Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 квітня 2011 р. справа № 2а/0570/3901/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Череповського Є.В.
при секретаріПригода О.В.за участю:
представника позивача Артемова К.А.
відповідач ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Донецьку адміністративну справу за позовом Горлівського міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманих сум страхових послуг у розмірі 4 731,20 гривень,
В С Т А Н О В И В:
Горлівський міський центр зайнятості робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманих сум страхових послуг у розмірі 4 731,20 гривень.
В обґрунтування позову зазначив, що 05.09.2006 року до позивача за сприянням у працевлаштуванні звернувся відповідач, у звязку з чим 12.09.2006 року відповідачу було надано статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю.
При розслідуванні страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним в Порядку, затвердженому Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації від 13.02.2009 року № 60/62, встановлено, що ОСОБА_2 отримувала дохід від ЗАТ «Страхова компанія «Еталон» (м. Київ). Дата прийняття на роботу та дата звільнення не зазначені.
Факт працевлаштування відповідача підтверджується актом звірки правильності нарахування, своєчасності сплати страхових внесків Шевченківського районного центру зайнятості м. Києва за № 399 від 14.10.2008 року, згідно якого відповідач дійсно працював на ЩАТ «Страхова компанія «Еталон» (м. Київ) за договором доручення з 11.01.2007 року по 31.12.2009 року та отримував дохід.
За період з 11.01.2007 року по 06.09.2007 року відповідач отримав допомогу по безробіттю в сумі 4 731,20 гривень.
Горлівським МЦЗ відповідачу була направлена претензія від 21.11.2008 року № 5884, в якій пропонувалось добровільно сплатити суму боргу, однак відповіді або сплати суми боргу від ОСОБА_2 не надійшло.
На підставі викладеного просив стягнути з відповідача незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 4 731,20 гривень.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити в повному обсязі.
Відповідач у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що відповідач з особистою заявою від 05.09.2006 року звернувся до Горлівського міського центру зайнятості з метою працевлаштування. Наказом Горлівського міського центру зайнятості від 12.09.2006 року № НТ 060912 відповідачу надано статус безробітного та призначена допомога починаючи з 12.09.2006 року по 06.09.2007 року.
В результаті розслідуванні страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним в Порядку, затвердженому Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації від 13.02.2009 року № 60/62, встановлено, що ОСОБА_2 отримувала дохід від ЗАТ «Страхова компанія «Еталон» (м. Київ). Дата прийняття на роботу та дата звільнення не зазначені.
Факт працевлаштування відповідача підтверджується актом звірки правильності нарахування, своєчасності сплати страхових внесків Шевченківського районного центру зайнятості м. Києва за № 399 від 14.10.2008 року, згідно якого відповідач дійсно працював на ЩАТ «Страхова компанія «Еталон» (м. Київ) за договором доручення з 11.01.2007 року по 31.12.2009 року та отримував дохід.
Наказом Горлівського міського центру зайнятості від 13.09.2007 року № НТ 070913 припинено виплату відповідачу допомоги по безробіттю. Наказом Горлівського міського центру зайнятості від 14.09.2007 року № НТ 070914 відповідач був знятий з обліку.
За період знаходження на обліку в центрі зайнятості в якості безробітного за період з 11.01.2007 року по 06.09.2007 року відповідачу була нарахована та сплачена допомога по безробіттю в сумі 4 731,20 гривень.
Горлівським МЦЗ відповідачу була направлена претензія від 21.11.2008 року № 5884, в якій пропонувалось добровільно сплатити суму боргу, але до теперішнього часу суму боргу відповідачем добровільно не повернута.
У відповідності до статті 14 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування страхові фонди є органами, які здійснюють керівництво та управління окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, провадять роботу по збору акумуляції страхових внесків, контролюють використання коштів, забезпечують фінансування виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та здійснюють інші функції, згідно з затвердженими статутами.
Управління страховими Фондами здійснюються Правлінням фонду. Виконавча дирекція страхового Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Робочими органами виконавчої дирекції є її відділення.
Отже, у відповідних правовідносинах виконавчі дирекції Фонду соціального страхування, їх робочі органи виступають як суб'єкти владних повноважень у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Горлівський міський центр зайнятості у відповідності до ст. 12 3акону України N1533 від 02.03.2000р. "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, на якого п. 2 ст. 12 вищезгаданого Закону та Положенням покладені всі повноважні функції і центр зайнятості у даному випадку виступає як суб'єкт владних повноважень у відповідності до норм діючого законодавства.
Згідно ст.1 Закону України «Про зайнятість населення» №803-ХІІ від 01.03.1991р., зайнятість це діяльність громадян, повязана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що приносить доход у грошовій або іншій формі. До зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців.
Відповідно до ст.2 зазначеного Закону, безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Абзацем 2 п. 2 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу і безробітних, затвердженого постановою КМУ від 14.02.2007р. №219 із змінами, затвердженими постановою КМ України від 16.07.2008р. №640 передбачено, що зайняті громадяни, які бажають змінити професію або місце роботи, влаштуватися на роботу за сумісництвом чи у вільний від навчання час і звернулися до державної служби зайнятості, підлягають обліку. Під час прийому таких громадян працівник центру зайнятості проводить консультацію, про що робить відповідний запис у картці.
Відповідно до п.п. 2, 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 1533-111 від 02.03.2000р., застраховані особи, зареєстровані у встановленому порядку як безробітні, зобовязані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обовязків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Враховуючи викладене, відповідач не мав права на отримання статусу безробітного та на виплату йому допомоги по безробіттю у вищевказаний період, а тому суд вважає необхідним стягнути з відповідача незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 4 731,20 гривень.
Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалено на користь сторони субєкта владних повноважень, судовий збір з відповідача, який не є субєктом владних повноважень, не стягується.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8-11, 17-20, 69-72, 88, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Горлівського міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманих сум страхових послуг у розмірі 4 731,20 гривень - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_2 (84617, АДРЕСА_1) на користь Горлівського міського центру зайнятості (84617, Донецька область, м. Горлівка, вул. Гагаріна, 48, ЄДРПОУ 22032986) незаконно отриману суму страхових послуг у сумі 4 731 (чотири тисячі сімсот тридцять одну) гривню 20 копійок на р/р 37178300901021 в ГУДК України в Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 22032986.
Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 13 квітня 2011 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Череповський Є.В.