Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 квітня 2011 р. справа № 2а/0570/4088/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Череповського Є.В.
при секретаріПригода О.В.
за участю:
представника позивачаПотьомкіна М.В.
представника відповідача ОСОБА_2
відповідачОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Краматорського міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_3 про стягнення допомоги по безробіттю у розмірі 23 745,92 гривень,
В С Т А Н О В И В:
Краматорський міський центр зайнятості робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_3 про стягнення суми переплати допомоги по безробіттю у розмірі 23 745,92 гривень.
В обґрунтування позову зазначив, що 06.01.2009 року відповідач підписав заяву про надання статусу безробітного, в який передбачено, що він в даний час не зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує.
Краматорським міським центром зайнятості, при розслідуванні страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, при звіренні бази даних платників до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття та бази даних осіб, зареєстрованих як безробітні, стало відомо, що ОСОБА_3 зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності з 06.01.1993 року.
Краматорський МЦЗ направив запит до державного реєстратора та отримав відповідь, що станом на 19.08.2010 року ОСОБА_3 не припинив підприємницьку діяльність.
Таким чином за період з 02.01.2009 року по 27.12.2009 року ОСОБА_3 незаконно отримав матеріальне забезпечення на випадок безробіття у сумі 23 745,92 гривень.
ОСОБА_3 пропонувалось добровільно сплатити отриману допомогу по безробіттю, але ним допомога по безробіттю добровільно повернута не була.
На підставі викладеного просив стягнути з відповідача переплачену допомогу по безробіттю в сумі 23 745,92 гривень.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Відповідач у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог в повному обсязі. Надав до суду письмові заперечення.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача та відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що 06.01.2009 року відповідач підписав заяву про надання статусу безробітного, в який передбачено, що він в даний час не зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує.
Краматорським міським центром зайнятості, при розслідуванні страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, при звіренні бази даних платників до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття та бази даних осіб, зареєстрованих як безробітні, стало відомо, що ОСОБА_3 зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності з 06.01.1993 року.
Краматорський МЦЗ направив запит до державного реєстратора та отримав відповідь, що станом на 19.08.2010 року ОСОБА_3 не припинив підприємницьку діяльність.
Наказом Краматорського міського центру зайнятості від 06.01.2009 року № НТ 090106 відповідачу надано статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю з 02.01.2009 року по 27.12.2009 року.
За період знаходження на обліку в центрі зайнятості в якості безробітного за період з 02.01.2009 року по 27.12.2009 року ОСОБА_3 незаконно отримав матеріальне забезпечення на випадок безробіття у сумі 23 745,92 гривень.
У своїх запереченнях відповідач зазначив, що відповідно до рішення Краматорського міського суду Донецької області від 03.12.1998 року у справі № 2-1799/98, яке вступило в законну силу 14.12.1998 року, державна реєстрація від 06.01.1993 року суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_3 - скасована.
Але, суд зазначає, що фактично відповідачем не були подані документи для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності у встановленому законодавством порядку та до теперішнього часу він не позбавлений статусу фізичної особи підприємця.
Також, відповідач зазначає, що згідно довідки Державної податкової інспекції у місті Краматорську Донецької області від 28.10.2010 року за № 42080/10/17-213 ОСОБА_3 не одержував доходу з 01.01.194 року по 30.09.2010 року.
Але, згідно до п. б ч. 3 ст. 1 Закону України, в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно доЗакону України "Про особисте селянське господарство" - не залежно від того, чи отримують вони доходи чи ні.
Отже, станом на теперішній час відповідач добровільно не сплатив суму незаконно отриманої допомоги по безробіттю.
У відповідності до статті 14 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування страхові фонди є органами, які здійснюють керівництво та управління окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, провадять роботу по збору акумуляції страхових внесків, контролюють використання коштів, забезпечують фінансування виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та здійснюють інші функції, згідно з затвердженими статутами.
Управління страховими Фондами здійснюються Правлінням фонду. Виконавча дирекція страхового Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Робочими органами виконавчої дирекції є її відділення.
Отже, у відповідних правовідносинах виконавчі дирекції Фонду соціального страхування, їх робочі органи виступають як суб'єкти владних повноважень у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Краматорський міський центр зайнятості у відповідності до ст. 12 3акону України N1533 від 02.03.2000р. "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, на якого п. 2 ст. 12 вищезгаданого Закону та Положенням покладені всі повноважні функції і центр зайнятості у даному випадку виступає як суб'єкт владних повноважень у відповідності до норм діючого законодавства.
Згідно ст.1 Закону України «Про зайнятість населення» №803-ХІІ від 01.03.1991р., зайнятість це діяльність громадян, повязана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що приносить доход у грошовій або іншій формі. До зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців.
Відповідно до ст.2 зазначеного Закону, безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Абзацем 2 п. 2 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу і безробітних, затвердженого постановою КМУ від 14.02.2007р. №219 із змінами, затвердженими постановою КМ України від 16.07.2008р. №640 передбачено, що зайняті громадяни, які бажають змінити професію або місце роботи, влаштуватися на роботу за сумісництвом чи у вільний від навчання час і звернулися до державної служби зайнятості, підлягають обліку. Під час прийому таких громадян працівник центру зайнятості проводить консультацію, про що робить відповідний запис у картці.
Відповідно до п.п. 2, 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 1533-111 від 02.03.2000р., застраховані особи, зареєстровані у встановленому порядку як безробітні, зобовязані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обовязків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Враховуючи викладене, відповідач не мав права на отримання статусу безробітного та на виплату йому допомоги по безробіттю у вищевказаний період, а тому суд вважає необхідним стягнути з відповідача незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 23 745,92 гривень.
Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалено на користь сторони субєкта владних повноважень, судовий збір з відповідача, який не є субєктом владних повноважень, не стягується.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8-11, 17-20, 69-72, 88, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Краматорського міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_3 про стягнення допомоги по безробіттю у розмірі 23 745,92 гривень, задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_3 (АДРЕСА_1) на користь Краматорського міського центру зайнятості (84333, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Румянцева, 4) допомоги по безробіттю у розмірі 23745 (двадцять три тисячі сімсот сорок п'ять) гривень 92 копійки на р/р 37173300901059 в УДК Донецької області, МФО 834016, ЄДРПОУ 23419575.
Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України
Вступну та резолютивну частини постанови виготовлено у нарадчій кімнаті та проголошено 11 квітня 2011 року в присутності сторін.
Повний текст постанови виготовлено 14 квітня 2011 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Череповський Є.В.