Рішення № 14951825, 06.04.2011, Господарський суд Волинської області

Дата ухвалення
06.04.2011
Номер справи
5004/300/11
Номер документу
14951825
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" квітня 2011 р.

Справа № 5004/300/11

за позовом Прокурора міста Луцька в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики Дочірньої компанії “Газ України” Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України”в особі Волинської філії Дочірньої компанії “Газ України”Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України”

до відповідача: Державного комунального підприємства "Луцьктепло"

про стягнення заборгованості у сумі 17 474613,53грн.

Суддя Черняк Л. О.

ПРЕДСТАВНИКИ:

від позивача: Соколовський А.В.–представник, дов. №113/10 від 23.12.2010 року.

від відповідача : Дуда Л.М., - начальник відділу юридичної та кадрової роботи довіреність №46/08 від 05.01.2011р.

В судовому засіданні взяв участь: Остапчук С.О., прокурор відділу представництва інтересів громадян та держави в судах прокуратури області, посвідчення від 25.09.2009 року №224

Оскільки прокурор та представники сторін не заявили клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу, то протокол судового засідання ведеться з дотриманням вимог ст. 81 –1 ГПК України без забезпечення повного фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Відповідно до ст. 20 Господарського процесуального кодексу України роз’яснено право відводу судді. Відводу судді не заявлено. На підставі ст. 22 ГПК України роз’яснено процесуальні права та обов’язки сторін.

Суть спору: Прокурор Луцького району в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики Дочірньої компанії “Газ України” Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України” в особі Волинської філії ДК “Газ України” НАК “Нафтогаз України” заявив позов (з урахуванням уточнення суми пені, 3% річних і інфляційних) про стягнення з Державного комунального підприємства "Луцьктепло" 16 960 343,25грн. заборгованості по оплаті за поставку природного газу, пені в сумі 243311,12грн., 3% річних від простроченої суми в сумі 47614,70грн., інфляційних втрат в сумі 223344,46грн.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав.

Відповідач у відзиві на позовну на позовну заяву №1619/08 від 14.03.2011 року, проти позову заперечив, посилаючись на важке фінансове становище, а також просить зменшити розмір пені, посилаючись на те, що найбільшим боржником підприємства є населення , яке, відповідно до ст. 1 Закону України “Про тимчасову заборону стягнення з громадян України пені за несвоєчасне внесення плати за житлово-комунальні послуги”від 13.11.96 року, звільнене від сплати пені. Відповідно до п. 1.1. договору №06/10-11/93-ТЕ-2 від 14.10.2010р. про закупівлю природного газу за державні кошти “газ, що постачається за цим договором, використовується Покупцем виключно для надання населенню та релігійним організаціям послуг з опалення та гарячого водопостачання.”. Відповідно до довідки використання газу по даному договору частка теплової енергії, що використовується для потреб населення становить 99, 94 %, для релігійних організацій 0,06 %. Враховуючи викладене, а саме рівень виконання відповідачем зобов’язань в цілому по договору за спожитий природний газ (проведена повна оплата за жовтень 2010 р. та частково за листопад 2010р.), майновий стан ДКП “Луцьктепло”, нарахування позивачем в якості компенсації за прострочення виконання зобов'язань з оплати 3% річних, існуючу нерівність щодо застосування відповідальності до позивача та споживачів - населення за неналежне виконання зобов'язань з оплати, що в свою чергу свідчить про наявність виняткових обставин, керуючись ст. 233 ГК України, просить зменшити розмір пені, належної до сплати за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань на частку споживання природного газу, яка використовується для виробництва теплової енергії, що використовується для потреб населення, а саме на 99, 94 %.

Із досліджених наявних матеріалів справи, пояснень прокурора та представників сторін, господарський суд, —

В С Т А Н О В И В:

14.10.2010р. між Дочірньою компанією “Газ України” Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України”(постачальник) та Державним комунальним підприємством "Луцьктепло" (покупець) був укладений договір №06/10-11/93-ТЕ-2 про закупівлю природного газу за державні кошти. (а.с.20-24).

Згідно пункту 1.1 та пункту 1.2 договору постачальник згідно з цим договором зобов’язується передати у власність покупцю в період з 01.10.2010р. по 31.12.2010р. природний газ, а покупець зобов’язується прийняти від постачальника та оплатити природний газ в обсязі до 17 293,00 тис. куб. м. в тому числі по місяцях: в жовтні 2010 року - 3525,0 тис. куб. м., в листопаді 2010 року - 6082,0 тис. куб. м., в грудні 201 року - 7686,0 тис. куб. м. (а.с.20).

Згідно п. 3.1 договору поставки природного газу № 06/10-11/93-ТЕ-2 від 14.10.10 ціна за 1000 куб.м. природного газу становила 1309,20 грн. з ПДВ.

Пунктом 2.2 додатку № 1 від 14.10.2010 року до договору про закупівлю природного газу за державні кошти № 06/10-11/93-ТЕ-2 від 14.10.10 передбачено, що приймання-передача газу, поставленого постачальником покупцеві у відповідному місяці поставки оформлюється актом приймання-передачі газу, в якому зазначаються фактичні обсяги спожитого газу, його фактична ціна та вартість. Акт приймання-передачі газу складається за встановленою формою на підставі технічних актів приймання-передачі газу між газотранспортним підприємством та споживачами, з урахуванням планового обсягу поставки, наданого постачальником.

Згідно з п.4.1 договору № 06/10-11/93-ТЕ-2 від 14.10.10р. розрахунки проводяться шляхом поетапної оплати у такому порядку:

- перша оплата в розмірі 34 (тридцять чотири) відсотки від вартості запланованих місячних обсягів газу проводиться не пізніше 10 числа поточного місяця;

- подальші оплати проводяться плановими платежами по 33 (тридцять три) відсотки від вартості запланованих місячних обсягів газу до 20 та 30 (31) числа поточного місяця.

Остаточний розрахунок за фактично спожиті обсяги газу здійснюється на підставі акта приймання-передачі газу до 20 числа місяця, наступного за місяцем поставки газу.

Взяті на себе зобов’язання Постачальник в особі ДП “Газ України”НАК “Нафтогаз України”виконало повністю, що підтверджується актами передачі-приймання природного газу для надання населенню та релігійним організаціям послуг з опалення та гарячого водопостачання від 31 жовтня 2010 року, 30 листопада 2010 року, 31 грудня 2010року. (а.с. 28, 29 ,54)

Однак, за поставлений природний газ покупець розрахувався частково, внаслідок чого у відповідача перед позивачем станом на 10.02.2011 року виник борг в сумі 16960343,25 грн.

Згідно статті 526 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України (далі ГК України) суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Отже, вимога прокурора про стягнення з ДКП “Луцьктепло”заборгованості за поставлений природний газ в сумі 16960343,25 грн. підставна та підлягає до задоволення.

Згідно пункту 7.3.1 статті 7 договору у разі порушення покупцем умов п. 4.1 цього договору покупець зобов’язується сплатити пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу (а.с.22).

Частиною 2 статті 625 ЦК України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Позивачем нараховано пеню за період з 20.12.2010р. по 10.02.2011р. в сумі 243311,12 грн. (а.с.55).

Згідно зі ст. 1 ЗУ “Про тимчасову заборону стягнення з громадян України пені за несвоєчасне внесення плати за житлово-комунальні послуги” у зв’язку із невиконанням державою зобов’язань по виплаті заробітної плати, пенсій, стипендій, інших грошових виплат населенню тимчасово забороняється нараховувати по розрахунках з 01.10.1996р. та стягувати з громадян України пеню за несвоєчасне внесення квартирної плати та за житлово-комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична енергія, теплова енергія, водовідведення, утримання і експлуатація житла та при будинкових територій, сміттєзбирання, ліфтове господарство).

Відповідно до п.3 ст.83 ГПК України господарський суд, приймаючи рішення, має право зменшувати у виняткових випадках розмір неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов’язання.

Оскільки згідно договору № 06/10-11/93-ТЕ-2 від 14.10.10р. (п.1.1 абз.2) населення є основним субспоживачем теплової енергії, яка використовується для опалення, гарячого постачання (99,94% згідно довідки ДКП “Луцьктепло”від 05.04.2011 року №2097/08), та найбільшим боржником підприємства, беручи до уваги норму ст.1 ЗУ “Про тимчасову заборону стягнення з громадян України пені за несвоєчасне внесення плати за житлово-комунальні послуги”від 13.11.1996р., суд дійшов висновку про необхідність зменшення розміру пені, яка підлягає до стягнення з відповідача, на 99%, пропорційно частці споживання теплової енергії, яка використовується для опалення, гарячого постачання та інших господарських і технологічних потреб населення.

Таким чином позовні вимоги щодо стягнення пені слід задовольнити частково у розмірі 24331грн.

Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми.

З огляду на викладене, з відповідача за прострочення платежу слід стягнути 3% річних від простроченої суми в сумі 47614,70грн. та 223344,46грн. - інфляційних втрат.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України) з відповідача в доход державного бюджету необхідно стягнути державне мито в сумі 25 500 грн. 00 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн. 00 коп.

Керуючись статтями 33, 34, 43, 49, 80, 82-85 ГПК України, статтями 526, 625 ЦК України, статтею 193 ГК України, господарський суд -

В И Р І Ш И В:

1.Позов задоволити частково.

2.Стягнути з Державного комунального підприємства "Луцьктепло" (43007 м.Луцьк Волинської області, вул. Гулака Артемівського, 20, код ЄДРПОУ 30391925, п/р 260323014070 Філія Волинське обласне управління ВАТ "Державний ощадний банк України", МФО 303398) на користь Дочірньої компанії “Газ України” Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України” (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 1, код ЄДРПОУ 31301827, р/р 26008301970 в ВАТ "Державний ощадний банк України", МФО 300465) 16 960 343,25грн. –основної заборгованості, 47614,70грн. - 3% річних, 223344,46грн. - інфляційних втрат, 24 331грн. - пені, всього 17 255 633,16грн..

3. В стягненні 218980,12 коп. пені відмовити.

4. Стягнути з Державного комунального підприємства "Луцьктепло" (43007 м.Луцьк Волинської області, вул. Гулака Артемівського, 20, код ЄДРПОУ 30391925, п/р 260323014070 Волинське обласне управління ВАТ "Державний ощадний банк України", МФО 303398) в доход Державного бюджету України державне мито в сумі 25 500 грн. 00 коп. (одержувач коштів УДК у м. Луцьку, банк одержувача ГУДКУ у Волинській області, МФО: 803014, р/р 31113095700002, код економічної класифікації доходів 22050000) та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн. 00 коп. (одержувач коштів УДК у м. Луцьку, банк одержувача ГУДКУ у Волинській області, МФО: 803014, р/р31217259710002, код економічної класифікації доходів 22050000).

Суддя Л. О. Черняк

Повний текст рішення

складено та підписано

06.04.11