Єдиний державний реєстр судових рішень Україна
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 березня 2011 року Справа № 1170/2а-59/11
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комара П.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Світловодської обєднаної державної податкової інспекції до Підліткового клубу «Вектор»про стягнення податкової заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
Світловодська обєднана державна податкова інспекція (далі по тексту позивач) звернулася до суду з позовом до Підліткового клубу «Вектор»(далі по тексту відповідач, ПК «Вектор») про стягнення податкової заборгованості по орендній платі за землю та податку на прибуток в сумі 7241,87 грн.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач є платником податку на прибуток, за період з 29.07.2009 р. по 22.12.2010 р. у відповідача виникла недоїмка по податку на прибуток згідно податкового повідомлення-рішення № 0004131500/0 від 29.07.2009 р. на суму 170 грн. Відповідач також є платником земельного податку з юридичних осіб, за період з 04.01.2008 р. по 22.12.2010 р. у відповідача виникла недоїмка по земельному податку з юридичних осіб згідно податкового повідомлення-рішення № 0007871500/0 від 28.11.2008 р. на суму 93,62 грн. та податкових розрахунків земельного податку: № 401 від 17.01.2007 р. на суму 193,74 грн.; № 1269 від 29.01.2008 р. на суму 1658,26 грн.; № 1762 від 28.01.2009 р. на суму 2520,56 грн.; № 500 від 26.01.2010 р. на суму 2023,03 грн.
Оскільки зазначені податкові повідомлення-рішення в адміністративному та/або судовому порядку не оскаржувалися відповідно до п.п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5, п.п. 4.2, 4.3 ст. 4 Закону України № 2181 «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»рішення вважаються узгодженими у день отримання платником податків податкового повідомлення за винятком випадків, визначених у п.п. 5.2.2 п. 5.2. Позивачем відповідно до ст. 6 п. 6.2 п. 6.3 Закону № 2181 відповідачу направлені податкові вимоги. Перша податкова вимога № 1/76 від 17.03.2004 р. вручена відповідачу 17.03.2004 р., друга податкова вимога № 2/187 від 23.09.2005 р. направлена 27.08.2005 р. і вручена відповідачу згідно підпису про отримання.
Відповідач заперечив проти задоволення позовних вимог обґрунтувавши заперечення тим фактом, що Підлітковий клуб «Вектор»не подавав документи на реєстрацію в якості субєкта підприємницької діяльності, Законом України «Про обєднання громадян»заборонено спрямовувати діяльність неприбуткових організацій на отримання прибутку і рішенням девятої сесії шостого скликання Світловодської міської ради Кіровоградської області від 22.02.2011 р. № 117 ПК «Вектор»звільнено від сплати земельного податку.
Дослідивши письмові докази по справі, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд прийшов до висновку про часткове задоволення позову виходячи з наступного.
ПК «Вектор», код 23696567, зареєстрований як юридична особа 13.03.1993 р. за номером 1446120 0000 000692, Свідоцтво про державну реєстрацію серія А00 № 836866 (а.с. 10, 70) зареєстрований в ДПІ 23.10.1994 р. за № 0-35 як громадська організація (а.с. 5)
Податковим розрахунком від 25.01.07 р. земельного податку за 2007 рік (а.с. 21) відповідачем задекларовано на 2007 рік податок у сумі 1162,74 грн. Податковим розрахунком від 04.02.08 р. земельного податку за 2008 рік (а.с. 22) відповідачем задекларовано на 2008 рік податок у сумі 1658,26 грн. Податковим розрахунком від 10.02.09 р. земельного податку за 2009 рік (а.с. 23) відповідачем задекларовано на 2009 рік податок у сумі 2520,56 грн. Податковим розрахунком від 26.01.10 р. земельного податку за 2010 рік (а.с. 24) відповідачем задекларовано на 2010 рік податок у сумі 2023,03 грн.
17 березня 2004 р. Голові ПК «Вектор»Сапянову Ю.О. позивачем вручено першу податкову вимогу від 17.03.04 (а.с. 6) за погодженим податковим зобовязанням станом на 16.03.2004 на суму 93 грн. 58 коп. за основним платежем. Другою податковою вимогою від 23.09.05 (а.с. 7) відповідачу визначене податкове зобовязання станом на 23.09.05 на суму 1778,27 грн. за основним платежем. Друга податкова вимога отримана Головою ПК «Вектор»Сапяновим Ю.О. 01.10.2005 згідно повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 8)
24 листопада 2005 року заступником начальника Світловодської ОДПІ Ющенко Т.В. прийняте рішення № 13/2400-23696567 (а.с. 9) про стягнення коштів та продаж інших активів, що перебувають у власності (повному господарському віданні) платника податків ПК «Вектор», 23696567.
28 листопада 2008 року позивачем виставлене відповідачу податкове повідомлення-рішення форми «Ш»№ 0007871500/0 (а.с. 25) на суму штрафу 93 грн. 62 коп. за узгодженим податковим зобовязанням по земельному податку з юридичних осіб сплаченого з затримкою. Згідно повідомлення про вручення поштового відправлення податкове повідомлення-рішення отримане Головою ПК «Вектор» Сапяновим Ю.О. 05.12.08 (а.с. 26)
27 січня 2011 року відповідачем згідно квитанції № К19R/19 сплачено земельний податок за грудень 2010 року в сумі 130,00 грн. (а.с. 62)
Рішенням девятої сесії шостого скликання Світловодської міської ради Кіровоградської області від 22.02.2011 р. № 117 ПК «Вектор»звільнено від сплати земельного податку на 2011 рік (а.с. 69).
Згідно зворотнього боку облікової картки платника податків ПК «Вектор»(а.с. 12- 19) загальна сума податкової заборгованості відповідача на 22.12.2010 становить 7241 грн. 87 коп. та складається зі штрафних санкцій з податку на прибуток в сумі 170 грн., земельного податку з юридичних осіб в сумі 7071,87 грн. з них 6395,59 грн. основного платежу, 93,62 грн. штрафних санкцій та 582,66 коп. пені.
Судом встановлено, що Підлітковий клуб «Вектор»є платником земельного податку. Відповідно до ст.2 Закону України «Про плату за землю»№ 2535-ХІІ від 03.07.1992 року, в редакції чинній на момент виникнення відповідних правовідносин, використання землі в Україні є платним, плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок.
Згідно норм ст. 4 Закону України «Про плату за землю»розмір земельного податку не залежить від результатів господарської діяльності власників землі та землекористувачів. Ставки земельного податку, порядок обчислення і сплати земельного податку не можуть встановлюватись або змінюватись іншими законодавчими актами, крім цього Закону. Зміни і доповнення до цього Закону вносяться не пізніше ніж за три місяці до початку нового бюджетного року і набирають чинності з початку нового бюджетного року.
Відповідно до норм ст. 5 Закону України «Про плату за землю»об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Відповідно до ст. 14 Закону № 2535-ХІІ платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частинами власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
Відповідно до частини 2 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи. Оскільки рішенням девятої сесії шостого скликання Світловодської міської ради Кіровоградської області від 22.02.2011 р. № 117 ПК «Вектор»звільнено від сплати земельного податку на 2011 рік (а.с. 69) дане рішення не приймається судом у якості доказу про відсутність підстав для задоволення позовних вимог про стягнення податкового боргу по земельному податку який виник у відповідача за період з 4 січня 2008 року по 22 грудня 2010 року.
Статтею 4 Закону України від 21.12.2000, № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" в редакції чинній на момент виникнення відповідних правовідносин, визначений порядок подання податкової декларації та визначення суми податкових зобов'язань. Згідно п.п. 4.1.1. п. 4.1 зазначеної статті платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.
Згідно п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону № 2181-III платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Судом встановлено, що за період з 04.01.2008 р. по 22.12.2010 р. у ПК «Вектор»виникла недоїмка по орендній платі за землю з юридичних осіб в розмірі 7071,87 грн. з них 6395,59 грн. основного платежу, 93,62 грн. штрафних санкцій та 582,66 коп. пені. згідно податкових розрахунків земельного податку та податкового повідомлення-рішення.
У відповідності до п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181-ІІІ штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством. Штрафні санкції накладаються контролюючими органами, а у випадку, передбаченому пунктом 17.2 цієї статті, самостійно нараховуються та сплачуються платником податків. Згідно п.п. 17.1.7, п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181-ІІІ у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу. Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 - 17.1.6 цього пункту, чи ні.
Функції державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних державних податкових інспекцій визначені ст. 10 Закону України від 04.12.1990, № 509-XII «Про державну податкову службу в Україні». Державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції відповідно до норм зазначеної статті здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідно до норм п.п. 5.4.1. п. 5.4 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно п.п. 6.2.1 ст. 6 Закону України, від 21.12.2000, № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Відповідно до п.п. 6.2.3. п. 6.1. ст. 6 Закону № 2181-ІІІ податкові вимоги надсилаються: перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків. обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк; друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки.
Податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення. Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження із повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові повідомлення. У разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення. Наведене визначено п.п. 6.2.4. п. 6.2. ст. 6 Закону України, від 21.12.2000, № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Відповідно до підпункту 17.1.1. статті 17 Закону від 21.12.2000 № 2181-ІІІ платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Статтею 15 Закону України від 21.12.2000, № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»встановлені спеціальні строки давності у сфері податкових правовідносин. Закон № 2181 установлює термін давності щодо стягнення податкового зобовязання. Відповідно до п. 15.2 ст. 15 цього Закону у разі коли податкове зобовязання було нараховано податковим органом до закінчення терміну давності, податковий борг може бути стягнуто протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження такого податкового зобовязання.
Статтею 16 Закону України від 21.12.2000, № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»визначений порядок та строки нарахування пені на суму податкового боргу. Після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Відповідно до ч. 16.4 ст. 16 Закону України від 21.12.2000, № 2181-III пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті. Зазначений розмір пені діє щодо всіх видів податків і зборів (обов'язкових платежів), крім пені щодо порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється окремим законодавством.
Статтею 2 Закону України, від 28.12.1994, № 334/94-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств (в редакції Закону України N 283/97-ВР від 22.05.97)" визначено, що платниками податку є: з числа резидентів - суб'єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами. Обєктом оподаткування згідно норм ст. 3 Закону України, від 28.12.1994, № 334/94-ВР є прибуток, який визначається шляхом зменшення суми скоригованого валового доходу звітного періоду, визначеного згідно з пунктом 4.3 цього Закону на: суму валових витрат платника податку, визначених статтею 5 цього Закону; суму амортизаційних відрахувань, нарахованих згідно із статтями 8 і 9 цього Закону.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 08.11.2011 р. (а.с. 10) розмір внесків засновників (учасників) юридичної особи до статутного фонду становить 0,00 грн., види діяльності юридичної особи Підлітковий клуб «Вектор», ідентифікаційний код 23696567 91.33.9 діяльність громадських організацій.
Статтею 1 Закону України, від 16.06.1992, № 2460-XII "Про об'єднання громадян" визначено, що об'єднанням громадян є добровільне громадське формування, створене на основі єдності інтересів для спільної реалізації громадянами своїх прав і свобод. Об'єднання громадян, незалежно від назви (рух, конгрес, асоціація, фонд, спілка тощо) відповідно до цього Закону визнається політичною партією або громадською організацією. Дія цього Закону не поширюється на релігійні, кооперативні організації, об'єднання громадян, що мають основною метою одержання прибутків, комерційні фонди, органи місцевого та регіонального самоврядування (в тому числі ради і комітети мікрорайонів, будинкові, вуличні, квартальні, сільські, селищні комітети), органи громадської самодіяльності (народні дружини, товариські суди тощо), інші об'єднання громадян, порядок створення і діяльності яких визначається відповідним законодавством. Відповідно до положень ст. 3 Закону України, від 16.06.1992 № 2460-XII громадською організацією є об'єднання громадян для задоволення та захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів.
Той факт, що відповідач ПК «Вектор»не є субєктом господарської діяльності підтверджується також ухвалою господарського суду Кіровоградської області від 08.11.07 р. по справі № 11/245 (а.с. 58-60) якою припинено провадження у справі про банкрутство ПК «Вектор»порушеної за заявою Світловодської обєднаної державної податкової інспекції.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 11.07.1997, № 233 затверджений Порядок складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими організаціями та установами, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06.08.1997 за № 290/2094. Згідно п. 1.1., 1.2. Порядок розроблений на підставі норм Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (із змінами) (далі - Закон N 334) та Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (із змінами) (далі - Закон N 2181) та застосовується установами й організаціями, що включені до реєстру неприбуткових організацій та установ з присвоєнням ознаки неприбутковості (далі - неприбуткові установи) у встановленому порядку відповідно до наказів Державної податкової адміністрації України від 11.07.97 N 232 "Про затвердження Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.08.97 за N 291/2095, і від 03.07.2000 N 355 "Про затвердження Порядку визначення структури ознаки неприбуткових установ (організацій)", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.07.2000 за N 451/4672.
Пунктами 1.3., 4.1., 4.2. зазначеного Порядку визначено, що податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами й організаціями (далі - звіт) складається за формою, що додається, і подається неприбутковою установою за кожний звітний період. Звіт подається неприбутковою установою до податкового органу протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду. Сплата податку здійснюється у строки, визначені у п. 5.3 статті 5 Закону N 2181.
Згідно акту № 137/1510-23696567 від 23.07.2009 р. (а.с. 42) позивачем встановлено неподання відповідачем податкового звіту про використання коштів неприбутковими організаціями за перший квартал 2009 року.
Відповідно до підпункту 17.1.1. статті 17 Закону від 21.12.2000 № 2181-ІІІ платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Податковим повідомленням-рішенням № 0004131500/0 від 29.07.2009 р. відповідачу визначено суму штрафних санкцій 170,00 грн. (а.с. 20) яке вручено керівнику відповідача під підпис 03.08.09 р.
Таким чином, враховуючи сплату відповідачем 27.01.2011 р. 130 грн. по земельному податку (а.с. 62) судом встановлений факт наявності податкової заборгованості Підліткового клубу «Вектор»земельного податку в сумі 6941,87 грн. з них 6265,59 грн. основного платежу, 93,62 грн. штрафних санкцій та 582,66 грн. пені за період з 04.01.2008 р. по 22.12.2010 р..
Відповідно до наведеного, враховуючи неподання відповідачем доказів сплати зазначеної заборгованості суд приходить до висновку, що позовні вимоги Світловодської обєднаної державної податкової інспекції підлягають частковому задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 51, 71, 86, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Підліткового клубу «Вектор», код ЄДРПОУ 23696567, м. Світловодськ, Кіровоградська область, вул. Калініна, 4/А, на користь Світловодської обєднаної державної податкової інспекції до державного бюджету 170,00 грн. (сто сімдесят грн.) податкового зобовязання за штрафними фінансовими санкціями та податковий борг з земельного податку за період з 4 січня 2008 року по 22 грудня 2010 року в сумі 6941,87 грн. (шість тисяч девятсот сорок одна грн. 87 коп.) з яких 6265,59 грн. основного платежу, 93,62 грн. штрафних санкцій та 582,66 грн. пені за період з 04.01.2008 р. по 22.12.2010 р
Постанова суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду П.А. Комар