Єдиний державний реєстр судових рішень ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"23" березня 2011 р.
15 год.47 хв.Справа № 2-а-4973/10/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Хом'якової В.В.,
при секретарі: Мельник О.О., за участю представника позивача Константінова Є.О., представника відповідача Шевченко О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
приватного підприємства "Агро-Ленд К"
до державної податкової інспекції у м. Херсоні
про визнання нечинним податкового повідомлення - рішення,
встановив:
Приватне підприємство "Агро-Ленд К" (позивач) звернулось до адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати нечинним податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Херсоні (відповідач) від 9 серпня 2010 року № 0003182301/0 про визначення ПП "Агро-Ленд К" податкового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 276 666,67 грн. та штрафними санкціями в сумі 138 333,33 грн.Позовні вимоги обґрунтовані тим, що висновки зроблені податковою інспекцією в акті перевірки від 03.08.10 № 3455/23-2/36420139 "Про результати документальної невиїзної перевірки ПП "Агро-Ленд К" (код 36420139) з питань підтвердження правових відносин з платником податків ПП "Оріон Агро-Плюс" (код 36580740) за період з 01.11.2009р. по 30.11.2009р." щодо порушення підприємством пп.7.2.1 п.7.2, пп. 7.4.5 п. 7.4, пп. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України від 03.04.1997 № 168/97-ВР "Про податок на додану вартість" (далі Закон № 168) не відповідають дійсності. Думка ДПІ у м. Херсоні про те, що правочини здійснені підприємством з ПП "Оріон Агро-Плюс", не були спрямовані на настання реальних правових наслідків, суперечать моральним засадам суспільства, порушують публічний порядок, вочевидь є помилковим. Позивачем було надано відповідні супровідні документи, що підтверджують господарську операцію між позивачем та ПП "Оріон Агро-Плюс". Податкові накладні були оформлені належним чином з дотриманням приписів пп. 7.2.1 п. 7.2 ст. 7 Закону № 168, а також підприємством були надані документи, що є підтвердженням податкового кредиту ПП "Агро-Ленд К" по ланцюгу постачальника.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позов, просив суд задовольнити позовні вимоги з викладених в позові підстав.
Державна податкова інспекція у м. Херсоні заперечує проти позову. В наданих суду запереченнях на адміністративний позов відповідач зазначив, що перевіркою ПП "Оріон Агро-Плюс" встановлено, що одним із покупців у листопаді 2009 року було ПП "Агро-Ленд К" на суму 276666,67 грн. Як наслідок, складено акт від 03.08.2010 № 3455/23-2 документальної перевірки, яким зафіксовано, що всі операції по ланцюгу постачальника ПП Пріор-Агро"-ПП "Оріон-Агро Плюс"-ПП "Агро-Ленд К" не спричиняють реального настання правових наслідків, а отже є нікчемними по ланцюгу до "вигодонабувача". Відсутні докази фактичного отримання та, як наслідок відвантаження товарів ПП "Агро-Ленд К". ПП "Оріон-Агро Плюс" у листопаді 2009 року було реалізовано коробку передач, гідронасос та добрива позивачу на загальну суму 1660000грн., в тому числі ПДВ на суму 276666,67 грн. До перевірки не надано документів, що підтверджують укладання угоди з ПП "Оріон-Агро Плюс", розрахунки між даними підприємствами проводились у готівковій формі згідно квитанцій до прибуткових касових ордерів. Товарно - транспортні накладні, довіреності на отримання товару від ПП "Оріон-Агро Плюс" позивачем на час перевірки не надано. Транспортування продукції нічим не підтверджено. Згідно наданих документів, вбачалось, що товар, придбаний у ПП "Оріон-Агро Плюс" в подальшому був реалізований ПАФ "Світоч-Агро" (код 30628749, м. Миколаїв), який не є платником ПДВ, на загальну суму 1670000 грн., в тому числі ПДВ 278330грн., тому ПП "Агро-Ленд К" є вигодонабувачем. Рішення від 9 серпня 2010 року № 0003182301/0 відповідач вважає законним та обґрунтованим.
Представник відповідача в судовому засіданні просив суд відмовити в задоволені позову з викладених в запереченнях підставах.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступних висновків.
Відповідно до акту перевірки від 03.08.10 р. № 3455/23-2/36420139 "Про результати документальної невиїзної перевірки ПП "Агро-Ленд К" (код 36420139) з питань підтвердження правових відносин з платником податків ПП "Оріон Агро-Плюс" (код 36580740) за період з 01.11.2009р. по 30.11.2009р." встановлено, що ПП "Агро-Ленд К" подало декларацію з ПДВ за листопад 2009 року , в якій задекларувало податковий кредит в сумі 276666 грн. 67 коп. за операціями придбання товарів у ПП "Оріон Агро-Плюс". Письмової угоди сторони не укладали. Факт поставки підтверджується видатковою накладною ПН-000574 від 02.11.09 та податковою накладною № 574 від 02.11.09 на суму 1192400 грн., у тому числі ПДВ в розмірі 198733,33 грн., накладною РН-0001375 від 13.11.09 та податковою накладною № 1375 від 13.11.09 на суму 467600 грн., у тому числі ПДВ в розмірі 77933,34 грн. Розрахунки між суб'єктами господарювання за товар проводились у готівковій формі згідно квитанцій до прибуткових касових ордерів:
- № 405 від 13.11.09 на загальну суму 100000,00 грн. в т.ч. ПДВ 16666,67 грн.
- № 406 від 14.11.09 на загальну суму 100000,00 грн. в т.ч. ПДВ 16666,67 грн.
- № 407 від 15.11.09 на загальну суму 100000,00 грн. в т.ч. ПДВ 16666,67 грн.
- № 408 від 16.11.09 на загальну суму 100000,00 грн. в т.ч. ПДВ 16666,67 грн.
- № 409 від 17.11.09 на загальну суму 100000,00 грн. в т.ч. ПДВ 16666,67 грн.
- № 410 від 18.10.09 на загальну суму 100000,00 грн. в т.ч. ПДВ 16666,67 грн.
- № 411 від 19.11.09 на загальну суму 100000,00 грн. в т.ч. ПДВ 16666,67 грн.
- № 412 від 20.11.09 на загальну суму 100000,00 грн. в т.ч. ПДВ 16666,67 грн.
- № 413 від 21.11.09 на загальну суму 100000,00 грн. в т.ч. ПДВ 16666,67 грн.
- № 414 від 22.11.09 на загальну суму 100000,00 грн. в т.ч. ПДВ 16666,67 грн.
- № 415 від 23.11.09 на загальну суму 100000,00 грн. в т.ч. ПДВ 16666,67 грн.
- № 416 від 24.10.09 на загальну суму 100000,00 грн. в т.ч. ПДВ 16666,67 грн.
- № 417 від 25.11.09 на загальну суму 100000,00 грн. в т.ч. ПДВ 16666,67 грн.
- № 418 від 26.11.09 на загальну суму 100000,00 грн. в т.ч. ПДВ 16666,67 грн.
- № 419 від 27.11.09 на загальну суму 100000,00 грн. в т.ч. ПДВ 16666,67 грн.
- № 420 від 28.11.09 на загальну суму 100000,00 грн. в т.ч. ПДВ 16666,67 грн.
- № 421 від 29.11.09 на загальну суму 100000,00 грн. в т.ч. ПДВ 16666,67 грн.
Товарно-транспортні накладні, довіреності на отримання товару від ПП "Оріон Агро-Плюс" підприємством не надано. Транспортування продукції не підтверджено документально.
Перевіркою постачальника позивача - ПП "Оріон Агро-Плюс" було виявлено, що у нього та його контрагента , від якого отримано товари, відсутні основні фонди, трудові ресурси, умов для зберігання та транспортування товарів. Також встановлено відсутність первинних документів, які підтверджують поставку товарів Ці обставини підтверджуються актом перевірки від 26.04.10 № 9151/10/23-06. Цим актом визнано нікчемними угоди, укладені ПП "Пріор-Агро" з ПП "Оріон Агро-Плюс" , тому на думку відповідача, всі подальші угоди з товаром, який був предметом нікчемної угоди, також є нікчемними.
За висновками акту перевірки від 03.08.10 ДПІ у м. Херсоні прийнято податкове повідомлення-рішення від 9 серпня 2010 року № 0003182301/0 про визначення ПП "Агро-Ленд К" податкового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 276 666,67 грн. та штрафними санкціями в сумі 138 333,33 грн., яке є предметом спору.
Суд вважає необґрунтованими доводи позивача про неправомірність прийнятого ДПІ податкового повідомлення-рішення № 0003182301/0 від 09.08.10, виходячи з наступного.
Закон України від 03.04.97 № 168/97-ВР "Про податок на додану вартість" (чинного на момент виникнення спірних відносин) (далі Закон № 168), визначає платників податку на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету. Згідно ст. 7 Закону № 168 поставка товарів (робіт, послуг) здійснюється за договірними (контрактними) цінами з додатковим нарахуванням податку на додану вартість. Платник податку зобов'язаний надати покупцю податкову накладну, що має містити зазначені окремими рядками: а) порядковий номер податкової накладної; б) дату виписування податкової накладної; в) повну або скорочену назву, зазначену у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця); д) місце розташування юридичної особи або місце податкової адреси фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість; е) опис (номенклатуру) товарів (робіт, послуг) та їх кількість (обсяг, об'єм); є) повну або скорочену назву, зазначену у статутних документах отримувача; ж) ціну поставки без врахування податку; з) ставку податку та відповідну суму податку у цифровому значенні; и) загальну суму коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку.
Податкова накладна складається у момент виникнення податкових зобов'язань продавця у двох примірниках. Оригінал податкової накладної надаються покупцю, копія залишається у продавця товарів (робіт, послуг). Податкова накладна є звітним податковим документом і одночасно розрахунковим документом, виписується на кожну повну або часткову поставку товарів (робіт, послуг). Право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку у порядку, передбаченому статтею 9 цього Закону.
Згідно п. 7.4 Закону № 168 податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 81 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку. Згідно п.п. 7.4.5. п. 7.4 Закону № 168 не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту).
Наявність у платника податку (позивача у справі) податкових накладних, виданих йому продавцем ПП "Оріон Агро-Плюс", є необхідною, але не достатньою підставою для визначення податкового кредиту. Надання податковому органу належним чином усіх оформлених документів, передбачених законодавством про податки та збори, з метою одержання податкової вигоди є підставою для її одержання, якщо податковим органом не встановлено та не доведено, що відомості, які містяться в цих документах, неповні, недостовірні та (або) суперечливі, є наслідком укладення нікчемних правочинів або коли відомості ґрунтуються на інших документах, недійсність даних в яких установлена судом. Про необґрунтованість податкової вигоди свідчать підтверджені доказами доводи податкового органу, зокрема, про наявність таких обставин, як-то відсутність у ПП "Оріон-Агро Плюс" основних фондів, трудових ресурсів, необхідних для здійснення операцій купівлі - продажу добрива, коробки передач та гідронасосу, відсутність товарно-транспортних документів на перевезення даного товару, здійснення операцій з товаром, який придбавався у сумнівних постачальників. Згідно акту № 221/15-2 від 26.05.2010 ПП "Оріон Агро-Плюс" анульовано реєстрацію платника податку на додану вартість у зв'язку з порушенням підприємством вимог п.9.8 ст. 9 Закону України "Про податок на додану вартість", платник не подавав до податкової інспекції податкову звітність, має заборгованість з ПДВ в розмірі 1027 грн., податковою інспекцією було встановлено факт відсутності підприємства за його місцем знаходженням. Згідно акту перевірки від 23.04.2010 № 1914/23-2/36580740 діяльності ПП "Оріон Агро-Плюс" було виявлено декларування даним платником податків господарських операцій з контрагентами, які в "Системі автоматизованого співставлення зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПА України" мають стан "23" - місцезнаходження яких не встановлено. Дані правочини були вчинені без реального настання правових наслідків, що обумовлені ними. Дані наведені в декларації за листопад 2009 року про обсяги придбання та продажу товару є недійсними. Підприємством не надано ніяких бухгалтерських та податкових документів, договорів, накладних товарно-транспортних накладних.
Суду надані пояснення гр-на ОСОБА_4 оперуповноваженому ГВПМ ДПІ у м. Херсоні щодо реєстрації підприємства "Оріон Агро-Плюс" , з яких вбачається, що він погодився зареєструвати дане підприємство на своє ім'я за винагороду на прохання випадкового знайомого , банківських рахунків він не відкривав, ніяких угод не укладав від імені підприємства, не підписував ніяких бухгалтерських та звітних документів, ніякою підприємницькою діяльністю від імені підприємства не займався та нікого не уповноважував, не має ніяких документів щодо здійснення підприємством господарських операцій. Про необґрунтованість податкової вигоди свідчить невідповідність вимогам Закону усіх податкових накладних, виданих приватним підприємством "Оріон Агро-Плюс" та підписаних директором ОСОБА_4, оскільки останній заперечує дану обставину. Всі документи від імені підприємства "Оріон Агро-Плюс" є неналежним чином оформленими, оскільки підписані особою, яка ніякого відношення до діяльності цього підприємства не мала.
Визначальним фактором для формування податкового кредиту платником податку на додану вартість є подальше використання таких товарів (основних фондів) в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності такої особи - платника податку. Якщо товари фактично ПП "Оріон Агро Плюс" не поставлялися, то й придбання таких товарів позивачем не відбулося. Відповідно право на податковий кредит у такого платника податків не виникає, оскільки при цьому не дотримано обов'язкових умов для виникнення такого права - придбання товарів (послуг) з метою їх використання у господарській діяльності.
Суд вважає, що позивач діяв без належної обачності та обережності, встановивши господарські стосунки з особами, які діяли від імені підприємства, не маючи на то повноважень та використовували документи підприємства, які підписані не директором, а замість нього невстановленою особою. Таким чином, господарські операції відбувались тільки на папері, а походження продукції, яку позивач отримав за документами ПП "Оріон Агро Плюс", неможливо встановити. Всі наслідки необачних дій позивача покладаються тільки на нього, а не на державний бюджет.
Твердження відповідача щодо нікчемності правочину з придбання товару ПП "Агро-Ленд К" у ПП "Оріон Агро-Плюс" не приймаються судом до уваги, оскільки згідно ст. 205 Цивільного кодексу України від 16.01.03 № 435-ІV правочин може вчиняться усно або в письмовій формі. Правочин між ПП "Агро-Ленд К" та ПП "Оріон Агро-Плюс" не можна відносити до правочинів, недійсність яких встановлена законом, він не є нікчемним, а є оспорюваним, і податкова інспекція має доводити його не відповідність законодавству шляхом подання відповідного позову до суду. Згідно ст. 215 ЦКУ нікчемність даного правочину може бути визнана судовим рішенням. В даному випадку рішення або вирок суду відсутні, тому у суду немає достатньо доказів для віднесення правочинів між позивачем та ПП "Оріон Агро-Плюс" до нікчемних .
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Суд вважає правомірними дії ДПІ по визначенню податкових зобов'язань по податку на додану вартість. В задоволенні позовних вимог відмовляється.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину постанови суду та повідомлено про дату та час складення постанови в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Відмовити приватному підприємству "Агро-Ленд К" в задоволенні позову про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Херсоні від 9 серпня 2010 року № 0003182301/0 про визначення ПП "Агро-Ленд К" податкового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 276 666,67 грн. та штрафними санкціями в сумі 138 333,33 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 01 квітня 2011 р..
Суддя Хом'якова В.В.
кат. 8.2.1