Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 51/2411.04.11 За позовом Акціонерного товариства холдингової компанії «Київміськбуд» до Акціонерної енергопостачальної компанії «Київенерго»
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Комунальне підприємство виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київське інвестиційне агентство»
про видачу технічних умов
Суддя Пригунова А.Б.
Представники:
від позивача: - Мудрак Ю.І. –пред. за довір. Від 04.02.2011 р.
від відповідача: Бескоровайний О.В. –пред. за довір. Від 10.08.2010 р.
від третьої особи: Хмеловський Т.О. –пред. за довір. № 106/77 від 04.02.2011 р.
Обставини справи :
Позивач звернувся до Господарського суду міста Києва з вимогою про зобов?язання відповідача видати технічні умови на підключення житлового будинку з об’єктами соціально-культурного призначення та підземним паркінгом на вул. Гарматній, 39-Г у Солом?янському районі міста Києва. Позовні вимоги обґрунтовані безпідставною відмовою відповідача у видачі технічних умов для підключення вищевказаного будинку до електромереж.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 14.01.2011 р. порушено провадження у даній справі, призначено її до розгляду у судовому засіданні на 14.02.2011 р. за участю представників сторін, яких зобов?язано надати суду певні документи.
У судовому засіданні 09.03.2011 р. представник позивача надав письмові пояснення по справі, у яких зазначає, що між ним та Комунальним підприємством виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київське інвестиційне агентство»укладено інвестиційний договір № 049-13/і/41 від 27.12.2007 р., яким останнє передало позивачу виконання частини функцій замовника, зокрема, отримання технічних умов.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому проти позову заперечив, мотивуючи свої заперечення тим, що у правовідносинах щодо отримання технічних умов позивач може діяти лише як представник власника або користувача земельної ділянки призначеної для будівництва на підставі належним чином оформлених повноважень, а тому, враховуючи, що такі повноваження у відповідача відсутні, відповідача вважає вимоги позивача необґрунтованими.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 09.03.2011 р. у даній справі залучено до участі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Комунальне підприємство виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київське інвестиційне агентство».
Розгляд справи відкладався через нез’явлення у судове засідання повноважного представника позивача та невиконання позивачем вимог суду.
У даному судовому засіданні представники сторін підтримали свої позиції.
У судовому засіданні 11.04.2011 р. представник третьої особи надав суду письмове пояснення по справі, у якому посилаючись на п. 1.5. інвестиційного договору № 040-13(і)41 від 27.12.2007 р., підтвердив право позивача на отримання технічних умов.
Відповідно до ст. 82 Господарського процесуального кодексу України рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих учасниками провадження у справі.
У судовому засіданні 11.04.2011 р. на підставі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників провадження у справі, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 2 Земельного кодексу України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів –відповідні органи виконавчої влади.
У відповідності до положень ст. 9 Земельного кодексу України до повноважень Київської міської ради належить розпорядження землями територіальної громади міста Києва, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу, а також вирішення інших питань в галузі земельних відносин відповідно до Закону.
Відповідно до положень п. 1 ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок.
Згідно ч. 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Відповідно до ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, не житлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров’я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об’єкти, визначені відповідно до закону як об’єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Відповідно до ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»Київська міська рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
В силу ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
27.12.2007 р. між Київською міською радою та Комунальним підприємством виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київське інвестиційне агентство»було укладено договір оренди земельної ділянки, за умовами якого орендодавець, на підставі рішень Київської міської ради від 02.03.2006 № 125/3216 від 15.03.2007 № 305/966 та від 22.08.2007 № 328/3162, за актом приймання-передачі зобов’язався передати, а орендар –прийняти в оренду (строкове платне користування) земельну ділянку, визначену цим договором.
Відповідно п. 8.3. договору оренди земельної ділянки від 27.12.2007 р. орендар має право самостійно господарювати на землі з дотриманням вимог чинного законодавства України та умов цього договору.
27.12.2007 р. між Головним управлінням економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради, третьою особою та позивачем було укладено інвестиційний договір № 040-13(і)41 на будівництво житлового будинку з об’єктами соціально-культурного призначення та підземним паркінгом на вул. Гарматній, 39Г у Соломянському районі м. Києва, керуючись розпорядженням КМДА від 28.08.2006 р. №1263 «Про проведення конкурсів із залучення інвесторів», яким позивача визнано інвестором.
За умовами вказаного договору позивач зобов’язався здійснити інвестування будівництва житлового будинку з об’єктами соціально-культурного призначення та підземним паркінгом на вул. Гарматній, 39Г у Соломянському районі м. Києва, за власні та/або залучені кошти відповідно до умов інвестиційного конкурсу, власних конкурсних пропозицій та цього договору.
Пунктом .1.5. інвестиційного договору сторони узгодили, що з моменту підписання даного договору позивач набуває частину функцій третьої особи, як замовника по будівництву, а саме: виконання підготовчих робіт та функцій по проектуванню, розробці робочої документації, укладання договорів на проектно-вишукувальні роботи, отримання технічних умов, архітектурно-планувальних завдань, отримання позитивного висновку комплексної Державної експертизи, отримання дозволу на виконання будівельних робіт.
Крім того, листом від 25.02.2008 р. № 106/147 третя особа доручила позивачу виконання функцій замовника щодо збирання вихідних даних для отримання технічних умов.
Таким чином, позивач набув частину функцій третьої особи, у тому числі щодо отримання технічних умов, а отже заперечення відповідача щодо наявності у позивача права на отримання вказаної інформації спростовується вищезазначеним.
Пунктом 2 розпорядження виконавчого органу Київської міської ради №768 від 29.05.2008 р. «Про дозвіл на проектування та будівництво житлового будинку з об’єктами соціально культурного призначення та підземним паркінгом на вул. Гарматній, 39Г у Соломянському районі», в тому числі для потерпілих від діяльності інвестеційно-будівельної компанії «Еліта-Центр», позивачу дозволено виконати роботи з інженерної підготовки до забудови території, як переможцю конкурсу із залучення інвесторів.
Пунктом 3.2. цього ж розпорядження позивачу доручено розроблення, погодження та затвердження у встановленому порядку проектно-кошторисної документації.
Відповідно п.12 ч.1 ст.1 Закону України «Про стандартизацію»технічні умови –це документ, що встановлює технічні вимоги, яким повинні відповідати продукція, процеси чи послуги.
Відповідно до п.18 Постанови Кабінету міністрів України «Про затвердження порядку надання вихідних даних для проектування об’єктів містобудування»після отримання власником/користувачем земельної ділянки або особою, щодо якої прийнято рішення про передачу (надання) земельної ділянки із земель державної чи комунальної власності в порядку, визначеному земельним законодавством, або уповноваженою ними особою містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки їм надаються технічні умови щодо інженерного забезпечення об'єкта містобудування.
Згідно п.19 Постанови Кабінету міністрів України «Про затвердження порядку надання вихідних даних для проектування об’єктів містобудування»Технічні умови надаються юридичними особами, які є власниками відповідних елементів інженерної інфраструктури або забезпечують їх експлуатацію, з урахуванням схем теплопостачання населених пунктів, у 15-денний строк з дати реєстрації клопотання замовника або уповноваженої ним особи. Пунктом 20 Постанови Кабінету міністрів України «Про затвердження порядку надання вихідних даних для проектування об’єктів містобудування»визначено, що для одержання технічних умов власник/користувач земельної ділянки або особа, щодо якої прийнято рішення про передачу (надання) земельної ділянки із земель державної чи комунальної власності в порядку, визначеному земельним законодавством, або уповноважена ними особа подає до юридичної особи, що надає технічні умови, заяву, ситуаційний план з визначенням місця розташування земельної ділянки на відповідній території.
Судом встановлено, що 01.09.2010 р. позивач звернувся до відповідача з листом №5667/0/2-10 про надання технічних умов.
Відповідачем на вказаний лист були надіслані відповіді від 06.09.2010 р. та від 14.10.2010 р., в яких зазначається про знаходження на земельній ділянці ТП-1100, майнові питання по якій підлягають необхідному вирішенню, а також засвідчують, що розроблені раніше технічні умови №43495 від 2008 р. так і не набули чинності.
Відповідно до ч.3 ст. 18 Закону України «Про електроенергетику» у разі якщо для створення можливості електропостачання необхідно здійснити будівництво (реконструкцію) мереж (об'єктів), які повинні бути невід'ємною частиною вже існуючих мереж (об'єктів), будівництво може провадитися згідно з технічними умовами, виданими підприємствами електроенергетики, за рахунок або силами замовників (власників) та користувачів зазначених об'єктів з подальшою передачею їх на баланс підприємств електроенергетики і відшкодуванням витрат на їх будівництво у розмірі та у порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України.
При цьому суд звертає увагу відповідача на те, що видача технічних умов жодним чином не заважає розгляду та вирішенню майнових питань по ТП, яке має відбуватися з чітким дотриманням норм чинного законодавства України, а тому відмова відповідача щодо видачі технічних умов позивачу є необґрунтованою.
Оцінюючи подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 32, 33, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити.
2. Зобов’язати Акціонерну енергопостачальну компанію «Київенерго»(01001, м. Київ, пл. Івана Франка, 5, ідентифікаційний код –00131305) видати технічні умови на підключення житлового будинку з об’єктами соціально культурного призначення та підземним паркінгом на вул. Гарматній, 39Г у Солом’янському районі міста Києва.
3. Стягнути з Акціонерної енергопостачальної компанії «Київенерго» (01001, м. Київ, пл. Івана Франка, 5, ідентифікаційний код –00131305) на користь Акціонерного товариства холдингової компанії «Київміськбуд»(01010, м. Київ, вул. Суворова, 4/6, ідентифікаційний код –23527052) витрати по сплаті державного мита у розмірі 85,00 (вісімдесят п’ять) грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 236, 00 (двісті тридцять шість) грн.
4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя Пригунова А.Б.
Повне рішення складено: 14.04.2011 р.