Рішення № 1489583, 18.03.2008, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
18.03.2008
Номер справи
3/71
Номер документу
1489583
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

№ 3/71

18.03.08

За позовом Заступника прокурора міста Києва в інтересах держави в особі Державного агентства земельних ресурсів України

До Київської міської ради

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача 1. Товариство з обмеженою відповідальністю «Аргумент Груп»

2. Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради

(Київської міської державної адміністрації)

Про про визнання недійсним рішення № 501/3335 від 01.10.07

Суддя Сівакова В.В.

У засіданнях брали участь

Представники:

Від прокуратури Орленко А.О. –прокурор відділу

Від позивача Дудка В.П. –по дов. № 14-17-12/3633 від 22.08.2007

Від відповідача Тхорик С.М.- по дов. № 225-КР-51 від 16.01.08

Від третьої особи 1 Ялтенко О.С. –по дов. № б/н від 19.02.2008

Від третьої особи 2 не з’явились

Відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні 28.02.2008 оголошувалась перерва.

СУТЬ СПОРУ:

На розгляд Господарського суду міста Києва передані вимоги Заступника прокурора міста Києва про визнання недійсним рішення Київської міської ради від 01.10.2007 № 501/335 «Про внесення доповнень до рішення Київської міської ради від 23.12.2004 № 1015/2425 «Про передачу ТОВ «Аргумент Груп»земельної ділянки для будівництва житлового будинку з підземним паркінгом та дитячим майданчиком на вул. Уманській (біля будинків № 33 та 33а) у Солом’янському районі міста Києва», яким відмінено рішення Київської міської ради № 554/611 від 28.12.2006.

Відповідач у письмовому відзиві проти позовних вимог заперечує та пояснює наступне. Відповідно до ст. 3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами. Згідно ч. 2 ст. 140 Конституції України, особливості здійснення місцевого самоврядування в містах Києві та Севастополі визначаються окремими законами України. Статтею 14 Конституції України визначено, право власності на землю набувається юридичними особами виключно відповідно до закону. Механізм оформлення прав на землю юридичними особами визначено ст.ст. 82, 92, 116, 123, 124 Земельного кодексу України, Порядком набуття прав на землю юридичними особами та громадянами в м. Києві, затвердженим рішенням Київради від 14.03.2002 № 313/1747, та Регламентом розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві, затвердженим рішенням Київради від 15.07.2004 № 457/1867. Відповідно до ст. 6 ЗУ «Про столицю України місто-герой Київ»місцеве самоврядування у м. Києві здійснюється територіальною громадою міста як безпосередньо так і через Київську міську раду, районні в м. Києві ради та їх виконавчі органи. Місцеві державні адміністрації підзвітні і підконтрольні відповідним радам у і частині повноважень, делегованих їм відповідними радами. Згідно з п. 34 ч. 1 ст. 26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні»вирішення відповідно до закону питань земельних відносин є виключною компетенцією пленарних засідань сільських, селищних, міських рад. Положеннями ст. 9 Земельного кодексу України передбачено, що розпорядженнями землями територіальної громади міста, передача земельних ділянок відноситься до повноважень Київської міської ради, крім того, відповідно до п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель переданих у приватну власність, здійснюють відповідні ради. Відповідно до ст. 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», Київська міська рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Саме тому, в межах своїх повноважень, керуючись п. 2 ст. 22 ЗУ «Про столицю України місто-герой Київ», п. 34 ч. 1 ст. 26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 9 Земельного кодексу України, ЗУ «Про комплексну реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду», рішення Київради від 21.04.2005 № 286/2861 «Про порядок погодження місць розташування об’єктів у кварталах старої забудови», враховуючи містобудівну концепцію реконструкції житлового мікрорайону в межах вул. Єреванської, Іскрівської, Уманської, Пилипа Козицького у Солом’янському районі м. Києва, погоджену архітектурно-містобудівною радою при Головному управлінні містобудування, архітектури та дизайну міського середовища, звернення товариства з обмеженою відповідальністю «Аргумент Груп»від 11.06.2007 № 302 та доручення Київської міської ради від 14.06.2007 № 21503, Київська міська рада прийняла оспорюване рішення. Відповідач не погоджується з доводами прокуратури про те, що під час відведення земельної ділянки було порушено ч. 4 ст. 42 Земельного кодексу України у зв’язку з тим, що детальний план території за вказаною вище адресою не виготовлявся і не погоджувався. Відповідно до ч. 4 ст. 42 Земельного кодексу України, розміри і конфігурації земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні на них будівлі, споруди та при будинкові території, визначають на підставі проектів розподілу території кварталу, мікрорайону та відповідної землевпорядної документації. Згідно з оспорюваним рішенням Київради від 01.10.2007 № 501/3335, земельна ділянка на вул. Уманській, у Солом’янському районі м. Києва надана для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку з підземним паркінгом та дитячим майданчиком з урахуванням містобудівної концепції реконструкції житлового мікрорайону в межах вул.. Єреванської, Іскрівської, Уманської, Пилипа Козицького у Солом’янському районі м. Києва. Відповідно до ст. 39 Земельного кодексу України, використання земель житлової і громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням державних стандартів і норм, регламентів, регіональних і місцевих правил забудови. За таких обставин, в даному випадку підлягають застосуванню норми ст. 39 Земельного кодексу України, а не ст. 42 Земельного кодексу України, оскільки згідно з оскаржуваним рішенням на меті саме використання комплексної реконструкції мікрорайону. Планування, забудова, реконструкція, інше використання територій та окремих земельних ділянок в м. Києві здійснюється відповідно до законодавства та Генерального плану розвитку м. Києва до 2020 року, затвердженого рішенням Київради від 28.03.2002 № 370/1804, а також іншої затвердженої містобудівної документації та проектно-кошторисної документації з дотриманням державних норм, стандартів та Правил затверджених рішенням Київради від 27.01.2005 № 11/2587. Вважає, що рішення від 01.10.2007 № 501/3335 було прийнято в межах повноважень, згідно чинного законодавства, відповідно до проекту відведення земельної ділянки, згідно якого було дотримано всі передбачені законодавством висновки та погодження, тому правові підстави для визнання його недійсним відсутні. Також відповідач вважає необґрунтованими доводи прокуратури про те, що Державне агентство земельних ресурсів є належним позивачем по даній справі, оскільки у позовній заяві жодним чином не доведено як саме рішення Київради від 01.10.2007 № 501/3335 порушує права та охоронювані законом інтереси Державного агентства земельних ресурсів. Крім того, главою 3 Земельного кодексу України та Положенням про Державне агентство земельних ресурсів не передбачено права Державного агентства земельних ресурсів брати участь у прийнятті місцевими радами рішень щодо питань надання чи вилучення земельних ділянок.

Третя особа 1 у письмовому відзиві на позовну заяву проти позову заперечує з огляду на наступне. Відповідно до ст. 17 ЗУ «Про основи містобудування»містобудівна документація - затвердженні текстові і графічні матеріали, якими регулюється планування, забудова та інше використання територій. Містобудівна документація є основою для: вирішення питань раціонального використання територій, регулювання розселення;підготовки обгрунтованих пропозицій щодо встановлення та зміни меж населених пунктів; підготовки вихідних даних для розробки землевпорядної документації; вирішення питань щодо розташування та проектування нового будівництва, здійснення реконструкції, реставрації, капітального ремонту об'єктів містобудування та упорядкування територій; вирішення питань вибору, вилучення (викупу), надання у власність чи користування земель для містобудівних потреб. Розробка містобудівної документації здійснюється проектними організаціями, іншими юридичними особами, які мають ліцензії на виконання відповідних робіт, що видаються в порядку, встановленому законодавством... Відповідно ТОВ «Аргумент Груп»має розроблену КП Творча архітектурна майстерня «Л.Скорик»Київської спілки архітекторів України Ліцензія АБ № 208086 «Містобудівну концепцію реконструкції житлового мікрорайону в межах вул. Єреванської, Іскрівської. Уманської, П.Козицького у Солом’янському районі м. Києва»№ 0484-А-05 погоджену архітектурно-містобудівною радою при Головному управлінні містобудування, архітектури та дизайну міського середовища та частина проекту забудови території кварталу відповідно до п. 1 рішення КМР від 21.04.2005 № 286/2861 «Про порядок погодження місць розташування об’єктів у кварталах старої забудови». Відповідно до ст. 16. ЗУ «Про комплексну реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового будинку»порядок планування робіт з реконструкції, заміни житлового фонду: території, де відповідно до цього Закону повинна здійснюватися реконструкція, заміна житлового фонду, визначаються на підставі генеральних планів та планів земельно-господарського устрою. Відповідно до п. 5 ст. 1 ЗУ «Про планування і забудову території" генеральна схема планування території України - містобудівна документація, яка визначає концептуальні вирішення планування та використання території України, в свою чергу згідно п. 3 ст. 1 ЗУ «Про планування і забудову території»містобудівна документація - затверджені текстові і графічні матеріали, якими регулюється планування, забудова та інше використання території, так як згідно з оскаржуваним рішенням на меті саме здійснення комплексної реконструкції мікрорайону в нашому випадку цим документом являється «Містобудівна концепція реконструкції житлового мікрорайону в межах вул. Єреванської, Іскрівської, Уманської. П.Козицького у Солом’янському районі м. Києва» № 0484-А-05, де відповідно до п. 1. рішення КМР від 21.04.2005 № 286/2861 «Про порядок погодження місць розташування об’єктів у кварталах старої забудови». Відповідно до ч.4 ст. 42 Земельного кодексу України, розміри та конфігурація земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі споруди та прибудинкові території, визначаються на підставі проектів розподілу території кварталу, мікрорайону та відповідної землевпорядної документації. Згідно з оспорюванні рішенням Київської міської ради від 01.10.2007 № 501/3335. земельна ділянка на вул.. Уманській, у Солом’янському районі м. Києва надана для будівництва, експлуатації ті обслуговування житлового будинку з підземним паркінгом та дитячим майданчиком урахуванням містобудівної концепції реконструкції житлового мікрорайону в межах вул.. Єреванської, Іскрівської. Уманської, Пилипа Козицького у Солом'янському районі м. Києва Відповідно до ст. 39 Земельного кодексу України, використання земель житлової і громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням державних стандартів норм, регіональних та місцевих правил забудови. За таких обставин, в даному випадку підлягають застосуванню норми ст. 39 Земельного кодексу України, а не ст. 42 Земельного кодексу України оскільки згідно з оскаржуваним рішенням на меті саме здійснення комплексної реконструкції мікрорайону. Планування, забудова, реконструкція, інше використання території та окремих земельних ділянок в м. Києві до 2020 року, затвердженого рішенням Київради від 28.03.2002 № 370/1804. а також іншої затвердженої містобудівної документації та проектно кошторисної документації з дотриманням державних норм, стандартів та Правил затверджених. рішенням Київради від 27.01.2005 № 11/2587. Звертає увагу що відповідно до листа Держбуду України № 1/1.26-262 від 13.04.2005 було зазначено, що відповідно до програми реконструкції житлового фонду першого періоду індустріального домобудування 60-х років XX ст. (забудованих т.з. хрущовками), затвердженої розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 14.08.2000 № 1400 ділянку по вул. Уманській визначено як резервну для будівництва «стартового будинку»для відселення мешканців з 5-ти поверхових будинків у разі комплексної реконструкції кварталу. Щодо вимог землекористування, є в наявності розроблена КП Творча архітектурна майстерня «Л.Скорик»Київської спілки архітекторів України Ліцензія АБ № 208086 «Містобудівна концепція реконструкції житлового мікрорайону в межах вул. Єреванської. Іскрівської. Уманської, П.Козицького у Солом’янському районі м. Києва»№ 0484-А-05 яка погоджена архітектурно-містобудівною радою при Головному управлінні містобудування, архітектури та дизайну міського середовища та частина проекту забудови території кварталу відповідно до п. 1 рішення КМР від 21.04.2005 № 286/2861 «Про порядок погодження місць розташування об’єктів у кварталах старої забудови». Відповідно до п. 6 ст.. 123 Земельного кодексу України проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об’єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки. 27.08.2004 № 071/04-4-19/2534 листом Управлінням охорони навколишнього природного середовища було надане погодження проекту відведення ТОВ «Аргумент Груп»земельної ділянки для будівництва житлового будинку з підземним паркінгом та дитячим майданчиком на вул. Уманській, біля буд. № 33 та № 33-а у Солом'янському районі міста Києва. А також, зазначає що відповідно до ст.. 123 Земельного кодексу України є в наявності всі відповідні погодження, а саме: Солом’янська РДА в місті Києві лист від 07.10.2004 № 8486/01; Головний державний санітарний лікар м. Києва лист від 05.08.2004 № 5719; Головне управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища лист від 01.11.2004 № 07-10222. зазначити, що передання земельних ділянок (застарілого житлового фонду) для будівництва житлового будинку має чітко визначений порядок, який регулюється п.1 рішенням Київської міської ради від 21.04.2005 № 286/2861 «Про порядок погодження місць розташування об’єктів у кварталах старої забудови», згідно цього порядку та керуючись ЗУ «Про комплексну реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду»погодження місць розташування об'єктів у кварталах старої забудови, в яких розташовані житлові будинки, що підлягають реновації (капітальний ремонт, реконструкція або будівництво нового житла замість існуючого), надається шляхом розробки відповідної містобудівної концепції та проекту забудови території кварталу або його частини. Рішенням Київської міської ради № 501/3335 від 01.10.2007 Товариству з обмеженою відповідальністю «Аргумент Груп»було надано в використання земельну ділянку на вул. Уманській. 33 та 33-а під будівництво стартового будинку для проведення реконструкції мікрорайону застарілого житлового фонду в межах вулиць Єреванської, Іскрівської. Уманської. Пилипа Козицького у Солом’янському районі м. Києва відповідно до містобудівної концепції, погодженої архітектурно-містобудівною радою при Головному управлінні містобудування, архітектури та дизайну міського середовища. Вважає юридично необгрунтованими доводи прокурора відповідно до того, що Державне агентство земельних ресурсів є належним позивачем по даній справі. Вичерпний перелік повноважень Державного агентства земельних ресурсів України визначається главою 3 Земельного кодексу України та Положенням про Державне агентство земельних ресурсів України. Дані нормативні документи не передбачають права Державного агентства земельних ресурсів України брати участь у прийнятті місцевими радами рішень щодо питань надання чи вилучення земельних ділянок. Вважає що рішення Київради від 01.10.07 № 501/3335 було прийнято в межах повноважень, згідно чинного законодавства, відповідно до проекту відведення земельної ділянки, згідно якого було отримано всі передбачені законодавством висновки та погодження, тому правові підстави для визнання не дійсним оспорюваного рішення відсутні.

Третя особа 1 письмових поясненнях до відзиву зазначає наступне. Відповідно до п. 3 ст. 124 Земельного кодексу України про порядок передачі земельних ділянок в оренду визначає що передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 Земельного кодексу України. Згідно з першочерговим рішенням Київської міської ради від 23.12.2004 № 1015/2425, земельна ділянка на вул. Уманській, у Солом’янському районі м. Києва знаходить в державній власності, тобто згідно п.1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюються на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. За таких обставин, в даному випадку підлягають застосуванню норми ст.ст. 38, 39 п. 1 ст.. 124 Земельного кодексу України, а не п. 3 ст. 124 Земельного кодексу України. Звертає увагу на ЗУ «Про державну експертизу землевпорядної документації», який набрав чинності з дня його опублікування, а саме від 17.06.2004, а клопотання (заява) щодо відведення земельної ділянки за № 1179 від 01.04.2004 від ТОВ «Аргумент Груп». За Наказом Державного комітету України по земельним ресурсам від 03.12.2004 № 391 затверджена методика проведення державної експертній землевпорядної документації зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21 грудні 2004 року за Л»161Н/І0217. Зазначає, що рішення Київської міської ради саме вії 23.12.2004 року М 1015/2425, про передачу ТОВ «Аргумент Груп»земельної ділянки для будівництва житлового будинку з підземник, паркінгом та дитячим майданчиком на вул. Уманській (біля будинків № 33 та № 33-а) і Солом’янському районі м. Києва. Тобто на момент подання документів на відведенні земельної ділянки та розроблення проектної документації землевпорядна експертиза була не в обов’язковому порядку, а тільки набирала чинності та затверджувала методика її проведення. Наголошує щодо ст.. 256 Цивільного кодексу України загальні позовна давність встановлюється тривалістю у три роки. В даному випадку першочергові рішення про передачу ТОВ «Аргумент Груп»земельної ділянки для будівництва житлового будинку з підземним паркінгом та дитячим майданчиком на вул. Уманській (біля будинків № 33 та № 33-а) у Солом’янському район м, Києва саме від 23.12.2004, тобто термін позовної давності закінчується ще і 2007 році.

Третя особа 2 в судове засіданні не з’явилась. У письмових поясненнях просить розглядати справу без участі представника Головного управління земельних ресурсів та зазначає наступне. Відповідно до п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об’єкти незавершеного будівництва та законсервовані об’єкти, а також продаж земельних ділянок, на яких розташовані об’єкти, які підлягають приватизації, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади. Так, згідно зі ст. 9 Земельного кодексу України передача земельних ділянок у власність громадян та юридичних осіб та надання земельних ділянок у користування відноситься до виключної компетенції Київської міської ради. Отже, питання скасування рішення Київської міської ради від 01.10.2007 № 501/3335 «Про внесення доповнень до рішення Київської міської ради від 23.12.2004 № 1015/2425 «Про передачу товариству з обмеженою відповідальністю «Аргумент Груп»земельної ділянки для будівництва житлового будинку з підземним паркінгом та дитячим майданчиком на вул. Уманській (біля будинків № 33 та № 33-а) у Солом’янському районі м. Києва»не відноситься до компетенції та ніяким чином не порушує права та обов’язки Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації). Окрім того зазначає, що заступник прокурора м. Києва у своїй позовній заяві не зазначає, які норми чинного законодавства порушені внаслідок прийняття Київською міською радою рішення від 01.10.2007 № 501/3335 «Про внесення доповнень до рішення Київської міської ради від 23.12.2004 № 1015/2425 «Про передачу товариству з обмеженою відповідальністю «Аргумент Груп»земельної ділянки для будівництва житлового будинку з підземним паркінгом та дитячим майданчиком на вул. Уманській (біля будинків № 33 та № 33-а) у Солом’янському районі м. Києва». Обґрунтування позовних вимог більше стосується визнання недійсним рішення Київської міської ради від 23.12.2004 № 1015/2425 «Про передачу товариству з обмеженою відповідальністю «Аргумент Груп»земельної ділянки для будівництва житлового будинку з підземним паркінгом та дитячим майданчиком на вул. Уманській (біля будинків № 33 та № 33-а) у Солом’янському районі м. Києва», що не є предметом даного спору. Враховуючи викладене просить в позові відмовити повністю.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Київської міської ради від 23.12.2004 № 1015/2425 (далі –рішення № 1015/2425):

- затверджено проект відведення земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю «Аргумент Груп» для будівництва житлового будинку з підземним паркінгом та дитячим майданчиком на вул. Уманській (біля будинків №№ 33, 33-а) у Солом’янському районі м. Києва;

- передано товариству з обмеженою відповідальністю «Аргумент Груп»за умови виконання пункту 3 цього рішення, в короткострокову оренди на 5 років земельну ділянку площею 0,39 га для будівництва житлового будинку з підземним паркінгом та дитячим майданчиком на вул. Уманській (біля будинків №№ 33, 33-а) у Солом’янському районі м. Києва за рахунок земель міської забудови.

20 квітня 2005 року між Київською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю «Аргумент Груп»строком на 5 років було укладено договір оренди земельної ділянки площею 0,3891 га, розташованої на вул. Уманській (біля будинків №№ 33, 33-а) у Солом’янському районі міста Києва, з цільовим призначенням –для будівництва житлового будинку з підземним паркінгом та дитячим майданчиком, кадастровий номер 8000000000:72:013:0028. Даний договір оренди зареєстровано Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), про що зроблено запис від 26.04.2005 за № 72-6-00274 у книзі записів державної реєстрації договорів.

Рішенням від 28.12.2006 № 554/611 Київська міська рада відмінила рішення № 1015/2425 та запропонувала товариству з обмеженою відповідальністю «Аргумент Груп»надати згоду на розірвання договору оренди земельної ділянки від 26.04.2005 № 72-6-00274.

01 жовтня 2007 року Київська міська рада прийняла рішення № 501/3335 (далі –рішення № 501/3335), яким визнала таким, що втратило чинність, рішення Київської міської ради від 28.12.2006 № 554/611; доповнила рішення № 1015/2425 пунктом 3 у такій редакції: «3. Товариству з обмеженою відповідальністю «Аргумент Груп»використовувати земельну ділянку на вул. Уманській, 33 та 33-а під будівництво стартового будинку для проведення реконструкції мікрорайону застарілого житлового фонду в межах вулиць Єреванської, Іскрівської, Уманської, Пилипа Козицького у Солом’янському районі м. Києва відповідно до містобудівної концепції, погодженої архітектурно-містобудівною радою при Головному управлінні містобудування, архітектури та дизайну міського середовища (протокол від 09.11.2005)»; у зв’язку з цим пункт 3 вважати пунктом 4, відповідно пункт 4 –пунктом 5.

Пунктом 34 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»до виключної компетенції міських рад віднесено вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до частини першої статті 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Згідно частини третьої статті 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.

У відповідності до частини шостої статті 123 Земельного кодексу України, проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.

Статтею 9 Земельного кодексу України до повноважень Київської міської ради віднесено розпорядженнями землями територіальної громади міста, зокрема, шляхом надання їх у користування у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Як вбачається з матеріалів справи, на підставі згоди Київського міського голови від 08.07.2004 Д-0344 та технічних умов від 16.08.2004 № Д-0344, ТОВ «Аргумент Груп»було надано згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки орієнтовним розміром 0,388 га, розташовану на вул. Уманській (біля будинків № 33 та № 33-а) у Солом’янському районі м. Києва.

Відповідно до статті 14 Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 15.07.2004 № 457/1867, землевпорядна організація або зацікавлена особа забезпечує погодження розробленого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА), Головним управлінням містобудування, архітектури та дизайну міського середовища виконавчого органу Київради (КМДА), Головним управлінням охорони культурної спадщини та реставраційно-відновлювальних робіт виконавчого органу Київради (КМДА), управлінням охорони навколишнього природного середовища виконавчого органу Київради (КМДА), Київською міською санітарно-епідеміологічною станцією, іншими підприємствами, установами та організаціями, землекористувачами та власниками земельних ділянок, з якими відповідно до вимог законодавства необхідно погодити проект. При цьому, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується зазначеними органами в порядку, визначеному законодавством України, шляхом надання ними письмового висновку або здійснення запису «погоджено», засвідчених підписом уповноваженої особи та скріплених печаткою. Надання письмових висновків є обов'язковим за наявності обмежень або обтяжень.

Матеріалами справи підтверджується, що розроблений проект відведення зазначеної земельної ділянки було погоджено з Головним управління земельних ресурсів, Солом’янською райдержадміністрацією (лист від 07.10.2004 № 8486/01), Головним управлінням культури, мистецтв та охорони культурної спадщини (лист від 06.09.2004 № 001-09/3911), Управлінням охорони навколишнього природного середовища (лист від 27.08.2004 № 071/04-4-19/2534), Головним державним санітарним лікарем м. Києва (лист від 05.08.2004 № 5719), Головним управлінням містобудування, архітектури та дизайну міського середовища (лист від 13.12.2004 № 19-1260). Вказаними органами було надано позитивні висновки щодо відведення ТОВ «Аргумент Груп»земельної ділянки орієнтовним розміром 0,388 га, розташованої на вул. Уманській (біля будинків № 33 та № 33-а) у Солом’янському районі м. Києва.

З вищевикладеного випливає безпідставність твердження прокуратури про відсутність висновку природоохоронного органу. Крім того, статтею 123 Земельного кодексу України не передбачено обов’язкового отримання висновку про погодження проекту відведення земельної ділянки з державним органом з питань охорони навколишнього природного середовища.

Проект відведення земельної ділянки орієнтовним розміром 0,388 га, розташованої на вул. Уманській (біля будинків № 33 та № 33-а) у Солом’янському районі м. Києва пройшов позитивну державну землевпорядну експертизу, що підтверджується наявним у матеріалах справи висновком від 15.12.2004 № 09-48.

Щодо твердження прокуратури про заборону житлового будівництва за рахунок об’єктів рекреаційного призначення у відповідності до ДБН 360-92 «Планування і забудова сільських та населених пунктів»та пунктів 4.2, 6.1 Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 19.06.1996 № 173, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.07.1996 за № 379/1404, суд зазначає наступне.

У преамбулі ДБН 360-92. Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень, затверджених наказом Держкоммістобудування від 17.04.1992 № 44 зазначено, що Державні будівельні норми «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень»поширюються на проектування нових і реконструкцію існуючих міських і сільських поселень України та є обов’язковими для органів державного управління, місцевого і регіонального самоуправління підприємств і установ незалежно від форм власності та відомчого підпорядкування, громадських об'єднань і громадян, які здійснюють проектування, будівництво і благоустрій на території міських і сільських поселень.

Таким чином, дія ДБН 360-92. Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень не поширюється на вирішення питань щодо надання земельних ділянок у користування.

Крім того, суд зазначає, що проектом відведення вказаної вище земельної ділянки передбачено будівництво спортивного та дитячого майданчиків, що не суперечить ДБН 360-92. Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень.

Посилання прокуратури на пункти 4.2, 6.1 Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19.06.1996 № 173, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.07.1996 за № 379/1404, судом не приймається, оскільки у зазначених пунктах йде мова про заборону будівництва, реконструкції і розширення об’єктів за рахунок територій парків, водних акваторій, ландшафтно-рекреаційних територій, включаючи землі міських лісів.

З матеріалів справи вбачається, що спірна земельна ділянка не розташована на території парку, водної акваторії чи ландшафтно-рекреаційній території.

Крім того, висновком Управлінням охорони навколишнього природного середовища від 27.08.2004 № 071/04-4-19/2534 ТОВ «Аргумент Груп»зобов’язано у складі проектної документації з організації будівництва розробити дендроплан, в якому передбачити висадку декоративних дерев зі сформованою кореневою системою та передбачити заходи по збереженню існуючих зелених насаджень від пошкодження при будівництві та для забезпечення їх життєдіяльності, що узгоджується з пунктом 6.1 Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19.06.1996 № 173.

Відповідно до статті 39 Земельного кодексу України, використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови.

З висновку Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 13.12.2004 № 19-1260 вбачається, що територія, на якій розташована вказана вище земельна ділянка, за функціональним призначенням належить до території житлової забудови у відповідності до Генерального плану розвитку міста, затвердженого рішенням Київської міської ради від 28.03.2002 № 370/1804.

Згідно з програмою реконструкції п'ятиповерхових житлових будинків, побудованих у 60-ті роки, затвердженої розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 14.08.2000 № 1400, територія, на якій розташована вказана вище земельна ділянка, призначена для відселення мешканців з 5-ти поверхових будинків, що підлягають реконструкції, де передбачено будівництво стартових будинків в кварталах реконструкції. Спірна ділянка на вул. Уманській є резервною для будівництва такого стартового будинку, тому її забудова можлива лише в комплексі з реконструкцією навколишніх 5-ти поверхових будинків за проектом реконструкції всього кварталу.

З рішення № 501/3335 вбачається, що воно прийнято Київською міською радою на підставі Закону України «Про комплексну реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду»та рішення Київської міської ради від 21.04.2005 № 286/2861 «Про порядок погодження місць розташування об’єктів у кварталах старої забудови».

Відповідно до статті 1 Закону України «Про комплексну реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду», стартові жилі будинки - будинки, побудовані в першочерговому порядку під час комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) з метою переселення мешканців застарілого житлового фонду.

Статтею 7 Закону України «Про комплексну реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду»надано право органам місцевого самоврядування приймати рішення щодо вилучення (викупу), передачі земельних ділянок у зв'язку з проведенням комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) із заміною застарілого житлового фонду для задоволення суспільних потреб, а також право затверджувати та виконувати місцеві програми комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду, його заміни, брати участь у розробленні та виконанні відповідних державних і регіональних програм.

Згідно статті 11 Закону України «Про комплексну реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду», органи місцевого самоврядування: приймають рішення щодо проведення комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду; проводять конкурс з метою визначення інвестора-забудовника для виконання програми комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду; затверджують та погоджують передпроектну та проектну документацію забудови території, підготовлену інвесторами-забудовниками.

Стаття 11 Закону України «Про комплексну реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду»зазначає, що реконструкція застарілого житлового фонду здійснюється згідно з нормативами, встановленими у сфері землеустрою, містобудування, озеленення територій, утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, освітлення територій, охорони здоров’я, довкілля, земель, поводження з відходами.

Висновком Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 13.12.2004 № 19-1260 ТОВ «Аргумент Груп»зобов’язано до початку розроблення проекту будівництва житлового комплексу, розробити проект реконструкції кварталу в межах вулиць Уманської, П. Козицького, Єреванської та Іскрівської.

Стаття 111 Земельного кодексу України зазначає, що право на земельну ділянку може бути обмежено законом або договором шляхом встановлення: умови розпочати і завершити забудову або освоєння земельної ділянки протягом встановлених строків; умови здійснити будівництво, ремонт або утримання дороги, ділянки дороги; умови додержання природоохоронних вимог або виконання визначених робіт; інших зобов'язань, обмежень або умов.

Відповідно до статті 96 Земельного кодексу України, землекористувачі зобов’язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням; дотримуватися правил добросусідства та обмежень, пов'язаних з встановленням земельних сервітутів та охоронних зон.

У матеріалах справи наявна Містобудівна концепція реконструкції житлового мікрорайону в межах вул. Єреванської, Іскрівської, Уманської, П. Козицького у Солом’янському районі м. Києва, розроблена на замовлення ТОВ «Аргумент Груп».

З витягу протоколу засідання архітектурно-містобудівної ради при Головному правлінні містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 09.11.2005, на яке йде посилання у рішенні № 501/3335, вбачається, що містобудівна концепція реконструкції житлового мікрорайону в межах вул. Єреванської, Іскрівської, Уманської, П. Козицького у Солом’янському районі м. Києва не розглядалася і не погоджувалася, було лише розглянуто передпроектні пропозиції будівництва житлового будинку з підземним паркінгом та дитячим майданчиком за адресою: вул. Уманська, Солом’янський район м. Києва.

Рішенням Київської міської ради «Про порядок погодження місць розташування об'єктів у кварталах старої забудови»від 21.04.2005 № 286/2861, погодження місць розташування об'єктів у кварталах старої забудови, в яких розташовані житлові будинки, що підлягають реновації (капітальний ремонт, реконструкція або будівництво нового житла замість існуючого), надається шляхом розробки відповідної містобудівної концепції та проекту забудови території кварталу або його частини.

Пунктом 6 вказаного рішення передбачено, що згідно з клопотаннями зацікавлених осіб одночасно з розглядом містобудівної концепції реновації житла може розглядатися питання про відведення земельних ділянок для будівництва стартових житлових будинків.

У матеріалах справи відсутні документи, які б свідчили про те, що ТОВ «Аргумент Груп»зверталося до Київської міської ради з клопотанням про розгляд містобудівної концепції реконструкції житлового мікрорайону в межах вул. Єреванської, Іскрівської, Уманської, П. Козицького у Солом’янському районі м. Києва та відведенням земельної ділянки орієнтовним розміром 0,388 га, розташованої на вул. Уманській (біля будинків № 33 та № 33-а) у Солом’янському районі м. Києва саме для будівництва стартового житлового будинку.

Згідно з пунктом 5 рішенням Київської міської ради «Про порядок погодження місць розташування об'єктів у кварталах старої забудови»від 21.04.2005 № 286/2861, підготовлена містобудівна концепція та проект рішення Київради про її затвердження погоджується шляхом отримання висновків Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), Головного управління економіки та інвестицій виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), постійної комісії Київради з питань містобудування та архітектури, постійної комісії Київради з питань землекористування.

У матеріалах справи відсутні висновки Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), Головного управління економіки та інвестицій виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), постійної комісії Київради з питань містобудування та архітектури, постійної комісії Київради з питань землекористування, якими б було погоджено містобудівну концепцію реконструкції житлового мікрорайону в межах вул. Єреванської, Іскрівської, Уманської, П. Козицького у Солом’янському районі м. Києва.

У відповідності до норм рішенням Київської міської ради «Про порядок погодження місць розташування об'єктів у кварталах старої забудови»від 21.04.2005 № 286/2861, містобудівна концепція реновації житла підлягає обов’язковому затвердженню Київською міською радою.

У матеріалах справи відсутнє рішення Київської міської ради про затвердження містобудівної концепції реконструкції житлового мікрорайону в межах вул. Єреванської, Іскрівської, Уманської, П. Козицького у Солом’янському районі м. Києва.

Як було зазначено вище, рішенням № 501/3335 Київська міська рада зобов’язала ТОВ «Аргумент Груп»використовувати земельну ділянку на вул. Уманській, 33 та 33-а під будівництво стартового будинку для проведення реконструкції мікрорайону застарілого житлового фонду в межах вулиць Єреванської, Іскрівської, Уманської, Пилипа Козицького у Солом’янському районі м. Києва відповідно до містобудівної концепції, погодженої архітектурно-містобудівною радою при Головному управлінні містобудування, архітектури та дизайну міського середовища (протокол від 09.11.2005).

Однак, враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку, що таке рішення Київської міської ради суперечить статті 39 Земельного кодексу України, Закону України «Про комплексну реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду»та рішенню Київської міської ради «Про порядок погодження місць розташування об'єктів у кварталах старої забудови»від 21.04.2005 № 286/2861.

Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції, органу, який видав цей акт. Обов’язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв’язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних інтересів підприємства чи організації - позивача у справі (п. 2 Роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 26.01.2000 № 02-5/35 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов’язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів»).

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, позовні вимоги прокуратури є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.

Твердження ТОВ «Аргумент Груп»про пропуск строку позовної давності судом не приймається, оскільки стаття 257 Цивільного кодексу України зазначає, що загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки. Оспорюване прокуратурою рішення № 501/3335 прийнято Київською міською радою 01.10.2007, з даним позовом до господарського суду прокуратура звернулася 08.01.2008, таким чином, строк позовної давності не пропущено.

Витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, підлягають стягненню з відповідача в доход Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 49, 82-85 ГПК України,-

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати недійсним рішення Київської міської ради від 01.10.2007 № 501/335 «Про внесення доповнень до рішення Київської міської ради від 23.12.2004 № 1015/2425 «Про передачу Товариству з обмеженою відповідальністю «Аргумент Груп» земельної ділянки для будівництва житлового будинку з підземним паркінгом та дитячим майданчиком на вул. Уманській (біля будинків № 33 та № 33-а) у Солом’янському районі м. Києва», яким відмінено рішення Київради № 554/611 від 28.12.2006.

3. Стягнути з Київської міської ради (м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код 22883141) в доход Державного бюджету України 85 (вісімдесят п’ять) грн. витрат по сплаті державного мита.

4. Стягнути з Київської міської ради (м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код 22883141) 118 (сто вісімнадцять) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу до спеціального фонду Державного бюджету по КЕКД 22050000 «Оплата витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах».

Суддя

В.В. Сівакова