Постанова № 14993573, 06.04.2011, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.04.2011
Номер справи
2а-0870/639/11
Номер документу
14993573
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2011 року о 13 год. 02 хв. Справа № 2а-0870/639/11

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Тєтєрєв В.В., за участю представника позивача Броннікової О.В., представника відповідача Славянського С.А. розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за заявою Концерну радіомовлення, радіозвязку та телебачення в особі Запорізької філії Концерну радіомовлення, радіозвязку та телебачення Державного комітету телебачення і радіомовлення України

до Токмацької обєднаної державної податкової інспекції Запорізької області

про визнання протиправними дій, зобовязання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Концерн радіомовлення, радіозвязку та телебачення в особі Запорізької філії Концерну радіомовлення, радіозвязку та телебачення Державного комітету телебачення і радіомовлення України (далі позивач) звернувся із адміністративним позовом до Токмацької обєднаної державної податкової інспекції Запорізької області (далі Токмацька ОДПІ Запорізької області або відповідач) в якому просить суд: визнати протиправними дії відповідача щодо розподілу та спрямування сум, сплачених згідно з платіжними дорученнями №600 від 15.03.2010, №41 від 13.04.2010, №1027 від 18.05.2010, №1219 від 16.06.2010, №1438 від 14.07.2010, №305 від 11.08.2010, №1855 від 15.09.2010, №2303 від 09.11.2010, №2477 від 02.12.2010 на погашення податкового боргу та пені; зобовязати відповідача врахувати суми, сплачені платіжними дорученнями №600 від 15.03.2010, №41 від 13.04.2010, №1027 від 18.05.2010, №1219 від 16.06.2010, №1438 від 14.07.2010, №305 від 11.08.2010, №1855 від 15.09.2010, №2303 від 09.11.2010, №2477 від 02.12.2010 виключно в рахунок погашення податкових зобовязань по сплаті земельного податку за лютий-серпень, жовтень, листопад 2010 року згідно з призначенням платежу, вказаним у платіжних дорученнях.

Позивач обґрунтовує у позові свої позовні вимоги тим, що з отриманого 11.11.2010 акту звіряння розрахунків платника з бюджетом за період з 01.01.2010 по 01.11.2010 дізнався про наступне: станом на 01.01.2010 сальдо складає 32532 грн. 26 коп., пеня 3771 грн. 47 коп.; за період з 01.01.2010 по 01.11.2010 органом ДПІ було нараховано основного платежу, включаючи штрафні санкції, 6862 грн. 58 коп., пені 1727 грн. 92 коп., сплачено 6210 грн. 81 коп., погашено пені 700 грн. 18 коп.; сальдо на 01.11.2010 складає 33884 грн. 21 коп., пеня 4799 грн. 21 коп. До вказаного акту додані повідомлення про розподіл суми податкового боргу. На звернення позивача за розясненнями відповідачем листом (вих.10710/10/19-11 від 15.12.2010) повідомлено що на особовому рахунку Запорізької філії Концерну РРТ обліковується податковий борг по земельному податку за ділянку, розташовану у м.Токмак у сумі 32530 грн. 33 коп., в тому числі пеня 4015 грн. 69 коп. Позивач не погоджується з існуванням заборгованості, оскільки відповідач неправомірно, з порушенням пп.16.3.3 п.16.3 ст.16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» здійснив розподіл сплачених позивачем коштів та, попри встановленого платником податку призначення платежу, здійснив зарахування коштів в погашення неіснуючого податкового боргу (крім пені) з земельного податку те пені. Вказані дії відповідача призвели, на думку позивача, до не зарахування у повному обсязі податкових зобовязань по земельному податку за лютий-серпень, жовтень, листопад 2010 року. Свою позицію позивач обґрунтовує Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», «Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті», затвердженою постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 №22.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, на задоволенні позову наполягав.

Відповідач проти позову заперечує. Токмацькою обєднаною державною податковою інспекцією в Запорізькій області 16.03.2011 через канцелярію суду подано заперечення на адміністративний позов. Відповідач вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав. Відповідно до пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання протягом граничних строків визначених цим Законом, такий платник податку зобовязаний сплатити штраф, у даному випадку в таких розмірах: при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, - у розмірі пятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу. Згідно з п.7.7. ст.7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобовязань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обовязковими платежами) у рівних пропорціях. Оперативний облік платежів відповідач здійснює в автоматизованому режимі, ручного втручання щодо карток особових рахунків не передбачено. З цих причин проведення операцій в особових рахунках платників здійснюється в хронологічному порядку. Отже, позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо розподілу та спрямування сум, сплачених згідно з платіжними дорученнями, вважає безпідставними. Просить відмовити Концерну радіомовлення, радіозвязку та телебачення в особі Запорізької філії Концерну радіомовлення, радіозвязку та телебачення Державного комітету телебачення і радіомовлення України у задоволенні адміністративного позову повністю.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги відхилив із підстав зазначених у запереченнях.

Сторони, під час розгляду справи, у судовому засіданні повідомили, що ними надано всі необхідні документи для вирішення спору по суті.

Суд, вислухавши думку представників сторін, дослідивши матеріали справи, зясував наступне.

Запорізька філія Концерну радіомовлення, радіозвязку та телебачення (ідентифікаційний код 34927037) зареєстрована 08.02.2007 Шевченківською районною у м.Києві Державною адміністрацією за адресою: 69057, м.Запоріжжя, вул.Олександра Матросова, буд.24-А, що підтверджується Довідкою АА№359879 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України. Організаційно-правова форма позивача філія (інший відокремлений підрозділ) без права юридичної особи. Головне підприємство Концерн радіомовлення, радіозвязку та телебачення. Вказані відомості підтверджуються Положенням про Запорізьку філію Концерну радіомовлення, радіозвязку та телебачення, затвердженого наказом №04 від 06.01.2010.

Позивач взятий на облік у Токмацькій обєднаній державній податковій інспекції Запорізької області як платник земельного податку.

Судом досліджені надіслані відповідно до абз.2 пп.16.3.3 ст.16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» повідомлення відповідача про здійснення розподілу сплаченої суми податкового боргу.

Так, повідомленням №108330007518934 від 15.03.2010 Токмацькою ОДПІ Запорізької області відповідно до питомої ваги пені у загальній сумі податкового боргу станом на день сплати здійснено розподіл 690 грн. 09 коп. сплачених позивачем платіжним дорученням №600 від 15.03.2010. При цьому, у повідомленні зазначено, що сума податкового боргу, що залишилась несплаченою станом на 15.03.2010 в результаті розподілу сплаченої суми податкового боргу за платежем земельний податок з юридичних осіб становить 32636 грн. 71 коп., пеня 4019 грн. 62 коп.

За повідомленням №108330016661559 від 13.04.2010 Токмацькою ОДПІ Запорізької області відповідно до питомої ваги пені у загальній сумі податкового боргу станом на день сплати здійснено розподіл 690 грн. 09 коп. сплачених позивачем платіжним дорученням №41 від 13.04.2010. При цьому, у повідомленні зазначено, що сума податкового боргу, що залишилась несплаченою станом на 13.04.2010 в результаті розподілу сплаченої суми податкового боргу за платежем земельний податок з юридичних осіб становить 32710 грн. 98 коп., пеня 4148 грн. 51 коп.

Згідно повідомлення №108330016685497 від 18.05.2010 Токмацькою ОДПІ Запорізької області відповідно до питомої ваги пені у загальній сумі податкового боргу станом на день сплати здійснено розподіл 690 грн. 09 коп. сплачених позивачем платіжним дорученням №1027 від 18.05.2010. При цьому, у повідомленні зазначено, що сума податкового боргу, що залишилась несплаченою станом на 18.05.2010 в результаті розподілу сплаченої суми податкового боргу за платежем земельний податок з юридичних осіб становить 32787 грн. 22 коп., пеня 4282 грн. 03 коп.

За повідомленням №108330016702624 від 16.06.2010 Токмацькою ОДПІ Запорізької області відповідно до питомої ваги пені у загальній сумі податкового боргу станом на день сплати здійснено розподіл 690 грн. 09 коп. сплачених позивачем платіжним дорученням №1219 від 16.06.2010. При цьому, у повідомленні зазначено, що сума податкового боргу, що залишилась несплаченою станом на 16.06.2010 в результаті розподілу сплаченої суми податкового боргу за платежем земельний податок з юридичних осіб становить 32865 грн. 48 коп., пеня 4403 грн. 08 коп.

Також, повідомленням №108330016719634 від 14.07.2010 Токмацькою ОДПІ Запорізької області відповідно до питомої ваги пені у загальній сумі податкового боргу станом на день сплати здійснено розподіл 690 грн. 09 коп. сплачених позивачем платіжним дорученням №1438 від 14.07.2010. При цьому, у повідомленні зазначено, що сума податкового боргу, що залишилась несплаченою станом на 14.07.2010 в результаті розподілу сплаченої суми податкового боргу за платежем земельний податок з юридичних осіб становить 32945 грн. 53 коп., пеня 4505 грн. 61 коп.

За повідомленням №108330016737839 від 11.08.2010 Токмацькою ОДПІ Запорізької області відповідно до питомої ваги пені у загальній сумі податкового боргу станом на день сплати здійснено розподіл 690 грн. 09 коп. сплачених позивачем платіжним дорученням №305 від 11.08.2010. При цьому, у повідомленні зазначено, що сума податкового боргу, що залишилась несплаченою станом на 11.08.2010 в результаті розподілу сплаченої суми податкового боргу за платежем земельний податок з юридичних осіб становить 33027 грн. 05 коп., пеня 4600 грн. 00 коп.

Згідно повідомлення №108330016762823 від 15.09.2010 Токмацькою ОДПІ Запорізької області відповідно до питомої ваги пені у загальній сумі податкового боргу станом на день сплати здійснено розподіл 690 грн. 09 коп. сплачених позивачем платіжним дорученням №1855 від 15.09.2010. При цьому, у повідомленні зазначено, що сума податкового боргу, що залишилась несплаченою станом на 15.09.2010 в результаті розподілу сплаченої суми податкового боргу за платежем земельний податок з юридичних осіб становить 33109 грн. 90 коп., пеня 4698 грн. 26 коп.

За повідомленням №108330016803343 від 09.11.2010 Токмацькою ОДПІ Запорізької області відповідно до питомої ваги пені у загальній сумі податкового боргу станом на день сплати здійснено розподіл 690 грн. 09 коп. сплачених позивачем платіжним дорученням №2303 від 09.11.2010. При цьому, у повідомленні зазначено, що сума податкового боргу, що залишилась несплаченою станом на 09.11.2010 в результаті розподілу сплаченої суми податкового боргу за платежем земельний податок з юридичних осіб становить 33279 грн. 74 коп., пеня 4902 грн. 62 коп.

За повідомленням №108331016822428 від 02.12.2010 Токмацькою ОДПІ Запорізької області відповідно до питомої ваги пені у загальній сумі податкового боргу станом на день сплати здійснено розподіл 690 грн. 09 коп. сплачених позивачем платіжним дорученням №2477 від 02.12.2010. При цьому, у повідомленні зазначено, що сума податкового боргу, що залишилась несплаченою станом на 02.12.2010 в результаті розподілу сплаченої суми податкового боргу за платежем земельний податок з юридичних осіб становить 33366 грн. 77 коп., пеня 5007 грн. 83 коп.

Також судом досліджено зворотний бік картки особового рахунку позивача по земельному податку з юридичних осіб, ведення якої передбачено п.3.1.-3.6. «Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України», затвердженої 18.07.2005 наказом ДПА України №276, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 за №843/11123. Згідно вказаної картки у платника обраховується недоїмка, у тому числі і пеня.

Відповідачем не надано до суду будь-яких доказів виникнення у позивача вказаної заборгованості.

Розглянувши та дослідивши матеріли справи, вислухавши думку представників сторін, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до пп.16.3.3. п.16.3. ст.16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який діяв на час виникнення спірних правовідносин) при частковому погашенні податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку. Податковий борг, що погашається частково, сплачується разом зі сплатою пені, нарахованої відповідно до такої частки, єдиним платіжним документом, в якому суми такого податкового боргу та такої пені визначаються окремо. Платіжні документи, які не містять окремо виділену суму податкового боргу та суму пені, не приймаються до виконання. Якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеної пропорції), то податковий орган самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на суму, що спрямовується на погашення такого податкового боргу (його частини), та суму, що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини), та надсилає такому платнику податків повідомлення, в якому міститься зазначена інформація.

Відповідно до п.3.7. «Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби», затвердженої 11.06.2003 наказом ДПА України № 290 якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеної пропорції), то податковий орган у день надходження від органу державного казначейства інформації про зарахування коштів до бюджету, яка надається відповідно до вимог Порядку взаємодії між органами Державного казначейства України та державної податкової служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами, затвердженого наказом Державного казначейства України та Державної податкової адміністрації України від 25.04.2002 №74/194 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.05.2002 за №436/6724, самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на суму, що спрямовується на погашення такого податкового боргу (його частини), та суму, що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини). При цьому протягом трьох робочих днів податковий орган складає та надсилає такому платнику податків у порядку, аналогічному Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків, затвердженому наказом ДПА України від 21 червня 2001 року №253 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 06.07.2001 за №567/5758 (із змінами та доповненнями), повідомлення, в якому міститься інформація про суми розподілу сплачених коштів, за формою згідно з додатком 1.

Судом зясовано, що платіжні доручення №600 від 15.03.2010, №41 від 13.04.2010, №1027 від 18.05.2010, №1219 від 16.06.2010, №1438 від 14.07.2010, №305 від 11.08.2010, №1855 від 15.09.2010, №2303 від 09.11.2010, №2477 від 02.12.2010 мали визначені платником податків призначення погашення податкових зобовязань по сплаті земельного податку за лютий-серпень, жовтень, листопад 2010 року. Позивачем сплачувались поточні платежі, заборгованість не погашалась. Сплата здійснювалась без прострочень.

Разом з цим, норми, на які посилається відповідач у своїх запереченнях, стосуються самостійного розподілу податковим органом суми, що спрямовується на погашення податкового боргу (його частини), та суми, що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини).

Податковим зобовязанням, згідно з п.1.2 ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який діяв на час виникнення спірних правовідносин), є зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Відповідно до п.1.3 ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковий борг (недоїмка) податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.

Згідно з пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до п.7.7 ст.7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.

Підпунктом 17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Разом з цим відповідачем не надано до суду податкових повідомлень-рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій до позивача відповідно до «Інструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби», затвердженої 17.03.2001 наказом ДПА України №110 (яка діяла на час виникнення спірних правовідносин).

Підпунктом 7.1.1 п.7.1 ст.7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що джерелами самостійної сплати податкових зобовязань або податкового боргу платника податку є будь-які власні кошти такого платника податку.

У пункті 1.7 «Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті», затвердженій Постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 №22, зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 29.03.2004 за №377/8976 (далі «Інструкція про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті»), вказано, що кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції. При цьому, згідно з п.3.8 зазначеної Інструкції, реквізит «Призначення платежу» платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення «Призначення платежу». Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність установленим вимогам лише за зовнішніми ознаками.

На основі аналізу вказаних норм «Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті», суд доходить висновку, що право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику.

У ч.1 ст.14 Закону України «Про плату за землю» зазначено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обовязку подання щомісячних декларацій.

Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України «Про плату за землю» (який діяв на час виникнення спірних правовідносин) податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Згідно з ст.13 Закону України «Про плату за землю» підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

Відповідно до п.5.1 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Згідно податкового розрахунку земельного податку за 2010 рік Запорізька філія Концерну радіомовлення, радіозвязку та телебачення задекларувало 8281 грн. 13 коп. земельного податку за землі населених пунктів (690 грн. 09 коп. щомісячно).

Відповідно до платіжного доручення №600 від 15.03.2010 на суму 690 грн. 09 коп. з призначенням платежу земельний податок з юридичних осіб за користування земельною ділянкою за лютий місяць 2010 року, позивач сплатив податок за лютий місяць 2010 року на суму 690 грн. 09 коп.

За платіжним дорученням №41 від 13.04.2010 на суму 690 грн. 09 коп. з призначенням платежу земельний податок з юридичних осіб за користування земельною ділянкою за березень місяць 2010 року, позивач сплатив податок за березень місяць 2010 року на суму 690 грн. 09 коп.

Відповідно до платіжного доручення №1027 від 18.05.2010 на суму 690 грн. 09 коп. з призначенням платежу земельний податок з юридичних осіб за користування земельною ділянкою за квітень місяць 2010 року, позивач сплатив податок за квітень місяць 2010 року на суму 690 грн. 09 коп.

Згідно платіжного доручення №1219 від 16.06.2010 на суму 690 грн. 09 коп. з призначенням платежу земельний податок з юридичних осіб за користування земельною ділянкою за травень місяць 2010 року, позивач сплатив податок за травень місяць 2010 року на суму 690 грн. 09 коп.

За платіжним дорученням №1438 від 14.07.2010 на суму 690 грн. 09 коп. з призначенням платежу земельний податок з юридичних осіб за користування земельною ділянкою за червень місяць 2010 року, позивач сплатив податок за червень місяць 2010 року на суму 690 грн. 09 коп.

Платіжним дорученням №305 від 11.08.2010 на суму 690 грн. 09 коп. з призначенням платежу земельний податок з юридичних осіб за користування земельною ділянкою за липень місяць 2010 року, позивач сплатив податок за липень місяць 2010 року на суму 690 грн. 09 коп.

Згідно платіжного доручення №1855 від 15.09.2010 на суму 690 грн. 09 коп. з призначенням платежу земельний податок з юридичних осіб за користування земельною ділянкою за серпень місяць 2010 року, позивач сплатив податок за серпень місяць 2010 року на суму 690 грн. 09 коп.

Відповідно до платіжного доручення №2303 від 09.11.2010 на суму 690 грн. 09 коп. з призначенням платежу земельний податок з юридичних осіб за користування земельною ділянкою за жовтень місяць 2010 року, позивач сплатив податок за жовтень місяць 2010 року на суму 690 грн. 09 коп.

Платіжним дорученням №2477 від 02.12.2010 на суму 690 грн. 09 коп. з призначенням платежу земельний податок з юридичних осіб за користування земельною ділянкою за листопад місяць 2010 року, позивач сплатив податок за листопад місяць 2010 року на суму 690 грн. 09 коп.

Посилання на те, що Запорізька філія Концерну радіомовлення, радіозвязку та телебачення погашає податковий борг та нараховану на нього пеню в цих платіжних дорученнях немає.

Таким чином, відповідач самостійно здійснив розподіл грошових коштів сплачених вище вказаними платіжними дорученнями та пропорційно зменшив суму податкового боргу.

Частина 2 ст.19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який є спеціальним законом з питань оподаткування і установлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначено вичерпний перелік заходів, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу. Серед таких заходів немає зміни призначення платежу, самостійно визначеного платником податків.

Отже, у разі недотримання платником податків порядку погашення податкового боргу та виконання податкових зобовязань, передбаченого п.7.7 ст.7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податковий орган не наділений правом чи обовязком змінювати призначення платежу, визначеного платником податків.

За таких обставин самостійне зарахування податковим органом сплачених платником податку сум у рахунок податкового боргу або тих податкових зобовязань, які не вказані в призначенні платежу під час перерахування платником податків коштів до бюджету, є неправомірним.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст.ст. 11, 71, 94, 158-163 КАС України; ст.19 Конституції України; ст.ст. 1, 5, 7, 17 Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», п.1.7, 3.8 «Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті», затвердженій Постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 №22, зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 29.03.2004 за №377/8976, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Токмацької обєднаної державної податкової інспекції Запорізької області щодо розподілу та спрямування сум, сплачених Концерном радіомовлення, радіозвязку та телебачення в особі Запорізької філії Концерну радіомовлення, радіозвязку та телебачення Державного комітету телебачення і радіомовлення України згідно з платіжними дорученнями №600 від 15.03.2010, №41 від 13.04.2010, №1027 від 18.05.2010, №1219 від 16.06.2010, №1438 від 14.07.2010, №305 від 11.08.2010, №1855 від 15.09.2010, №2303 від 09.11.2010, №2477 від 02.12.2010 на погашення податкового боргу та пені.

Зобовязати Токмацьку обєднану державну податкову інспекцію Запорізької області врахувати суми, сплачені Концерном радіомовлення, радіозвязку та телебачення в особі Запорізької філії Концерну радіомовлення, радіозвязку та телебачення Державного комітету телебачення і радіомовлення України платіжними дорученнями №600 від 15.03.2010, №41 від 13.04.2010, №1027 від 18.05.2010, №1219 від 16.06.2010, №1438 від 14.07.2010, №305 від 11.08.2010, №1855 від 15.09.2010, №2303 від 09.11.2010, №2477 від 02.12.2010 виключно в рахунок погашення податкових зобовязань по сплаті земельного податку за лютий-серпень, жовтень, листопад 2010 року згідно з призначенням платежу, вказаним у платіжних дорученнях.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Концерну радіомовлення, радіозвязку та телебачення в особі Запорізької філії Концерну радіомовлення, радіозвязку та телебачення Державного комітету телебачення і радіомовлення України (69057, м. Запоріжжя, вул. Матросова, буд. 24-А, ідентифікаційний код 34927037, р/р 26004060132735 у Запорізькому РУ ПАТ КБ «Приватбанк») судові витрати у сумі 03 (три) грн. 40 коп.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя /підпис/ О.О. Прасов

Постанова виготовлена у повному обсязі 11.04.2011.

Постанова не набрала законної сили.

Суддя О.О. Прасов