Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
12 квітня 2011 року Справа № 2а-1896/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Цицюри О.О.,
за участю секретаря судового засідання Бойко В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську справу за адміністративним позовом Алчевської обєднаної державної податкової інспекції в Луганській області до Комунального підприємства «Южно-Ломуватська житлово-експлуатаційна дільниця» про стягнення податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 20515,22 грн. з наданням дозволу на погашення усієї суми боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі платника податку,
ВСТАНОВИВ:
02 березня 2011 року Алчевська ОДПІ в Луганській області звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства «Южно-Ломуватська житлово-експлуатаційна дільниця» про стягнення податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 20515,22 грн. з наданням дозволу на погашення усієї суми боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі платника податку, в обґрунтування якого зазначила наступне. Комунальне підприємство «Южно-Ломуватська житлово-експлуатаційна дільниця» (ідентифікаційний код юридичної особи 20150374) зареєстровано виконавчим комітетом Брянківської міської ради Луганської області в якості юридичної особи 28.05.2008 за реєстраційним номером № 1385120 0000 000277 та взято на податковий облік в Алчевській ОДПІ Луганської області. У результаті фінансово-господарської діяльності відповідача, а саме, в період з 01.11.2010 по 04.02.2011, утворився податковий борг з податку на додану вартість в сумі 20515,22 грн., який підтверджується самостійно узгодженими відповідачем податковими зобовязаннями за податковою декларацією з податку на додану вартість за грудень 2010 №15477 від 20.01.2011 на суму 3449,00 грн.; податковим повідомленням рішенням №0004011501/0 від 04.11.2010, де визначено суму штрафних санкцій 84,73 грн., винесеним на підставі акту перевірки №173/160-20150374 від 04.11.2010; податковим повідомленням-рішенням №0004001501/0 від 04.11.2010 де визначено суму штрафних санкцій 18189,41 грн., винесеним на підставі акту перевірки №173/160-20150374 від 04.11.2010; податковим повідомленням-рішенням №0004611501/0 від 23.12.2010 де визначено суму штрафних санкцій 2269,37 грн., винесеним на підставі акту перевірки №193/160-20150374 від 23.12.2010. Дані податкові повідомлення-рішення були вручені особисто платнику податків, про що свідчать підписи головного бухгалтера відповідача на корінцях податкових повідомлень-рішень та у встановленому законодавством порядку не оскаржені. Причиною виникнення податкового боргу стала відсутність у відповідача коштів на сплату узгоджених податкових зобовязань, про що останній повідомив Алчевську ОДПІ Луганської області листом від 15.02.2011 №31. на підставі викладеного, позивач просив стягнути з Комунального підприємства «Южно-Ломуватська житлово-експлуатаційна дільниця» податковий борг з податку на додану вартість в сумі 20515,22 грн. з наданням дозволу на погашення усієї суми боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі платника податку.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав суду пояснення, аналогічні викладеному у позові.
Представник відповідача в судове засідання не зявився з невідомих суду причин, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином (а.с.33), причини неявки суду не повідомив, заперечень проти позову не надав, заяв про розгляд справи за його відсутності до суду не надходило. Правом подати суду заперечення проти позову та докази на підтвердження своїх доводів не скористався.
Відповідно до частини 6 статті 71 КАС України суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наявних у матеріалах справи доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог з огляду на таке.
Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Справи за участю Державних податкових інспекцій є адміністративними, оскільки відповідають вимогам статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України стосовно визначення адміністративної справи.
Згідно зі статтею 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України від 02.12.2010 №2755-VI, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
У відповідності із статтею 14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1);
пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);
- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).
Відповідно до п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобовязання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Відповідно до пункту 203.1. статті 203 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI податкова декларація з податку на додану вартість подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1. цієї статті для подання податкової декларації (пункт 203.2. ст.203 Податкового кодексу України).
У судовому засіданні встановлено, підтверджується матеріалами справи, що Комунальне підприємство «Южно-Ломуватська житлово-експлуатаційна дільниця» (ідентифікаційний код юридичної особи 20150374) зареєстровано виконавчим комітетом Брянківської міської ради Луганської області в якості юридичної особи 28.05.2008 за реєстраційним номером № 1385120 0000 000277, внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, взято на податковий облік в Алчевській ОДПІ Луганської області (а.с.16,17,25-26).
Станом на 04.02.2011 за відповідачем Комунальним підприємством «Южно-Ломуватська житлово-експлуатаційна дільниця» рахується податковий борг з податку на додану вартість в розмірі 20515,22 грн., що підтверджується обліковою карткою платника податку (а.с.5-9), довідкою про суму податкового боргу з ПДВ станом на 04.02.2011 (а.с.4), податковою декларацією з податку на додану вартість №15477 від 20.01.2011 за грудень 2010 року (а.с.11-12), податковим повідомленням рішенням №0004011501/0 від 04.11.2010, де визначено суму штрафних санкцій 84,73 грн., винесеним на підставі акту перевірки №173/160-20150374 від 04.11.2010; податковим повідомленням-рішенням №0004001501/0 від 04.11.2010 де визначено суму штрафних санкцій 18189,41 грн., винесеним на підставі акту перевірки №173/160-20150374 від 04.11.2010; податковим повідомленням-рішенням №0004611501/0 від 23.12.2010 де визначено суму штрафних санкцій 2269,37 грн., винесеним на підставі акту перевірки №193/160-20150374 від 23.12.2010. Дані податкові повідомлення-рішення були вручені особисто платнику податків, про що свідчать підписи головного бухгалтера відповідача на корінцях податкових повідомлень-рішень (а.с.13,14,15).
Даних про оскарження відповідачем зазначених податкових повідомлень-рішень на час розгляду справи судом не встановлено, а тому вони є узгодженими та чинними на час розгляду справи.
Листом №31 від 15.02.2011 Комунальне підприємство «Южно-Ломуватська житлово-експлуатаційна дільниця» повідомила Алчевську ОДПІ Луганської області про те, що важке фінансове становище підприємства та відсутність коштів, що надходять на рахунки підприємства, виключають можливість погашення існуючого податкового боргу (а.с.21).
Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.3 статті 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI передбачено, що орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.
Матеріалами справи підтверджено знаходження майна відповідача Комунального підприємства «Южно-Ломуватська житлово-експлуатаціна дільниця» у податковій заставі витягом з Державного реєстру обтяжень рухомого майна 10.02.2011 №30277493 (а.с.18), актом опису майна відповідача від 07.02.2011 (а.с.19).
Таким чином, судом установлено, що за відповідачем дійсно рахується податковий борг з податку на додану вартість в сумі 20515,22 грн., про який він повідомлений, який ним не оспорено та до теперішнього часу не сплачено.
Суд дійшов висновку, що органом державної податкової служби при зверненні до суду з вказаним адміністративним позовом щодо стягнення суми податкового боргу шляхом надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків-відповідача, що перебуває у податковій заставі, дотримані вимоги пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України, підстави для відмови у задоволенні позову відсутні, тому адміністративний позов підлягає задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 12 квітня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 18 квітня 2011 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Алчевської обєднаної державної податкової інспекції в Луганській області до Комунального підприємства «Южно-Ломуватська житлово-експлуатаційна дільниця» про стягнення податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 20515,22 грн. з наданням дозволу на погашення усієї суми боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі платника податку задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального підприємства «Южно-Ломуватська житлово-експлуатаційна дільниця» (ідентифікаційний код 20150374, місцезнаходження: 94194, Луганська область, м.Брянка, смт.Южна Ломуватка, вул.Волочаївська, бу.7) податковий борг з податку на додану вартість в сумі 20515,22 грн. (двадцять тисяч пятсот пятнадцять гривень 22 коп.), шляхом надання Алчевській обєднаній державній податковій інспекції в Луганській області на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків Комунального підприємства «Южно-Ломуватська житлово-експлуатаційна дільниця», що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Відповідно до частини 3 статті 160 КАС України постанова складена у повному обсязі та підписана 18 квітня 2011 року.
СуддяО.О. Цицюра