Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
04 лютого 2011 року 08:51 № 2а-18578/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шейко Т.І. при секретарі судового засідання Деруга Н.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомКиївський міський центр зайнятості
до ОСОБА_1
простягнення коштів в сумі 407,23грн.
за участю представників сторін:
від позивача Захарченко А.С.;
від відповідача ОСОБА_1
встановив:
Позивач, Київський міський центр зайнятості, звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Відповідача, ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманих коштів, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_1 в розмірі 407,23 грн.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що Відповідача відповідно до наказу Святошинського районного центру зайнятості м. Києва від 02.03.2010 року № 8 було зобовязано повернути незаконно отримані кошти, виплачені як допомога по безробіттю в сумі 407,23 грн., протягом 15 днів з моменту отримання повідомлення, яке Відповідачем було отримане 19.03.2010 року, проте добровільно вказаний борг в повному обсязі не повернуто.
Позивач в судовому засіданні виклав зміст позовних та спросив суд стягнути з ОСОБА_1 незаконно отриманні кошти.
Відповідачка в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, в обґрунтування своїх заперечень зазначила, що вона дійсно працювала в кооперації, проте, не отримувала заробітної платні у звязку з чим звернулась в центр зайнятості.
Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, вважає, що позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Закон України «Про зайнятість населення»визначає правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальної гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю.
Статтею 18 Закону України «Про зайнятість населення»встановлено, що для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.
Діяльність державної служби зайнятості фінансується за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, передбачених на ці цілі.
Відповідно до статті 12 Закону України «Про загальнообовязкове соціальне страхування України на випадок безробіття»- функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття покладаються на міські, районні центри зайнятості, в обовязки яких входить контроль за правильністю нарахування, своєчасності сплати нарахування та витрат за страхуванням на випадок безробіття.
В судовому засіданні судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєструвалась в Святошинському районному центрі зайнятості Київського міського центру зайнятості як така, що шукає роботу.
Наказом Соломянського районного центру зайнятості № 9133-121 від 30.06.2009 року Відповідачу був наданий статус безробітного та призначена виплата допомоги по безробіттю з 29.06.2009 року.
На підставі інформації Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва, яка надійшла до Святошинського районного центру зайнятості та на виконання Наказу директора Святошинського районного центру зайнятості від 22.12.2009 року № 85, проведено перевірку достовірності інформації, яка надійшла за 2 квартал 2009 року (в електронному вигляді) державної податкової інспекції.
В процесі звірки отриманих даних з електронного файлу Державної податкової інспекції за ІІ квартал 2009 року виявлено, що під час перебування на обліку та отримання допомоги по безробіттю в Святошинському районному центрі зайнятості, ОСОБА_1 виконувала функціональні обовязки керівника підприємства Кооперативу «Шполапромпостач», код ЄДРПОУ 31214677.
Підтвердженням вищевикладеного, є лист Черкаського обласного центру зайнятості від 10.02.2010 року № 705/10 про результати звірки даних щодо отримання у 2 кварталі 2009 року доходу ОСОБА_1 в Кооперативі «Шполапромпостач», Акт від 08.02.2010 року № 2366/2249 перевірки достовірності даних безробітних, які є підставою для надання особам статусу безробітного та призначення їм матеріального забезпечення на випадок безробіття відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове соціальне страхування України на випадок безробіття», копія розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків до фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за 2009 рік, копія податкового розрахунку сум доходу нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, і сум отриманого з них податку.
Таким чином ОСОБА_1 під час отримання статусу безробітного та призначення допомоги по безробіттю надавала платні послуги і отримувала відповідно дохід.
Законом України «Про зайнятість населення»зазначено, що зайнятість - це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі. В Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах і які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю.
Пунктом 2 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу та безробітні, знімаються з обліку з дня працевлаштування, в тому числі на сезонні або загальнодержавні оплачувані громадські роботи, державної реєстрації фізичної особи підприємця, укладення цивільно-правового договору, предметом якого є діяльність, спрямована на виконання власними силами робіт, надання послуг.
Статтею 25 Закону України «Про зайнятість населення»передбачено, що лише незайняті громадяни мають право на виплату у встановленому порядку допомоги по безробіттю.
Згідно ч. 2-3 ст. 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобовязані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплат їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Таким чином, всупереч чинному законодавству та з порушенням вищезазначених вимог ОСОБА_1 на момент звернення до центру зайнятості з заявою про надання статусу безробітного, вказала, що не є підприємцем, трудовою діяльністю не займається і пенсію не отримує.
В обґрунтування своїх дій в судовому засіданні Відповідачка зазначила, що на момент заповнення заяви про надання статусу безробітного не вказала про те, що виконувала функціональні обовязки керівника підприємства, так як не звернула на це увагу.
Згідно Наказу Соломянського районного центру зайнятості м. Києва від 03.03.2010 року було прийняте рішення про повернення ОСОБА_1 до Київського міського центру зайнятості незаконно отриманих коштів, як допомоги по безробіттю у розмірі 407,23 грн.
На підставі вищезазначеного Наказу від 03.03.2010 року Позивачем направлено Відповідачу повідомлення вих. № 06-31/1077 від 03.03.2010 року про повернення незаконно отриманих коштів у розмірі 407,23 грн., яке отримане останнім 19.03.2010 року.
Рішення про повернення не законно отриманих коштів Відповідач не оскаржував, а сума яка підлягає поверненню не була сплачена Відповідачем і на момент розгляду справи в суді сума, яка підлягає поверненню становить 407,23 грн.
Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України у справах, в яких Позивачем є субєкт владних повноважень, а Відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені Позивачем, з Відповідача не стягуються.
Враховуючи наведене та керуючись ст. 124 Конституції України, ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
постановив:
Позов Київського міського центру зайнятості задоволити.
Стягнути з ОСОБА_1 ідентифікаційний № НОМЕР_1, на користь Київського міського центру зайнятості кошти у розмірі 407 (чотириста сім грн.) 23 коп.
Постанова набирає законної сили у відповідності з нормами ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.І. Шейко