Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 квітня 2011 р. справа № 2а/0570/3981/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 10-30
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Шальєвої В.А.
при секретарі
Хоперія А.В.,
за участю представника позивача Калюжної Т.В.
представників відповідача Тимошенка С.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку по вул. 50 Гвардійської девізії, 17 адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова фірма «Елегант» до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька про визнання недійсним та скасування податкових повідомлень-рішень,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Торгова фірма «Елегант» звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька про визнання недійсним та скасування податкових повідомлень-рішень. В обґрунтування позову зазначає, що 7 лютого 2011 року податковим органом була проведена перевірка позивача за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій, за результатами якої складено акт, яким встановлено порушення п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України № 637 від 15.12.2004 року, та п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері громадського харчування та послуг». На підставі вказаного акту Державною податковою інспекцією у Ворошиловському районі м. Донецька прийняті податкові повідомлення-рішення № 0000593244 від 25.02.2011 року на суму 340 грн. та № 0000602344 від 25.02.2011 року на суму 15400 грн.
Із вказаними рішеннями позивач не погоджується та зазначає, що відповідно до вимог п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України Товариством з обмеженою відповідальністю «Торгова фірма «Елегант» відображена сума готівкових коштів у книзі обліку згідно денного звіту № 1888 від 05.02.2011 року з оформленням прибуткового касового ордеру № 8 від 05.02.2011 року на суму 3080 грн., з якої 07.02.2011 року було виплачено заробітну плату працівникам в сумі 2959,05 грн., що підтверджується відомістю на виплату грошових коштів № ВЗП-000002 від 07.02.2011 року та зараховані на розрахунковий рахунок в установі банку, відповідно до квитанції від 16.02.2011 р.
Позивач вказує, що ним було повністю та належним чином здійснено облік всіх розрахункових операцій в книзі обліку доходів і витрат. Також всі зазначені дані були внесені до декларації на прибуток та сплачені до бюджету.
Щодо порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», позивач зазначає, що відповідно до вимог Податкового кодексу України, що діє з 1 січня 2011 року, за будь-яке порушення податкового законодавства, здійснене у період з 1 січня по 30 червня 2011 року штрафна санкція становить не більше 1 гривні, у звязку з чим податковим органом неправомірно прийнято податкове повідомлення-рішення про нарахування штрафних санкцій в розмірі 340 грн.
Просить визнати недійсними та скасувати податкові повідомлення-рішення, прийняті податковим органом у відношенні Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова фірма «Елегант».
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні позову.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, пояснивши, що перевірка була проведена відповідно до вимог діючого законодавства. Перевіркою встановлені порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та Порядку про ведення касових операцій в національній валюті України, за результатами якої складено акт № 0583/05/62/23/23417836 від 19.11.2010 року. Таким чином, представник відповідача вказує, що податкові вимоги прийняті із дотриманням вимог законодавства та просить відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Торгова фірма «Елегант» зареєстровано в якості юридичної особи рішенням виконавчого комітету Донецької міської ради від 13.12.1996 року, що підтверджується свідоцтвом (а.с. 8).
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України та частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України органи державної влади зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначені Законом України «Про державну податкову службу в Україні».
Відповідно до пункту 4 статті 10 наведеного Закону на державні податкові інспекції в районах серед інших функцій покладено виконання щодо додержання порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону.
Серед прав, наданих податковим органом, передбачено здійснення камеральних, документальних (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичних перевірок. Підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових та позапланових виїзних перевірок визначені статтею 75-82 Податкового кодексу України.
Таким чином, відповідач Державна податкова інспекція у Ворошиловському районі м. Донецька є суб`єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України «Про державну податкову службу в Україні» повноваження.
Державною податковою інспекцією у Ворошиловському районі м. Донецька проведена фактична перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова фірма «Елегант» щодо дотриманням порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі свідоцтв про державну реєстрацію, виробництва та обігу підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками.
Відповідно до п. 75.1.3 ст. 75 Податкового кодексу України, фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється органом державної податкової служби щодо дотримання порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі свідоцтв про державну реєстрацію, виробництва та обігу підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Згідно до ст. 80 кодексу, фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи). Фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника органу податкової служби, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику під розписку до початку проведення такої перевірки.
Відповідно до вказаних вище вимог, позивачу були надані вищезазначені документи. Відповідно до напису на направленнях № 52 від 31.01.2011 р. та № 51 від 31.01.2011 р., генеральним директор Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова фірма «Елегант» Калюжна Т.В. 07.02.2011 року отримано направлення на проведення перевірки.
За результатами проведення перевірки позивача складено акт № 0583/05/62/23/24317836 від 19.11.2010 р. (а.с. 26-27), яким встановлено не збереження фіскального звітного чекеу № 1857 протягом встановленого терміну; не оприбуткування суми готівкових коштів-розрахунків у другому розділі книги обліку розрахункових операцій, а саме 05.02.2011 року; згідно Z-звіту № 1888 були розрахунки і сума виторгу склала 3080 грн., але у другому розділі книги запис за цей день відсутній, про що перевіряючи ми про це зроблено запис у книзі. Таким чином не оприбуткування склало 3080 грн. Під час проведення перевірки наступні сторінки другого розділу книги обліку розрахункових операцій також заповнені не були. Надати копії Товариство з обмеженою відповідальністю. «Торгова фірма «Елегант» відмовилось.
На підставі вказаного акту податковим органом прийняті податкові повідомлення-рішення № 0000592344 від 25 лютого 2011 р. за порушення п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» на загальну суму 340 грн. (а.с. 10) та № 0000602344 від 25 лютого 2011 року за порушення п. 2.6 Порядку ведення касових операцій у національній валюті України на загальну суму 15400 грн.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» фінансова санкція - грошова сума, що стягується за порушення вимог цього Закону з суб'єктів господарювання за місцем їх реєстрації до відповідного місцевого бюджету.
Пунктами 1,2, 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 р. N 637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 р. за N 40/10320, встановлено, що оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
Уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Таким чином, для оприбуткування готівки субєкт господарювання зобовязаний провести готівкові кошти у повній сумі їх фактичних надходжень через реєстраторів розрахункових операцій, роздрукувати фіскальний звітній чек і здійснити їх облік у книзі обліку розрахункових операцій.
Відповідно до розрахунку фінансових санкцій до рішення згідно акту перевірки, сума не оприбуткованої готівки встановить 3080 грн.
З метою вдосконалення організації готівкового обігу, зміцнення касової дисципліни, підвищення ефективності контролю за додержанням субєктами господарської діяльності встановленого порядку ведення операцій з готівкою у національній валюті, посилення відповідальності за додержанням ними норм з регулювання обігу готівки та виконання своїх зобовязань перед бюджетами і державними цільовими фондами Президентом України прийнято Указ від 12.06.1995 року № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», яким встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Таким чином, фінансова санкція становить 15400 грн.
Відповідно до даних книги обліку розрахункових операцій, в розділі 2 «облік руху готівки та сум розрахунків», 5 лютого 2011 року розрахунки в розмірі 3080 грн. за Z-звітом № 1888 не вносились (а.с. 13).
Разом з тим, в розділі 1 книги обліку розрахункових операцій, в якому вклеюються фіскальні звітні чеки, є чек від 05.02.2011 року № 1888, який був роздрукований о 17:21 годині.
Відповідно до загальних положень Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» денний звіт - документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить інформацію про денні підсумки розрахункових операцій, проведених з його застосуванням.
Порядком реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 1 грудня 2000 р. N 614, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2001 р. за N 107/5298 встановлено, що Z-звіт - денний звіт з обнуленням інформації в оперативній пам'яті та занесенням її до фіскальної пам'яті РРО. Для РРО, у Z-звіті яких не зазначається інформація про операції "службового внесення" або "службової видачі" сум готівки, Z-звіт означає сукупність X-звіту та Z-звіту, при цьому першим виконується X-звіт.
Із вказаної норми вбачається, що денний звіт друкується наприкінці робочого дня (часу) субєкта господарювання, що й було зроблено позивачем.
Відповідно до пояснювальної записки менеджера ОСОБА_5, 05.02.2011 року після роздрукування денного звіту № 1888 та вклеювання його у книгу обліку розрахункових операцій спрацювала сигналізація блокування сейфу та вхідної двері, у звязку з чим вона відволіклася через звукову сигналізацію та забула записати до розділу 2 суму розрахунку (а.с. 20).
Позивачем був оформлений прибутковий касовий ордер № 8 від 5 лютого 2011 року, відповідно до якого суми виручки складає 3080 грн. (а.с. 15), разом з тим, відповідно до денного звіту № 1889 від 07.02.2011 року о 18:29 Товариством з обмеженою відповідальністю «Торгова фірма «Елегант» (а.с. 14) зроблено виплату заробітної плати працівникам в сумі 2959,05 грн., що підтверджується відомістю на виплату грошей № ВЗП-000002 від 07.02.2011 року (а.с. 18).
У п. 7.5 Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 р. № 614, встановлено, що використання КОРО, зареєстрованої на РРО, передбачає, зокрема, наявність КОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО; підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках КОРО; щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків.
При цьому, несвоєчасне виконання запису в КОРО за наявності роздрукованого Z-звіту не можна трактувати як неоприбуткування або неповне оприбуткування готівки.
Суд зазначає, що жодна норма податкового законодавства не визначає, що незаповнення окремого розділу КОРО (в даному випадку N 2) є беззаперечним доказом неоприбуткування готівки платником податку.
Наявними в матеріалах справи доказами підтверджується внесення та оприбуткування позивачем готівки у сумі 3080 грн., а отже застосування до позивача штрафних санкцій згідно з оскаржуваним рішенням відповідача є незаконним. До такого ж висновку прийшов Вищий адміністративний суд України (ухвали від 22.10.2009 р. № К-5523/08, від 29.04.2010 р. № К-14790/08).
Таким чином, суд вважає, що позивачем було здійснено оприбуткування готівки у повному розмірі, але було допущено порушення порядку ведення книги обліку розрахункових операцій. Відповідальність за вказане порушення встановлена п. 3 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», яким встановлена фінансова санкція в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 грн.).
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення № 0000592344 від 25 лютого 2011 року підлягає скасуванню.
Щодо податкового повідомлення-рішення № 0000592344 від 25 лютого 2011 року, суд зазначає наступне.
Згідно з положеннями положення пункту 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:
щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Відповідно до пояснювальної записки менеджера ОСОБА_5, Z-звіт № 1857 вклеєний не в повному обсязі, оскільки в касовому апараті закінчилась стрічка, а сигналу червоно кольору на стрічці вказано не було, у звязку з чим роздруковано було лише верхню частину чеку, яка й була вклеєна до книги обліку розрахункових операцій. Представником відповідача в судовому засіданні не були спростовані доводи позивача щодо роздрукування верхньої частини чеку.
Відомості про заміну контрольної стрічки у реєстраторі розрахункових операцій в матеріалах справи відсутні.
Пунктом 4 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» встановлено, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:
двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання.
Відповідно до розрахунку суми фінансових санкцій до рішення згідно акту перевірки № 0022/05/62/23/24644446 від 07.02.2011 року Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова фірма «Елегант» становить 340 грн.
Разом з тим суд зазначає, що відповідно п. 7 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Податкового кодексу України встановлено, що Штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.
Згідно до п. 3.1 ст. 3 Податкового кодексу України, податкове законодавство України складається з Конституції України; цього Кодексу; Митного кодексу України та інших законів з питань митної справи у частині регулювання правовідносин, що виникають у зв'язку з оподаткуванням ввізним або вивізним митом операцій з переміщення товарів через митний кордон України (далі - законами з питань митної справи); чинних міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування; нормативно-правових актів, прийнятих на підставі та на виконання цього Кодексу та законів з питань митної справи; рішень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань місцевих податків та зборів, прийнятих за правилами, встановленими цим Кодексом.
Безпосередньо Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (п. 1.1 ПКУ).
Таким чином, відповідальність за порушення норм Податкового кодексу України однозначно є відповідальністю за порушення податкового законодавства. З урахуванням цього, відповідальність за такі порушення у вигляді штрафних санкцій за період з 1 січня по 30 червня 2011 року не повинна перевищувати 1 гривні за кожне порушення.
Виходячи із вищевикладеного, суд вважає, що податковим органом протиправно прийнято податкове повідомлення-рішення в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 340 грн.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не доведено, що оскаржувані рішення про застосування штрафних санкцій були прийнято законно, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач, приймаючи податкові повідомлення-рішення, діяв на підставі, в межах повноважень, що передбачені законодавством, з метою, з якою це повноваження надане, але діяв не у спосіб, що передбачений законами, не обґрунтовано, без урахування усіх обставин, упереджено, фактично без урахування права позивача на участь у процесі прийняття рішення.
З урахуванням викладених обставин, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова фірма «Елегант» до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька про визнання недійсними та скасування податкових повідомлень-рішень, підлягає задоволенню.
Згідно ст. 94 КАС України з Державного бюджету України на користь позивача підлягають стягненню судові витрати.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова фірма «Елегант» до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька про визнання недійсним та скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми «С» № 0000592344, прийняте Державною податковою інспекцією у Ворошиловському районі м. Донецька 25.02.2011 р., про застосування до товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова фірма «Елегант»штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 340 грн.
Визнати протиправним та скасування податкове повідомлення-рішення форми «С» № 0000602344, прийняте Державною податковою інспекцією у Ворошиловському районі м. Донецька 25.02.2011 р., про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова фірма «Елегант» штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 15400 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова фірма «Елегант» судові витрати із сплати судового збору в розмірі 3 (три) грн. 40 коп.
Повний текст постанови виготовлений 11 квітня 2011 р.
Постанова може бути оскаржена а апеляційному порядку до Донецького окружного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови особами, які беруть участь у справі, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя Шальєва В.А.