Рішення № 1491518, 13.02.2008, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
13.02.2008
Номер справи
17/231-07-9105
Номер документу
1491518
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"13" лютого 2008 р.

Справа № 17/231-07-9105

За позовом: Біляївського міжрайонного прокурора Одеської області в інтересах

держави в особі Управління з контролю за використанням та

охороною земель у Одеській області Одеського обласного головного

управління земельних ресурсів;

до відповідача: Фізичної особи -підприємця ОСОБА_1;

про зобов'язання звільнити земельну ділянку.

Суддя Зуєва Л.Є.

П р е д с т а в н и к и :

Від прокуратури: Прилипко І.О. -на підставі посвідчення;

Від позивача: не з'явився;

Від відповідача: ОСОБА_1 - паспорт;

СУТЬ СПОРУ:  Біляївський міжрайонний прокурор Одеської області в інтересах держави в особі Управління з контролю за використанням і охороною земель у Одеській області, звернувся до господарського суду Одеської області з позовом, в якому просить суд зобов'язати відповідача СПД ФО ОСОБА_1 звільнити земельну ділянку загальною площею 1,0 га, яка відноситься до земель лісового фонду та розташована на території Малиновської сільської ради Біляївського району Одеської області та використовується відповідачем під кар'єр з добичі піску, без відшкодування затрат, понесених ним за час незаконного користування вказаною земельною ділянкою.

Відповідач в засідання суду з'явився, письмовий відзив на позов не надав, однак надав усні пояснення в яких позовні вимоги визнає у повному обсязі.

Розглядом матеріалів справи встановлено:

ОСОБА_1 (надалі -Відповідач) використовує земельну ділянку загальною площею 1,0 га, яка відносить до земель лісового фонду розташована на території Маринівської сільської ради Біляївського району Одеської області під кар'єр з добичі піску.

Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України приступати використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевої одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється. Статтею 126 Земельного кодексу України встановлено, що право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами; право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.

В порушення вказаних норм чинного земельного законодавства України відповідач на теперішній час використовує, але не має документів, які б посвідчували право користування або право власності зазначеною земельною ділянкою, що свідчить про самовільний захват вищезазначеної земельної ділянки.

Вказаний факт, зокрема, підтверджується тим, що 27.08.2007 р. відповідач був притягнутий до адміністративної відповідальності на підставі ст. 53-1 КУпАП (самовільне зайняття земельної ділянки). Крім того, відповідачу 27.08.2007 р. державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель у Одеській області був наданий припис з вимогою негайно усунути порушення земельного законодавства - звільнити самовільно зайняту земельну ділянку.

Але, в ході додаткової перевірки, 28.09.2007р. проведеною державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель в Одеській області, було виявлено, що відповідач винесений у його відношенні припис не виконав та продовжує самовільно використовувати вищезазначену земельну ділянку.

За невиконання вищезазначеного припису державним інспектором контролю за використанням та охороною земель у Одеській області відповідача було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Зазначені обставини спонукали Біляївського міжрайонного прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Управління з контролю за використанням і охороною земель у Одеській області до фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 про зобов'язання звільнення земельної ділянки.

Ухвалою суду від 24.12.2007р. порушено провадження у справі №17/231-07-9105 за позовом Біляївського міжрайонного прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Управління з контролю за використання та охороною земель у Одеській області Одеського обласного головного управління земельних ресурсів до фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 про зобов'язання звільнити земельну ділянку.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання з'явився, відзив на позов не надав, однак позов визнав у повному обсязі та пояснив, що здійснює використання земельної ділянки загальною площею 1,0 га, яка відносить до земель лісового фонду розташована на території Маринівської сільської ради Біляївського району Одеської області під кар'єр з добичі піску без будь-яких правових підстав та дозволів.

Дослідивши обставини справи, заслухавши пояснення представників сторін та надані в ході розгляду справи докази, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних правових підстав.

У відповідності до вимог ч. 1 ст.125 Земельного кодексу України, право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Частиною 3 ст. 125 ЗК України передбачено, що приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.

Крім цього, ст. 126 Земельного кодексу України встановлено, що право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами; право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.

Статтею 16 Цивільного кодексу України встановлено, що одним із способу захисту цивільних прав та інтересів є припинення дії, яка порушує право відновлення становища, яке існувало до порушення.

Статтею 211 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни юридичні особи несуть відповідальність за самовільне зайняття земельних ділянок.

Відповідно до ст. 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включає знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян; юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

Згідно ст. 1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Відповідно до ст.13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу.

Статтею 5 Закону України „Про державний контроль за використанням охороною земель" встановлено, що державний контроль за використанням охороною земель здійснює спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів. Відповідно до ст. 6 Закону України „Про державі контроль за використанням та охороною земель" до повноважень спеціального уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель належать, зокрема здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у часі додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України те встановленого порядку набуття і реалізації права на землю.

Пункт 4 Положення про Державну інспекцію з контролю з використанням і охороною земель встановлює, що Держземінспекція відповідне до покладених на неї завдань організує і здійснює державний контроль, зокрема за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, а також іноземними юридичними особами земельного законодавства.

Так розглядом матеріалів справи встановлено, що відповідач в порушення вимог діючого земельного законодавства самовільно, без відповідних дозволів та документів використовує земельну ділянку, загальною площею 1,0 га, яка відноситься до земель лісового фонду та розташована на території Малиновської сільської ради Біляївського району Одеської області.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.16 Цивільного кодексу України, ст. 125, 126, 211, 212 Земельного кодексу України, ст.ст. 5,6 ЗК „Про державний контроль за використанням та охороною земель”, позовна заява Біляївського міжрайонного прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Управління з контролю за використанням і охороню земель у Одеській області, підлягає задоволенню у повному обсязі.

Судові витрати по держмит, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покласти на відповідача згідно зі ст.ст. 44, 49 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Зобов'язати фізичну особу -підприємця ОСОБА_1 /АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1/ звільнити земельну ділянку загальною площею 1,0 га, яка відноситься до земель лісового фонду та розташована на території Маринівської сільської ради Біляївського району Одеської області.

Стягувач -Управління з контролю за використанням і охороною земель у Одеській області /м. Одеса, вул. Космонавтів, 34, код ЄДРПОУ 23213460/.

Наказ видати.

3. Стягнути з фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 /АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1/ до Державного бюджету України через Головне управління державного казначейства України в Одеській області /банк ГУДКУ в Одеській області, р/р31114095700008, МФО 828011, код ЄДРПОУ 23213460/ 85 грн. 00 коп. /вісімдесят п'ять грн. 00 коп./ - державного мита.

Наказ видати.

4. Стягнути з фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 /АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1/ до Державного бюджету /банк одержувача -ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, одержувач ГУДКУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 23213460, р/р31217259700008, символ звітності 259, код бюджетної класифікації 22050000) 118 грн. 00 коп. /сто вісімнадцять грн. 00 коп./ - витрат на послуги ІТЗ судового процесу.

Наказ видати.

Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 85 ГПК України.

Накази видати після вступу рішення в законну силу.

Суддя Зуєва Л.Є.