Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
20 грудня 2010 року 14:19 № 2а-15482/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шейко Т.І. при секретарі судового засідання Деруга Н.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомТовариство з обмеженою відповідальністю "Метро Кеш Енд Кері Україна"
до Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Дніпропетровській області
проскасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 28.07.2010р. №040643 за участю представників сторін:
від позивача: Дишлюк Т.І. за довіреністю;
від відповідача: Брижицька О.Л. за довіреністю
встановив:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Відповідача, в якому просив скасувати рішення Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Дніпропетровській області про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 040643 від 28 липня 2010 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Відповідачем неправомірно здійснена перевірка господарської одиниці Позивача, оскільки направлення на перевірку були оформлені не належним чином, разом з представниками Департаменту були присутні працівники податкової міліції СДПІ у м. Дніпропетровську, підстав для огляду та вилучення 5-ти пляшок горілки у вказаних осіб не було, а тому прийняте за наслідками такої перевірки рішення, яким застосовано до Позивача штрафні (фінансові) санкції, вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Відповідач позов не визнав. В обґрунтування своїх заперечень зазначив, що перевірка Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Дніпропетровській області, як контролюючим органом, проводилась у відповідності з Законами України «Про державну податкову службу в Україні», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». При цьому, посадові особи контролюючого органу при проведенні перевірки діяли в межах повноважень та у спосіб, визначений чинним законодавством і рішення про застосування штрафних санкцій, винесене за виявлене порушення, є правомірним. Просив у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Дніпропетровській області була проведена позапланова виїзна перевірка господарської одиниці - торгівельного центру, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Запорізьке шосе, 63, де здійснює свою діяльність Позивач.
Зазначення в направленні на перевірку «ТОВ «Метро Кеш Енд Кері Україна»код ЄДРПОУ 32049199»не є порушенням, як на те вказує Позивач, оскільки в направленні йде посилання саме на юридичну особу, господарську одиницю якої перевіряв Відповідач у м. Дніпропетровську по вул. Запорізьке шосе, 63, і яка знаходиться у торгівельному центрі, що, відповідно, має інший код ЄДРПОУ.
За результатами позапланової виїзної перевірки з питань дотримання субєктом господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обовязковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами складено Акт від 13.05.2010 року.
Акт перевірки засвідчує вилучення та направлення на дослідження відібраних алкогольних напоїв у кількості пяти пляшок горілки «Столєтов.Релакс»місткістю 0,5 л та міцністю 40 %, на горловинах яких наклеєні марки акцизного збору з реквізитами: 04 ААБШ 054492, 054128, 048156, 048076, 054115 10/09, що викликали сумнів у їх виготовленні державним підприємством.
Відповідно до висновків Дніпропетровського науково-дослідного інституту судових експертиз №№ 1670-10, 1671-10, 1672-10, 1673-10, 1674-10 надіслані на дослідження марки акцизного збору з реквізитами 04 ААБШ 054492, 054128, 048156, 048076, 054115 10/09 із зазначенням суми акцизного збору за одиницю продукції 6,800 грн., виготовлені не державним підприємством, що здійснює їх виготовлення.
Таким чином, перевіркою встановлено факт зберігання та реалізації (фіскальний чек №000142673 від 13.05.2010 року) алкогольних напоїв, які марковані марками акцизного збору з ознаками підробки, чим порушено абзац 15 частини 2 статті 17 Закону України „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”.
На підставі Акту перевірки від 13 травня 2010 року та висновків Дніпропетровського науково-дослідного інституту судових експертиз Відповідачем прийнято рішення від 28 липня 2010 року № 040643 про застосування до Позивача штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 5622,48 грн.
Позивач, заперечуючи проти винесеного Відповідачем рішення, як на підставу, вказував саме на неправомірність проведення Відповідачем перевірки, а отже, як наслідок винесене за результатами такої неправомірної перевірки рішення, на його думку, є протиправним.
Проте, таку позицію Позивача суд вважає помилковою.
Статтею 11-1 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” передбачені підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обовязкових платежів).
Відповідно до норм цієї статті позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”.
Статтею 16 Закону України „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” визначено, що контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
Основні завдання та функції Департаменту САТ ДПА України та його регіональних управлінь затверджені наказом Державної податкової адміністрації України від 10.02.07 № 71
„Про затвердження Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України”.
Матеріали справи містять ліцензії Серії АГ № 085546 на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та Серії АГ № 085951 на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, виданими Товариству з обмеженою відповідальністю „Метро Кеш Енд Кері Україна»Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Дніпропетровській області.
Таким чином, Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Дніпропетровській області, як орган, який видав ліцензії Товариству з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш Енд Кері Україна»та у відповідності з наданими Положенням повноваженнями вправі проводити перевірки в сфері регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
В даному випадку податковим органом була проведена контрольна перевірка з питань додержання субєктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обовязковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами.
Такі перевірки проводяться податковими органами у відповідності з Методичними рекомендаціями щодо порядку складання плану графіка перевірок субєктів господарювання та взаємодії між структурними підрозділами при їх проведенні, затвердженими наказом ДПА України від 11.10.05 № 441.
Згідно з абзацом 4 статті 20 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»у складі податкової міліції діє спеціальний структурний підрозділ, який проводить роботу по боротьбі з незаконним обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Статтею 20 вказаного Закону встановлено, що посадовим особам податкової міліції для виконання покладених на них обовязків надаються права, передбачені, зокрема, статтею 11 Закону України «Про міліцію». Відповідно до п.п. 7 статті 11 Закону «Про міліцію»міліції для виконання покладених на неї обовязків надається, зокрема, право складати протоколи про адміністративне правопорушення, провадити особистий огляд, огляд речей, вилучення речей і документів, застосовувати інші, передбачені законом заходи.
Проведення експертизи продукції та марок акцизного збору на предмет їх фальсифікації чи підробки можливе лише після вилучення виявленої продукції, здійснювати яке мають право працівники податкової міліції відповідно до Закону України «Про міліцію».
З огляду на наведене, в діях працівників перевіряючого органу під час проведення 13.05.2010 року перевірки, суд не вбачає порушень діючого законодавства.
Знову ж таки, відповідно до ст. 11-1 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” за місцезнаходженням субєкта господарювання (тобто за його адресою, внесеною до ЄДРПОУ) проводиться планова виїзна перевірка своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати платником податків і зборів (обовязкових платежів), а контрольні перевірки, у відповідності з вимогами Закону України „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, проводяться за місцем господарської одиниці, що використовує алкогольні напої та тютюнові вироби, на право роздрібної торгівлі яких уповноваженим органом видані відповідні ліцензії.
Слід зазначити, що викладені Позивачем обставини, які на його думку, вказують на порушення порядку проведення та оформлення результатів перевірки не тягнуть за собою нечинності прийнятого на підставі акту перевірки рішення та відповідно не можуть розглядатись як докази на спростування виявленого під час перевірки порушення. Заявлені позовні вимоги у даній справі зобовязують адміністративний суд здійснити розгляд по суті виявлених порушень у сфері здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, за наявністю яких відповідним органом податкової служби в силу законів «Про державну податкову службу в Україні», «Про державне регулювання виробництва і торгівлі спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, застосовані штрафні санкції. Предметом оскарження у справі є рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, що винесене Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Дніпропетровській області.
За порушення норм Закону «Про державне регулювання виробництва і торгівлі спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” щодо реалізації алкогольних напоїв з підробленими акцизними марками посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Згідно ст. 11 Закону «Про державне регулювання виробництва і торгівлі спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного збору в порядку, визначеному законодавством.
Пункт 12 Постанови КМУ від 30.07.1994 № 854 „Про затвердження Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями” встановлює, що зберігання та реалізація алкогольних напоїв та тютюнових виробів, крім алкогольних напоїв з вмістом спирту етилового від 1,2 до 8,5 відсотка обємних одиниць, вироблених в Україні, дозволяється тільки за наявності марки акцизного збору встановленого зразка на пляшці або на іншій тарі згідно із законодавством.
За зберігання, транспортування, реалізацію фальсифікованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного збору встановленого зразка або з підробленими марками акцизного збору, відповідно до абз. 15 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і торгівлі спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, застосовуються штрафні санкції у розмірі 100 відсотків вартості товару, але не менше 1700 гривень.
Рішенням Відповідача №040643 від 28.07.2010 року до Позивача застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 5622,48 грн. з розрахунку (342 (пляшки горілки «Столєтов. Релакс», на горловині яких акцизні марки викликали підозру в їх підробці) х 16,44 грн. (вартість однієї пляшки горілки).
Проте, задовольняючи позов частково, суд виходив з того, що протоколами судово-технічної експертизи документів було встановлено, що лише 4 марки акцизного збору на чотирьох пляшках горілки особливої «Столєтов.Релакс»0,5 л 40% з відібраних пяти виготовлені недержавним підприємством, в той час, як санкція застосована з урахуванням кількості пляшок описаної під час перевірки партії.
Крім того, відповідно до листів виробника продукції ТОВ «Атлантис»№1280 від 01.12.2010 року та №1291 від 02.12.2010 року постачальнику Позивача ТД «Арда», всі марки акцизного збору, перелічені в опису марок акцизного збору, складеного під час перевірки 13.05.2010 року були отримані ТОВ «Атлантис»відповідно до замовлень-розрахунків №206 від 20.10.2009 р., №235 від 19.11.2009 р. та № 238 від 23.11.2009 р. зі складу Регіонального управління Департаменту САТ ДПА України в Дніпропетровській області.
Оскільки експертним дослідженням встановлена підробка лише 4 акцизних марок, застосування Відповідачем штрафної санкції з розрахунку до всієї описаної партії суд вважає неправомірним та побудованим на припущеннях, а відповідно до діючого законодавства, всі сумніви і припущення мають трактуватись на користь платника податків.
Так, як належними та допустимими доказами підтверджена підробка 4 акцизних марок на горловинах плашок горілки особливої «Столєтов.Релакс»0,5 л 40%,- стовідсоткова вартість товару щодо вирахуваної штрафної санкції становить 65,76 грн. (4 х 16.44 = 65,76 грн.). Проте, враховуючи вимоги ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і торгівлі спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, згідно якої передбачена відповідальність містить застереження щодо розміру такої відповідальності не менше 1700 грн., - суд скасовує рішення податкового органу №040643 від 28.07.2010 року в частині застосування штрафної (фінансової) санкції у розмірі 3922,48 грн. (5622,48 1700 = 3922,48 грн.).
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В судовому засіданні на розподілі судових витрат, відповідно до ст. 94 КАСУ, Позивач не наполягав.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 69-71, 94,158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Метро Кеш Енд Кері Україна»задоволити частково.
Скасувати рішення Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і т тютюнових виробів Державної податкової адміністрації у Дніпропетровській області № 040643 від 28 липня 2010 року в частині застосування штрафної (фінансової) санкції у розмірі 3922,48 грн. (три тисячі девятсот двадцять дві грн. 48 коп.).
В решті рішення Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і т тютюнових виробів Державної податкової адміністрації у Дніпропетровській області № 040643 від 28 липня 2010 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили у відповідності зі ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, в порядку та у строки, встановленими ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.І. Шейко
Дата складання та підписання постанови в повному обсязі 28.12.2010 р.