Єдиний державний реєстр судових рішень
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"09" березня 2011 р. м. КиївК-38585/10
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Ситникова О.Ф., Бутенка В.І.,Малиніна В.В., Мойсюка М.І.,Гашицького О.В., провівши попередній розгляд адміністративної справи за позовом Приватного підприємства «Аудиторська фірма «БСВ Експерт»до Виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати непрацездатності про визнання протиправним та скасування рішення за касаційною скаргою Приватного підприємства «Аудиторська фірма «БСВ Експерт»на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 11 листопада 2010 року, в с т а н о в и в :
ПП «Аудиторська фірма «БСВ Експерт»звернулось до суду з адміністративним позовом до Виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати непрацездатності про визнання протиправним та скасування рішення.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2010 року залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 11 листопада 2010 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанції Приватне підприємство «Аудиторська фірма «БСВ Експерт»подало касаційну скаргу, в якій зазначало, що приймаючи рішення суди порушили норми матеріального та процесуального права та просить їх скасувати.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів, в межах ст. 220 КАС України, дійшла висновку про залишення касаційної скарги без задоволення з таких підстав.
Судом першої інстанції з чим повністю погодився суд апеляційної інстанції встановлено, що Приватне підприємство «Аудиторська фірма «БСВ Експерт»(ідентифікаційний код 14241026) зареєстровано виконавчим комітетом Чернігівської міської ради 12.11.1993 року та взято на облік у Чернігівській міській виконавчій дирекції Фонду як страхувальник, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця та повідомлення про взяття на облік страхувальника і не заперечується сторонами.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»страхувальник має право на додаткове фінансування з коштів Фонду в разі перевищення суми фактичних витрат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, над сумою нарахованих страхових внесків.
Відповідно поданих позивачем звітів про нараховані внески, перерахування та витрати, повязані з загальнообовязковим державним соціальним страхуванням у звязку з тимчасовою втратою працездатності за І квартал 2009 року та за 2009 рік заборгованість, яка повинна бути сплачена Фондом після прийняття звіту визначена в розмірі 40850 грн.
Стаття 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»передбачає, що страховик зобов'язаний здійснювати контроль за правильним нарахуванням, своєчасною сплатою страхувальником страхових внесків, а також обґрунтованістю проведених ним витрат страхових коштів; здійснювати контроль за достовірністю поданих страхувальниками та застрахованими особами відомостей, визначених статтями 27 і 51 цього Закону.
Порядок проведення ревізій (перевірок) страхувальників та підприємств, установ, організацій (в т. ч. громадських об'єднань) щодо цільового використання коштів Фонду встановлюється Інструкцією про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 38 від 19.09.2001 року (далі Інструкція).
Згідно п. 15.3 Інструкції, якщо отримано заяву від страхувальника на отримання коштів для відшкодування витрат з бюджету Фонду, а камеральною перевіркою виявлені факти, що можуть свідчить про порушення цим страхувальником порядку витрачання коштів Фонду (середньоденний розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності або вагітності та пологах перевищує середньоденну заробітну плату застрахованих осіб; загальна сума витрат, що здійснюється за рахунок коштів Фонду значно перевищує суму нарахованих страхових внесків тощо) органами Фонду проводиться позапланова перевірка.
Судом першої інстанції також зазначено, що у зв'язку зі зверненням позивача до відділення Фонду щодо відшкодування заборгованості за Фондом, яка виникла внаслідок нарахування допомоги по вагітності та пологах найманій працівниці ОСОБА_1 в сумі 40850 грн., на підставі п.15.3. «д»Інструкції головним спеціалістом контрольно-ревізійного відділу виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності було проведено позапланову перевірку правильності нарахування, перерахування та використання коштів Фонду.
За результатами вищевказаної перевірки було складено акт від 06.11.2009 року, в якому зазначено, що нарахування допомоги по вагітності та пологах найманій працівниці ОСОБА_1 по листку непрацездатності № 70188, виданому на період з 09.01.2009року по 14.05.2009 року було проведене виходячи із заробітної плати в сумі 600,00 грн. та наданої премії в сумі 1300,00 грн. Заробітна плата нарахована за період роботи з 02.01.2009 року по 08.01.2009 року, премія призначена наказом від 09.01.2009 року № 09-36/55.
Заробітна плата, у відповідності до ст. 1 Закону України «Про оплату праці», це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.
Згідно ст. 30 вищевказаного Закону роботодавець зобов'язаний забезпечити достовірний облік виконуваної працівником роботи.
З акту перевірки вбачається, що позивачем до перевірки не було надано Книгу обліку доходів і витрат, звітність суб'єкта малого підприємництва-платника єдиного податку, податковий розрахунок форми № 1ДФ, документи, які свідчать про рух коштів на банківських рахунках підприємства.
Таким чином, під час проведення перевірки позивачем не надані документи, які б дали можливість підтвердити проведені страхувальником витрати на оплату праці та витрати на виплату допомоги по вагітності та пологах.
Камеральною перевіркою, яка проведена Чернігівською міською виконавчою дирекцією Фонду по звітності Ф4-ФСС з ТВП за період з 2004 року по 9 місяців 2009 року було встановлено, що нарахування заробітної плати з 2004 року по січень 2009 року в ПП «Аудиторська фірма «БСВ Експерт»не проводилось. За цей же період підприємство відображало заборгованість по виплаті заробітної плати, яка станом на 01.10.2009 р. не погашена. В той же час, ПП «Аудиторська фірма «БСВ Експерт»нараховано допомогу по вагітності та пологах найманій працівниці в сумі 40850,00 грн.
За таких обставин у підприємства позивача були відсутні підстави для нарахування заробітної плати ОСОБА_1, що призвело до безпідставного та неправомірного нарахування та виплати допомоги по вагітності та пологах, що повинна бути компенсацією втраченої заробітної плати, за рахунок коштів Фонду, в звязку з чим ПП «Аудиторська фірма «БСВ Експерт»нарахування здійснене з порушенням ч. 1 ст. 38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».
Витрати по вагітності та пологах в сумі 40850,00 грн. позивачем були віднесені на рахунок коштів Фонду та відображені в звіті Ф-4 ФСС з ТВП за І квартал 2009 року.
У відповідності до п. 8.7 Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності від 26.06.2001р. № 16 витрати коштів Фонду, які були проведені з порушенням законодавства і заподіяли йому збитки, не приймаються до заліку в рахунок страхових внесків і відшкодовуються за рахунок страхувальника.
За результатами акту ревізії від 06.11.2009 року відділенням Фонду винесений припис про усунення порушень та неприйняття до заліку неправомірних витрат в сумі 40850,00 грн.
Згідно ст. ст. 28, 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності має право накладати фінансові санкції, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства. Право застосування фінансових санкцій мають керівники виконавчої дирекції Фонду та його відділень, їх заступники. Страхувальник - роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, а також за порушення порядку використання страхових коштів. За порушення порядку витрачання страхових коштів на страхувальника накладається штраф в розмірі 50 відсотків належної до сплати страхових внесків.
За матеріалами акта ревізії та в звязку з невиконанням припису, заступником директора виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності було прийнято рішення № 1304 від 14.12.2009 року про застосування фінансових та штрафних санкції, яким визначена сума платежу, зарахованого до бюджету Фонду: не прийняті до зарахування витрати - 40850,00 грн., штрафна санкція за порушення порядку витрачання коштів - 20425,00грн., на загальну суму 61275,00 грн.
Враховуючи вищевикладене колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з вказаними висновками судів першої та апеляційної інстанції.
Доводи Приватного підприємства «Аудиторська фірма «БСВ Експерт» викладені у касаційній скарзі не спростовують висновків судів, а тому підстав для скасування або зміни рішень судів першої та апеляційної інстанції не вбачається.
Відповідно до ч.1 ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 224, 231 КАС України,
у х в а л и в :
Касаційну скаргу Приватного підприємства «Аудиторська фірма «БСВ Експерт»залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 11 листопада 2010 року без змін.
Ухвала набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та оскарженню не підлягає.
Судді