Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 квітня 2011 р. справа № 2а/0570/3189/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Ушенка С. В.
при секретаріКутафіній К.Ю.
за участю
прокурора - не зявився,
представника позивача - Скакун С.О. (за довіреністю),
представника відповідача - не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом заступника прокурора Донецької області прокурора міста Донецька в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Ворошиловському районі м. Донецька до Приватного підприємства «Райтел» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків, -
ВСТАНОВИВ:
Заступник прокурора Донецької області прокурор міста Донецька в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Ворошиловському районі м. Донецька звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Приватного підприємства «Райтел» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків в розмірі 15167,17 грн.
Прокурор в судове засідання не зявився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності суду не надав.
Представник позивача в судовому засіданні надав пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві, а також письмову заяву про уточнення позовних вимог, якою просить стягнути з відповідача суму заборгованості зі сплати страхових внесків в розмірі 13161,17 грн.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином за юридичною адресою, про що свідчать відповідні повідомлення про вручення поштового відправлення (повістки). Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності відповідач суду не надав.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши в судовому засіданні всі обставини справи і перевіривши їх наявними в ній доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.
Згідно п. 2 ст. 121 Конституції України на прокуратуру України покладений обовязок представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Відповідно до вимог ст.361 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. На підставі ст. 60 КАС України прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави на будь-якій стадії адміністративного процесу.
Управління Пенсійного фонду України в Ворошиловському районі м. Донецька є субєктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст.12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року №121/2001 з наступними змінами та доповненнями.
У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообовязкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.
Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обовязкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
Згідно ст. 1 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», в редакції, яка діяла до 01.01.2011р. (далі Закон), страхові внески це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обовязкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообовязкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Страхувальниками, відповідно до ст. 14 даного Закону, зокрема, є роботодавці, а саме: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, обєднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, обєднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами).
У відповідності до ч. 1, 2 ст. 15 Закону, платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в ч. 1 ст. 12 цього Закону; платниками страхових внесків до Накопичувального фонду є застраховані особи, зазначені в пунктах 1 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 та частині першій статті 12 цього Закону.
Страхувальники набувають статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду, а особи, визначені ч. 1 ст. 12 цього Закону, - з дня набрання чинності договором про їх добровільну участь (ч.3 ст. 15 Закону).
Приватне підприємство «Райтел» (ідентифікаційний код 32879888, 83086, Донецька область, м. Донецьк, вул. Артема, 27), 15.06.2004р. зареєстроване Виконавчим комітетом Донецької міської ради, є юридичною особою, включено до ЄДРПОУ, перебуває на обліку в УПФУ в Ворошиловському районі м. Донецька та до 01.01.2011р. було платником страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Процедура реєстрації та обліку платників внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), обчислення і сплати страхових внесків та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України підприємствами, установами, організаціями (далі - Підприємства) незалежно від форм власності, виду діяльності і господарювання та фізичними особами, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, подання страхувальниками звітності управлінням Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах (далі - органи Пенсійного фонду України) визначається Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663.
У відповідності з п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону, страхувальник зобовязаний нараховувати, обчислювати і сплачувати у встановлені строки та в повному обсязі страхові внески.
УПФУ в Ворошиловському районі м. Донецька проведено планову перевірку ПП «Райтел» з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення, повноти та сплати внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, інших платежів та надання достовірних відомостей до органів Пенсійного фонду за період з 15.06.2004р. по 01.10.2010р.
Згідно складеного акту № 03-18/356 від 25.10.2010р. про результати планової перевірки, виявлені порушення законодавства про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, яким встановлено порушення з боку відповідача ст. 19, 20 Закону.
За результатами перевірки, на підставі п. 4 ч. 9 ст. 106 Закону, відповідачем прийнято Рішення № 2304/02-51/32879888 від 04.11.2010р. про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків, яким до ПП «Райтел» застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 5300,21 грн.
Рішенням УПФУ в Ворошиловському районі м. Донецька № 2383/02-51/32879888 від 10.11.2010р. про застосування фінансових санкцій за донарахування органом ПФУ або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків, ПП «Райтел» донараховано страхових внесків у сумі 7309,28 грн. та застосовано фінансові санкції в розмірі 2558,22 грн.
Зазначені рішення отримано відповідачем 12.11.2010р.
Відповідач станом на 26.11.2010р., з урахуванням часткової суми сплати в розмірі 2006,54 грн., має заборгованість зі сплати страхових внесків до УПФУ в Ворошиловському районі м. Донецька в сумі 13161,17 грн., яка підтверджується розрахунками суми страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, роздруківкою особової картки боржника. та вищезазначеними Рішеннями.
З метою погашення заборгованості позивачем були надіслані на адресу відповідача вимоги про сплату заборгованості.
Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону, страхові внески до Пенсійного фонду України є цільовим загальнообовязковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Невиконання цього обовязку платниками страхових внесків приводить до неповного формування коштів Пенсійного фонду України, і як наслідок, до несвоєчасних виплат пенсій пенсіонерам, що є порушенням ст. 46 Конституції України.
Приписами ст. 19 Закону визначено, що страхові внески до солідарної системи для роботодавця нараховуються на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці», виплату винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших пяти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Згідно з ч. 4 ст. 20 Закону, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду.
Частиною 6 ст. 20 Закону передбачено, що страхувальники зобовязані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Згідно ч. 2 ст. 106 Закону, суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Частиною 13 статті 106 Закону встановлено, що протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення Пенсійного фонду про нарахування пені та накладення штрафів, страхувальник має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку.
Відповідно до п. 15 ст. 106 Закону, строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Розмір фінансової санкції та пені підтверджується відповідним розрахунком. Рішення відповідачем оскаржені не були, тобто є узгодженими.
Відповідно до ч. 3 ст. 106 Закону, Пенсійний фонд, у разі несплати страхувальником заборгованості по внескам на загальнообовязкове страхування (недоїмки), має право звернутись до суду з позовом про сплату недоїмки.
Факт наявності у ПП «Райтел» заборгованості перед УПФУ в Ворошиловському районі м. Донецька по сплаті страхових внесків в розмірі 13161,17 грн. підтверджується обліковою карткою боржника.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.
Таким чином суд, вважає, що позовні вимоги щодо стягнення з ПП «Райтел» суми боргу по сплаті страхових внесків в розмірі 13161,17 грн. є обґрунтованими і законними та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 9, 11, 14, 17, 18, 71, 86, 91, 94, 158-163, 167, 185, 186, 254 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов заступника прокурора Донецької області прокурора міста Донецька в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Ворошиловському районі м. Донецька до Приватного підприємства «Райтел» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Приватного підприємства «Райтел» (ідентифікаційний код 32879888, 83086, Донецька область, м.Донецьк, вул. Артема, 27) на користь Управління Пенсійного фонду України в Ворошиловському районі м.Донецька заборгованість зі сплати страхових внесків в розмірі 13161 (тринадцять тисяч сто шістдесят одна) грн. 17 коп.
Повний текст постанови виготовлено і підписано 08.04.2011р., її вступну та резолютивну частини проголошено в судовому засіданні 04.04.2011р. в присутності представника позивача та приєднано до матеріалів справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанови, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Ушенко С. В.