КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 березня 2011 року Справа № 1170/2а-476/11
11 год.10 хв.
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом Олександрійської обєднаної державної податкової інспекції до субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 штрафні (фінансові) санкції у розмірі 4171 грн. на підставі рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0002102320 від 27 вересня 2010 року та рішення про застосування фінансових санкцій №0002112320 від 27 вересня 2010 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на порушення відповідачем чинного законодавства України про регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій. Зокрема, на порушення субєктом підприємницької діяльності фізичною особою ОСОБА_1 п.п.1, 2, 9, 12, 13 ст.3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995р. №265/95 (далі за текстом Закон №265/95) та ч.10 ст.15 Закону України „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” від 19 грудня 2008 року №481/95-ВР (далі за текстом Закон №481/95-ВР). У звязку з чим, Олександрійською обєднаною державною податковою інспекцією прийнято рішення про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 4171 грн.. Таким чином, станом на 15.11.2010р., сума заборгованості субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 по сплаті штрафних (фінансових) санкцій становить 4171 грн..
Враховуючи те, що протягом строку, встановленого п.3 ч.5 ст.1832 КАС України, до суду не надійшло заперечення відповідача проти позову або ж її заява про визнання позову, суд вважає необхідним здійснення розгляду справи за наявними в матеріалах справи доказами.
Суд, дослідивши письмові докази, оцінивши повідомлені позивачем обставини, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.ст.15, 16 Закону №265/95 контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог зазначеного закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України. Планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.
Згідно акту Олександрійської обєднаної державної податкової інспекції №0151/11/26/23/2424111186 від 21.09.2010р. під час перевірки щодо дотримання відповідачем порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, яку здійснено в магазині з відділом кафетерію „Лаванда”, що знаходиться за адресою: вул.Семашка, 57, м.Олександрія, Кіровоградська область, встановлено порушення субєктом підприємницької діяльності фізичною особою ОСОБА_1 п.п.1, 2, 9, 12, 13 ст.3 №265/95, що полягали у проведенні розрахункової операції на повну суму придбаного товару без використання зареєстрованого, опломбованого у встановленому порядку та переведеного у фіскальний режим роботи реєстратора розрахункових операцій на суму 13 грн., невидачі споживачеві розрахункового документа встановленої форми на повну суму придбаного товару, незабезпеченні щоденного друку на реєстраторі розрахункових операцій фіскальних звітних чеків, зокрема, фіскальний звітний чек за 10.07.2010р. роздруковано відповідачем 11.07.2010р., незабезпеченні відповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків, сумі коштів, яка зазначена у денному звіті реєстратора розрахункових операцій (загальна сума невідповідності 382 грн.), а також у неведенні у порядку, встановленому законодавством, обліку товарних запасів за місцем їх реалізації на суму 110 грн. 50 коп. та відсутності на місці проведення розрахунків книги обліку доходів та витрат відповідача (а.с.6-7).
Згідно п.п.1, 2 ст.3 Закону №265/95 суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок. А також видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Відповідно до акту Олександрійської обєднаної державної податкової інспекції щодо перевірки правильності розрахунків за реалізовані товари від 21.09.2010р. (додаток до акту перевірки №0151/11/26/23/2424111186 від 21.09.2010р.) відповідачем при здійсненні розрахункової операції на суму 13 грн. реєстратор розрахункових операцій не використано, касовий чек не видано (а.с.8).
Згідно п.9 ст.3 Закону №265/95 суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані, в тому числі, щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Порядком реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000р. №614 встановлено, що Z-звіт - денний звіт з обнуленням інформації в оперативній пам'яті та занесенням її до фіскальної пам'яті РРО.
Відповідно до вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №199 від 18.02.2002р., зміна - період роботи реєстратора від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z - звіту до виконання наступного Z - звіту.
Максимальна тривалість зміни РРО не повинна перевищувати 24 години. При цілодобовій роботі підприємства, Z - звіт необхідно виконувати не пізніше 24 години з моменту реєстрації першої розрахункової операції, виконаної після попереднього Z - звіту.
Згідно п.12 ст.3 Закону №265/95, субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Відповідно до відомості про результати перевірки щодо повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів станом на 21.09.2010р., вартість залишків в магазині з відділом кафетерію „Лаванда” становить 110 грн. 50 коп. (а.с.10).
Згідно п.13 ст.3 Закону №265/95 суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані: забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Відповідно до покупюрного опису суми готівкових коштів на місці проведення відповідачем розрахунків за реалізований товар в магазині з відділом кафетерію „Лаванда” від 21.09.2010р. становить 382 грн. (а.с.9).
Згідно копії денного звіту РРО, роздрукованого відповідачем 21.09.2010р. о.13:03, сума внесених в касу коштів становить 0 грн. (а.с.15).
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність в діях відповідача порушень п.п.1, 2, 9, 12, 13 ст.3 №265/95, що полягали у проведенні розрахункової операції на повну суму придбаного товару без використання зареєстрованого, опломбованого у встановленому порядку та переведеного у фіскальний режим роботи реєстратора розрахункових операцій на суму 13 грн., та невидачі споживачеві розрахункового документа встановленої форми на повну суму придбаного товару, незабезпеченні щоденного друку на реєстраторі розрахункових операцій фіскальних звітних чеків, зокрема, фіскальний звітний чек за 10.07.2010р. роздруковано відповідачем 11.07.2010р., незабезпеченні відповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків, сумі коштів, яка зазначена у денному звіті реєстратора розрахункових операцій (загальна сума невідповідності 382 грн.), а також у неведенні у порядку, встановленому законодавством, обліку товарних запасів за місцем їх реалізації
На підставі акту перевірки №0151/11/26/23/2424111186 від 21.09.2010р. Олександрійською обєднаною державною податковою інспекцією, згідно ст.17 Закону №265/95, прийнято рішення №0002102320 від 27 вересня 2010 року про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій в суму 2471 грн., про що свідчить копія корінця даного рішення (а.с.11), яке отримано відповідачем 01.10.2010р., про що свідчить відмітка в рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.13-зв.).
Відповідно до п.11 ст.11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Згідно п.п.1, 4 ст.17 Закону №265/95 за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність - у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, та двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій.
Відповідно до ст.21 Закону №265/95 до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно ст.22 Закону №265/95 у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Таким чином, сума штрафних (фінансових) санкцій, що підлягають застосуванню до субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 у звязку з порушенням останньою п.п.1, 2, 9, 12, 13 ст.3 №265/95 становить 2471 грн. (65 грн. + 340 грн. + 221 грн. + 1845 = 2471 грн.).
Відповідно до акту Олександрійської обєднаної державної податкової інспекції №0151/11/26/23/2424111186 від 21.09.2010р. під час перевірки встановлено факт реалізації слабоалкогольного напою „Лонгер” вартістю 06 грн. 50 коп. в кількості 2 бутилки, виробництва ТОВ „ХЛВЗ”, без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями (а.с.6-7).
Відповідно до п.10 ст.15 Закону №481/95-ВР роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися субєктами підприємницької діяльності всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність в діях відповідача порушень п.10 ст.15 Закону №481/95-ВР.
У звязку з виявленням даного порушення податковим органом, згідно ст.17 Закону №481/95-ВР прийнято рішення №0002112320 від 27.09.2010р. про застосування до відповідача фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 1700 грн. (а.с.12). 01 жовтня 2010 року відповідачем отримано зазначене рішення, про що свідчить відмітка в рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.13-зв.).
Згідно абз.5 ч.2 ст.17 Закону №481/95-ВР у разі оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій до субєктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень.
На підставі аналізу встановлених обставин і правовідносин, що їм відповідають, та враховуючи встановлені порушення відповідачем норм чинного законодавства України про регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій, суд дійшов висновку, що нарахування суми фінансових санкцій та їх розмір є обґрунтованими, та відповідають виявленим порушенням.
Таким чином, сума заборгованості відповідача по сплаті штрафних (фінансових) санкцій, станом на 15.11.2010р., становить 4171 грн. (2471 грн. + 1700 = 4171 грн.), про що свідчить зворотній бік облікової картки платника (а.с.17-18).
Доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості суду не надано.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до п.15 ст.4 Декрету КМУ „Про державне мито” від 21.03.1991р. №7-93 Олександрійська обєднана державна податкова інспекція звільняється від сплати державного мита.
Згідно з ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Таким чином, судові витрати підлягають компенсації за рахунок Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України, в особі Олександрійської обєднаної державної податкової інспекції (код ЄДРПОУ: 22217326) штрафні (фінансові) санкції у розмірі 4171 грн. (чотири тисячі сто сімдесят одна) грн..
Судові витрати компенсувати за рахунок Державного бюджету України.
Постанова суду підлягає негайному виконанню.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя підпис
З оригіналом згідно:
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Т.М. Кармазина