Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
14 квітня 2011 року Справа № 2а-2088/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ципко О.В.
при секретарі Бородіній І.Ю.,
за участю представників:
від позивача: Верхолончука І.В. (довіреність №2 від 10.01.2011р),
від відповідача: Трушкової О.С. (довіреність від 04.01.2011р.),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції в Попаснянському районі Луганської області до державного підприємства " Первомайськвугілля " про стягнення податкової заборгованості в сумі 826856,60 грн, -
ВСТАНОВИВ
10 березня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов державної податкової інспекції в Попаснянському районі Луганської області до державного підприємства " Первомайськвугілля " про стягнення податкової заборгованості в розмірі 868899,05 грн.
14 квітня 2011 року під час судового засідання представником позивача була надана заява про уточнення позовних вимог, в якій він просив стягнути кошти в рахунок погашення податкового боргу в сумі 826856,60 грн. на користь держави в особі державної податкової інспекції в Попаснянському районі Луганської області, з рахунків в установах банків обслуговуючих державне підприємство "Первомайськвугілля», а саме: з р/р 2600033384684, 2600034484684, 2600930184684, філії ПАТ ПІБ в м.Луганськ, МФО 304308.
У судовому засіданні представник позивача уточнений позов підтримав в повному обсязі, дав пояснення по суті позову та просив суд задовольнити його в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні дав пояснення аналогічні викладеним в відзиві та просив суд відмовити у задоволені позову у звязку з пропуском строку звернення до суду. Крім того, представник відповідача просив суд, що у разі задоволення позовних вимог державної податкової інспекції в Попаснянському районі Луганської області при винесені рішення вказати, що стягнення податкового боргу з рахунків банку здійснювати лише після повного погашення заборгованості по заробітній платі.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що зменшені позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що державне підприємство "Первомайськвугілля" зареєстроване виконавчим комітетом Первомайської міської ради Луганської області за № 1388120 0000 000004 від 31.03.2003р., про що видане свідоцтво про державну реєстрацію Серії А00 № 332603 (а.с.66) та внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
Конституцією України (ч.1 ст.67) визначено, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з п.3 ч.1 ст.9 Закону України "Про систему оподаткування" від 09.04.1999 р. № 588-ХІУ відповідач, як платник податків і зборів (обов'язкових платежів), зобов'язаний сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законом терміни.
Підпунктом 4.1.1. пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010р. зазначено, що кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.
Ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобовязані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до підпункту 168.4.3. пункту 168.4 статті 168 Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010р контроль за правильністю та своєчасністю сплати податку здійснює орган державної податкової служби за місцезнаходженням юридичної особи або її відокремленого підрозділу.
У відповідності з Законом України “Про систему оподаткування” до складу податків у числі інших також входить і податок на додану вартість, контроль за правильністю та своєчасністю справляння всіх видів податків і зборів (обовязкових платежів) здійснюється державними податковим органами в межах повноважень, визначених законом, відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків та зборів (обовязкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів ( обовязкових платежів) відповідно до законів України.
Як вбачається з матеріалів справи, державне підприємство "Первомайськвугілля" має податковий борг з земельного податку у сумі 413539,19 грн. (249715,58 грн. основого платежу, 97023,81 грн. штрафних санкцій, 66799,80 грн. пені) та збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 413317,41 грн. (409653,60 грн. основного платежу, 3663,81 грн. пені).
Відповідач узгодив податкове зобов'язання подавши до державної податкової інспекції в Попаснянському районі Луганської області податкові розрахунки з земельного податку та збору за забруднення навколишнього природного середовища (а.с.28-61).
Оскільки податкові зобовязання відповідача виникли до прийняття Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010р., тому відповідно до п.5.1 ст.5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", яким визначено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої декларації.
Положеннями п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 вказаного Закону 2181 передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 цього Закону для подання податкової декларації.
Тому, державною податковою інспекцією в Попаснянському районі Луганської області були винесені податкові повідомлення рішення № 0000081500/0 від 17.02.09р., № 0000061500\0 від 17.02.09р., № 0000101500/0 від 17.02.09р., № 0000071500/0 від 17.02.09р., № 0001691500/0 від 16.11.09р., № 0001731500/0 від 16.11.09р., № 0001711500/0 від 16.11.09р., № 0001721500/0 від 16.11.09р., № 0001701500/0 від 16.11.09р.,№ 0001781500/0 від 20.09.10р., № 0001761500/0 від 20.09.10р., № 0001791500/0 від 20.09.10р., № 0004352300/0 від 20.09.10р., № 0001801500/0 від 20.09.10р., в яких суми штрафу були нараховані на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами” № 2181-ІІІ від 21.12.2000р. за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобовязань, про що було повідомлено відповідача, що підтверджується підписом на корінцях податкового повідомлення- рішення (а.с.20-27).
Відповідно до ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181 та з метою погашення податкового боргу відповідача, податковим органом були прийняті заходи, а саме: винесена друга податкова вимога від 2/41 від 31.03.04 року, яку було отримано уповноваженою особою відповідача, що підтверджується підписом на повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.65).
Як вбачається з матеріалів справи, 07.04.2006 року між позивачем та відповідачем був укладений договір про реструктуризацію податкового боргу (без пені і штрафних (фінансових) санкцій) № 10, за умовами якого, ДП "Первомайськвугілля" було розстрочено сплату податкового боргу, що обліковується за даними карток особових рахунків в сумі 145458 грн. терміном на 10 років з дня укладення даного договору з 07.04.06р. до 07.04.16р. з відстрочкою погашення на перші два роки дії договору та сплатою протягом наступних років щомісячно рівними частками (а.с.62-63). Розстрочені суми податкового боргу сплачуються згідно з графіком, що є невідємною частиною даного договору (а.с.64).
Однак, в підтвердження виконання вищевказаних умов договору про реструктуризацію податкового боргу (без пені і штрафних (фінансових) санкцій) № 10 від 07.04.06р. відповідачем до суду не надано доказів.
Позивач стверджує, що державною податковою інспекцією в Попаснянському районі Луганської області було здійснено всі можливі заходи щодо погашення податкового боргу, але вони результатів не надали.
Відповідно до пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України встановлено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Згідно п.15.1.1 ч.15.1 ст.15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» вiд 21.12.2000 № 2181-III встановлено, що податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку. Згідно п. 15.2.1 ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли податкове зобов'язання було нараховане податковим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 15.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання. Відповідно до ч.3 ст.99 КАС України встановлено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Отже, Кодекс адміністративного судочинства України передбачає можливість встановлення іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду, а також спеціального порядку обчислення таких строків. Такі спеціальні строки мають перевагу в застосування порівняно з загальним строком звернення до адміністративного суду, визначеним частиною другою ст.99 цього Кодексу, а також скороченими строками, визначеними, зокрема, частинами 4 та 5 ст. 99 КАС України. Таким чином, суд дійшов до висновку, що строк на примусове стягнення податкового боргу з платника податку відповідача по справі становить 1095 днів від дня узгодження податкового зобов'язання. Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно із частиною 1 статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Враховуючи те, що відповідачем сума податкового боргу у встановлені законодавством строки не сплачена, доказів погашення вказаної заборгованості станом на день розгляду цього спору відповідачем не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 87, 94, 158-163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Зменшенні позовні вимоги державної податкової інспекції в Попаснянському районі Луганської області до державного підприємства "Первомайськвугілля" про стягнення податкової заборгованості задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків, а саме з р/р 260033384684, 2600034484684, 2600930184684, філії ПАТ ПІБ м.Луганськ, МФО 304308 у банках, обслуговуючих платника податку - державне підприємство "Первомайськвугілля" (93200, Луганська область, м.Первомайськ, вул.Куйбишева, 18а, код ЄДРПОУ 32320594) кошти за податковим боргом на загальну суму 826856,60 грн. (вісімсот двадцять шість тисяч вісімсот пятдесят шість грн. 60 коп), в тому числі з земельного податку у сумі 413539,19 грн. (чотириста тринадцять тисяч пятсот тридцять девять грн. 19 коп.): за основним боргом - 249715,58 грн., штрафна санкція 97023,81 грн., пеня - 66799,80 грн. та збір за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 413317,41 грн. (чотириста тринадцять тисяч триста сімнадцять грн. 41 коп.): за основним боргом - 409653,60 грн. та пеня 3663,81 грн. на користь держави.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження
Постанову викладено в повному обсязі та підписано 19.04.2011 року.
СуддяО.В. Ципко