Постанова № 14873638, 30.03.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.03.2011
Номер справи
2а/0570/2297/2011
Номер документу
14873638
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 березня 2011 р. справа № 2а/0570/2297/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 16-00

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Смагар С.В.

при секретаріЗакутько О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Відкритого акціонерного товариства «Донецькелектрооптторг», м. Донецьк

до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень

за участю представників:

від позивача: Новицької О.О., Лапотнікової Л.В. за дов.

від відповідача: Базишена Р.О. за дов.

ВСТАНОВИВ:

Відкритим акціонерним товариством «Донецькелектрооптторг» заявлено позов до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 28 січня 2011 року № 0000071742/0 та від 29 січня 2011 року № 0000142343/14.

Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на безпідставність висновків податкового органу, з огляду на те, що по всім випадкам отримання готівкових коштів був своєчасно складений авансовий звіт про їх витрачання з підтвердженням відповідними документами, зокрема, видатковими касовими ордерами.

Відповідач проти позовних вимог заперечує, вважає, що спірні податкові повідомлення-рішення прийняті у відповідності до вимог діючого законодавства, посилаючись на те, що під час перевірки звітів про використання коштів було встановлено проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа, внаслідок чого також не включено до загального місячного оподатковуваного доходу суму коштів, що не підтверджені оригіналами документів про використання.

Вислухавши у судовому засіданні представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

Відкрите акціонерне товариство «Донецькелектрооптторг» є юридичною особою, включене до ЄДРПОУ за номером 01881190, знаходиться на податковому обліку в Державній податковій інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька.

З 29 жовтня по 30 грудня 2010 року відповідачем була здійснена планова виїзна перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 1 квітня 2008 року по 30 червня 2010 року, наслідки якої викладені в акті перевірки від 11 січня 2011 року № 8/23-2/01881190 (надалі - акт перевірки).

За висновками вищенаведеного акту перевірки відповідачем прийняті спірні податкові повідомлення-рішення згідно з підпунктами 54.3.2, 54.3.3 пункту 54.3 статті 54, пункту 123.1 статті 123 Податкового кодексу України: від 28 січня 2011 року № 0000071742/0, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: податок з доходів фізичних осіб у загальній сумі 3127 грн. 87 коп., в тому числі за основним платежем 2502 грн. 30 коп., за штрафними (фінансовими) санкціями 625 грн. 57 коп.; від 29 січня 2011 року № 0000142343/14, яким застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 16682 грн. 02 коп.

Правовою підставою визначення податку з доходів фізичних осіб спірним податковим повідомленням-рішенням від 28 січня 2011 року № 0000071742/0 наведені норми пунктів 1.2, 1.3 статті 1, підпункту 4.2.15 пункту 4.2 статті 4, пункту 7.1 статті 7, пункту 17.2 статті 17 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22 травня 2003 року № 889-ІV (надалі Закон № 889), чинного на час виникнення спірних правовідносин, а також пункту 7.39 постанови Правління Національного банку України «Про затвердження Порядку ведення касових операцій у національній валюті в Україні» від 15 грудня 2005 року № 40/10320.

Правовою підставою застосування штрафних (фінансових) санкцій спірним податковим повідомленням-рішенням від 29 січня 2011 року № 0000142343/14 визначені норми пункту 2.11 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 та статті 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки».

Як вбачається з акту перевірки (пункт 3.5.8) в порушення пунктів 1.2, 1.3 статті 1, підпункту 4.2.15 пункту 4.2 статті 4, пункту 7.1 статті 7, пункту 17.2 статті 17 Закону № 889 та пункту 7.39 постанови Правління Національного банку України «Про затвердження Порядку ведення касових операцій у національній валюті в Україні» позивачем не включено до загального місячного оподатковуваного доходу суми коштів, що не підтверджено оригіналами документів про використання, внаслідок чого донараховано податку з доходів фізичних осіб в сумі 2502 грн. 30 коп. В додатку № 3 до акту перевірки зазначено, що позивачем в порушення вищезазначених норм працівникам підприємства відшкодовано витрати за авансовими звітами по операціям, не віднесеним до господарської діяльності та визначена сума податку з доходів фізичних осіб в сумі 2508 грн. 30 коп., що посвідчує невідповідність суми податку з доходів фізичних осіб, визначеної у спірному податковому повідомленні-рішенні, сумі податку, визначеної у розрахунку додатку до акту перевірки, в якому також зазначене зовсім інше підприємство.

Як вбачається з пункту 3.7.2 акту перевірки, відповідачем встановлено, що позивачем в порушення пункту 2.11 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637, в частині перевищення строків використання виданої під звіт готівки та видача готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів. Відповідач в акті перевірки також зазначає, що при перевірці 25 звітів про використання коштів на загальну суму 16682 грн. 02 коп. встановлено проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів.

Судом встановлено, що відповідно до службової записки та видаткового касового ордеру від 29 квітня 2008 року працівнику підприємства ОСОБА_5 видані під звіт 29 квітня 2008 року кошти в сумі 1500 грн., з яких 1244 грн. 90 коп. згідно прибуткового касового ордеру від 30 квітня 2008 року повернуті підприємству (позивачу); 30 квітня 2008 року ОСОБА_5 складений звіт про використання коштів, наданих під звіт, в сумі 255 грн. 10 коп., які були видані громадянам у якості виплати дивідендів за сертифікатом акцій. Видача та отримання коштів громадянами підтверджується видатковими касовими ордерами від 29 квітня 2008 року. Відповідно до службової записки та видаткового касового ордеру від 29 січня 2009 року працівнику підприємства ОСОБА_5 видані під звіт 29 січня 2009 року кошти в сумі 3000 грн., з яких 1043 грн. 48 коп. згідно прибуткового касового ордеру від 29 січня 2009 року повернуті підприємству; 29 січня 2009 року ОСОБА_5 складений звіт про використання коштів, наданих під звіт, в сумі 1956 грн. 52 коп., які були видані громадянам у якості виплати дивідендів за сертифікатом акцій та у зв'язку із викупом позивачем власних акцій згідно з договорами купівлі-продажу цінних паперів. Видача та отримання коштів громадянами підтверджується видатковими касовими ордерами від 29 січня 2009 року. Відповідно до службової записки та видаткового касового ордеру від 9 лютого 2009 року працівнику підприємства ОСОБА_6 видані під звіт 9 лютого 2009 року кошти в сумі 560 грн.; 9 лютого 2009 року ОСОБА_6 складений звіт про використання коштів, наданих під звіт, в сумі 560 грн., які були видані громадянам у зв'язку із викупом позивачем власних акцій згідно з договорами купівлі-продажу цінних паперів. Видача та отримання коштів громадянами підтверджується видатковими касовими ордерами від 9 лютого 2009 року. Відповідно до службової записки та видаткового касового ордеру від 4 березня 2009 року працівнику підприємства ОСОБА_6 видані під звіт 4 березня 2009 року кошти в сумі 1400 грн.; 4 березня 2009 року ОСОБА_6 складений звіт про використання коштів, наданих під звіт, в сумі 1400 грн., які були видані громадянам у зв'язку із викупом позивачем власних акцій згідно з договорами купівлі-продажу цінних паперів. Видача та отримання коштів громадянами підтверджується видатковими касовими ордерами від 4 березня 2009 року. Відповідно до службової записки та видаткового касового ордеру від 23 березня 2009 року працівнику підприємства ОСОБА_6 видані під звіт 23 березня 2009 року кошти в сумі 3018 грн. 47 коп.; 24 березня 2009 року ОСОБА_6 складений звіт про використання коштів, наданих під звіт, в сумі 3018 грн. 47 коп., які були видані громадянам у якості виплати дивідендів за сертифікатом акцій та у зв'язку із викупом позивачем власних акцій згідно з договорами купівлі-продажу цінних паперів. Видача та отримання коштів громадянами підтверджується видатковими касовими ордерами від 24 березня 2009 року. Відповідно до службової записки та видаткового касового ордеру від 10 квітня 2009 року працівнику підприємства ОСОБА_6 видані під звіт 10 квітня 2009 року кошти в сумі 334 грн. 18 коп.; 10 квітня 2009 року ОСОБА_6 складений звіт про використання коштів, наданих під звіт, в сумі 334 грн. 18 коп., які були видані громадянам у якості виплати дивідендів за сертифікатом акцій та у зв'язку із викупом позивачем власних акцій згідно з договорами купівлі-продажу цінних паперів. Видача та отримання коштів громадянами підтверджується видатковими касовими ордерами від 10 квітня 2009 року. Відповідно до службової записки та видаткового касового ордеру від 1 вересня 2009 року працівнику підприємства ОСОБА_6 видані під звіт 1 вересня 2009 року кошти в сумі 840 грн.; 1 вересня 2009 року ОСОБА_6 складений звіт про використання коштів, наданих під звіт, в сумі 840 грн., які були видані громадянам у зв'язку із викупом позивачем власних акцій згідно з договорами купівлі-продажу цінних паперів. Видача та отримання коштів громадянами підтверджується видатковими касовими ордерами від 1 вересня 2009 року. Відповідно до службової записки та видаткового касового ордеру від 23 вересня 2009 року працівнику підприємства ОСОБА_6 видані під звіт 23 вересня 2009 року кошти в сумі 280 грн.; 23 вересня 2009 року ОСОБА_6 складений звіт про використання коштів, наданих під звіт, в сумі 280 грн., які були видані громадянам у зв'язку із викупом позивачем власних акцій згідно з договорами купівлі-продажу цінних паперів. Видача та отримання коштів громадянами підтверджується видатковими касовими ордерами від 23 вересня 2009 року. Відповідно до службової записки та видаткового касового ордеру від 29 вересня 2009 року працівнику підприємства ОСОБА_6 видані під звіт 29 вересня 2009 року кошти в сумі 2000 грн., з яких 440 грн. 06 коп. згідно прибуткового касового ордеру від 30 вересня 2009 року повернуті підприємству; 30 вересня 2009 року ОСОБА_6 складений звіт про використання коштів, наданих під звіт, в сумі 1559 грн. 94 коп., які були видані громадянам у якості виплати дивідендів за сертифікатом акцій та у зв'язку із викупом позивачем власних акцій згідно з договорами купівлі-продажу цінних паперів. Видача та отримання коштів громадянами підтверджується видатковими касовими ордерами від 29 вересня 2009 року. Відповідно до службової записки та видаткового касового ордеру від 23 жовтня 2009 року працівнику підприємства ОСОБА_6 видані під звіт 23 жовтня 2009 року кошти в сумі 2000 грн., з яких 1422 грн. 30 коп. згідно прибуткового касового ордеру від 23 жовтня 2009 року повернуті підприємству; 23 жовтня 2009 року ОСОБА_6 складений звіт про використання коштів, наданих під звіт, в сумі 577 грн. 70 коп., які були видані громадянам у якості виплати дивідендів за сертифікатом акцій та у зв'язку із викупом позивачем власних акцій згідно з договорами купівлі-продажу цінних паперів. Видача та отримання коштів громадянами підтверджується видатковими касовими ордерами від 23 жовтня 2009 року. Відповідно до службової записки та видаткового касового ордеру від 30 жовтня 2009 року працівнику підприємства ОСОБА_6 видані під звіт 30 жовтня 2009 року кошти в сумі 800 грн., з яких 33 грн. 22 коп. згідно прибуткового касового ордеру від 30 жовтня 2009 року повернуті підприємству; 30 жовтня 2009 року ОСОБА_6 складений звіт про використання коштів, наданих під звіт, в сумі 766 грн. 78 коп., які були видані громадянам у якості виплати дивідендів за сертифікатом акцій та у зв'язку із викупом позивачем власних акцій згідно з договорами купівлі-продажу цінних паперів. Видача та отримання коштів громадянами підтверджується видатковими касовими ордерами від 30 жовтня 2009 року. Відповідно до службової записки та видаткового касового ордеру від 2 березня 2010 року працівнику підприємства ОСОБА_6 видані під звіт 2 березня 2010 року кошти в сумі 187 грн. 72 коп.; 2 березня 2010 року ОСОБА_6 складений звіт про використання коштів, наданих під звіт, в сумі 187 грн. 72 коп., які були видані громадянам у якості виплати дивідендів за сертифікатом акцій та у зв'язку із викупом позивачем власних акцій згідно з договорами купівлі-продажу цінних паперів. Видача та отримання коштів громадянами підтверджується видатковими касовими ордерами від 2 березня 2010 року. Відповідно до службової записки та видаткового касового ордеру від 5 березня 2010 року працівнику підприємства ОСОБА_6 видані під звіт 5 березня 2010 року кошти в сумі 206 грн. 64 коп.; 5 березня 2010 року ОСОБА_6 складений звіт про використання коштів, наданих під звіт, в сумі 206 грн. 64 коп., які були видані громадянам у зв'язку із викупом позивачем власних акцій згідно з договорами купівлі-продажу цінних паперів. Видача та отримання коштів громадянами підтверджується видатковими касовими ордерами від 5 березня 2010 року. Відповідно до службової записки та видаткового касового ордеру від 12 березня 2010 року працівнику підприємства ОСОБА_6 видані під звіт 12 березня 2010 року кошти в сумі 560 грн.; 12 березня 2010 року ОСОБА_6 складений звіт про використання коштів, наданих під звіт, в сумі 560 грн., які були видані громадянам у зв'язку із викупом позивачем власних акцій згідно з договорами купівлі-продажу цінних паперів. Видача та отримання коштів громадянами підтверджується видатковими касовими ордерами від 12 березня 2010 року. Відповідно до службової записки та видаткового касового ордеру від 16 березня 2010 року працівнику підприємства ОСОБА_6 видані під звіт 16 березня 2010 року кошти в сумі 1400 грн.; 16 березня 2010 року ОСОБА_6 складений звіт про використання коштів, наданих під звіт, в сумі 1400 грн., які були видані громадянам у зв'язку із викупом позивачем власних акцій згідно з договорами купівлі-продажу цінних паперів. Видача та отримання коштів громадянами підтверджується видатковими касовими ордерами від 16 березня 2010 року. Відповідно до службової записки та видаткового касового ордеру від 27 травня 2010 року працівнику підприємства ОСОБА_6 видані під звіт 27 травня 2010 року кошти в сумі 473 грн. 08 коп.; 27 травня 2010 року ОСОБА_6 складений звіт про використання коштів, наданих під звіт, в сумі 473 грн. 08 коп., які були видані громадянам у якості виплати дивідендів за сертифікатом акцій та у зв'язку із викупом позивачем власних акцій згідно з договорами купівлі-продажу цінних паперів. Видача та отримання коштів громадянами підтверджується видатковими касовими ордерами від 27 травня 2010 року. Відповідно до службової записки та видаткового касового ордеру від 14 квітня 2008 року працівнику підприємства ОСОБА_7 видані під звіт 14 квітня 2008 року кошти в сумі 151 грн. 20 коп.; 14 квітня 2008 року ОСОБА_7 складений звіт про використання коштів, наданих під звіт, в сумі 151 грн. 20 коп., які були видані громадянам у якості виплати дивідендів за сертифікатом акцій. Видача та отримання коштів громадянами підтверджується видатковими касовими ордерами від 14 квітня 2008 року. Відповідно до службової записки та видаткового касового ордеру від 28 травня 2008 року працівнику підприємства ОСОБА_6 видані під звіт 28 травня 2008 року кошти в сумі 2000 грн., з яких 1930 грн. 87 коп. згідно прибуткового касового ордеру від 29 травня 2008 року повернуті підприємству; 29 травня 2008 року ОСОБА_6 складений звіт про використання коштів, наданих під звіт, в сумі 69 грн. 13 коп., які були видані громадянам у якості виплати дивідендів за сертифікатом акцій. Видача та отримання коштів громадянами підтверджується видатковими касовими ордерами від 29 травня 2008 року. Відповідно до службової записки та видаткового касового ордеру від 11 вересня 2008 року працівнику підприємства ОСОБА_5 видані під звіт 11 вересня 2008 року кошти в сумі 3000 грн., з яких 2551 грн. 22 коп. згідно прибуткового касового ордеру від 12 вересня 2008 року повернуті підприємству; 12 вересня 2008 року ОСОБА_5 складений звіт про використання коштів, наданих під звіт, в сумі 448 грн. 78 коп., які були видані громадянам у якості виплати дивідендів за сертифікатом акцій. Видача та отримання коштів громадянами підтверджується видатковими касовими ордерами від 12 вересня 2008 року. Відповідно до службової записки та видаткового касового ордеру від 5 серпня 2008 року працівнику підприємства ОСОБА_7 видані під звіт 5 серпня 2008 року кошти в сумі 2000 грн., з яких 1925 грн. 88 коп. згідно прибуткового касового ордеру від 6 серпня 2008 року повернуті підприємству; 6 серпня 2008 року ОСОБА_7 складений звіт про використання коштів, наданих під звіт, в сумі 74 грн. 12 коп., які були видані громадянам у якості виплати дивідендів за сертифікатом акцій. Видача та отримання коштів громадянами підтверджується видатковими касовими ордерами від 5 серпня 2008 року. Відповідно до службової записки та видаткового касового ордеру від 26 вересня 2008 року працівнику підприємства ОСОБА_6 видані під звіт 26 вересня 2008 року кошти в сумі 3000 грн., з яких 2438 грн. 10 коп. згідно прибуткового касового ордеру від 29 вересня 2008 року повернуті підприємству; 29 вересня 2008 року ОСОБА_6 складений звіт про використання коштів, наданих під звіт, в сумі 561 грн. 90 коп., які були видані громадянам у якості виплати дивідендів за сертифікатом акцій. Видача та отримання коштів громадянами підтверджується видатковими касовими ордерами від 29 вересня 2008 року. Відповідно до службової записки та видаткового касового ордеру від 11 червня 2008 року працівнику підприємства ОСОБА_6 видані під звіт 11 червня 2008 року кошти в сумі 2000 грн., з яких 1603 грн. 33 коп. згідно прибуткового касового ордеру від 12 червня 2008 року повернуті підприємству; 12 червня 2008 року ОСОБА_6 складений звіт про використання коштів, наданих під звіт, в сумі 396 грн. 67 коп., які були видані громадянам у якості виплати дивідендів за сертифікатом акцій. Видача та отримання коштів громадянами підтверджується видатковими касовими ордерами від 11 та 12 червня 2008 року. Відповідно до службової записки та видаткового касового ордеру від 4 червня 2008 року працівнику підприємства ОСОБА_6 видані під звіт 4 червня 2008 року кошти в сумі 1013 грн., з яких 827 грн. 17 коп. згідно прибуткового касового ордеру від 5 червня 2008 року повернуті підприємству; 5 червня 2008 року ОСОБА_6 складений звіт про використання коштів, наданих під звіт, в сумі 185 грн. 83 коп., які були видані громадянам у якості виплати дивідендів за сертифікатом акцій. Видача та отримання коштів громадянами підтверджується видатковими касовими ордерами від 5 червня 2008 року. Відповідно до службової записки та видаткового касового ордеру від 13 травня 2008 року працівнику підприємства ОСОБА_7 видані під звіт 13 травня 2008 року кошти в сумі 44 грн. 92 коп.; 14 травня 2008 року ОСОБА_7 складений звіт про використання коштів, наданих під звіт, в сумі 44 грн. 92 коп., які були видані громадянам у якості виплати дивідендів за сертифікатом акцій. Видача та отримання коштів громадянами підтверджується видатковими касовими ордерами від 13 травня 2008 року.

Відповідно до пункту 1.2 статті 1 Закону № 889 дохід - сума будь-яких коштів, вартість матеріального і нематеріального майна, інших активів, що мають вартість, у тому числі цінних паперів або деривативів, одержаних платником податку у власність або нарахованих на його користь, чи набутих незаконним шляхом у випадках, визначених підпунктом 4.2.16 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, протягом відповідного звітного податкового періоду з різних джерел як на території України, так і за її межами.

Пункт 1.3 статті 1 Закону № 889 передбачає, що дохід з джерелом його походження з України - будь-який дохід, одержаний платником податку або нарахований на його користь від здійснення будь-яких видів діяльності на території України, у тому числі, але не виключно, у вигляді, дивідендів, нарахованих резидентом - емітентом корпоративних прав.

Відповідно до підпункту 4.2.15 пункту 4.2 статті 4 Закону № 889 до складу загального місячного оподатковуваного доходу включаються, зокрема, сума надміру витрачених коштів, отриманих платником податку на відрядження або під звіт та не повернутих у встановлені законодавством строки, розмір якої розраховується згідно з пунктом 9.10 статті 9 цього Закону. Пункт 17.2 статті 17 даного Закону передбачає, що особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів, є, зокрема, для оподатковуваних доходів з джерелом їх походження з України - податковий агент.

Згідно з пунктом 2.11 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 року за № 40/10320), (надалі Положення № 637) видача готівкових коштів під звіт або на відрядження (далі - під звіт) здійснюється відповідно до законодавства України. Видача готівкових коштів під звіт на закупівлю сільськогосподарської продукції та заготівлю вторинної сировини, крім металобрухту, дозволяється на строк не більше 10 робочих днів від дня видачі готівкових коштів під звіт, а на всі інші виробничі (господарські) потреби на строк не більше двох робочих днів, уключаючи день отримання готівкових коштів під звіт. Якщо підзвітній особі одночасно видана готівка як на відрядження, так і для вирішення в цьому відрядженні виробничих (господарських) питань (у тому числі для закупівлі сільськогосподарської продукції у населення та заготівлі вторинної сировини), то строк, на який видана готівка під звіт на ці завдання, може бути продовжено до завершення терміну відрядження. Видача відповідній особі готівкових коштів під звіт проводиться за умови звітування нею у встановленому порядку за раніше отримані під звіт суми. Звітування за одержані під звіт готівкові кошти здійснюється відповідно до законодавства України.

Відповідно до пункту 7.39 Положення № 637 під час перевірки звітів про використання коштів для вирішення господарських питань особлива увага приділяється дотриманню підзвітними особами встановлених термінів складання та подання до бухгалтерії відповідних звітів, своєчасність повернення до каси підприємств залишку невикористаних коштів (одночасно з відповідним звітом), наявність оригіналів підтвердних документів, їх погашення тощо. Крім того, ураховується те, що подання звітів про використання коштів із порушенням установлених термінів може дозволятися лише у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю підзвітної особи або за інших обставин, що мають документальне підтвердження.

Стосовно посилання відповідача на порушення позивачем норм Закону № 889, зокрема, підпункту 4.2.15 пункту 4.2 статті 4, відповідно до якого до складу загального місячного оподатковуваного доходу включаються, зокрема, сума надміру витрачених коштів, отриманих платником податку на відрядження або під звіт та не повернутих у встановлені законодавством строки, суд зазначає, що дослідивши вищенаведені звіти про використання коштів, виданих під звіт, видаткові касові ордери, прибуткові касові ордери, суд дійшов висновку, що підзвітними особами своєчасно та у повному обсязі було підтверджено витрачання виданих коштів під звіт із наданням видаткових ордерів, що в свою чергу підтверджують отримання коштів громадянами, для виплати коштів яким і були видані працівникам підприємства кошти під звіт.

Стосовно посилання відповідача на порушення позивачем Положення № 637 суд зазначає наступне. Відповідно до пункту 3.1 даного Положення касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням платіжних карток, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів. Пункт 1.2 Положення визначає, що касові операції - операції підприємств (підприємців) між собою та з фізичними особами, що пов'язані з прийманням і видачею готівки під час проведення розрахунків через касу з відображенням цих операцій у відповідних книгах обліку. Суд зазначає, що здійснення касових операцій в розумінні норм Положення № 637 у спірних правовідносинах не відбувалося. Фактично у спірних правовідносинах має місце виконання доручення працівником підприємства щодо виплати дивідендів акціонерам та викупу власних акцій підприємства у акціонерів позивача, що також не можна вважати отриманням коштів працівниками під звіт для господарських потреб, як зазначає в акті відповідач. Суд також зазначає, що діюче законодавство не передбачає видання будь-яких розрахункових документів фізичними особами при отриманні, зокрема, дивідендів, які виплачуються підприємством. Отримання коштів громадянами підтверджується їх підписами на видаткових касових ордерах, оскільки форма та зміст будь-яких інших документів, при виплаті підприємством дивідендів та викупу власних акцій шляхом відрядження працівника безпосередньо до місця проживання акціонера та відповідно надання такому працівнику коштів під звіт для даної виплати, діючим законодавством не передбачена. Відповідно до пункту 9.10 статті 9 Закону № 899, який регулює оподаткування сум надміру витрачених коштів, отриманих платником податку на відрядження або під звіт та не повернутих у встановлений строк, до підзвітних коштів відносяться також кошти для здійснення окремих цивільно-правових дій від імені та за рахунок особи, що їх надала.

Відповідно до статті 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12 червня 1995 року № 436/95 установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу:

за перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки, а також за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів - у розмірі 25 відсотків виданих під звіт сум;

за проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів, - у розмірі сплачених коштів.

Як вбачається зі спірного податкового повідомлення-рішення від 29 січня 2011 року та пункту 3.7.2 акту перевірки, відповідач зазначає про порушення позивачем пункту 2.11 Положення № 637 в частині перевищення строків використання виданої під звіт готівки та видачі готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів. Однак, як вбачається з розрахунку фінансова санкція застосована не у розмірі 25 відсотків виданих під звіт сум, а за проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів, - у розмірі сплачених грошових коштів. Ні в акті перевірки, ні в податковому повідомленні-рішенні відповідач не зазначив про порушення будь-яких інших норм, крім пункту 2.11 Положення № 637, який не стосується того порушення, за яке фактично застосовані санкції відповідачем. Відповідач послався в акті на пункти 7.3 та 7.39, але вони стосуються органів контролю та порядку проведення ними перевірок.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідач не довів склад правопорушення та правомірність спірних податкових повідомлень-рішень відповідно до частини 2 статті 71 КАС України, внаслідок чого позовні вимоги підлягають задоволенню повністю, а судові витрати підлягають присудженню позивачеві з Державного бюджету України в порядку статті 94 КАС України.

Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Відкритого акціонерного товариства «Донецькелектрооптторг» до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 28 січня 2011 року № 0000071742/0 та від 29 січня 2011 року № 0000142343/14 задовольнити повністю.

Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька від 28 січня 2011 року № 0000071742/0, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: податок з доходів фізичних осіб у загальній сумі 3127 грн. 87 коп., в тому числі за основним платежем 2502 грн. 30 коп., за штрафними (фінансовими) санкціями 625 грн. 57 коп.

Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька від 29 січня 2011 року № 0000142343/14, яким застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 16682 грн. 02 коп.

Присудити з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства «Донецькелектрооптторг» витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп.

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 30 березня 2011 року. Постанова у повному обсязі складена 4 квітня 2011 року.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Смагар С.В.