Постанова № 14929642, 02.02.2011, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.02.2011
Номер справи
2а-9601/10/0870
Номер документу
14929642
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 лютого 2011 року /12 год. 45. хв./ Справа № 2а-9601/10/0870

Запорізький окружний адміністративний суд

у складі: головуючого судді Батрак І.В.

при секретарі Полтавець Д.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Вільнянської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області

до фізичної особи підприємця ОСОБА_1

про стягнення фінансових санкцій

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом в якому позивач зазначив, що за відповідачем рахується заборгованість перед бюджетом по сплаті фінансових санкцій за порушення законодавства у сфері патентування, порушення норм регулювання обігу готівки та порушення вимог застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі на загальну суму 20245 грн. 85 коп. Зазначена заборгованість відповідачем в добровільному порядку не сплачена, тому позивач просить суд стягнути її в примусовому порядку.

Представник позивача в судове засідання не зявився, надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності, в якому також зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не зявився, про дату, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином, 01.02.2011 на адресу суду надійшла заява від відповідача про перенесення розгляду справи в звязку з неможливістю прибуття в судове засідання, але доказів на підтвердження заявлених обставин ним не надано.

Так відповідно до ст.41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, вивчивши обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність підстав для задоволення позову виходячи з наступного.

18.05.2010 співробітниками позивача проведена перевірка господарської діяльності відповідача з питань дотримання субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої складено акт №00029/08/06/23/НОМЕР_1, яким встановлені порушення п.п. 1, 2, 9, 13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВРвід 06.07.1995 (далі Закон №265/95), а саме: не застосування реєстратора розрахункових операцій на суму 9 грн. 00 коп., невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків у сумі 0 грн. 10 коп. та відсутність трьох щоденних фіскальних звітів (№1124 від 11.05.2010, №1125 від 12.05.2010, №1126 від 13.05.2010).

Крім того вищевказаним актом перевірки встановлено порушення п.2.6 Положення про проведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого Постановою Правління національного банку України №637 від 15.12.2004 (далі Положення №637), а саме не оприбуткування готівкових коштів у книзі обліку розрахункових операцій відповідача №0806000180р/4 від 31.03.2010на загальну суму у розмірі 1758 грн. 33 коп..

Так за результатами проведеної перевірки позивачем були винесені наступні рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій: №0000402304 від 01.06.2010 на суму 8791 грн. 65 коп. не оприбуткування готівки у КОРО на загальну суму 1758 грн. 33 коп.; №0000392304 від 01.06.2010 на суму 1065 грн. 50 коп. за порушення вимог Закону №265/95.

Відповідач не погодившись із вказаними рішеннями оскаржив їх в апеляційному порядку.

За результатами апеляційного оскарження вищевказаних рішень відповідачеві було донараховано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 10388 грн. 70 коп. за порушення порядку ведення обліку товарів за місцем їх реалізації та зберігання, про що було винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000832304 від 19.08.2010.

Так загальна суму заборгованості відповідача по сплаті штрафних (фінансових) санкцій складає 20245 грн. 85 коп.

Частиною 3 п. п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181-ІІІ від 21.12.2000 (далі Закон № 2181) передбачено, що у разі визначення податкового зобовязання контролюючим органом за підставами, визначеними у підпунктах «а»-«в» підпункту 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 цього Закону, платник податків зобовязаний погасити нараховану суму податкового зобовязання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення.

Відповідно до п. 1.3. ст. 1 Закону №2181, податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання. Згідно п. 5.4.1. ст. 5 зазначеного Закону узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Вимогами ст.3 Закону №265/95 передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:

п.1 проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

п.2 видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;

п.3 застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування;

п.9 щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій;

п.12 вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг);

п.13 забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Відповідно до п.1 ст.17 Закону №265/95, за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.

Пунктом 4 вищевказаної статті передбачено, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій;

Статтею 21 Закону №265/95 передбачено, що до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно ст.22 Закону №265/95, у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

Пунктом 2.6 Положення №637 передбачено, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Відповідно до ст.1 Указу Президента №436/95 від 12.06.1996 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за не оприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми.

Виходячи з вищевикладеного, та враховуючи положення ч. 1 ст. 11 КАС України (розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості) та ч. 1 ст. 71 КАС України ( кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення) суд дійшов висновку, що позовні вимоги Вільнянської міжрайонної Державної податкової інспекції Запорізької області до ФОП ОСОБА_1 щодо стягнення заборгованості зі сплати штрафних (фінансових) санкцій є обґрунтованими, а отже підлягають задоволенню.

Керуючись ст.1, 3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181-ІІІ від 21.12.2000; ст.ст.3, 17, 21, 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №265/95-ВРвід 06.07.1995; Положенням про проведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого Постановою Правління національного банку України №637 від 15.12.2004; Указом Президента №436/95 від 12.06.1996 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» , ст.ст. 71, 159-163, 183-2 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов Вільнянської міжрайонної Державної податкової інспекції Запорізької області до фізичної особи підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій - задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (70002, АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1)

суму штрафних санкцій у розмірі 20245 (двадцять тисяч двісті сорок пять) гривень 85 (вісімдесят пять) копійок.

Стягнуті кошти перерахувати за наступними реквізитами: р/р 31113104700079, одержувач Державний бюджет Вільнянського району, код одержувача 34677061, банк ГУДКУ у Запорізької області, МФО 813015, код б/к 21080900.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

СуддяІ.В.Батрак