Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
29 березня 2011 року Справа № 2а-1073/11/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді: Петросян К.Є.,
за участю секретаря: Ковіної І.В.,
сторін:
представника позивача: Анохіна Г.О.,
представника відповідача:не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції в Словяносербському районі Луганської області до Малого приватного підприємства «Луч» про стягнення податкового боргу, -
В С Т А Н О В И В:
01 лютого 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Державної податкової інспекції в Словяносербському районі Луганської області до Малого приватного підприємства «Луч» про стягнення податкового боргу.
У позові зазначено, що станом на 24.01.2011 р. за МПП «Луч» обліковується податковий борг на суму 2 452 грн. 16 коп. По закінченню встановленого законом терміну сплати податків вказана сума не перерахована до державного бюджету.
Станом, на теперішній час, заборгованість по сплаті податку підприємством не сплачена, тому позивач просив суд стягнути суму податкового боргу з МПП «Луч» і.к. 30409544 в розмірі 2452,16 грн. з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на розрахунковий рахунок № 33212812700309, код казначейства 24046691, одержувач УДК в Словяносербському районі, МФО 804013, банк ГУДКУ в Луганській області.
15 лютого 2011 року представник позивача уточнив позовні вимоги, надав суду заяву та зазначив, що просив стягнути суму податкового боргу з Малого приватного підприємства «Луч» (і.к. 30409544) у розмірі 2452,16 грн. з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на розрахунковий рахунок № 33212812700309, код казначейства 24046691, одержувач УДК в Словяносербському районі, МФО 804013, банк ГУДКУ в Луганській області з розрахункових рахунків боржника відкритих в:
- СП Банк МФО банку 304706 № рахунку 2600704984;
- Луганська філія АБ «Укргазбанк» м. Луганськ, МФО 304621 № рахунку 2606200429.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив. Правом подати суду заперечення проти позову та докази на підтвердження своїх доводів не скористався.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог з огляду на таке.
01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 року Закон України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та Закон України «Про систему оподаткування» втратили чинність.
Проте, у звязку з тим, що правовідносини щодо наслідків несплати податку виникли до набрання чинності Податковим Кодексом України, в даному випадку слід застосовувати норми Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та Закону України «Про систему оподаткування», які були чинні на момент виникнення даних правовідносин.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Законом України «Про систему оподаткування» визначено, що під податком і збором (обовязковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обовязковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування. Платниками податків і зборів (обовязкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обовязок сплачувати податки і збори (обовязкові платежі). Платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані у числі іншого, сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни.
Право податкових органів на звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами передбачене ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.
Відповідно до п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачена як одна з функцій податкового органу подання до судів позовів до підприємств, установ та організацій про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181, в редакцій, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, визначений порядок погашення податкового боргу платника податків та порядок звернення стягнення на активи платника податків, який відповідно до ввідної частини є спеціальним законом з питань оподаткування, та встановлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.
Також цим Законом запроваджене поняття податкового боргу, як податкового зобовязання, узгодженого платником податків або встановленого судом, але не сплаченого у встановлений строк, а також пені, нарахованої на суму такого податкового зобовязання.
Крім того, ним же визначено, що органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи.
Відповідно до п. 5.3.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 (далі Закон № 2181) платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
6.2.3. Податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобовязання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обовязок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
П.п. 6.2.4 вказаної статті визначено, що податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження із повідомленням про вручення.
У разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у звязку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.
У судовому засіданні встановлено, що Мале приватне підприємство «Луч» зареєстроване відділом ліцензування, державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради, дата проведення державної реєстрації 28 квітня 1999 року.
Підприємство є юридичною особою та внесено до єдиного державного реєстру підприємств та організацій відповідно до довідки від 28.04.1999 р. № 309.
МПП «Луч» як платник окремих податків перебуває на обліку в ДПІ в Словяносербському районі з 10.01.2008 року.
Станом на 24.01.2011 р. за МПП "Луч" обліковується податковий борг на суму 2 452 грн. 16 коп. По закінченню встановленого законом терміну сплати податків вказана сума не перерахована до бюджету.
Податковий борг підтверджується декларацією орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, вх. № 447 від 25.01.10 року.
Зобовязання по орендній платі виникло 30.09.2010 року.
ДПІ в Словяносербському районі застосовувала заходи щодо стягнення податкового боргу: відповідачу були вручені перша податкова вимога № 1/61 від 17.05.2010 року та друга податкова вимога № 2/86 від 01.07.2010 року. Станом на сьогоднішній день, сума податкового боргу відповідачем в добровільному порядку не сплачена. З огляду на викладене суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст. ст. 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції в Словяносербському районі Луганської області до Малого приватного підприємства «Луч» про стягнення податкового боргу задовольнити в повному обсязі.
Стягнути суму податкового боргу з Малого приватного підприємства «Луч» (і.к. 30409544) у розмірі 2452,16 грн. з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на розрахунковий рахунок № 33212812700309, код казначейства 24046691, одержувач УДК в Словяносербському районі, МФО 804013, банк ГУДКУ в Луганській області з розрахункових рахунків боржника відкритих в:
- СП Банк МФО банку 304706 № рахунку 2600704984;
- Луганська філія АБ «Укргазбанк» м. Луганськ, МФО 304621 № рахунку 2606200429.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
СуддяК.Є. Петросян