Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 березня 2011 р. справа № 2а/0570/1733/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді
при секретарі
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Лазарєва В.В.,
при секретарі Хлопові А.А.,
представника позивачаКалашнікової В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Донецького міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття, третя особа до ОСОБА_2 про стягнення безпідставно отриманої допомоги по безробіттю у розмірі 4989,42 грн., -
В С Т А Н О В И В:
01.02.2011 Донецький міський центр зайнятості робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення безпідставно отриманої допомоги по безробіттю у розмірі 4989,42 грн.
В обґрунтування позову позивач вказав, що до центру зайнятості звернулась ОСОБА_2 з метою пошуку роботи. Згідно наказу позивача 31.12.2008 їй було присвоєно статус безробітної та призначено допомогу по безробіттю. До того ж, з 15.05.2009 по 25.11.2009 відповідачу було припинено виплату допомоги по безробіттю та розпочато виплату матеріальної допомоги у період професійного навчання. Проте, в ході перевірки даних було встановлено, що відповідач під час перебування на обліку у центрі зайнятості відносилась до категорії зайнятого населення, мала статус фізичної особи-підприємця.
Таким чином, відповідачем було незаконно отримано допомогу по безробіттю у розмірі 4989,42 грн.
Просив стягнути з ОСОБА_2 суму незаконно отриманої допомоги по безробіттю у розмірі 4989,42 грн.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала, надала пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві та просила задовольнити позовні вимого з урахуванням заяви від 02.03.2011.
Відповідач в судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином. Проте, конверт повернувся з відміткою «за закінченням терміну зберігання». Згідно із ч. 11 ст. 35 КАС України розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином. За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідач був належним чином повідомлений про розгляд справи, у звязку з чим вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 звернулась до Донецького міського центру зайнятості з метою пошуку роботи.
Згідно із заявою відповідача від 31.12.2008 (а.с. 9), вона просила надати їй статус безробітної з виплатою допомоги по безробіттю, відповідно до Законів України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», та зазначила, що на час подання заяви не зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю на займається, пенсію не отримує, не має права на пенсію за віком, в тому числі й на пільгових умовах та на пенсію за вислугу років.
Також вказала, що у разі подання до центру зайнятості документів, що містять неправдиві відомості, а також неповідомлення про отримання будь-якого доходу в період перебування на обліку в службі зайнятості, зобовязується добровільно повернути зайво виплачене матеріальне забезпечення на випадок безробіття.
Згідно наказу позивача від 31.12.2008 № НТ 081231 ОСОБА_2 був присвоєний статус безробітної та розпочата виплата допомоги по безробіттю, що підтверджується даними витягу з наказів від 15.10.2010 (а.с. 6-7).
Відповідно до п. 1 ст. 22 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу.
Пунктом 1 статті 23 Закону передбачено, що застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 22 цього Закону, розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу: до 2 років - 50 відсотків; від 2 до 6 років - 55 відсотків; від 6 до 10 років - 60 відсотків; понад 10 років - 70 відсотків.
Допомога по безробіттю виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: перші 90 календарних днів - 100 відсотків; протягом наступних 90 календарних днів - 80 відсотків; у подальшому - 70 відсотків.
Крім того, в період перебування на обліку в центрі зайнятості безробітна виявила бажання пройти курс професійної підготовки за навчальною програмою «Адміністратор, оператор компютерного набору» з виплатою матеріальної допомоги в період навчання, про що надала відповідну заяву (а.с. 10).
Як вбачається із вищевказаної заяви, відповідача було попереджено про відповідальність за самовільне припинення навчання, невідвідування занять та за відрахування за порушення дисципліни.
Відповідно до частини 2 статті 24 Закону України «Про зайнятість населення», професійна підготовка, підвищення кваліфікації і перепідготовка громадян організується державною службою зайнятості за її направленням у навчальних закладах, на підприємствах, в установах і організаціях (незалежно від їх підпорядкованості) згідно з укладеними договорами або у спеціально створюваних для цього навчальних закладах державної служби зайнятості за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Згідно із п. «б» ч. 1 ст. 25 вказаного Закону, держава створює умови незайнятим громадянам у поновленні їх трудової діяльності та забезпечує їм такі види компенсацій: виплата матеріальної допомоги в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації.
Відповідно наказу від 18.05.2009 № НТ 090518, відповідачу було припинено виплату допомоги по безробіттю, у звязку із проходженням останньою професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації з 15.05.2009 за направленням ДСЗ відповідно до пп. 4 п. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (а.с. 6-8).
Наказами від 18.05.2009 № НТ 090518 та від 25.11.2009 № НТ 091125 ОСОБА_2 було призначено матеріальну допомогу у період профнавчання з 15.05.2009 по 12.11.2009, у звязку із зарахуванням на навчання відповідно до п. 1 ст. 27 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та п. 5 «Порядку надання матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного» (а.с. 6-8).
Наказом від 02.12.2009 № НТ 091202 відповідачу було припинено здійснення виплат допомоги по безробіттю, у звязку із працевлаштуванням останньої відповідно до пп. 1 п. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (а.с. 6-8).
Як вбачається з витягу з наказів (а.с. 6-8), наказом позивача від 15.10.2010 № НТ 101015 було прийнято рішення про повернення коштів з 31.12.2008 по 30.11.2009 у встановленому порядку відповідно до п. 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Мінпраці та соціальної політики України від 20.11.2000 № 307.
В ході розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним проведеного Донецьким міським центром зайнятості в Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 р. N 60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13 лютого 2009 р. N 7-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 р. за N 232/16248 було встановлено, що відповідач ОСОБА_2 зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності згідно рішення Кіровського РВК від 13.06.2001 № 334 (лист виконкому Кіровської районної у м. Донецьку ради від 06.09.2010 № 01/12-4511(а.с. 13).
Як вбачається з зазначеного листа, скасування державної реєстрації ОСОБА_2 не проводилась.
Підпунктом 1 частини 2 статті 36 Закону України «Про загальнообовязкове держане страхування на випадок безробіття» передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно із ч. 3 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, у тому числігромадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців.
Отже, на момент звернення та перебування на обліку в центрі зайнятості ОСОБА_2 відносилась до категорії зайнятого населення, а саме: була зареєстрована як фізична особа-підприємець.
Відповідно до п. 6 вказаного Порядку, у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до частини 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до абз. 14 п. 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року № 219, громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку з дня виявлення факту подання недостовірних даних, що мав місце під час перебування особи на обліку як безробітної, або неповідомлення державної служби зайнятості про виїзд за межі України з метою працевлаштування чи провадження іншої діяльності, спрямованої на отримання прибутку. Громадяни можуть зареєструватися в державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, після закінчення шести місяців з дати зняття їх з обліку за умови, що вони повернули отримані кошти.
Сума незаконно отриманого матеріального забезпечення ОСОБА_2 складає у розмірі 4989,42 грн., а саме: 2891,61 грн. матеріальне забезпечення; 2097,81 грн. вартість навчання безробітної, що підтверджується даними відповідних Довідок (а.с. 12, 15).
Позивачем на адресу відповідача надсилався лист щодо добровільної сплати незаконно отриманих сум (а.с. 16). Проте, визначена до сплати сума у добровільному порядку сплачена не була.
Відповідно до п. 9 Порядку, у разі коли кошти не повернено в установлений строк, питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку відповідно до законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідач в судове засідання не зявилась та не надала суду жодних доказів, які б спростовували доводи позивача, у звязку з чим суд вважає, що вимоги позивачів підлягають задоволенню в повному обсязі та з відповідача підлягає стягненню незаконно отримана сума в розмірі 4989,42 грн.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 8 - 11, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Донецького обласного центру зайнятості, Донецького міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття до ОСОБА_2 про стягнення безпідставно отриманої допомоги по безробіттю у розмірі 4989,42 грн., - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Донецького міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття (р/р 37176002002327 в ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016; код ЄДРПОУ 25671511, призначення платежу: повернення незаконно отриманої допомоги по безробіттю) суму виплаченої допомоги по безробіттю у розмірі 606 (шістсот шість) грн. 19 коп.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Донецького міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття (р/р 37176002002327 в ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016; код ЄДРПОУ 25671511, призначення платежу: повернення незаконно отриманої допомоги по безробіттю) суму виплаченої матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного у розмірі 2285 (дві тисячі двісті вісімдесят пять) грн. 42 коп.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Донецького міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття (р/р 37175301901001 в ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016; код ЄДРПОУ 03491004) витрати на професійне навчання у розмірі 2097 (дві тисячі девяносто сім) грн. 81 коп.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини 28 березня 2011 року.
Повний текст постанови складений 04 квітня 2011 року.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову Донецького окружного адміністративного суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Лазарєв В.В.