Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 квітня 2011 р. Справа № 2а/0470/2822/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Горбалінського В.В. при секретаріКошлі А.О. за участю: представника позивача представника відплвідача Третьякової О.В. Поташнікова Є.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції до Комунального підприємства "Павлоградтеплоенерго" про стягнення заборгованості в розмірі 3 828 986 грн. 72 коп., - ВСТАНОВИВ: 10.03.2011 року Західно-Донбаська обєднана державна податкова інспекція Дніпропетровської області звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про стягнення з комунального підприємства «Павлоградтеплоенерго» заборгованості по податку на додану вартість 2703 298,15 грн., по податку на прибуток підприємств 1119439,77 грн.та адміністративним штрафам та інших санкцій в розмірі 6 248,80 грн. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що комунальне підприємство «Павлоградтеплоенерго» не сплатило податковий борг, який виник у звязку з порушенням вимог чинного законодавства, а саме: з недоплатою до державного бюджету самостійно нарахованих та нарахованих контролюючим органом узгоджених сум податкового зобовязання.
Представник позивача в судове засідання зявилась, надала пояснення аналогічні доводам, викладеним у позовній заяві, та просила задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Також, у судове засідання зявився представник відповідача та позовні вимоги визнав в повному обсязі.
Суд, заслухавши пояснення сторін та дослідивши письмові докази в ній, встановив.
Комунальне підприємство «Павлоградтеплоенерго» зареєстровано, як субєкт підприємницької діяльності, виконавчим комітетом Павлоградської міської ради Дніпропетровської області 07.02.2003 року рішенням №04052229Ю0021797 та взято на облік у Західно-Донбаській обєднаній державній податковій інспекції Дніпропетровської області.
Відповідач є платником податків та зборів, передбачених Законом України «Про систему оподаткування» № 1251-ХІІ від 25.06.1991 року.
Відповідно до пп.4.1.1 п.4.1 ст.4 ЗУ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.
У відповідності до статтей 4, 5 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-ІІІ, у разі, коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом, то такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення-рішення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).
Абзацом 3 пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачено, що у разі визначення податкового зобовязання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 зазначеного Закону, платник податків зобовязаний погасити нараховану суму податкового зобовязання протягом 10 календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків, коли протягом такого строку платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Комунальним підприємством «Павлоградтеплоенерго» були подані до податкового органу декларації з податку на додану вартість, в яких самостійно визначено суму податкових зобовязань: №31239 від 18.06.2010 року на суму 160427,00 грн.; №40644 від 19.07.2010 року на суму 178703,00 грн.; №50456 від 20.08.2010 року на суму 222255,00 грн.; №53236 від 17.09.2010 року на суму 211755,00 грн.; №63155 від 19.10.10 року на суму 244523,00 грн.; №72811 від 22.11.2010 року на суму 208677,00 грн.; №75872 від 20.12.10 року на суму 166823,00 грн.; № 9006456432 від 20.01.2011 року на суму 150823,00 грн. Загальна сума податкового зобовязання, визначеного у деклараціях, становить 1543986,00 грн.
Західно-Донбаською обєднаною державною податковою інспекцією Дніпропетровської області проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності та несплати узгодженої суми податкових зобовязань по податку на додану вартість КП «Павлоградтеплоенерго». Під час перевірки позивачем було виявлено несплату самостійно визначеного узгодженого податкового зобовязання. За результатами перевірки податковим органом складено акт № 195/15-213-03342250 від 18.06.2010 року. На підставі зазначеного акту винесено податкове повідомлення-рішення за №0004121542/0 від 18.06.2010 року на суму 267121,08 грн., яке було вручене головному бухгалтеру 18.06.2010 року.
02.02.2010 року позивачем проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності та несплати узгодженої суми податкових зобовязань по податку на додану вартість КП «Павлоградтеплоенерго». За результатами складено акт перевірки № 382/15-213-03342250 від 02.12.2010 року та прийнято податкове повідомлення - рішення №0006281542/0 від 15.12.2010 року яким визначена сума штрафних санкцій в розмірі 158045,55 грн., яке направлено поштовим відправленням та вручено відповідачу 22.12.2010 року.
За результатами перевірки проведеної 01.09.2010 року складено акт №280/15-213-03342250 від 01.09.2010 року та прийнято податкове повідомлення рішення яким визначена суму штрафних санкцій за несплату податку на додану вартість в розмірі 279491,54 грн. Зазначене податкове повідомлення рішення оскаржувалось відповідачем, але рішенням ДПА у Дніпропетровській області №2081/10/25-008 залишено без змін.
Згідно пп.16.1.1 п.16.1, пп. 16.4.1 п.16.4 ст.16 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-ІІІ, після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
На підставі вищезазначеної норми на суму податкового боргу була нарахована пеня з податку на додану вартість в сумі 454653,98 грн.
Також, судом встановлено, що у звязку з несвоєчасною сплатою податкового зобовязання з податку на прибуток підприємств, Західно-Донбаською ОДПІ Дніпропетровської області нарахована пеня в розмірі 1119439,77 грн.
16.06.2010 року податковим органом проведено перевірку, за результатами якої складено акт № 309/24-03342250 від 16.06.2010 року та винесено податкове повідомлення рішення за №0000022440/0 від 23.06.2010 року, в якому визначена сума штрафних санкцій за самостійне відчуження активів, які перебувають в податковій заставі в розмірі 4351,20 грн. Зазначене рішення було направлене відповідачу та вручене 23.06.2010 року.
У відповідності до п.5.1 ст.5 Закону України № 2181-ІІІ, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.
У відповідності до пп.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону України № 2181-ІІІ, податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до п.4.2 та 4.3 ст.4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених пп.5.2.2 цього Закону.
Отже, враховуючи вищевикладене податкове зобовязання є узгодженим.
Загальна суму узгодженого податкового зобовязання з податку на додану вартість складає 2703298,15 грн., з податку на прибуток підприємств 1119439,77 грн. та по адміністративним штрафам в розмірі 6248,80 грн.
Відповідно до п. 1.2 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов'язання це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Згідно пп.6.2.1. п.6.2 ст. 6 зазначеного Закону у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження із повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові повідомлення.
У разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.
Західно-Донбаською обєднаною державною податковою інспекцією Дніпропетровської області були сформовані перша податкова вимога від 27.05.2003 року №1/630 на суму 610354,52 грн. та друга податкова вимога від 03.07.2003 року №2/824 на суму 832994,42 грн., які отримані відповідачем, що підтверджується підписом головного бухгалтера.
Згідно з п.6.2.5 ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі несплати податкових вимог, інші вимоги не формуються та не надсилаються.
У звязку з тим, що відповідач не відреагував на вищезазначені вимоги та не погасив заборгованість, інші вимоги податковим органом не формувались.
Отже, враховуючи вищевикладене, загальна сума боргу КП «Павлоградтеплоенерго» складає з податку на додану вартість складає 2703298,15 грн., з податку на прибуток підприємств 1119439,77 грн. та по адміністративним штрафам в розмірі 6248,80 грн., що підтверджується податковими повідомленнями рішеннями та іншими матеріалами справи.
Згідно до ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.п. 16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платники податків зобовязані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
У відповідності до п. 95.1 ст.95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.3 ст.95 цього Кодексу стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.
Статтею 124 Конституції України передбачено, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади (до яких належать органи державної податкової служби) та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Приймаючи до уваги викладене та враховуючи, що на час розгляду справи сума боргу відповідачем не сплачена в добровільному порядку, відповідних доказів суду не надано, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому, податкові зобовязання відповідача підлягають погашенню за рахунок примусовому стягнення його активів.
У судовому засіданні представник позивача заявив клопотання про розстрочення суми податкового боргу у розмірі 3828 986,72 грн. на 36 місяців (по 106360,74 грн. щомісячно) з відстрочкою першого платежу до 01.01.2012 року.
В обґрунтування клопотання представник відповідача зазначив, що дана заборгованість утворилась в результаті важким фінансовим становищем підприємства та надав наступні письмові докази: звіти підприємства про фінансові результати за 2010 рік; баланс за 2010 рік; зведені результати дебіторсько-кредиторської заборгованості за 2010 рік.
Представник позивача проти заявленого клопотання не заперечувала, що підтверджується клопотанням, наявним в матеріалах справи.
Відповідно до ч.1 ст. 257 КАС України, у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
Отже, за наявності вищевикладених підстав та з урахуванням усіх обставин у справі, суд дійшов висновку задовольнити клопотання КП «Павлоградтеплоенерго» про розстрочення податкового боргу, встановивши певний строк виконання постанови з метою уникнення несприятливих наслідків для прав та інтересів відповідача та цілей позивача, спрямованими на поповнення Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 11, 14, 70, 71, 72, 86, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Західно-Донбаської обєднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області до комунального підприємства «Павлоградтеплоенерго» про стягнення заборгованості в розмірі 3828 986,72 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з комунального підприємства «Павлоградтеплоенерго» (код ЄДРПОУ 03342250):
- до державного бюджету суму податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 2703298,15 грн. (два млн. сімсот три тисячі двісті девяносто вісім грн. 15 коп.);
- до місцевого бюджету суми податкового боргу п податку на прибуток підприємств, що належать до комунальної власності в розмірі 1119439,77 грн. (один млн. сто девятнадцять тисяч чотириста тридцять девять грн. 77 коп.);
-до державного бюджету суму податкового боргу по адміністративним штрафам та інших санкцій в розмірі 6248,80 грн. (шість тисяч двісті сорок вісім грн. 80 коп.).
Розстрочити сплату суми податкового боргу в розмірі 3828 986,72 грн. на 36 місяців рівними частками зі сплатою 106360,74 грн. щомісячно та зі сплатою останнього платежу у розмірі 106360,82 грн. з відстрочкою строку сплати першого платежу до 01.01.2012 року.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Текст постанови складений в повному обсязі 19.04.2011 року.
Суддя В.В. Горбалінський