Постанова № 14875850, 11.03.2011, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.03.2011
Номер справи
2а-8232/09/1170
Номер документу
14875850
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 березня 2011 року Справа № 2а-8232/09/1170

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Нагібіної Г.П., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України до товариства з обмеженою відповідальністю "Авілон" про стягнення штрафних санкцій,

.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд стягнути з ТОВ «Авілон»штраф у розмірі 248468,60 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що за наслідками перевірки складського приміщення, в якому здійснює оптову торгівлю алкогольними напоями Луцька філія ТОВ «Авілон»перевіряючими встановлено факт зберігання алкогольних напоїв, маркованих марками акцизного збору з ознаками підробки.

Згідно висновку спеціаліста Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру УВС на Львівській залізниці, марки акцизного збору, якими були оклеєні алкогольні напої, що вибірково були надані для проведення експертизи, виготовлені не на підприємстві, що здійснює виробництво марок акцизного збору.

Таким чином, за матеріалами перевірки Луцької філії ТОВ «Авілон»встановлено факт зберігання алкогольних напої з підробленими марками акцизного збору.

За наслідками перевірки Департаментом контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України винесено рішення про застосування штрафних санкцій від 06.11.2009 р. № 000207, яким до ТОВ «Авілон»застосовано штраф у розмірі 248468,60 грн.

На день подання позову, як зазначає Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України, товариством штраф не сплачено.

Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України (далі позивач), повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи, у судове засідання не зявився, надавши при цьому заяву про розгляд справи без його участі (а.с.66).

ТОВ «Авілон»(далі відповідач) у судові засідання, які відбулися 11.02.2011 р. та 11.03.2011 р. двічі на зявилося, хоча про дату, час та місце судового розгляду справи було повідомлено належним чином, що підтверджується підписами уповноважених осіб на повідомленнях про вручення поштового відправлення (а.с. 56,65).

Відповідач суд про причини неявки у судове засідання не повідомив, заперечень проти позову не надав.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

За таких обставин суд вирішив подальший розгляд справи провести у порядку письмового провадження.

Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до п.5 ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

Згідно п. 1.1 Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України, затвердженого Наказом ДПА України від 10.02.2007 р. № 71 Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів (далі - Департамент) функціонує як самостійний функціональний підрозділ з правами юридичної особи у складі Державної податкової адміністрації України.

Пунктом 3.3 зазначеного Положення до функцій Департаменту віднесено контроль за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, оптовою і роздрібною торгівлею алкогольними напоями та тютюновими виробами, зберіганням, обліком та використанням марок акцизного збору.

Пунктом 3.4 Положення до функцій Департаменту віднесено проведення перевірок діяльності суб'єктів господарювання щодо виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, участь в інвентаризації спирту, готової продукції та сировини.

Відповідно до п. 3.19 та 3.20 Департамент має право на застосування у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до суб'єктів господарювання за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів. Звернення до суду з позовами, в тому числі про стягнення з суб'єктів господарювання сум фінансових санкцій у вигляді штрафів за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів.

Судом встановлено, що посадовими особами РУ Департаменту САТ ДПА України у Волинській області спільно з працівниками СВ ПМ ДПА у Волинській області проведено перевірку складського приміщення, розташованого у м. Луцьку, у якому здійснює оптову торгівлю алкогольними напоями Луцька філія ТОВ «Авілон».

За результатами перевірки складено акт перевірки від 02.09.2009 р. № 030399-0399/32-128.

У описовій частині акту перевірки зазначено, що (мовою оригіналу): «при дії джерела ультрафіолетового випромінювання на марки відсутні свічення волокон блакитного кольору, при дії приладу для визначення справжності марок акцизного збору на полосу з голографічними захисними елементами відмічається свічення індикатора червоного кольору, що свідчить про ознаки підробки марок акцизного збору».

З вказаного акту перевірки вбачається, що перевіряючими встановлено факт зберігання алкогольних напоїв, маркованих марками акцизного збору з ознаками підробки 12890 пляшок алкогольних напоїв місткістю 0,5 л. виробництва ТОВ «Кіровоградський лікеро горілчаний завод», а також 8040 пляшок алкогольних напоїв місткістю 0,5 л. виробництва Державного Кіровоградського СЕЗ, усього вісімнадцять найменувань на загальну суму 248468,6 грн.

Вказані алкогольні напої, згідно наданих перевіряючим для перевірки накладних, отримано по накладних на внутрішнє переміщення товарів від ТОВ «Авілон».

З матеріалів справи вбачається, що перевіряючими було відібрано по 2 пляшки кожного виду напою, усього 36 пляшок, для проведення експертизи вмісту пляшок та автентичності марок акцизного збору.

З наявної у матеріалах справи копії висновку експерта криміналіста НДЕКЦ при УМВСУ на Львівській залізниці від 07.09.2009 р. № 703 (а.с. 11-13) вбачається, що усі 36 представлені на дослідження марки акцизного збору виготовлені не на підприємстві, що здійснює виробництво марок акцизного збору на алкогольні напої і не відповідають Держстандарту України, дані марки акцизного збору виготовлені з використанням поліграфічного обладнання комбінованим способом друку з імітуванням відповідних захисних засобів.

Відповідно до наданих виконавчим директором Луцької філії ТОВ «Авілон»Гаврилюком А.А. письмових пояснень, Луцька філія ТОВ «Авілон»усі напої отримує від ТОВ «Авілон» по накладних на внутрішнє переміщення товарів. Луцька філія ТОВ «Авілон»алкогольних напоїв від інших постачальників не отримує (а.с. 14).

Відповідно до абз. 3 ч. 4 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»від 19.12.1995 р. № 481/95-ВР (далі Закон № 481/95-ВР) алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

Згідно абз. 1 п. 3 Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору з голографічними захисними елементами і маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого Постановою КМ України № 567 від 23.04.2003 р. (далі Постанова КМ України № 567), чинній на момент виникнення правовідносин, марки встановленого зразка виготовляються на замовлення Державної податкової адміністрації державним спеціалізованим підприємством Мінфіну (далі - підприємство-виробник).

Згідно абз. 5 п. 20 Постанови КМ України № 567 вважаються немаркованими алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з порушенням вимог цього Положення та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробникові (імпортерові) зазначеної продукції, алкогольні напої з марками акцизного збору попереднього зразка, що не відповідають виду продукції та місткості тари, алкогольні напої з марками акцизного збору нового зразка, на яких зазначення суми акцизного збору, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням діючих ставок акцизного збору, міцності продукції та місткості тари.

Враховуючи наведені обставини, суд вважає доведеним факт наявності на складі Луцької філії ТОВ «Авілон»алкогольних напоїв у кількості 20930 пляшок, марки акцизного збору на яких не відповідають вимогам чинного законодавства та встановленому зразку.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону 481/95-ВР за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Абзацом 14 ч. 2 ст. 17 Закону 481/95-ВР встановлено, що до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку - 100 відсотків вартості товару, але не менше 1700 гривень.

Порядок застосування фінансових санкцій, передбачених ст. 17 Закону 481/95-ВР встановлений Порядком застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженим Постановою КМ України від 02.06.2003 р. № 790. (далі Постанова КМ України № 790).

Пунктом 2 Постанови КМ України № 790 встановлено, що фінансові санкції застосовуються за порушення, передбачені статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

Відповідно до пунктів 5 та 6 Постанови КМ України № 790 підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є:

акт перевірки додержання суб'єктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства;

результати проведення органом, який видав ліцензію, іншими органами виконавчої влади в межах їх компетенції перевірок суб'єкта підприємницької діяльності, пов'язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;

матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації, його регіональні управління та їх територіальні підрозділи, Мінекономіки), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Державної податкової адміністрації, Держкомстату, Держспоживстандарту у межах їх компетенції, визначеної законодавством.

З матеріалів справи вбачається, що на момент проведення перевірки складу алкогольних напоїв Луцької філії ТОВ «Авілон», на складі у наявності було 20930 пляшок алкогольних напоїв, акцизні марки яких не відповідають встановленому зразку на загальну суму 248468,60 грн.

Судом встановлено, що на підставі акту перевірки позивачем винесено рішення про застосування фінансових санкцій від 06.11.2009 р. № 000207 про застосування до ТОВ «Авілон»штрафу у сумі 248468,60 грн.

Вказане рішення отримано відповідачем 11.11.2009 р., що підтверджується наявною у матеріалах справи копією повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 16).

Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Авілон»було оскаржено до Кіровоградського окружного адміністративного суду рішення Департаменту САТ ДПА України від 06.11.2009 р. № 000207 про застосування до ТОВ «Авілон»штрафу у сумі 248468,60 грн.

Проте ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 20.05.2010 р. у адміністративній справі № 2а-1157/10/1170 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Авілон" до Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України про визнання нечинним рішення від 06 листопада 2009 року № 000207 позовну заяву ТОВ «Авілон»залишено без розгляду.

Відповідно до довідки відділу документального забезпечення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 31.01.2011 р. вказана ухвала суду 11.01.2011 р. набрала законної сили (а.с. 49).

Пунктом 10 Постанови КМ України № 790 встановлено, що у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду.

Відповідачем доказів сплати штрафу, або доказів скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 06.11.2009 р. № 000207, яким до ТОВ «Авілон»застосовано штраф у сумі 248468,60 грн. суду не надано.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачем правомірно застосовано штраф у сумі 248468,60 грн., а тому вказана сума підлягає стягненню до державного бюджету України.

Згідно ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються

Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167, 183-2 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України до товариства з обмеженою відповідальністю "Авілон" про стягнення штрафних санкцій задовольнити повністю.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Авілон" (код ЄДРПОУ 32892364) на користь держави в особі Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України 248468 (двісті сорок вісім тисяч чотириста шістдесят вісім) гривень 60 коп.

Постанова суду набирає законної сили у порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

Постанова суду за результатами скороченого провадження може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Г.П. Нагібіна