Постанова № 14970268, 11.04.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.04.2011
Номер справи
2а/0570/4072/2011
Номер документу
14970268
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 квітня 2011 р. справа № 2а/0570/4072/2011

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17

Донецькій окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучко В.М., у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м. Докучаєвську до Докучаєвського міського відділу головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про стягнення заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 662,02 грн.,-

В С Т А Н О В И В:

Державна податкова інспекція у м. Докучаєвську (надалі ДПІ у м. Докучаєвську, позивач) звернулась до суду із позовом про стягнення заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 662,02 грн. з Докучаєвського міського відділу головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області (далі Докучаєвський міський відділ ГУ МВС України в Донецькій області, відповідач).

Позовні вимоги мотивовані тим, що станом на 12.03.2011 року відповідач має податковий борг зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у загальному розмірі 662,02 грн., який складається з основного платежу у розмірі 510,83 грн., фінансової санкції у розмірі 92,92 грн. та пені у розмірі 58,27 грн. Приймаючи до уваги факт несплати Докучаєвським міським відділом ГУ МВС України в Донецькій області суми заборгованості у строк, встановлений чинним законодавством України, позивач просить стягнути наведені суми у судовому порядку.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Докучаєвський міський відділ головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області зареєстроване як юридична особа державним реєстратором виконавчого комітету Докучаєвської міської ради Донецької області 19 вересня 1992 року. Згідно з довідки серії АА № 051876 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) дата останньої реєстраційної дії проведена 28.07.2010 року за № 12611070004000235. Ідентифікаційний код юридичної особи 23314847, юридична адреса: 85740, Донецька область, м. Докучаєвськ, вул. Незалежності України, буд. 19. Відповідно до довідки про взяття на облік платника податків від 16.08.2010 року № 2740/10/28-014 Докучаєвський міський відділ ГУ МВС України в Донецькій області перебуває на податковому обліку в ДПІ у м. Докучаєвську з 08.12.1995 року за № 2740.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач самостійно визначив свої податкові зобовязання на підставі поданих до ДПІ у м. Докучаєвську податкових розрахунків збору з забруднення навколишнього природного середовища, якими відповідач визначив податкові зобовязання на 2008 рік, 2009 рік, 2010 рік та 2011 рік. Крім того, податковий борг складається також з суми нарахованих штрафних санкцій за несвоєчасну сплату цього податку, та нарахованої пені.

Так, податковий борг Докучаєвського міського відділу ГУ МВС України в Донецькій області складається з наступного:

за 2008 рік:

22,15 грн. - податкове зобовязання згідно розрахунку від 05.02.2008 року № 7450, строк сплати якої сплинув 19.02.2008 року;

20,50 грн. - податкове зобовязання згідно розрахунку від 06.05.2008 року № 1996, строк сплати якої сплинув 20.05.2008 року;

69,85 грн. - податкове зобовязання згідно розрахунку від 08.08.2008 року № 4015, строк сплати якої сплинув 19.08.2008 року;

33,36 грн. - податкове зобовязання згідно розрахунку від 03.11.2008 року № 5589, строк сплати якої сплинув 03.11.2008 року.

за 2009 рік:

51,60 грн. - податкове зобовязання згідно розрахунку від 22.01.2009 року № 7457, строк сплати якої сплинув 19.02.2009 року;

29,75 грн. - податкове зобовязання згідно розрахунку від 28.04.2009 року № 1792, строк сплати якої сплинув 20.05.2009 року;

4,68 грн. - податкове зобовязання згідно розрахунку від 29.07.2009 року № 4148, строк сплати якої сплинув 19.08.2009 року;

87,97 грн. - податкове зобовязання згідно розрахунку від 14.10.2009 року № 5742, строк сплати якої сплинув 19.11.2009 року.

за 2010 рік:

10,02 грн. - пеня нарахована 10.02.2010 року;

38,25 грн. - податкове зобовязання згідно розрахунку від 25.01.2010 року № 7514, строк сплати якої сплинув 19.02.2010 року;

19,13 грн. - що складає 50% від суми податкового зобовязання 38,25 грн. згідно податкового повідомлення-рішення від 10.02.2010 року № 0000321500 за затримку на 1178 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання; строк сплати сплинув 22.02.2010 року;

10,75 грн. пеня нарахована 06.05.2010 року;

27,92 грн. - податкове зобовязання згідно розрахунку від 22.04.2010 року № 1474, строк сплати якої сплинув 20.05.2010 року;

13,61 грн. - що складає 50% від суми податкового зобовязання 27,21 грн. згідно податкового повідомлення-рішення від 19.05.2010 року № 0000771500 за затримку на 1172 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання; строк сплати сплинув 31.05.2010 року;

12,48 грн. пеня нарахована 18.08.2010 року;

45,34 грн. - податкове зобовязання згідно розрахунку від 02.08.2010 року № 3139, строк сплати якої сплинув 19.08.2010 року;

21,69 грн. - що складає 50% від суми податкового зобовязання 43,38 грн. згідно податкового повідомлення-рішення від 19.08.2010 року № 0001201500 за затримку на 1094 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання; строк сплати сплинув 30.08.2010 року;

11,51 грн. пеня нарахована 18.11.2010 року;

41,76 грн. - податкове зобовязання згідно розрахунку від 08.11.2010 року № 5032, строк сплати якої сплинув 19.11.2010 року;

19,64 грн. - згідно податкового повідомлення-рішення від 24.11.2010 року № 0001691500; строк сплати сплинув 06.12.2010 року.

за 2011 рік:

13,51 грн. пеня нарахована 17.02.2011 року;

37,70 грн. - податкове зобовязання згідно розрахунку від 09.02.2011 року № 6606, строк сплати якої сплинув 19.02.2011 року;

18,85 грн. - що складає 50% від суми податкового зобовязання 43,38 грн. згідно податкового повідомлення-рішення від 28.02.2011 року № 000051500 за затримку на 1094 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання; строк сплати сплинув 10.03.2011 року.

Таким чином, загальна сума заборгованості зі збору з забруднення навколишнього природного середовища у відповідача становить 662,02 грн.

В матеріалах справи відсутні докази щодо оскарження відповідачем зазначених сум.

Про факт існування у відповідача безперервної заборгованості перед бюджетом свідчать документи, що є в матеріалах справи. Так, з метою погашення такої заборгованості ДПІ у м. Докучаєвську приймалися заходи, передбачені чинними на час виникнення порушення Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме за юридичною адресою боржника направлялись перша та друга податкова вимоги (відповідно - від 23.02.2004 року № 1/37 та від 21.04.2004 року № 2/65). А також, рішенням начальника ДПІ у м. Докучаєвську від 06.06.2004 року № 24 прийнято рішення про стягнення коштів та продаж інших активів, що перебувають у власності відповідача. Вказані заходи не призвели до погашення заборгованості.

В матеріалах справи відсутні докази щодо оскарження відповідачем зазначених першої та другої податкових вимог, які направлені заявником на юридичну адресу відповідача, та які отримані відповідачем, про що свідчать підписи на поштових повідомленнях.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Пунктом 61.1 статті 61 Податкового кодексу України (ПКУ) визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 ПКУ, в межах їх повноважень (п. 61.2 ст.61 ПКУ).

Приписами статті 41 ПКУ встановлено, що контролюючими органами є, зокрема, органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

Право податкових органів на звернення до суду з питання щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини передбачене пп. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України.

Таким чином, позивач державна податкова інспекція у м. Докучаєвську є субєктом владних повноважень, та здійснює повноваження в даних правовідносинах надані їй чинним законодавством України.

У відповідності до ст. 44 ЗаконуУкраїни від 25.06.1991 року№ 1264-XII«Про охорону навколишнього природного середовища» (в редакції на момент виникнення податкового боргу) - збір за забруднення навколишнього природного середовища встановлюється на основі фактичних обсягів викидів, лімітів скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище і розміщення відходів, утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) (обчислюється пропорційно обсягу та активності радіоактивних відходів, а також для експлуатуючої організації ядерних установок атомних електростанцій - на основі показників виробництва електричної енергії за певний період, для інших суб'єктів діяльності у сфері використання ядерної енергії, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, - пропорційно активності радіоактивних матеріалів, та стягується одночасно з їх придбанням) та тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками (обчислюється пропорційно терміну зберігання радіоактивних відходів понад встановлений строк з урахуванням їх обсягу та активності).

Порядок встановлення нормативів збору і стягнення зборів за забруднення навколишнього природного середовища визначається Кабінетом Міністрів України.

Так, Постановою Кабінету Міністрів від 01.03.1999 року № 303 затверджений Порядок встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору (чинний на момент виникнення податкового боргу; далі Порядок № 303).

Пунктом 9 Порядку № 303 встановлено, що платники збору складають податкові розрахунки за формою, затвердженою центральним органом державної податкової служби, наростаючим підсумком за квартал, півріччя, дев'ять місяців та рік і подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби: 1) за місцем знаходження стаціонарних джерел забруднення - у разі здійснення викидів стаціонарними джерелами забруднення та скидів; 2) за місцем знаходження спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів - у разі розміщення відходів; 3) за місцем перебування платника збору на податковому обліку - у разі здійснення викидів пересувними джерелами забруднення; 3-1) за місцем перебування платника збору на податковому обліку - в разі утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) та тимчасового зберігання радіоактивних відходів їх виробниками.

Платники збору протягом десяти календарних днів, що настають після граничного строку подання податкового розрахунку, сплачують збір: 1) за місцем знаходження стаціонарних джерел забруднення - у разі здійснення викидів стаціонарними джерелами забруднення та скидів; 2) за місцем знаходження спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів - у разі розміщення відходів; 3) за місцем перебування платника збору на податковому обліку - у разі здійснення викидів пересувними джерелами забруднення. 4) за місцем перебування платника збору на податковому обліку - в разі утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) та тимчасового зберігання радіоактивних відходів їх виробниками (п. 10 Порядку № 303).

Платники перераховують суми збору одним платіжним дорученням на рахунки, відкриті в територіальних органах Державного казначейства, які здійснюють розподіл цих коштів у співвідношенні, визначеному законом (п. 11 Порядку № 303).

Платники несуть відповідальність за правильність обчислення та своєчасну сплату збору згідно із законодавством. Не внесені своєчасно кошти збору стягуються з платників у встановленому законодавством порядку. Сплата збору не звільняє юридичних і фізичних осіб від відшкодування збитків, завданих порушенням природоохоронного законодавства (п. 13 Порядку № 303).

Контроль за своєчасністю та повнотою сплати збору здійснюється органами державної податкової служби (п. 15 Порядку № 303).

За положеннями п. 16.1, 16.4.1 ст. 16 Закону України Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинний на момент виникнення податкового боргу), після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобовязання на суму податкового боргу нараховується пеня, яка розраховується виходячи із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

За несплату у встановлені строки погашення узгоджених сум податкового зобовязання з податку на додану вартість, позивачем на суму податкового боргу нарахована пеня, сума якої наведена вище. Судом встановлено, що пеня станом на 12.03.2011 року не сплачена.

Платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (п. 110.1 ст. 110 ПКУ), зокрема: фінансову відповідальність (пп. 111.1.1 п. 111.1 ст. 111 ПКУ).

Фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з Податковим кодексом України та іншими законами. Фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені (п. 111.2 ст. 111 ПКУ).

Відповідно до п. 113.3 ст. 113 Податкового кодексу України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Судом встановлено, що позивачем до відповідача застосовані фінансові санкції (штраф), який не сплачено в установлені строки.

Приписами статті 16 Податкового кодексу України визначені зобовязання платників податків, один з яких зобовязує, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Підпунктом 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків в установлені строки, визначається сумою податкового боргу платника податків.

Податковий борг - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання (пункт 1.3 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»).

Податковим кодексом України (далі ПКУ) встановлено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання ( пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).

З огляду на наведене, оскільки податкове зобовязання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, нарахованих штрафних санкцій та пені Докучаєвським міським відділом ГУ МВС України в Донецькій області не сплачено в установлений строк, таке зобов'язання є податковим боргом.

Приписами Податкового кодексу України встановлені обовязки платників податків, такі як, виконання законних вимог контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач має податковий борг зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 662,02 грн.

Наведені розрахунки відповідають положенням законодавства, фактичним обставинам справи та відповідачем не спростовані.

Судом встановлено, що відповідачем станом на 12.03.2011 року зазначена заборгованість не сплачена.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно зі статтею 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності.

Беручи до уваги те, що сума податкового боргу Докучаєвським міським відділом ГУ МВС України в Донецькій області у встановлені законодавством строки не сплачена, наявність вказаної заборгованості підтверджена матеріалами справи, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд дійшов висновку що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 162, 183-2 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов Державної податкової інспекції у м. Докучаєвську до Докучаєвського міського відділу головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області про стягнення заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 662,02 грн. задовольнити повністю.

Стягнути з Докучаєвського міського відділу головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області (ідентифікаційний код юридичної особи 23314847, юридична адреса: 85740, Донецька область, м. Докучаєвськ, вул. Незалежності України, буд. 19) на користь місцевого бюджету м. Докучаєвська (п/р 33119329700039, код платежу 19050200, отримувач платежу: банк УДК у Донецькій області, м. Донецьк, МФО 834016, ОКПО 34687242) заборгованість зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 662,02 грн. (шістсот шістдесят дві грн. 02 коп.).

Постанову виготовлено у нарадчій кімнаті 11 квітня 2011 року.

Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Суддя Чучко В.М.