справа № 2а-8434/10/0670
категорія 8
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 лютого 2011 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Капинос О.В. ,
при секретарі - Господарчук І.В.,
за участю представників позивача, представників відповідача,:
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Бальзак Інвестиції"
до Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції
про визнання протиправним рішення та скасування акта про анулювання реєстрації платника ПДВ, зобов'язання поновити реєстрацію платника ПДВ та зобов"язання визнати податкову звітність,-
встановив:
ТОВ "Бальзак Інвестиції" звернулося до суду з позовом, в якому просить визнати протиправним рішення та скасувати Акт Бердичівської ОДПІ №113 від 26.08.2010 року про анулювання реєстрації платника ПДВ ТОВ "Бальзак Інвестиції", зобов"язати Бердичівську ОДПІ здійснити усі необхідні дії для забезпечення внесення до Реєстру платників податку на додану вартість запису про скасування анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ "Бальзак Інвестиції", зобов"язати Бердичівську ОДПІ визнати як податкову звітність Уточнюючий розрахунок податкових зобов"язань з ПДВ ТОВ "Бальзак Інвестиції" від 01.09.2010 року у зв"язку з виправленням самостійно виявлених помилок за березень 2010 року, зобов"язати Бердичівську ОДПІ поновити Свідоцтво платника ПДВ №09536597, видане ТОВ "Бальзак Інвестиції" 19.12.2005 року. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач вказує на те, що ТОВ "Бальзак Інвестиції" протягом дії свідоцтва платника ПДВ належним чином подавав до Бердичівської ОДПІ податкові декларації, інші документи податкової звітності з ПДВ і жодного разу не заявляв ПДВ до відшкодування коштами із бюджету. Зазначає, що анулювання реєстрації платника ПДВ є наслідком помилкового тлумачення Бердичівською ОДПІ норми Закону України "Про податок на додану вартість" і застосування їх не у відповідності до мети прийняття цієї норми. А тому, оскаржуваний Акт Бердичівської ОДПІ №113 від 26.08.2010 року про анулювання реєстрації платника ПДВ є протиправним та таким що підлягає скасуванню в повному обсязі.
Представники позивача в судовому засідання позовні вимоги підтримали, просять їх задоволити.
Представники відповідача проти позову заперечили, з мотивів викладених у письмовому заперечені. Просили в позові відмовити.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає, що в позові необхідно відмовити, виходячи з наступного.
Зокрема, щодо анулювання свідоцтва платника ПДВ.
Судом встановлено, що ТОВ "Бальзак Інвестиції" до Бердичівської ОДПІ протягом 12-ти послідовних звітних періодів (серпень 2009 року по липень 2010 року) подавались податкові декларації з ПДВ, в яких задекларовано відсутність оподаковуваних поставок.
26.08. 2010 року Бердичівською ОДПІ складено акт № 113 про анулювання Свідцтва платника ПДВ ТОВ "Бальзак Інвестиції", код ЄДРПОУ 33767358 та внесено відповідні дані до бази даних районного рівня. Зазначена інформація була відправлена до ДПА України.
31.08.2010 року до Бердичівської ОДПІ надійшло повідомлення про виключення з Реєстру платників ПДВ ТОВ "Бальзак Інвестиції" код ЄДРПОУ 33767358, з датою анулювання Свідоцтва платника ПДВ 26.08.2010 року.
01.09.2010 року один екземпляр акта про анулювання реєстрації Свідоцтва платника ПДВ ТОВ "Бальзак Інвестиції", код ЄДРПОУ 33767358 було направлено юридичній особі.
Відповідно до п.9.8 ст.9 Закону України від 3.04.1997 року №168/97-ВР "Про податок на додану вартість" (далі - Закон) реєстрація платника ПДВ діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадках, якщо:
а) платник податку, який до місяця, в якому подається заява про анулювання реєстрації, є зареєстрованим згідно з положеннями підпункту 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 цього Закону більше двадцяти чотирьох календарних місяців, включаючи місяць реєстрації, та має за останні дванадцять поточних календарних місяців обсяги оподатковуваних операцій, менші за визначені зазначеним підпунктом;
б) ліквідаційна комісія платника податку, оголошеного банкрутом, закінчує роботу або платник податку ліквідується за власним бажанням чи за рішенням суду (фізична особа позбувається статусу суб'єкта господарювання);
в) особа, зареєстрована як платник податку, реєструється як платник єдиного податку або стає суб'єктом інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від тих, що встановлені цим Законом, чи звільняють таку особу від сплати цього податку за рішенням суду або з будь-яких інших причин;
г) зареєстрована як платник податку особа обирає відповідно до цього Закону спеціальний режим оподаткування за ставками, іншими, ніж зазначені у статті 6 та статті 81 цього Закону;
ґ) особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.
Відповідно до абзацу сьомого пункту 9.8 статті 9 Закону, анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпункті "а" цього пункту, здійснюється за заявою платника податку.
У свою чергу, анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах "б" - "е" цього пункту, здійснюється за ініціативою відповідного податкового органу.
При цьому рішення про анулювання свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість як за ініціативою платника податків, так і за ініціативою податкового органу приймається податковим органом. Форма зазначеного рішення встановлена додатком 5 до Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 1 березня 2000 року N 79.
Згідно з пунктом 1.1 статті 1 Закону про ПДВ, під оподатковуваними операціями для цілей цього Закону маються на увазі будь-які операції платників податку, які підлягають оподаткуванню податком на додану вартість.
Перелік оподатковуваних операцій визначений п. 3.1 ст. 3 зазначеного Закону цього переліку, зокрема, належать поставки товарів або поставки послуг (пп.3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України "Про податок на додану вартість").
Відповідно до пункту 1.4 статті 1 Закону, поставка товарів - це будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатної поставки товарів (результатів робіт) та операції з передачі майна орендодавцем (лізингодавцем) на баланс орендаря (лізингоотримувача) згідно з договорами фінансової оренди (лізингу) або поставки майна згідно з будь-якими іншими договорами, умови яких передбачають відстрочення оплати та передачу права власності на таке майно не пізніше дати останнього платежу.
Не належать до поставки операції з передачі товарів в межах договорів схову (відповідального зберігання), довірчого управління, оперативної оренди (лізингу), інших цивільно-правових договорів, які не передбачають передачу права власності (користування або розпорядження) на такі товари іншій особі.
Поставка послуг - будь-які операції цивільно-правового характеру з виконання робіт, надання послуг, надання права на користування або розпорядження товарами, у тому числі нематеріальними активами, а також з поставки будь-яких інших, ніж товари, об'єктів власності за компенсацію, а також операції з безоплатного виконання робіт, надання послуг. Поставка послуг, зокрема, включає надання права на користування або розпорядження товарами у межах договорів оренди (лізингу), поставки, ліцензування або інші способи передачі права на патент, авторське право, торговий знак, інші об'єкти права інтелектуальної, в тому числі промислової, власності.
Відповідно до вищевикладеного оподатковувана поставка є різновидом оподатковуваної операції. При цьому ознакою оподатковуваної операції, а отже, і оподатковуваної поставки є виникнення в результаті її здійснення об'єкта оподаткування податком на додану вартість.
Таким чином, відповідно з законодавчими нормами, випливає, що під оподатковуваними поставками слід мати на увазі поставку товарів або поставку послуг, в результаті яких у платника податку-постачальника виникає об'єкт оподаткування податком на додану вартість та, відповідно, нараховуються податкові зобов'язання з цього податку.
Враховуючи викладене, поняттям оподатковуваних поставок не охоплюються операції платника податку з придбання товарів і послуг, у тому числі тих, із яких у покупця виникає право на податковий кредит, а також операції, звільнені від оподаткування або такі, що не є об'єктом оподаткування згідно зі статтями 3 та 5 Закону України "Про податок на додану вартість".
У свою чергу, відсутність у платника податку на додану вартість оподатковуваних поставок протягом дванадцяти послідовних податкових місяців згідно з підпунктом "ґ" пункту 9.8 статті 9 Закону може бути підставою для прийняття податковим органом рішення про анулювання реєстрації такого платника податку. При цьому анулювання реєстрації платника податку на додану вартість здійснюється шляхом анулювання Свідоцтва платника податку та виключення платника податку на додану вартість з відповідного Реєстру (абзац сьомий пункту 25 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 1 березня 2000 року № 79).
Тобто, враховуючи, що ТОВ "Бальзак Інвестиції" станом на 26.08.2010 року до податкового органу було подано податкові декларації з ПДВ, які свідчили про відсутність оподатковуваних поставок за попередні послідовні 12 податкові місяці, Бердичівською ОДПІ прийнято рішення анулювання свідоцтва платника ПДВ у відповідності до вказаних вимог законодавства.
Щодо невизнання податкової звітності.
В подальшому, 17.09.2010 року до Бердичівської ОДПІ від ТОВ "Бальзак інвестиції" надійшов уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за березень 2010 року з даним про наявність у позивача оподаткованих операцій в цей період.
Однак, до вказаного розрахунку позивачем не додано додаток № 5 "Розшифроки податкових зобов"язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів". У зв"язку з чим Бердичівська ОДПІ не визнала даний уточнюючий розрахунок як податкову звітність, про що повідомила позивача листом № 14516/10/28-01 від 17.09.2010 року, де також вказала, що на момент подання вказаного розрахунку ТОВ "Бальзак Інвестиції" не є платником податку на додану вартість.
Відповідно до пп.1.2 п.2 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної Податкової Адміністрації України від 30.05.1997 року № 166 (у редакції наказу від 15.06.2005 року № 213), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.06.2005 року № 702/10982 (далі-Порядок) "Декларація подається до податкового органу за місцем реєстрації особою, яка зареєстрована платником податку на додану вартість згідно з вимогами Закону України від 03.04.1997 № 168/97-ВР "Про податок на додану вартість".
Відповідно до пп.4.4.1 п.4.4 ст.4 Порядку, якщо платник самостійно виявив помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, то такий платник зобов'язаний подати в порядку, установленому для подання декларацій з ПДВ (без урахування граничного терміну подання, але з урахуванням строків давності, встановлених статтею 15 Закону від 21.12.2000 року № 2181 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами"), уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок. У разі виправлення помилок у рядках поданої раніше декларації, до яких повинні додаватися додатки, до уточнюючого розрахунку чи декларації, до якої включені уточнені показники, повинні бути подані відповідні додатки, що містять інформацію щодо уточнених показників.
Враховуючи вищевикладене, подавати уточнюючий розрахунок до декларації з податку додану вартість мають право особи, які зареєстровані платниками податку на додану вартість. Крім того, при поданні уточнюючого розрахунку з податку на додану вартість позивачем було здійснено виправлення показників, які передбачають подання додатку 5 "Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів".
Відповідно до абз. 5 пп. 4.1.2 п. 4.1. ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкова звітність, отримана контролюючим органом від платника податків як податкова декларація, що заповнена ним всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, може бути не визнана таким контролюючим органом як податкова декларація, якщо в ній не зазначено обов'язкових реквізитів, її не підписано відповідними посадовими особами, не скріплено печаткою платника податків. У цьому випадку, якщо контролюючий орган звертається до платника податків з письмовою пропозицією надати нову податкову декларацію з виправленими показниками (із зазначенням підстав неприйняття попередньої), то такий платник податків має право: - надати таку нову декларацію разом зі сплатою відповідного штрафу; - оскаржити рішення податкового органу в порядку апеляційного узгодження.
Таким чином, враховуючи, що ТОВ "Бальзак Інвестиції" подано уточнюючий розрахунок з порушенням вищевказаного Порядку, а саме: до нього не додано додаток № 5, Бердичівською ОДПІ правомірно прийнято рішення про невизнання його податковою звітністю.
Даних про те, що позивачем проведено коригування податкових декларацій за вищевказаний період і що дане коригування прийнято податковою інспекцією, суду не надано.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і Законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачений законом.
Судом не приймаються до уваги доводи позивача щодо порушення відповідачем процедури направлення акту про анулювання свідоцтва платника ПДВ, оскільки по суті рішення податкового органу прийнято правильно, а тому, в даному випадку, процедурні порушення не можуть бути підставою для скасування рішення суб"єкта владних повноважень.
Крім того, відсутність оподатковуваних поставок протягом 12 послідовних податкових періодів згідно "ґ" п.9.8 ст.9 Закону України "Про податок на додану вартість" має наслідком прийняття рішення про анулюванння свідоцтва платника ПДВ, а тому зважаючи на висновок про правомірність анулювання свідоцтва платника ПДВ ТОВ "Бальзак Інвестиції", підстав для його поновлення немає.
З урахуванням всіх вищезазначених обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ТОВ "Бальзак Інвестиції" є безпідставними та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 86, 158-162, 186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
постановив:
В позові Товариства з обмеженою відповідальністю "Бальзак Інвестиції" до Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправним рішення та скасування акта про анулювання реєстрації платника ПДВ, зобов'язання поновити реєстрацію платника ПДВ та зобов"язання визнати податкову звітність відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
Уразі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя:О.В. Капинос
Повний текст постанови виготовлено: 21 лютого 2011 р.