Постанова № 14972442, 13.04.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
13.04.2011
Номер справи
2а-16551/10/2670
Номер документу
14972442
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

13 квітня 2011 року № 2а-16551/10/2670

Колегія суддів Окружного адміністративного суду міста Києва у складі: головуючої судді Васильченко І.П., суддів Каракашьяна С.К., Кузьменка В.А., при секретарі Крушеніцькому В., вирішила у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомПриватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Український фінансовий альянс»

до

про Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України

зобовязання вчинити дії,

за участю представників сторін:

від позивача: Шкуліпа О.П.

від відповідача: Назаркевич С.П.

встановив:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України, в якій з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог №35/10 від 02.02.2011 року просив суд: зобовязати відповідача переоформити та видати позивачу ліцензії в кількості 16 штук з новим найменуванням - Приватне акціонерне товариство «Страхова компанія «Український фінансовий альянс»; стягнути з Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на користь позивача судові витрати: судовий збір у сумі 3,40 грн. та витрати на ведення судової справи у сумі 1204,86 грн.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що відповідач безпідставно відмовив у переоформленні ліцензій, що видані Закритому акціонерному товариству «Страхова компанія «Український фінансовий альянс»у звязку зі зміною найменування останнього на Приватне акціонерне товариство «Страхова компанія «Український фінансовий альянс», порушивши при цьому норми чинного законодавства.

Відповідач заперечив проти задоволення позову, зазначивши, що документи, подані до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України оформлені позивачем із порушенням вимог Ліцензійних умов, а саме, подана товариством нотаріально завірена копія статуту не містить складу засновників та учасників, а тому не відповідає вимогам ч.2 ст.4 Закону України «Про господарські товариства», яких відповідно до п.2.2 розділу 2 Ліцензійних умов має бути не менше трьох.

На стадії закінчення судового розгляду справи та переходу до судових дебатів, представником позивача через канцелярію суду подана заява про збільшення позовних вимог.

Зазначена заява про збільшення позовних вимог судом не прийнята з огляду на те, що заява про збільшення позовних вимог може бути подана на стадії судового розгляду, а представником позивача така заява була подана після закінчення судового розгляду (перед стадією судових дебатів). У звязку з наведеним, враховуючи приписи ст. 137 Кодексу адміністративного судочинства України, зазначена вище заява про збільшення позовних вимог судом повернута позивачу.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, оцінивши їх в сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується позов, судом встановлено наступне.

Відповідно до вимог Закону України «Про акціонерні товариства»рішенням загальних зборів акціонерів від 23.04.2010 року Закрите акціонерне товариство «Страхова компанія «Український фінансовий альянс»змінило найменування на Приватне акціонерне товариство «Страхова компанія «Український фінансовий альянс»(місцезнаходження: 03127, м. Київ, проспект 40-річчя Жовтня, буд.100/2, ідентифікаційний код 32374372).

Предметом діяльності Товариства є: страхування, перестрахування та фінансова діяльність, повязана з формуванням, розміщенням страхових резервів та управлінням ними.

Протягом 2003-2008 років Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України позивачу було видано шістнадцять ліцензій: серії АВ № 082135 від 03.05.2006 року на обовязкове особисте страхування працівників відомчої (крім тих, які працюють в установах і організаціях, що фінансуються з Державного бюджету України) та сільської пожежної охорони і членів добровільних пожежних дружин (команд); серії АВ № 082136 від 03.05.2006 року на обовязкове особисте страхування від нещасних випадків на транспорті; серії АВ № 082137 від 03.05.2006 року на обовязкове страхування цивільної відповідальності громадян України, що мають у власності чи іншому законному володінні зброю, за шкоду, яка може бути заподіяна третій особі або її майну внаслідок володіння, зберігання чи використання цієї зброї; серії АВ № 082138 від 03.05.2006 року на обовязкове страхування відповідальності субєктів перевезення небезпечних вантажів на випадок настання негативних наслідків при перевезенні небезпечних вантажів; серії АВ № 082338 від 07.07.2006 року на обовязкове страхування цивільної відповідальності субєктів господарювання за шкоду, яку може бути заподіяно пожежами та аваріями на обєктах підвищеної небезпеки, включаючи пожежовибухонебезпечні обєкти та обєкти, господарська діяльність на яких може призвести до аварій екологічного та санітарно-епідеміологічного характеру; серії АВ № 082339 від 07.07.2006 року на обовязкове страхування врожаю сільськогосподарських культур і багаторічних насаджень державними сільськогосподарськими підприємствами, врожаю зернових культур і цукрових буряків сільськогосподарськими підприємствами всіх форм власності; серії АВ № 082378 від 17.07.2006 року на добровільне страхування від нещасних випадків; серії АВ № 082379 від 17.07.2006 року на добровільне страхування наземного транспорту (крім залізничного); серії АВ № 082380 від 17.07.2006 року на добровільне страхування вантажів та багажу (вантажобагажу); серії АВ № 082381 від 17.07.2006 року на добровільне страхування від вогневих ризиків та ризиків стихійних явищ; серії АВ № 082382 від 17.07.2006 року на добровільне страхування майна [крім залізничного, наземного, повітряного, водного транспорту (морського внутрішнього та інших видів водного транспорту), вантажів та багажу (вантажобагажу)]; серії АВ № 082383 від 17.07.2006 року на добровільне страхування відповідальності перед третіми особами [крім цивільної відповідальності власників наземного транспорту, відповідальності власників повітряного транспорту, відповідальності власників водного транспорту (включаючи відповідальність перевізника)]; серії АВ № 082384 від 17.07.2006 року на добровільне страхування цивільної відповідальності власників наземного транспорту (включаючи відповідальність перевізника); серії АВ № 082385 від 17.07.2006 року на добровільне страхування фінансових ризиків; серії АВ № 082386 від 17.07.2006 року на добровільне страхування медичних витрат; серії АВ № 396467 від 11.04.2008 року на обовязкове страхування відповідальності експортера та особи, яка відповідає за утилізацію (видалення) небезпечних відходів, щодо відшкодування шкоди, яку може бути заподіяно здоровю людини, власності та навколишньому природному середовищу під час транскордонного перевезення та утилізації (видалення) небезпечних відходів.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується відповідачем, у звязку зі зміною найменування товариства 14.09.2010 року до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України Приватне акціонерне товариство «Страхова компанія «Український фінансовий альянс»подало заяву про переоформлення ліцензій на провадження страхової діяльності від 14.09.2010 року №357 та нотаріально посвідчені копії документів, що свідчили про зміну назви товариства: копію свідоцтва про реєстрацію юридичної особи серії А01 № 215316, копію довідки АА №352820 Головного міжрегіонального управління статистики у м. Києві, копію Статуту Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Український фінансовий альянс»(нова редакція) та оригінали вищезазначених ліцензій.

Відповідно до пункту 6.3 розділу 6 Ліцензійних умов провадження страхової діяльності, затверджених розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 28 серпня 2003 р. N 40, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України від 15 вересня 2003 р. за N 805/8126 (далі Ліцензійні умови) Держфінпослуг протягом десяти робочих днів з дати надходження заяви про переоформлення ліцензії та документів, що додаються до неї, зобов'язана видати переоформлену на новому бланку ліцензію з урахуванням змін, зазначених у заяві про переоформлення ліцензії. Переоформлення ліцензії здійснюється безоплатно.

Проте, Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України було прийнято Рішення від 28.09.2010 року №2690-ПЛ про відмову Приватному акціонерному товариству «Страхова компанія «Український фінансовий альянс»у переоформленні ліцензій у звязку з тим, що документи оформлені Товариством із порушенням вимог Ліцензійних умов, а саме, подана Товариством нотаріально завірена копія статуту не містить складу засновників та учасників, що не відповідає вимогам ч.2 ст.4 Закону України «Про господарські товариства».

Як вбачається з матеріалів справи, Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України надіслала позивачу Лист від 04.10.2010 року №12856/40-8 «Про відмову у переоформленні ліцензій». Відповідач зазначив, що єдиною підставою для відмови позивачу в переоформленні ліцензій було те, що в статуті Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Український фінансовий альянс» не зазначені учасники товариства.

Твердження відповідача про невідповідність Статуту Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Український фінансовий альянс»ч.2 ст.4 Закону України «Про господарські товариства»спростовуються наступним.

Відповідно до розділу 6 Ліцензійних умов підставами для переоформлення ліцензії є: зміна найменування страховика, якщо ця зміна не пов'язана з реорганізацією страховика; зміна місцезнаходження страховика. У разі виникнення підстав для переоформлення ліцензії страховик зобов'язаний протягом десяти робочих днів подати Держфінпослуг заяву про переоформлення ліцензії (додаток 8) разом з ліцензією, що підлягає переоформленню, та нотаріально засвідчені копії відповідних документів, що засвідчують зазначені зміни.

Згідно приписів пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про акціонерні товариства»від 17.09.2008 року №514-VI, що набрав чинності 30.04.2009 року (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) статути та інші внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність з нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.

Таким чином, при приведенні статуту акціонерного товариства у відповідність до норм Закону України «Про акціонерні товариства» необхідно керуватися в першу чергу нормами Закону України «Про акціонерні товариства», а не іншими законами України.

Частиною 2 статті 4 Закону України «Про господарські товариства»від 19.09.1991 року №1576-XII (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що установчі документи повинні містити відомості про вид товариства, предмет і цілі його діяльності, склад засновників та учасників, найменування та місцезнаходження, розмір та порядок утворення статутного (складеного) капіталу, порядок розподілу прибутків та збитків, склад та компетенцію органів товариства та порядок прийняття ними рішень, включаючи перелік питань, по яких необхідна кваліфікована більшість голосів, порядок внесення змін до установчих документів та порядок ліквідації і реорганізації товариства.

Проте, колегія суддів звертає увагу, що відповідно до пункту 4 Прикінцевих положень Закону України «Про акціонерні товариства» від 17.09.2008 року №514-VI (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) до приведення у відповідність із цим Законом закони України, інші нормативно-правові акти діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Статтею 13 Закону України «Про акціонерні товариства»(в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що установчим документом акціонерного товариства є його статут. Статут акціонерного товариства повинен містити відомості про: 1)повне та скорочене найменування товариства українською мовою; 2) тип товариства; 3) розмір статутного капіталу; 4) розмір резервного капіталу; 5) номінальну вартість і загальну кількість акцій, кількість кожного типу розміщених товариством акцій, у тому числі кількість кожного класу привілейованих акцій, а також наслідки невиконання зобов'язань з викупу акцій; 6) умови та порядок конвертації привілейованих акцій певного класу у прості акції товариства чи у привілейовані акції іншого класу у випадках, якщо товариством передбачений випуск привілейованих акцій; 7) права акціонерів - власників привілейованих акцій кожного класу; 8) наявність переважного права акціонерів приватного товариства на придбання акцій цього товариства, які пропонуються їх власником до продажу третій особі, та порядок його реалізації; 9) порядок повідомлення акціонерів про виплату дивідендів; 10) порядок скликання та проведення загальних зборів; 11) компетенцію загальних зборів; 12) спосіб повідомлення акціонерів про зміни у порядку денному загальних зборів; 13) склад органів товариства та їх компетенцію, порядок утворення, обрання і відкликання їх членів та прийняття ними рішень, а також порядок зміни складу органів товариства та їх компетенції; 14) порядок внесення змін до статуту; 15) порядок припинення товариства. Статут акціонерного товариства може містити й інші положення, що не суперечать законодавству.

Таким чином, суд приходить до висновку, що оскільки вимога ч.2 ст.4 Закону України «Про господарські товариства»суперечить положенням ст.13 Закону України «Про акціонерні товариства», то в даному випадку слід застосовувати положення Закону України «Про акціонерні товариства».

Стаття 13 Закону України «Про акціонерні товариства», в свою чергу, не покладає обовязок на товариство зазначати в статуті відомості про склад засновників та учасників.

Щодо посилань Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на п.2.2 розділу 2 Ліцензійних умов, то слід зазначити наступне.

Відповідно до п.2.2 розділу 2 Ліцензійних умов учасників страховика повинно бути не менше трьох, проте, суд звертає увагу, що законодавець не вказав про необхідність зазначення складу засновників та учасників у статутах акціонерних товариств, а тому дані доводи відповідача судом не приймаються до уваги.

Крім того, згідно приписів Листа Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 07.05.2009 року N 5224 Про порядок застосування окремих положень Закону України «Про акціонерні товариства»акціонерні товариства, які починаючи з 29.04.2009 р. привели свою діяльність у відповідність до Закону N 514-VI, мають керуватись у своїй діяльності Законом України «Про акціонерні товариства»та відповідними підзаконними нормативно-правовими актами.

Відповідно до Положення про Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2007 р. N 667 Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва є спеціально уповноваженим органом з питань державної регуляторної політики, державної реєстрації, ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності, який, зокрема, надає роз'яснення положень законодавства з питань державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності.

Також суд звертає увагу на Роз'яснення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 20.10.2010 року N 9 «Щодо порядку застосування ст.4 Закону України «Про господарські товариства»та ст. 13 Закону України «Про акціонерні товариства»в частині необхідності зазначення складу засновників та учасників у статутах акціонерних товариств», відповідно до положень якого зазначення складу засновників та учасників в статутах акціонерних товариств, які привели свою діяльність у відповідність із вимогами Закону України «Про акціонерні товариства»або які створені відповідно до Закону України «Про акціонерні товариства», не є обов'язковим.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що відповідач протиправно відмовив позивачу у переоформленні ліцензій, а тому позовні вимоги про зобовязання Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України переоформити ліцензії, що видані Закритому акціонерному товариству «Страхова компанія «Український фінансовий альянс» у звязку зі зміною найменування останнього на Приватне акціонерне товариство «Страхова компанія «Український фінансовий альянс»є законними, правомірними та такими, що підлягають задоволенню.

Позивач також просить суд стягнути з відповідача 1204,86 грн. витрат на правову допомогу.

Статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що витрати, пов'язані з оплатою допомоги адвоката або іншого фахівця в галузі права, які надають правову допомогу за договором, несуть сторони, крім випадків надання безоплатної правової допомоги, передбачених законом.

Зазначене свідчить про те, що правовою допомогою в адміністративному процесі визнається допомога правового характеру лише адвоката або у визначених законом випадках іншого фахівця у галузі права, які її надають на підставі договору.

Як вбачається з матеріалів справи, представником позивача виступає Шкуліпа О.П., який працює на постійній основі у Приватному акціонерному товаристві «Страхова компанія «Український фінансовий альянс»на посаді провідного юриста.

Тобто, Шкуліпа О.П. не представляє інтереси позивача як адвокат або як фахівець у галузі права, який діє на підставі договору. Зазначене підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою ПАТ «Страхова компанія «Український фінансовий альянс»від 16.11.2010 року вих. № 470.

Враховуючи наведене суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог про стягнення з відповідача витрат на правову допомогу.

Відповідно до ч.3 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 69, 71, 94, 97, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Зобовязати Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України переоформити ліцензії серії АВ № 396467 виданої 11.04.2008 року, серії АВ № 082386 виданої 17.07.2006 року, серії АВ № 082385 виданої 17.07.2006 року, серії АВ № 082384 виданої 17.07.2006 року, серії АВ № 082383 виданої 17.07.2006 року, серії АВ № 082382 виданої 17.07.2006 року, серії АВ № 082381 виданої 17.07.2006 року, серії АВ № 082380 виданої 17.07.2006 року, серії АВ № 082379 виданої 17.07.2006 року, серії АВ № 082378 виданої 17.07.2006 року, серії АВ № 082339 виданої 07.07.2006 року, серії АВ № 082338 виданої 07.07.2006 року, серії АВ № 082138 виданої 03.05.2006 року, серії АВ № 082137 виданої 03.05.2006 року, серії АВ № 082136 виданої 03.05.2006 року, серії АВ № 082135 виданої 03.05.2006 року, що видані Закритому акціонерному товариству «Страхова компанія «Український фінансовий альянс»у звязку зі зміною найменування останнього на Приватне акціонерне товариство «Страхова компанія «Український фінансовий альянс».

Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Український фінансовий альянс»(ідентифікаційний код 32374372) 1 (одна) грн. 70 коп. судового збору.

В іншій частині позову відмовити.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185, 186, 187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя І.П. Васильченко

Судді С.К. Каракашьян

В.А. Кузьменко

Постанова складена в повному обсязі та підписана 18.04.2011 року.