Постанова № 14877645, 30.03.2011, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.03.2011
Номер справи
2а-6648/10/2370
Номер документу
14877645
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2011 року Справа № 2а-6648/10/2370

Черкаський окружний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Трофімової Л.В.,

суддів Гаврилюка В.О., Гаращенка В.В.,

при секретарі Левчуку А.С.,

за участю представників: позивача Весеньова Є.В. за довіреністю; відповідача Савенко Ю.Н. за довіреністю, третьої особи не зявився, розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Черкаси адміністративну справу за позовом відкритого акціонерного товариства Фірма «Будкомлект»до державної податкової інспекції у м. Черкаси, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - управління земельних ресурсів у м. Черкаси головного управління земельних ресурсів у Черкаській області про визнання неправомірними дій та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

ВАТ Фірма «Будкомлект»звернулось до суду з адміністративним позовом до ДПІ у м. Черкаси, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - управління земельних ресурсів у м. Черкаси головного управління земельних ресурсів у Черкаській області про визнання неправомірними дій та скасування податкових повідомлень-рішень.

Позивач зазначав, що на підставі акту перевірки від 01.09.2010р. № 333/15-31/01274937 відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 14.09.2010р. № 0013471503/0, яким позивачу визначено зобовязання зі сплати орендної плати за земельні ділянки на суму 78534 грн. 14 коп., у тому числі 74794 грн. 42 коп. за основним платежем та 3739 грн. 72 коп. штрафними (фінансовими) санкціями. Надалі позивач зазначав, що ДПА України в Черкаській області скасовано податкове повідомлення-рішення від 03.12.2010р. № 0013471503/0 у частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 3739 грн. 72 коп. Натомість ДПІ у м. Черкаси прийнято нове податкове повідомлення-рішення від 07.12.2010р. № 0018461503/0, яким позивачу визначено зобовязання зі сплати штрафних (фінансових) санкцій у сумі 37397 грн. 21 коп. За твердженням позивача ВАТ Фірма «Будкомлект»скористалося процедурою адміністративного оскарження, проте зазначені вище податкові повідомлення-рішення залишено без змін.

На підставі наведених обставин, позивач просив:

-визнати неправомірними дії ДПІ у м. Черкаси щодо організації та проведення невиїзної документальної перевірки ВАТ Фірма «Будкомлект»за період з 01.01.2008 р. по 31.12.2008 р.;

-скасувати як протиправні податкові повідомлення-рішення у м. Черкаси №0013471503/2 від 07.12.2010 р. про визначення суми податкового зобовязання з орендної плати з юридичних осіб в сумі 74794 грн. 92 коп. та № 0018461503/0 від 07.12.2010 р. про визначення штрафних санкцій з орендної плати з юридичних осіб в сумі 37397 грн. 21 коп.

У подальшому позивач уточнив розмір позовних вимог та просив:

-визнати неправомірними дії державної податкової інспекції у м. Черкаси щодо організації та проведення невиїзної документальної перевірки відкритого акціонерного товариства Фірма «Будкомлект»за період з 01.01.2008 р. по 31.12.2008 р.

-скасувати податкові повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Черкаси №0013471503/0 від 14.09.2010 р., №0013471503/1 від 08.10.2010р., №0013471503/2 від 07.12.2010р., №0013471503/3 від 02.03.2011р. про визначення суми податкового зобовязання з орендної плати з юридичних осіб у сумі 74794 грн. 42 коп. та № 0018461503/0 від 07.12.2010р., №0018461503/1 від 02.03.2011р. про визначення штрафних санкцій з орендної плати з юридичних осіб у сумі 37397 грн. 21 коп.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, наголосивши на тому, що дії ДПІ у м. Черкаси щодо визначення зобовязання зі сплати орендної плати за земельні ділянки на суму 74794 грн. 42 коп. та застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 37397 грн. 21 коп. є неправомірними, а спірні рішення прийнято без дотримання вимог законодавства тому є нечинними.

Відповідач позов не визнав із підстав, викладених у запереченні, зокрема, зазначивши, що причиною прийняття спірного податкового повідомлення-рішення стало те, що за результатами перевірки встановлено порушення позивачем статті 21 Закону України «Про оренду землі», що діяла на момент виникнення спірних правовідносин.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.

ВАТ Фірма «Будкомлект»зареєстровано як суб'єкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Черкаської міської ради 02.11.1995р. (ідентифікаційний код 01274937).

Спеціальним Законом, що визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку є Закон України «Про плату за землю»від 3 липня 1992 року № 2535-XII, що був чинним на момент виникнення спірних правовідносин (надалі за текстом «Закон № 2535-XII»).

Відповідно до статті 14 Закону України «Про систему оподаткування»від 25 червня 1991 року № 1251-XII (що був чинним на момент виникнення спірних правовідносин) плату за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) віднесено до загальнодержавних податків і зборів.

Статтею 2 Закону № 2535-XII визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.

Згідно статті 5 зазначеного Закону об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), що перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.

Статтею 13 цього Закону встановлено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності договір оренди такої земельної ділянки.

За нормами статті 1 Закон України «Про оренду землі»від 6 жовтня 1998 року N 161-XIV (надалі за текстом «Закон № 161-XIV») оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до статті 14 Закону № 2535-XII платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, із розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Згідно статті 17 Закону № 2535-XII податкове зобов'язання із земельного податку, а також по сплаті орендної плати за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

У силу статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Згідно договору оренди земельної ділянки від 18.09.2003р. зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 18.09.2003р. за № 383 Черкаська міська рада на підставі рішення від 03.07.2003р. № 3-545 передала ВАТ Фірма «Будкомлект»в оренду терміном на 49 років земельну ділянку загальною площею 81952 кв.м під існуючу виробничу базу, з них 67606 кв.м для потреб промисловості, 14346 кв.м для комерційного використання із земель Черкаської міської ради за адресою: м. Черкаси, вул. Будіндустрії, 11, згідно плану земельної ділянки.

Відповідно до поданої відповідачем 23 січня 2008 р. податкової декларацій орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за 2008р., відкрите акціонерне товариство Фірма «Будкомлект»мало сплатити у 2008 р. орендну плату в сумі 86 993 грн. 88 коп., що відповідає 7 249 грн. 49 коп. щомісячної плати.

Відповідно до статті 11 (що була чинною на момент виникнення спірних правовідносин) Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 4 грудня 1990 року № 509-XII органи державної податкової служби у випадках, у межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ.

01.09.2010 р. державною податковою інспекцією у м. Черкаси проведено невиїзну документальну перевірку щодо правильності та повноти нарахування орендної плати за землю за період з 01.01.2008р. по 31.12.2008р. Перевіркою встановлено порушення вимог частини 4 статті 21 Закону України «Про оренду землі», що призвело до заниження податкового зобовязання зі сплати орендної плати за землю у 2008р. на суму 79794 грн. 42 коп. Результати перевірки оформлено актом від 01.09.2010р. № 333/15-31/01274937.

Законом, що установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21 грудня 2000 року № 2181-III, що діяв на момент виникнення спірних правовідносин (надалі за текстом Закон № 2181-III).

Стаття перша Закону № 2181-III визначає податкове зобов'язання як зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України

Відповідно до пункту 1.3. статті 1 названого Закону податковий борг (недоїмка) це податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Згідно підпункту б підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону № 2181-III контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях

Згідно з підпунктом 17.1.3. пункту 17.1 статті 17 Закону № 2181-III у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

З огляду на викладені вище положення Закону № 2181-III та на підставі даних акту перевірки позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення 14.09.2010р. № 0013471503/0, яким позивачу визначено зобовязання зі сплати орендної плати за земельні ділянки на суму 78534 грн. 14 коп., у тому числі 74794 грн. 42 коп. за основним платежем та 3739 грн. 72 коп. за штрафними (фінансовими) санкціями.

У подальшому ДПА України в Черкаській області скасовано податкове повідомлення-рішення від 03.12.2010р. № 0013471503/0 у частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 3739 грн. 72 коп. ДПІ у м. Черкаси прийнято нове податкове повідомлення-рішення від 07.12.2010р. № 0018461503/0, яким позивачу визначено зобовязання зі сплати штрафних (фінансових) санкцій у сумі 37397 грн. 21 коп. За результатами адміністративного оскарження ДПІ у м. Черкаси прийнято наступні податкові повідомлення-рішення: №0013471503/1 від 08.10.2010р., №0013471503/2 від 07.12.2010р., №0013471503/3 від 02.03.2011р. про визначення суми податкового зобовязання з орендної плати з юридичних осіб у сумі 74794 грн. 42 коп. та податкове повідомлення-рішення №0018461503/1 від 02.03.2011р. про визначення штрафних санкцій з орендної плати з юридичних осіб у сумі 37397 грн. 21 коп.

Вирішуючи даний спір, з огляду на аргументацію позивача і заперечення відповідача, суд зазначає, що статтею13 Закону № 161-XIV визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Згідно зі статтею 19 Закону України «Про плату за землю»розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності). За змістом частини першої статті 15 Закону України «Про оренду землі»орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату належить до істотних умов договору оренди землі. Згідно статті 14 Закону № 161-XIV договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України. Відповідно до пункту 13 Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220 в порядку статті 14 Закону України «Про оренду землі», розмір орендної плати переглядається у разі, зокрема, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, та в інших випадках, передбачених законом.

Під час розгляду справи судом встановлено, що рішенням Черкаської міської ради від 03.07.2003р. № 3-545 ВАТ Фірма «Будкомлект» вирішено надати земельну ділянку загальною площею 81952 кв.м по вул. Будіндустрії, 11 в оренду на 49 років під існуючу виробничу базу, з них 67606 кв.м для потреб промисловості, 14346 кв.м для комерційного використання за рахунок земель Черкаської міської ради. ВАТ Фірма «Будкомлект»зобовязано укласти договір оренди землі з Черкаською міською радою, посвідчити нотаріально за власні кошти та зареєструвати його у Черкаському міському управлінні земельних ресурсів. 18.09.2003р. на виконання зазначеного рішення між ВАТ Фірма «Будкомлект»та Черкаською міською радою 18 вересня 2003р. укладено договір оренди землі зареєстрованого у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 18.09.2003р. за № 383.

За змістом статті 2 Закону № 161-XIV відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

За приписами статті 20 Закону України «Про оренду землі»укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Відповідно до статті 18 Закону України «Про оренду землі»договір оренди землі набуває чинності після його державної реєстрації.

Частиною 3 статті 640 ЦК України передбачено, що договір, який підлягає нотаріальному посвідченню або державної реєстрації, є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення або державної реєстрації, а в разі необхідності і нотаріального посвідчення, і державної реєстрації - з моменту державної реєстрації.

Згідно статті 21 Закону України «Про оренду землі», що діяла в зазначеній редакції на момент виникнення спірних правовідносин розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно доЗакону України "Про плату за землю").

За нормами статті 21 Закону України «Про оренду землі», що діяла в зазначеній редакції на момент виникнення спірних правовідносин орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності, що передані в оренду для сільськогосподарського використання, переглядається один раз на три роки в порядку, встановленому законом або договором оренди. Відповідно до статті 30 Закону України «Про оренду землі»зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку.

Згідно частини 1 статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Відповідно до статті 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Згідно зі статтею 654 Цивільного кодексу України зміна договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

У цьому контексті суд зазначає, що з матеріалів справи вбачається, що державна реєстрація доповнень до договору оренди, укладеними між ВАТ Фірма «Будкомлект»та Черкаською міською радою 18 вересня 2003р. не проводилася. Крім того, суд зазначає, що у матеріалах справи відсутні докази щодо надіслання відповідачем додаткової угоди до договору оренди про зміну ставок орендної плати чи щодо відмови позивачем підписати останню.

Ну думку суду, за наявності договору оренди земельної ділянки правове значення для його сторін мають умови саме укладеного договору від 18 вересня 2003р., зміна яких можлива за взаємною згодою. Прийняття рішення стосовно умов договору оренди без внесення сторонами відповідних змін до договору не породжує правових наслідків для ВАТ Фірма «Будкомлект».

З аналізу наведених законодавчих приписів суд приходить до висновку про те, що зміна коефіцієнтів до ставок земельного податку може бути підставою для перегляду установленого розміру орендної плати шляхом укладення сторонами додаткової угоди до договору. Власне ж установлення Черкаською міською радою нового порядку обчислення розміру плати за оренду землі не можна вважати одночасною зміною установленої договором орендної плати.

З огляду на приписи статті 18 Закону України «Про оренду землі» та частини 3 статті 640 ЦК України доповнення до договорів оренди, укладеними між ВАТ Фірма «Будкомлект»та Черкаською міською радою 18 вересня 2003р. вважаються неукладеними (у разі несхвалення їх позивачем у конкретних спірних правовідносинах).

Разом з тим, колегія суддів зазначає, що, відповідно статті 18 Закону «Про плату за землю»(що був чинним на момент виникнення спірних правовідносин) платники, яких своєчасно не було залучено до сплати земельного податку, сплачують податок не більш як за два попередні роки. Перегляд неправильно нарахованого податку, стягнення або повернення його платнику допускаються не більш як за два попередні роки.

Відповідно до статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення субєкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.

З огляду на викладене, дослідивши обставини і докази адміністративної справи, проаналізувавши вищезазначені правові норми, враховуючи доводи сторін, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають до задоволення у повному обсязі.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує усі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Позивач надав суду квитанцію про сплату судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп., тому вказані витрати підлягають стягненню на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 159, 160, 162 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати неправомірними дії державної податкової інспекції у м. Черкаси щодо організації та проведення невиїзної документальної перевірки відкритого акціонерного товариства Фірма «Будкомлект»за період з 01.01.2008 р. по 31.12.2008 р.

Скасувати податкові повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Черкаси №0013471503/0 від 14.09.2010 р., №0013471503/1 від 08.10.2010р., №0013471503/2 від 07.12.2010р., №0013471503/3 від 02.03.2011р. про визначення суми податкового зобовязання з орендної плати з юридичних осіб у сумі 74794 грн. 42 коп. та № 0018461503/0 від 07.12.2010р., №0018461503/1 від 02.03.2011р. про визначення штрафних санкцій з орендної плати з юридичних осіб у сумі 37397 грн. 21 коп.

Стягнути з державного бюджету України на користь відкритого акціонерного товариства Фірма «Будкомлект»(18036, м. Черкаси. вул. Будіндустрії, 11, ідентифікаційний код 01274937) судові витрати із сплати судового збору у сумі 3 (три) грн. 40 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, що може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання копії постанови.

Постанова складена в повному обсязі 4 квітня 2011р.

Суддя Л.В.Трофімова