільному порядку повернути кошти. Проте, в добровільному порядку відповідачем кошти, які отримані ним як матеріальна допомога по безробіттю, не повернуті.
Отже, сума несплачених коштів - виплаченого забезпечення по безробіттю відповідачем становить 1832,57 грн., які ним були отримані в період з 23.05.2008 року по 21.10.2008 року.
На день розгляду справи судом – 22.03.2011 року доказів про сплату коштів в сумі 1832,57 грн. на рахунок центру зайнятості відповідач суду не надав.
Відповідно до частини 3 статті 36 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає за необхідне позов Володимир-Волинського міжрайонного прокурора, який звернувся в інтересах держави в особі Володимир-Волинського міськрайонного центру зайнятості про стягнення з ОСОБА_1 коштів, отриманих як допомога по безробіттю розмірі 1832,57 грн. задовольнити повністю.
Керуючись статтями 11, 17, 122, 158, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі статті 36 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», статті 18 Закону України «Про зайнятість населення», суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 в користь Володимир-Волинського міськрайонного центру зайнятості на розрахунковий рахунок 37178300901007, код 21732397, МФО 803014, ГУ ДКУ у Волинській області 1832 (одна тисяча вісімсот тридцять дві) гривні 57 копійок коштів, отриманих як допомога по безробіттю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий С.Ф. Костюкевич