Україна
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 січня 2011 року Справа № 2а-2081/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді Ясенової Т.І.
при секретарі Осиповій Н.В., Білоус І.
за участю представників сторін:
позивача: Баланової Л.В.
відповідача: Панасенко І.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Кіровограді справу за адміністративним позовом Приватного підприємства „Арніка і К” до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинними податкові повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство “Арніка і К” (далі за текстом ПП „Арніка і К”.) звернулось до суду з адміністративним позовом до Кіровоградської ОДПІ, в якому, з урахуванням уточнення позовних вимог, просить визнати протиправним податкове повідомлення-рішення Кіровоградської ОДПІ від 03 червня 2010 року №0007391520/3 повністю в сумі 2380,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що висновки акта невиїзної документальної (камеральної) перевірки з питань своєчасності подання податкової звітності від 03.11.2010р. не відповідають чинному законодавству України, а прийняте податкове повідомлення-рішення від 03.06.2010р. є протиправним.
Зазначає, що основним видом діяльності ПП „Арніка і К” у перевіряємий період підприємства була роздрібна торгівля лікарськими засобами. Підприємство за 2007 рік мало обсяг операцій, що оподатковуються за ставкою 20 відсотків 32889,00 грн. без урахування ПДВ, а разом з ПДВ 39467,00 грн., за 2008р. Обсяг операцій, оподатковується за ставкою 20 відсотків 26978,00 грн. без урахування ПДВ, разом з ПДВ 26978, 00 грн., за 2009р. - а ставкою 20 відсотків 10230,00 грн. без урахуванням ПДВ, разом з ПДВ 12276,00 грн. При цьому, Кіровоградській ОДПІ своєчасно надано заяви про встановлення податкового (звітного) квартального періоду на кожен рік.
Крім того, відповідач у своїх висновках не посилався ні на одну норму Закону України „Про податок на додану вартість”, а посилався тільки на пп.5.3.6 п.5.3. ст.3 Наказу ДПА України від 30.05.97р. №166 „Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання”, в якому в строках 1-5 декларації вказуються на загальні обсяги поставки по яким у платника у даному звітному періоді виникло податкове зобов'язання. Аналіз даних норм не свідчать про те, що звільненні від обкладання ПДВ операції відносяться до оподаткованих операцій, а навпаки, свідчать про належність цих операцій до неоподаткованих, тому, що згідно пп.5.3.6 цього Порядку „в строчці 5 „Загальний обсяг поставки” вказується загальний обсяг оподаткованих та неоподаткованих податком операцій; значення строки рівняється сумі строк 1,2,3,4; заповнюється тільки колонка А”. Згідно пп.5.3.5 даного Порядку „строчка 4 „Операцій, звільнених від оподаткування” вказується обсяг операцій звільнених від оподаткування згідно зі ст.5 Закону”.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги з зазначених підстав.
Представник відповідача, заперечуючи проти задоволення позовних вимог посилається на те, що перевірка позивача проведена у відповідності до вимог чинного законодавства. Висновки викладені в акті перевірки відповідають виявленим порушенням та вимогам законодавства та правомірно застосовано до позивача штрафні (фінансові) санкції.
Зазначає, що працівниками податкового органу проведено невиїзну документальну (камеральну) перевірку з питань своєчасності подання податкової звітності, за результатами якої складено акт перевірки №1106/10-20/30330600 від 03.11.2010р. На підставі акта перевірки винесено податкове повідомлення-рішення від 03.06.2010р. №0007391520/3, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 2380,00 грн.
Під час проведення перевірки встановлено порушення позивачем абзацу „а” п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000р. №2181-III та п.п.7.8.2 п.7.8 ст.7 Закону України „Про податок на додану вартість” від 03 квітня 1997р. №168/97-ВР в частині не подання позивачем до податкового органу декларації з податку на додану вартість за січень, лютий, квітень, травень, липень, серпень, жовтень, листопад 2008р. та січень, лютий, квітень, травень, липень, серпень 2009р.
Суд, вислухавши доводи представників сторін, дослідивши письмові докази у справі, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №076955, позивач зареєстрований виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради 18.02.1999р. (а.с.7)
Відповідно до ст.2 та ст.10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” першочерговим завданням та функціями органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів податків і зборів.
Відповідно до п. 2 ч.1 ст.11 Закону України „Про державну податкову службу” органи державної податкової служби, у випадках, в межах компетенції та порядку встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів.
03.11.2009р. працівниками Кіровоградської ОДПІ здійснено невиїзну документальну (камеральну) перевірку ПП „Арніка і К” з питань своєчасності подання податкової звітності до Кіровоградської ОДПІ.
За результатами перевірки складено акт № 1106/15-20/30330600 від 03.11.2010р., яким встановлено порушення ПП „Арніка і К” вимог п.4.1.4 „а” п.4.1. ст.4 Закону №2181-III в частині не пред'явлення Кіровоградській ОДПІ декларацію за січень, лютий, квітень, травень, липень, серпень, жовтень, листопад 2008 року до 20.02.2008р., 20.03.2008р., 20.05.2008р., 20.08.2008р., 22.09.2009р., 20.11.2008р., 22.12.2008р. Та декларацію за січень, лютий, квітень, травень, липень, серпень 2009р. До 20.02.2009р., 20.03.2009р., 20.05.20098р., 20.08.2009р., 21.09.2009р.
На підставі висновків акта перевірки № 1106/15-20/30330600 від 03.11.2010р.. відповідачем прийнято рішення від 03.06.2010р. №0007391520/3, згідно якого до позивача на підставі п.п 17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000р. №2181 -III .застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 2380,00 грн. (а.с.131)
Відповідно до п.п. 5.1.7 п.5.1. ст.5 Закону України „Про податок на додану вартість” від 03.04.1997р. №168/97-ВР (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі за текстом - Закон №168/97-ВР) звільняються від оподаткування операції з поставки (у тому числі аптечними закладами) зареєстрованих та допущених до застосування в Україні лікарських засобів та виробів медичного призначення за переліком, що щорічно визначається Кабінетом Міністрів України до 1 вересня року, попереднього звітному. Якщо у такий строк перелік не встановлено, діє перелік минулого року;
Підпунктом 2.3.1 п.2.3 ст.3 Закону №168/97-ВР, особа підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку у разі, коли загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів (послуг), у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, що підлягають оподаткуванню згідно з цим Законом, нарахована (сплачена, надана) такій особі або в рахунок зобов'язань третім особам, протягом останніх дванадцяти календарних місяців сукупно перевищує 300000 гривень (без урахування податку на додану вартість).
Відповідно до довідки з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, одним з видів діяльності ПП „Арніка і К” за КВЕД є роздрібна торгівля фармацевтичними, медичними та ортопедичними товарами, тобто операції, які згідно з пп. 5.1.7 ст. 5 Закону №168/97-ВР звільнялися від оподаткування ПДВ. (а.с.8)
Обсяг інших операцій позивача, що оподатковувалися ПДВ, не перевищував суми, зазначеної у п.п. 2.3.1 п.2.3 ст.2 Закону №168/97-ВР, а саме 300000 грн. без урахування податку на додану вартість, тому у 2008 - 2009 роках позивач застосовував квартальний податковий період для здачі декларацій з ПДВ відповідно до норм даного Закону.
Крім того, 05.02.2009р., 06.02.2008р. позивачем подавалися Кіровоградській ОДПІ заяви про встановлення податкового (звітного) періоду такого, що дорівнює кварталу, починаючи з 01.01.2009р. та з 01.01.2008р. Дані заяви відповідачем отримано. (а.с.121,122)
Пунктом 2.1 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 30.05.97 р. №166, було встановлено, що звітний (податковий) період встановлюється за їх вибором такий, що дорівнює одному календарному місяцю або одному календарному кварталу, та, що при виборі податкового (звітного) періоду платник податку, який має обсяг оподатковуваних операцій з продажу товарів (робіт, послуг), вказаний у пункті 2.3 цього Порядку, подає до податкової інспекції заяву про встановлення обраного ним податкового періоду. Форма заяви наведена в додатку 1 до цього Порядку. Заява подається за один місяць до початку календарного року, тобто не пізніше 30 листопада. Неподання платником, якому раніше за його заявою вже було встановлено податковий (звітний) період, вказаної заяви прирівнюється до його рішення залишити податковий період незмінним.
Згідно п.п 7.2.8. п.2.8 ст.2 Закону №168/97-ВР, платники податку зобов'язані вести окремий облік операцій з поставки та придбання товарів (послуг), які підлягають оподаткуванню цим податком, а також які не є об'єктами оподаткування згідно із статтею 3 та звільнених від оподаткування згідно із статтею 5 цього Закону.
За пп. 7.8.1 ст. 7 цього Закону податковим періодом є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Законом, календарний квартал, з урахуванням того, що: якщо особа реєструється платником податку з дня, іншого, ніж перший день календарного місяця, першим податковим періодом є період, який розпочинається від дня такої реєстрації та закінчується останнім днем першого повного календарного місяця; якщо податкова реєстрація особи анулюється у день, інший, ніж останній день календарного місяця, то останнім податковим періодом є період, який розпочинається з першого дня такого місяця та закінчується днем такого анулювання.
Підпунктом 7.8.2 ст.7 Закону №168/97-ВР визначено, що платник податку, обсяг оподатковуваних операцій якого за минулі дванадцять місячних податкових періодів не перевищував суми, зазначеної у підпункті 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 цього Закону, може вибрати квартальний податковий період. Заява про вибір квартального податкового періоду подається податковому органу разом з декларацією за наслідками останнього податкового періоду календарного року. При цьому квартальний податковий період починає застосовуватися з першого податкового періоду наступного календарного року.
Підставою для застосування штрафних санкцій відповідач вважав те, що позивач з 2008 по 2009 рік повинен був подавати декларації з ПДВ за податковий період, який дорівнював календарному місяцю, тоді як фактично позивач подавав такі декларації за податковий період, який дорівнював кварталу. При цьому в акті відповідач посилався на пп. 4.1.4 ст. 4 Закону №2181-III, відповідно до якого податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); в) календарному року, крім випадків, передбачених п.п. „г” п.п. 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; г) календарному року для платників податку з доходів фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним).
Згідно з п. 6.1 ст. 6 зазначеного Закону об'єкти оподаткування, визначені ст. 3 цього Закону, за винятком операцій, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка згідно з цим Законом, оподатковуються за ставкою 20 відсотків. За п. 6.2 цього ж Закону при експорті товарів та супутніх такому експорту послуг ставка податку становить „0” відсотків до бази оподаткування.
Таким чином, виходячи з наведених норм законодавства, суд вважає, що до терміну „оподатковувані операції” належать виключно операції, які підлягають оподаткуванню податком на додану вартість, та не належать операції, які звільняються від оподаткування цим податком (перелік яких наведено у ст. 3 і ст. 5 Закону №168/97-ВР). Тому, при визначенні меж оподатковуваних операцій у розмірі 300000 грн. до їх обсягу повинні включатись виключно операції, які оподатковуються за ставкою 20 та „0” відсотків від об'єкта оподаткування ПДВ.
Відповідно до норм вищезазначеного законодавства, звільнені від оподаткування ПДВ операції належать до неоподатковуваних, оскільки за пп. 5.3.6 Порядку „в” рядку 5 „Загальний обсяг поставки” вказується загальний обсяг оподатковуваних та неоподатковуваних операцій; значення рядка дорівнює сумі рядків 1, 2, 3 та 4; заповнюється тільки колонка А”. У свою чергу, за пп. 5.3.5 цього ж Порядку „рядок 4 „Операцій, які звільнені від оподаткування” вказується обсяг операцій, звільнених від оподаткування відповідно до статті 5 Закону та тимчасово звільнених від оподаткування відповідно до статті 11 Закону чи інших нормативно-правових актів. До декларації платником додається довідка довільної форми, засвідчена підписом керівника чи головного бухгалтера та печаткою (чи підписом платника, якщо платник - фізична особа), із зазначенням виду операції та пункту Закону чи іншого нормативно-правового акта, відповідно до якого така операція звільнена від оподаткування”, що також свідчить про належність цих операцій до неоподатковуваних.
Відповідно до методичних рекомендаціях щодо попереднього розгляду декларацій з ПДВ, затверджених наказом ДПА України від 03.09.2004 р. №515, розподіл всіх операцій платників ПДВ на оподатковувані та неоподатковувані (до яких належать і операції, які звільнено від оподаткування).
В своїх запереченнях відповідач посилається на визначення оподатковуваних операцій в розділі III Методичних рекомендацій, де передбачено, що для визначення обсягів оподатковуваних операцій з поставки товарів (робіт, послуг), необхідно визначити загальний підсумок: рядків 1, 2, 4 колонки А розділу I „Податкові зобов'язання” декларацій з ПДВ за останні 12 календарних місяців.
Як вбачається з пп. 2.3.1 ст.2 Закону №168/97-ВР, особа підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку в разі, коли загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів (послуг), що піддягають оподатковуванню згідно з цим Законом, нарахована (сплачена, надана) такій особі або в рахунок зобов'язань третім особам, протягом останніх дванадцяти календарних місяців сукупно перевищує 300000 грн. (без урахування ПДВ) незалежно від того, який режим оподаткування використовує така особа згідно із законодавством. На підставі пп. 7.8.1 ст. 7 вказаного Закону платник податку, обсяг оподатковуваних операцій якого за минулі дванадцять місячних податкових періодів не перевищував суми, зазначеної у пп. 2.3.1 ст. 2 цього Закону, може вибрати квартальний податковий період. Заява про вибір квартального податкового періоду подається до податкового органу разом з декларацією за наслідками останнього податкового періоду календарного року. При цьому, квартальний податковий період починає застосовуватися з першого податкового періоду наступного календарного року.
У п.2.5 Порядку заповнення та подання податкової декларації з ПДВ, затвердженого наказом ДПА України від 30.05.97 р. №166, передбачено, що платник, якому на поточний календарний рік встановлено податковий (звітний) період, що дорівнює одному кварталу, має право на заміну податкового квартального періоду на місячний. Заміна може бути здійснена з початку будь-якого кварталу поточного року. Заява про таку заміну подається платником податку до податкового органу за один місяць до початку кварталу, в якому платник бажає замінити квартальний податковий період на місячний.
Таким чином, ПП „Арніка і К” правомірно застосовувало квартальний податковий період для здачі декларацій з ПДВ, заяви про заміну такого податкового квартального періоду на місячний товариством не подавалось. Зважаючи на викладене, позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню, а рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 03 червня 2010 року №0007391520/3 про застосування до позивача штрафної (фінансової) санкції в розмірі 2380,00 грн. є протиправним та підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним податкове повідомлення-рішення Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції від 03 червня 2010 року №0007391520/3, яким до Приватного підприємства „Арніка і К” застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 2380,00 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлено 17 січня 2011 року.
Суддя Т.І. Ясенова