Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №14
ПОСТАНОВА
Іменем України
06 квітня 2011 року Справа № 2а-1693/11/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Цицюри О.О.,
при секретарі судового засідання Бойко В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську справу за адміністративним позовом Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства «Стахановський завод металовиробів» про стягнення суми штрафних санкцій у розмірі 85000,00 грн.,
ВСТАНОВИВ:
24 лютого 2011 року позивач Луганське ТУ ДКЦП та фондового ринку звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом Відкритого акціонерного товариства «Стахановський завод металовиробів» про стягнення суми штрафних санкцій у розмірі 85000,00 грн., накладених постановою від 25.02.2010 року №10-ЛУ за правопорушення на ринку цінних паперів.
В обґрунтування позовних вимог позивач послався на наступне.
Відкрите акціонерне товариство «Стахановський завод металовиробів» в порушення вимог Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року №1591 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 лютого 2007 року за № 97/13364, у термін до 25.10.2009 не розкрило регулярну квартальну інформацію за ІІІ-й квартал 2009 року шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та подання до Луганського ТУ ДКЦПФР. У звязку з цим у відношенні ВАТ «Стахановський завод металовиробів» уповноваженою особою Комісії начальником Луганського ТУ ДКЦП та фондового ринку було винесено розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №237-ЛУ від 08.12.2009 року. Згідно вказаного розпорядження ВАТ «Стахановський завод металовиробів» повинно було у термін до 12.01.2010 усунути порушення чинного законодавства про цінні папери, а саме, 12.01.2010 розкрити регулярну квартальну інформацію за ІІІ-й квартал 2009 року шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та надання до ЛТУ ДКЦПФР у паперовій та електронній формі згідно вимог Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів та Наказу ДКЦПФР від 05.04.2007 №349. Інформації та доказів щодо виконання розпорядження №237-ЛУ від 08.12.2009 до ЛТУ ДКЦПФР Відкритим акціонерним товариством «Стахановський завод металовиробів» не надано. Отже, розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №237-ЛУ від 08.12.2009 ВАТ «Стахановський завод металовиробів» не виконано, чим останнім порушено вимоги пункту 10 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні». Такі дії відповідача підпадають під порушення, відповідальність за яке передбачена п.8 ч.1 ст.11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні невиконання розпорядження щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів. Обставин, що помякшують відповідальність ВАТ «Стахановський завод металовиробів» не встановлено. Обставиною, що обтяжує відповідальність ВАТ «Стахановський завод металовиробів» є наявність повторного вчинення протягом року однорідного правопорушення (постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №72-ЛУ від 21.04.2009, №86-ЛУ від 19.05.2009, №411-ЛУ від 24.07.2009). Факт вчинення зазначеного правопорушення та вини юридичної особи повністю підтверджується актом про правопорушення на ринку цінних паперів №10-ЛУ від 15.02.2010. У звязку з цим, 25.02.2010 уповноваженою особою Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у відношенні відповідача було винесено постанову №10-ЛУ про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 85000,00 грн. Зазначену суму необхідно було перерахувати в доход Державного бюджету України протягом 15 днів з дня отримання постанови. Постанова про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 25.02.2010 року №10-ЛУ ВАТ «Стахановський завод металовиробів» у встановленому законодавством порядку не оскаржувалась, копій платіжних документів на підтвердження сплати штрафу до Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку не надано. На підставі викладеного позивач просив стягнути з відповідача в доход Державного бюджету України суму застосованого штрафу за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 85000,00 грн.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, наполягав на їх задоволенні, надав суду пояснення, аналогічні викладеним у позові.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про місце, дату та час розгляду справи повідомлявся належним чином, правом надання заперечень проти позову у встановлений судом строк та доказів на підтвердження своїх доводів не скористався, заяви про визнання позовних вимог або про розгляд справи за його відсутності суду не надавав.
Відповідно до частини 6 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наявних у матеріалах справи доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог з огляду на таке.
Згідно із абз. 2 ст. 1 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів- це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Відповідно до ст. 3 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється у таких формах:
- прийняття актів законодавства з питань діяльності учасників ринку цінних паперів;
- регулювання випуску та обігу цінних паперів, прав та обовязків учасників ринку цінних паперів;
- видача ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів та забезпечення контролю за такою діяльністю;
- заборона та зупинення на певний термін (до одного року);
- професійної діяльності на ринку цінних паперів у разі відсутності ліцензії на цю діяльність та притягнення до відповідальності за здійснення такої діяльності згідно з чинним законодавством;
- реєстрація випусків (емісій) цінних паперів та інформації про випуск (емісію) цінних паперів;
- контроль за дотриманням емітентами порядку реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, умов продажу (розміщення) цінних паперів, передбачених такою інформацією;
- створення системи захисту прав інвесторів і контролю за дотриманням цих прав емітентами цінних паперів та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів;
- контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, контролюючим органам;
- встановлення правил і стандартів здійснення операцій на ринку цінних паперів та контролю за їх дотриманням;
- контроль за системами ціноутворення на ринку цінних паперів;
- контроль за діяльністю осіб, які обслуговують випуск та обіг цінних паперів;
- проведення інших заходів щодо державного регулювання і контролю за випуском та обігом цінних паперів.
Державне регулювання ринку цінних паперів згідно із ст. 5 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи (ст. 6 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»).
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, у відповідності із п. 14 ст. 8 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», зокрема, має право накладати штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3480-IV «Про цінні папери та фондовий ринок» регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку (в тому числі в електронному вигляді).
Строки, порядок та форми подання регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) відповідно до ч. 6 ст. 40 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3480-IV «Про цінні папери та фондовий ринок» встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року № 1591, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05 лютого 2007 року за № 97/13364, затверджено Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів.
Відповідно до пункту 1 глави 1 розділу ІV Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів емітенти цінних паперів зобовязані розкривати регулярну річну інформацію (далі річна інформація) у повному обсязі відповідно до вимог цього розділу.
Згідно із пунктом 1 глави 7 розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року № 1591 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 лютого 2007 року за № 97/13364, розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні та подання до Комісії. Розкриття річної інформації здійснюється у такі строки: розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; опублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.
Судом установлено, підтверджується матеріалами справи, що ВАТ «Стахановський завод металовиробів» в порушення вимог Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року № 1591 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 лютого 2007 року за № 97/13364, у термін до 25.10.2009 не розкрило регулярну квартальну інформацію за ІІІ-й квартал 2009 року шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та подання до Комісії (а.с.14).
08.12.2009 у відношенні ВАТ «Стахановський завод металовиробів» уповноваженою особою Комісії начальником Луганського ТУ ДКЦП та фондового ринку було винесено розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери №237-ЛУ, згідно з яким ВАТ «Стахановський завод металовиробів» повинний був у термін до 12.01.2010 усунути порушення чинного законодавства про цінні папери та розкрити квартальну інформацію за ІІІ-й квартал 2009 року шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та подання до Комісії в паперовій та електронній формі. Копія розпорядження № 237-ЛУ від 08.12.2009 була спрямована Комісією на адресу відповідача, що підтверджується копією фіскального чека (а.с.11).
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 11 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; за ті самі дії, вчинені повторно протягом року - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Обставин, що помякшують відповідальність ВАТ «Стахановський завод металовиробів» не встановлено.
Обставиною, що обтяжує відповідальність ВАТ «Стахановський завод металовиробів», є наявність повторного вчинення протягом року однорідного правопорушення (постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №72-ЛУ від 21.04.2009, №86-ЛУ від 19.05.2009, №411-ЛУ від 24.07.2009). Факт вчинення зазначеного правопорушення та вини юридичної особи повністю підтверджується актом про правопорушення на ринку цінних паперів №10-ЛУ від 15.02.2010 (а.с.14).
На підставі акта про правопорушення на ринку цінних паперів від 15.02.2010 року №10-ЛУ Луганським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову про накладення на відповідача ВАТ «Стахановський завод металовиробів» санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 25.02.2010 року №10-ЛУ (а.с.14,18), яку було направлено на адресу відповідача, що підтверджується копією фіскального чека (а.с.19).
Відповідно до розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року № 2272 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 року за № 120/14811, штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше як через 15 днів з дати отримання нею постанови. Юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету. Документ, який підтверджує сплату штрафу, протягом п'яти робочих днів надсилається до уповноваженого підрозділу центрального апарату Комісії (відповідного підрозділу територіального органу Комісії). У разі несплати штрафу юридичною особою в строк, установлений пунктом 2 цього розділу, штраф стягується в судовому порядку.
Частиною 3 статті 11 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» також закріплено, що штрафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються у судовому порядку.
Оскільки ВАТ «Стахановський завод металовиробів» постанову Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 25.02.2010 року №10-ЛУ у встановленому порядку не оскаржило, внаслідок чого вона на момент розгляду справи є чинною та такою, що підлягає виконанню, а також те, що в порушення вимог розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року № 2272 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 року за № 120/14811, штраф протягом 15 днів з дати отримання постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів не сплатило, позовні вимоги про стягнення з ВАТ «Стахановський завод металовиробів» в доход Державного бюджету України штрафу за правопорушення на ринку цінних паперів в сумі 85000,00 грн. визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають повному задоволенню.
Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 КАС України, а також те, що ухвалою суду від 28 лютого 2011 року про відкриття провадження у справі Луганському територіальному управлінню Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку відстрочено сплату судового збору до винесення судового рішення по справі, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем- фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 06 квітня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови в повному обсязі відкладено на 11 квітня 2011 року, про що згідно вимог ч. 2 ст. 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 18, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства "Стахановський завод металовиробів" про стягнення суми штрафних санкцій у розмірі 85000,00 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Стахановський завод металовиробів" (код ЄДРПОУ 14307268, місцезнаходження: 94003 Луганська область, м.Стаханов, вул.Широка, буд.5) в дохід Державного бюджету України (на р/р 31114106700085 в ГУ ДКУ у Луганській області, МФО 804013, код 24046662, код бюджетної класифікації 21081100) суму штрафних санкцій у розмірі 85000 грн. 00 коп. (вісімдесят п'ять тисяч гривень 00 копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Згідно з частиною 3 статті 160 КАС України постанова складена та підписана у повному обсязі 11 квітня 2011 року.
СуддяО.О. Цицюра