Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
02 березня 2011 року 10:47 № 2а-19433/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шейко Т.І. при секретарі судового засідання Деруга Н.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомВідкрите акціонерне товариство "Свемон Київ"
до Державна податкова інспекція у Деснянському районі м.Києва
проскасування повідомлень - рішень
за участю представників сторін:
від позивача: Стегній М.Л. - за довіреністю;
від відповідача: Нацюк В.В. - за довіреністю.
встановив:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Відповідача, в якому просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 07.08.2010 року № 0002092301/0 (№ 0002092301/1, № 0002092301/2, № 0002092301/3) від 18.10.2010 року № 0003082301/0 (№ 0003082301/1).
Позовні вимоги мотивовані тим, що Відкрите акціонерне товариство «Свемон-Київ»не погоджується з податковими повідомленнями рішеннями державної податкової інспекції у Деснянському районі та вважає їх такими, що винесені без достатнього врахування обставин справи, оскільки акт на підставі якого винесені дані податкові рішення-повідомлення та застосовано до товариства штрафні санкції, не містить доводів та обґрунтувань, які підтверджували б правомірність висновків Державної податкової інспекції у Деснянському районі м. Києва та застосування до позивача штрафних санкцій.
Невідповідність дійсним обставинам та вимогам податкового законодавства висновку акту перевірки, на думку позивача, полягає в тому, що Відкрите акціонерне товариство «Свемон-Київ»використовує слово «Київ»в найменуванні товариства не з комерційною метою, а виключно для визначення свого місцезнаходження.
На підставі вищезазначеного позивач в судовому засіданні просив суд позовні вимоги задоволити в повному обсязі.
Відповідач позов не визнав. В обґрунтування заперечень проти позовних вимог зазначив, що дії позивача вважає такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства, а висновок зроблений податковим органом, за результатами перевірки, законним та цілком обґрунтованим.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи вважає, що позов задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Державною податковою інспекцією у Деснянському районі м. Києва проведено перевірку Відкритого акціонерного товариства «Свемон-Київ»з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2007 року по 31.03.2010 року та іншого законодавства за період 01.04.2007 року по 31.03.2010 року про що складено Акт № 443/23-5/01190416 від 29.06.2010 року.
Так, за результатами перевірки зроблено висновок, що ВАТ «Свемон-Київ»порушено розділ ІІІ п.п. 6.2 Рішення ХVI сесії ХХІ скликання Київської ради народних депутатів від 15.02.1994 року №7 «Про введення збору за право використання символіки міста Києва», пп.. «а», «б»пп.. 4.2.2 ст.4 Закону України від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»виявлено заниження збору за право на використання символіки міста Києва всього у сумі 40889,20 грн., в тому числі за ІІ квартал 2007 року в сумі 2977,10 грн.. за ІІІ квартал 2007 року в сумі 3616,10 грн., за ІV квартал 2007 року в сумі 6674,00 грн., за І квартал 2008 року в сумі 2451,90 грн., за ІІ квартал 2008 року в сумі 10203,80 грн. за ІІІ квартал 2008 року в сумі 3594,50 грн., ІV квартал 2008 року в сумі 2137,80 грн., за І квартал 2009 року в сумі 942,00 грн. за ІІ квартал 2009 року в сумі 633,00 грн. за ІІІ квартал 2009 року в сумі 2140,00 грн., за ІV квартал 2009 року в сумі 5193,00 грн., за І квартал 2010 року в сумі 326,00 грн.
Такий висновок, викладений в акті, зводиться до неподання ВАТ «Свемон-Київ»розрахунків та несплату збору за право на використання символік міста Києва.
На підставі вказаного акту та внаслідок виявлених порушень податковим органом прийняті податкові повідомлення рішення від 07.08.2010 року № 0002092301/0 (№ 0002092301/1, № 0002092301/2, № 0002092301/3) від 18.10.2010 року № 0003082301/0 (№ 0003082301/1), правомірність, яких є предметом даного спору.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, позивач не погоджуючись з винесеним відносно нього податковим повідомленням рішенням від 08.07.2010 року № 0002092301/0, скористався своїм правом та оскаржив дане податкове повідомлення рішення в адміністративному порядку до Державної податкової інспекції у Деснянському районі м. Києва.
Рішенням Державної податкової інспекції у Деснянському районі м. Києва від 03.08.2010 року № 9306/10/25-029, оскаржуване податкове повідомлення-рішення залишене без змін, а скарга ВАТ «Свемон-Київ»без задоволення. За результатами розгляду скарги було прийнято податкове повідомлення-рішення від 03.08.2010 року № 0002092301/1 донараховані штрафні (фінансові) санкції по збору за право використання символіки м. Києва, оскільки податковим органом при дослідженні матеріалів перевірки, було зясовано, що під час застосування штрафних санкцій за І квартал 2010 року було застосовано штрафну санкцію у розмірі 50% за 3 періоди і становить 163,00 грн., що не відповідає вимогам пп. 17.1.2 п.17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», так як сума штрафної санкції повинна становити 170,00 грн., а тому слід збільшити суму штрафної санкції у розмірі 7,00 грн. за І квартал 2010 року.
Позивач, не погодився з вказаним рішенням Державної податкової інспекції у Деснянському районі м. Києва та подав повторну скаргу до Державної податкової адміністрації м. Києва, проте рішення залишене без змін, а скарга без задоволення.
Суд розділяє позицію податкового органу про порушення позивачем вимог податкового законодавства, вважає доводи податкового органу доведеними, а податкові повідомлення-рішення правомірними, виходячи з наступного.
Згідно ст.12 Декрету Кабінету Міністрів України від 20.05.1993 року № 56-93 «Про місцеві податки і збори» збір за право на використання символіки м. Києва на лежить до місцевих податків і зборів.
Відповідно до розділу ІІІ рішення Рішення ХVI сесії ХХІ скликання Київської ради народних депутатів від 15.02.1994 року №7 «Про введення збору за право використання символіки міста Києва», ВАТ «Свемон-Київ»є платником збору за право на використання символіки міста Києва.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Законом України «Про систему оподаткування»визначено принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обовязкові платежі) до бюджетів та державних цільових фондів, а також права, обовязки і відповідальність платників.
Статтею 4 Закону України «Про систему оподаткування»визначено, що платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).
Відповідно до ч. 1 ст.5 Закону України «Про систему оподаткування», облік платників податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється органами державної податкової служби та іншими державними органами відповідно до законодавства.
Згідно зі ст. 6 Закону України «Про систему оподаткування», об'єктами оподаткування є доходи (прибуток), додана вартість продукції (робіт, послуг), вартість продукції (робіт, послуг), у тому числі митна, або її натуральні показники, спеціальне використання природних ресурсів, майно юридичних і фізичних осіб та інші об'єкти, визначені законами України про оподаткування.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про систему оподаткування» - в Україні справляються загальнодержавні податки і збори (обов'язкові платежі) та місцеві податки і збори (обов'язкові платежі).
Пунктом 9 ч. 2 ст. 15 Закону України «Про систему оподаткування»передбачено, що до місцевих зборів (обовязкових платежів) належить збір за право використання місцевої символіки.
Частиною 3 ст. 15 Закону України «Про систему оподаткування»встановлено, що місцеві податки і збори (обов'язкові платежі), механізм справляння та порядок їх сплати встановлюються сільськими, селищними, міськими радами відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, установлених законами України. При цьому податки і збори (обов'язкові платежі), зазначені у пункті 2 частини першої і пунктах 2 - 4, 13 та 14 частини другої цієї статті, є обов'язковими для встановлення сільськими, селищними та міськими радами за наявності об'єктів оподаткування або умов, з якими пов'язане запровадження цих податків і зборів.
Види місцевих податків і зборів, їх граничні розміри та порядок обчислення встановленні Декретом Кабінету Міністрів України від 20.05.1993 року № 56-93 «Про місцеві податки і збори».
Відповідно до п. 10 ст. 1 Декрету «Про місцеві податки і збори» до місцевих податків і зборів належать збір за право використання місцевої символіки.
Згідно зі ст. 12 Декрету «Про місцеві податки і збори»збір за право на використання місцевої символіки справляється з юридичних осіб і громадян, які використовують цю символіку з комерційною метою.
Дозвіл на використання місцевої символіки (герба міста або іншого населеного пункту, назви чи зображення архітектурних, історичних пам'яток) видається відповідними органами місцевого самоврядування.
Граничний розмір збору за право на використання місцевої символіки не повинен перевищувати з юридичних осіб - 0,1 відсотка вартості виробленої продукції, виконаних робіт, наданих послуг з використанням місцевої символіки, з громадян, що займаються підприємницькою діяльністю, - п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Декрету «Про місцеві податки і збори»органи місцевого самоврядування самостійно встановлюють і визначають порядок сплати місцевих податків і зборів переліку і в межах установлених граничних розмірів ставок.
Статтею 19 Декрету «Про місцеві податки і збори»передбачено, що місцеві податки і збори перераховуються до бюджетів місцевого самоврядування в порядку, визначеному Радами народних депутатів, якими вони встановлюються. Стягнення не внесених в установлений термін місцевих податків і зборів здійснюється згідно з чинним законодавством.
Згідно з ст. 22 Декрету «Про місцеві податки і збори»відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати місцевих податків і зборів до бюджету місцевого самоврядування покладається на платників відповідно до чинного законодавства.
Рішенням виконавчого комітету Київської міської ради народних депутатів від 21.03.1995 року № 72 «Про схвалення переліку історичних назв, віднесених до символіки м. Києва»з метою впорядкування використання символіки м. Києва у назвах підприємств та організацій, рекламі та відповідно до рішення Київської міської ради народних депутатів від 15.02.1994 року № 7 «Про введення збору за право на використання символіки міста Києва»схвалено перелік назв обєктів та історичних памяток, що відноситься до місцевої символіки, використання яких юридичними особами і громадянами у комерційних цілях підлягає сплаті у встановленому порядку.
Пунктом 76 Переліку назву «Київ»віднесено до переліку назв обєктів та історичних памяток, що відносяться до місцевої символіки, використання яких юридичними особами і громадянами у комерційних цілях підлягає сплаті у встановленому.
Відповідно до п. 1.3 Положення про збір за право на використання символіки міста Києва, затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 09.04.1996 року № 514, використання символіки міста Києва (в назвах підприємств, товарних знаках, при виготовлені продукції, наданні послуг, здійсненні робіт) з комерційною метою дозволяється тільки при наявності дозволу на використання символіки м. Києва з комерційною метою за формою згідно з додатком 1 до цього Положення.
Відповідно до розділу ІІ положення обєктом оподаткування збором для юридичних осіб є: загальна вартість виробленої продукції (виконаних робіт, наданих послуг) підприємств, організацій, установ, які у власних назвах або товарних знаках використовують символіку м. Києва.
Розділом ІІІ положення встановлено, що платниками збору є юридичні особи, включаючи підприємства з іноземними інвестиціями, а також окремі громадяни, які у встановленому порядку займаються підприємницькою діяльністю і використовують символіку міста Києва з комерційною метою.
Від сплати збору звільняються:
-юридичні особи при виготовлені хлібобулочних виробів (згідно з ГОСТ 168814-88 «Терміни і визначення»), в назві яких використовується символіка м. Києва.
-бюджетні установи, у найменуванні яких є назви (або похідні від них) обєктів та історичних памяток, що згідно з Переліком віднесені до символіки м. Києва.
-громадські та релігійні організації, благодійні фонди, у назвах яких використовується символіка м. Києва.
-комунальні підприємства, їх філії, відокремлених і структурних підрозділів та обєктів символіки м. Києва.
-відкрите акціонерне товариство «акціонерна компанія «Київ водоканал», відкрите акціонерне товариство «Київгаз», акціонерна енергопостачальна компанія «Київенерго», відкрите акціонерне товариство «Київелектромонтаж», відкрите акціонерне товариство «Трест Київспецбуд», відкрите акціонерне товариство «Київопорядкомплект», закрите акціонерне товариство «Київспецмонтаж», відкрите акціонерне товариство Трест «Київміськбуд-1»ім. М.П. Загороднього, відкрите акціонерне товариство «Київметробуд»при використанні в назвах підприємств, їх філій. Відокремлених і структурних підрозділів та обєктів символіки м. Києва.
ВАТ «Свемон-Київ»аргументованих висновків з наданням підтверджуючих документів, які б спростовували висновки по акту перевірки щодо зазначеного питання не надавалось.
До того ж, суд не бере до уваги твердження позивача, що слово «Київ»у назві підприємства використовуються для вказівки на місцезнаходження підприємства, а не з комерційною метою, з огляду на наступне.
Як вбачається з назви Глави 4 Господарського Кодексу України господарська комерційна діяльність (підприємництво) ототожнює комерційну діяльність з підприємництвом.
Відповідно до ст. 42 Господарського Кодексу України, підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Тобто, під комерційною метою розуміється власна господарська діяльність.
З огляду на статут підприємства для здійснення господарської діяльності ВАТ «Свемон-Київ»не встановлені обмеження лише територією міста Києва і дане підприємство не є спеціалізованим підприємством саме міста Києва.
Таким чином, суд дійшов висновку, що ВАТ «Свемон-Київ»використовував назву саме у комерційних цілях.
Відповідно до підпункту 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Згідно з пп. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
З урахуванням зазначених законодавчих норм штрафні (фінансові) санкції за несплату збору за право використання символіки міста Києва складають 20444,60 грн.
Таким чином донараховані штрафні (фінансові) санкції по збору за право використання символіки м. Києва, відповідають вимогам чинного законодавства і складають 22484,60 грн.
З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, а тому в задоволенні позову відмовляє в повному обсязі.
Судові витрати, визначені ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 69-71, 94, 160-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
постановив:
У позові Відкритого акціонерного товариства «Свемон-Київ»відмовити в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили у відповідності з нормами ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.І. Шейко
Повний текст постанови складено та підписано 22.03.2011 року.